• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Vehbi Kara
Vehbi Kara
TÜM YAZILARI
23 Kasım 2020

Büyük Amiral Zheng He’nin Kitabı Yayınlandı

İslam tarihinin en önemli şahsiyetlerinden olan Amiral Zheng He’nin kitabını yayınlamış olmaktan şeref duyuyorum. Kitabımı denizlerin efendisi Necdet Atlas Kaptan’a ithaf ederim…

Büyük Amiral Zheng He, Türk ve Arapların yetiştirdiği dünyanın en büyük denizcilerinden bir tanesidir. Asıl ismi Muhammed Hasan Şemsettin’dir. Dedeleri Buhara’dan gelmiştir. Uzakdoğu ve Çin’de Ma He ve San Bao olarak bilinir.

Ülkemizde ve Batı dünyasında tanınmamaktadır. Onu bilmemek kendisinin kusuru değil bizim ayıbımızdır. İşte bu kitap sayesinde kendisini az da olsa tanımış olacağız. Kitabın güzel olan tarafı ise araştırmacılar için Çince kelimelerin de bulunduğu çok sayıda yer, araştırmacı adı ve kaynağa yer verilmiş olmasıdır.

Çin’in en önemli Ming Hanedanı İmparator Yonglo, kendisine devlet yönetimindeki başarısından dolayı “Zheng” unvanını vermiştir. Bu nedenle Çin tarihi kayıtlarında ve Uzakdoğu ülkelerinde “Amiral Zheng He” olarak tanınmaktadır.

Dünyada birçok insan adını ilk defa 2008 Pekin Yaz Olimpiyatları sayesinde duymuştur. Çin Devleti yapmış olduğu yedi büyük deniz seferi ve dünya barışına yaptığı katkılarından dolayı bu büyük amirali dile getirmiştir.

Keşifler Çağının Öncüsü olarak bilinen Amiral Zheng He’nin hayat hikâyesi emsalsizdir. Çok güzel senaryolara konu olacak kadar zengin ve maceralı bir geçmişi vardır. Zheng He, seyahatlerine 1405 yılında başlayarak Kristof Kolomb’dan 87 yıl, Vasco da Gama’dan 92 yıl, Ferdinand Magellan’dan ise tam 114 yıl önce keşiflerine başlamıştı. Öyle ki 1405 ile 1433 yılları arasında gerçekleştirdiği 7 seferde diğer kâşiflere göre filo ve gemici sayısı bakımından da büyük fark atmıştı.

Batılılar pusulanın ne olduğunu bilmezken Zheng He, astronomik metotları ile okyanus ötesi seferler yapıyordu. Üstelik çok büyük deniz filosuna ustaca kumanda edecek yöntemler geliştirmişti.

Bakın Zheng He hakkında neler söylenmiş:

Hollandalı J.J.L. Duyvendak, henüz 15. Yüzyıldaki bu seyahatlerden övgü ile söz ederken İngiliz tarihçi Joseph Needham Çin tarihinin en önemli kişisi olarak Zheng He’yi ileri sürmektedir. Japon Terada Takanobu ise o asırdaki seyahatlerin insanoğlunun başardığı işlerin en büyüğü olduğunu iddia etmektedir. Keşifler çağında elde edilen başarıların Zheng He’nin bir yüzyıl öncesinde yaptıkları ile mukayese edildiğinde “sönük kalmakta” olduğunu söylemektedir.

Bugün kültürel ve sosyal politikalar ile Çin’deki Müslümanların huzur ve refahı için uğraşmaya çalışmamız gerekiyor. Deniz İpek Yolu gibi Demir İpek Yolu’da bu konuda çok önemli bir fırsat olup ülkemiz içinde çok önemli bir projedir.
Bu kitapta çok daha fazla detaylar mevcuttur. Vesselam…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bizim Rakıcı Amirallerimiz meşhurdur

Amiral deyince aklıma ilk önce Güven Erkaya gelir. Başbakan konutunda yemekte "burada rakı yok mu?" diyerek dışarıdan içki getirten bu kişi şimdi kabir azabı ile meşgul. Kurmuş olduğu "Batı Çalışma Gurubu" ile eşi başörtülü subayları fişleyen Erkaya dan nedense kimse bahsetmez. Kocatepe muhribimizi batıran bu amiralden de bahsetmenizi hatta kitabını yazmanızı isterim
 • Yanıtla

Mardinli hoca

Sayın vehbi hocam dilinize yüreğinize sağlık.Allah razı olsun buyurduğunuz gibi bu büyük islam ve müslümanların ak yüzü olan denizci tanıyan yoktu.Ama kitabın hakkında fazla bilgi ve nereden temin edilir beyan etmediniz Selam Ve dua ile
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23