Suriyeli göçmenleri nasıl iade edelim?

23 Temmuz 2019 Salı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, ilgili bütün paydaşların görüşlerini alarak 6 aylık “Düzensiz Göçle Mücadele Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı” hazırladı.  Buna göre ülkemizde 3.613.644 kayıtlı Suriyeli bulunuyor. Türkiye geneline dağılan Suriyelilerin topluma entegrasyonunun sağlanması için “Ülkenin kuralları, gelenekleri, görenekleri ve kamu düzenine uymaları” konusunda “uyum” çalışması yapılacağı açıklandı.

Bu açıklamanın üzerinden bir hafta geçmeden alelacele birçok Suriyeli aile fertlerinin sınır dışı edilmesiyle ilgili yaşanan süreçte ciddi mağduriyetler tartışma konusu oldu.

Suriyeli göçmenlere entegrasyon ve güvenlik amaçlı yaptırımlar için gerekli süre verilmemesi telafisi imkansız aile fertlerinin parçalanmasına yol açmaktadır.

Oturumu olan Suriyeli birçok aile fertleri iş sebebiyle farklı şehirlerde ikamet almışlar. Yani kaçak bir durum söz konusu değil. İçişleri Bakanlığı tüm göçmenlerin ikameti olan şehirlerde kalmasını şart koşmaktadır. Bu karar doğrudur fakat bu insanların aile fertleri ile aynı şehre taşınmaları için bir müddet verilmesi gerekiyor.

Oturumu olan bir insanın ikameti dışında bir şehirde bulunduğu için hemen savaşın devam ettiği Suriye’ye deport edilmesi çok doğru bir karar değil. Suriyeli göçmenlerin geri gönderilmesi meselesi yerel seçimlerde muhalefetin en önemli psikolojik harp taktiğiydi. İçişleri Bakanlığının radikal kararı ile şu an Suriyelileri geri gönderme olayını yavaş yavaş, panik yapmadan gerçekleştirmek lazım.

UYUM POLİTİKAMIZI İHMAL ETTİK

Türkiye 4 milyon insanın 4 yıl gibi kısa süre içerisinde tarihinin en büyük göç hadisesini yaşadı.  2011 yıllarının başında kısa ve orta vadeli göçmenlere yönelik uyum ve entegrasyon politikamızı maalesef ihmal ettik.

Bugün Suriyeli göçmenlerin uyum ve entegrasyonunun, öncelikli olarak Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve belediyelerin koordinasyonu ile ilgili bir meseledir.

AK Parti iktidarının Suriye politikasının, 2012 yılından 2016 yılına kadar muhalefet, HDP ve FETÖ tarafından manipüle edilmesi ve kabine üyelerinin sıkça değişmesiyle süreç kontrol altına alınamadı. 9 yıl sonra Suriyeli göçmenlerle ilgili güvenlik önlemleri alıyor olmamız ayrıca düşündürücü bir konudur.

Türkiye’nin Suriye politikası iktidarların değişimine göre değil, devletin ulusal çıkarlarına göre belirlenmelidir.

Başka bir iktidarın gelişi ile çok radikal kararlar alınır mı? Bunun çok iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum.

Arap halklarının Türkiye’ye bakışı asla iktidar-yönetici kesimle aynı minvalde olmamıştır. Bu bakış açısının dikkate alınması gerekiyor.

Batılı ülkelerin Ortadoğu politikaları ulusal çıkarlar üzerinden yürür. Hükümetlerin ideolojik dünya görüşlerinin etkisi asla söz konusu olmaz.

Suriye içerisinde de 10 milyon insanın gıda ve barınma ihtiyaçlarının, 9 yıldır Türkiye tarafından karşılanıyor olması büyük bir hadisedir. 

Bu geri dönüş meselesi tedrici olmalıdır. Güvenlik ortamı sağlanmadan insanları apar topar sınırın diğer tarafına bırakmak ayrı bir güvenlik sorununu doğurabilir.

Sosyal medyada Suriyeli göçmenler meselesinin politik bir hesaplaşma malzemesi olarak kullanılması toplumsal iç barışı tehdit eden bir süreci tetiklemektedir.

Suriye göçmen politikamızın eksikleri, hataları vardır fakat bunu hukuk ve vicdan çerçevesinde tartışmak gerekiyor.

Türkiye’nin göçmen sorununa bakışının temelinde Osmanlı’dan günümüze sürekli varlığını hissettiren geleneksel tavrın ağır bastığını görürüz.

İnsani yaklaşımların yanında politik tutumların da ağır bastığına şahit olmuşuz. Tabiî ki siyasetin bakış açısının yanında halkın duygu ve kabullerinin çatışmaması da çok önemli.

Siyasetin doğası gereği birçok olumsuzlukların tolere edebilen yapısına karşın, halkın çıkarlarının zarar görmeye başladığı durumlarda devletin karar ve tutumlarını tolere etmediğine şahit oluyoruz.

Burada denge çok önemli... Türkiye’nin özellikle Irak, Bosna, Çeçenistan, Doğu Türkistan, Afganistan, İran, Libya, Mısır ve Suriye göçmenlerine kucak açan tavrı takdirle karşılanıyor. Entegrasyon ve uyum politikaları konusunda eksik ve zayıf olduğunu kabul etmeliyiz. 

Özellikle Suriyeli sığınmacılara yönelik bürokrasi, belediye ve STK’larımızın mevcut imkanlar dahilinde çok başarılı olduklarını söyleyemeyiz.

Suriye göçmen politikamız maalesef iktidar muhalefet kavgasına kurban edilmektedir. Hem iktidarın hem de muhalefetin doğru tespitleri bu kavgada kaynayıp gidiyor. 

335 BİN SURİYELİ ÜLKESİNE DÖNDÜ

Suriyeliler ile birebir görüşmeler yapılarak Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarıyla güvenliği sağlanan bölgelere dönmeleri için ikna çalışmaları ve psikolojik destek sağlanıyor.  Yapılan görüşmelerde ülkelerine dönmelerine karar veren Suriyelilere yol yardımı, ülkelerinde yerleşecekleri evlerde insani ihtiyaç yardımları yapılacağı anlatılıyor.  Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarıyla güvenliği sağlanmış bölgelere bugüne kadar 335 bin Suriyeli ülkelerine döndü. Eylem planı kapsamında, Türkiye genelinde Suriyeliler tarafından açılan işyerlerine asılan Arapça tabelaların Türkçesi ile değiştirilmesi için de çalışma başlatıldı. 

Suriyelilerin en yoğun yaşadığı Kilis’te 531 Arapça tabela Türkçesi ile değiştirilirken İstanbul, Gaziantep başta olmak üzere diğer illerde çalışmalar devam ediyor. 

Valilikler koordinesinde yürütülen çalışmalarla 6 ay içinde ülke genelindeki Arapça tabelaların Türkçesi ile değiştirilmesi işlemi tamamlanmış olacak.

Türkiye’ye sığınan başta Suriyeliler olmak üzere suça karışan göçmenlerle ilgili hem adli hem de idari çalışma başlatıldı. 

Suç işleyen ve suça karışanlar tutukluluk hali gerektirdiği durumda cezaevlerine gönderilecek, tutuksuz olmaları durumunda ise sınır dışı edilecek. 

Sınır dışı edilenlerin geçici koruma statüleri iptal edilecek ve Türkiye’ye girişleri yasaklanacak. Yasadışı yollardan dönüşlerini engellemek için de tedbirler arttırılacak. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AgaAga26 gün önce
  Yalova termalde türkçe tabela kalmadı.Nasıl olursa olsun gönderin.Suriye değil burası türkiye.Memleketlerine gidin . Onları ağırlamak yerine savaş bitirecek hamleler yapalım.
 • suriyelilersuriyeliler26 gün önce
  antep urfa hatay vb illerede yasanlarla sohbet etmeden Suriyeli konusunda atıp tutmayın
 • BilalBilal26 gün önce
  Halk Suriyelileri istemezken bunun sebebi sevip sevmemek değil hükümetin bu konuya iyi hakim olamayıp herşeyi vatandaşa yüklemesine kızıyor.istemiyoruz diye biranda kendi vatandaşınızı silip atmayın Vardır bi derdi bi dinleyin bu insanları
 • özkanözkan26 gün önce
  kim ırkçılık yapmış? sen şimdi herhangi bir nedenle başka ülkeye yerleşmeye gitmişsen seni insanlar kabul etmek benimsemek zorunda mı ümmetçilik yapmak isteyen toplumuzu ırkçılıkla suçlamakta sonrada halkımıza saldırıp bakın bunlar ırkçıdır çoğu esad yada israil yanlısı kişiler olduğunu görüyoruz duyuyoruz mülüman davranıyorsun ama adam sanaöyle bakmıyor zamnla zamanla senin çocuğunu işinden alıyor bir dünya karmaşıkişekarışıyor yalan yanlış işlere girişiyor sana sataşıyor hırsızlığa bulaşıyor her türlü suça giriyor nasıl olsa bulunmam tab-nınmam hesabı işte surielier reyhanlıda gördümüz misal şşimdi yüksek kira alanla ev sahipleri özellikle bunlar halkımı kötüleyerek meseleyi ırkçılı getirmekteler oysakii halk görmekte duymakta %90 istemiyor
 • Serhat Serhat 26 gün önce
  Ne kadar ırkçı faşist insanlar var içimizde,müslümanlara, müslümanım diyene sözüm, Ama Allah müminler kardeştir diyor o zaman bu işin arabı kürdü türkü yok. Ama birileri illa ırkçılık yapacak, ırkçılığı imanının önüne geçişlerden Allah a sığınıyorum
 • ZahterZahter26 gün önce
  Suriyelilerin kalmasini akp de istemiyor ancak gecmis olsun olan oldu 6 milyona yakin suriyeli bize girdi.hee irakli afgan iranlilarin sayisi bile bilinmiyor.biz istemiyoruz ama bizim dememiz bosuna
 • İlhan cem İlhan cem 26 gün önce
  ... Altta provakatörün biri suriyelileri savunmuş ona kızdım kusuruma bakma
 • tvctvc26 gün önce
  suriyeli konusunu, manüpile eden 10-15 haber sitesi var.sürekli sistematik kara propaganda yapılıyor. göçmenlerin Türkiye ye büyük faydası var.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN26 gün önce
  YÜREĞİMİZ DE EVİMİZ DE MAZLUMLARA SONUNA KADAR AÇIK.SİZİN GÖNÜL DARLIĞINIZ VE İNSANİ ZAYIFLIĞINIZ SİZİ BOĞMAYA YETER DE ARTAR BİLE..İSTER BALKANLARDAN İSTER IRAKTAN İSTER SURİYEDEN İSTER BULGARİSTAN DAN GELSİN HİÇ FARK ETMEZ.HEPSİ MAZLUM VE DİNDAŞIMIZ..BUNLARDAN SADECE DİNİ KIT İMANI ZAYIF OLANLAR HAYIFLANIR..BÖYLE OLANLARIN HEPSİNE YUH OLSUN..YARIN ONLARI POZİSYONUNA DÜŞERSENİZ(ALLAH KORUSUN) O ZAMAN GÖRÜRSÜNÜZ SIĞINMACILARA DÜŞMANLIĞIN NE KÖTÜ VE REZİL BİR ŞEY OLDUĞUNU..
 • Abdulmuttalib el ArabiAbdulmuttalib el Arabi26 gün önce
  Suriyelilerin kalmasını isteyenler evlerine Suriyeli aileleri misafir alabilirler..
 • Abdulmuttalib el ArabiAbdulmuttalib el Arabi26 gün önce
  Suriyelilerin kalmasını isteyenler evlerine Suriyeli aileleri misafir alabilirler..
 • Kemalettin bayindirKemalettin bayindir26 gün önce
  Suriyelileri istemiyoruz.isteyen varsa cebinden para harcasin. biri bulgaristandan gelen turklerle ornek vermis.yuh beonlar oz kardesim turkoglu turk savastan kacmadilar isim degisikliginden geldiler 
 • SedaSeda26 gün önce
  Kesinlikle kabul etmiyorum.artik bende gitsinler istiyorum nedenmi.artan fiyatlar market pazar mazot ya hersey iki kat artti.ben burda zor gecim yaparken aldiklari vergilerle zamlarla benim halkim biz zor durumda kaliyorsak ben kizarim burada halk olarak.ben suriyeliler gezsin tozsun diyemi dunyanin vergisini oduyorum devlete.ama devlet benim halkima degil suriyelilere bakiyor.ustelik calisiyilar paralarida var.gezip tozup gozumun onunde mangallarida yapiyorlar parklarda nargile keyfi yapiyorlar.savastan cikmis uzuntu icinde bir halk yok karsimizda biz kucak actik.firsatcilik yapmasinlar artik.pekalada iyi calisip kazaniyorlar neden hala belediyelr bedava yiyecek bebek bezleri verip duruyor.calistiklari parayla bilezik aliyorlar.tekrar doneriz diye para biriktiriyorlar.ailede calisan kazanan varsa devlet neden hala yardim yapiyor bunlara.cok sinir oluyorum.heleki zamlardan sonra simdi anliyorum bunca vergi zam nereye gidiyor.disari yardim yapicam diye bizim halkimiz zamlarla vergilerle mucadele ediyor.
 • Ayhan colakAyhan colak26 gün önce
  Bulgaristan'dan gelenlerle bize Filistin Yemen Mısır Arabistan'da ingilizle iş tutan hainlerin kıyaslama Balkan Türkleri Türkiye'nin aydınlık yüzüdür onlar soykırımı zulmü türk oldukları için çektiler çekiyorlar balkanlarda türküm demek zulume ugramaktir Bulgar muslumaniyim de sorun yok sayın yazar Arap suriyeliyi seviyorsan al evinde bak milletin parasıyla arapcilik yapma Araplar Türkleri sevmiyor siz araba sahip çıktığımız kadar neden doğu turkistandaki soykırıma sahip cikmiyorsunuz
 • ademmademm26 gün önce
  biri bulgaristan gelenlere ses cikmiyor demis bulgaristandan gelenler orada yasayan turklerdi kendi isimlerini ve diblerini yasamak istedikleri icin zulme ugradiklaribicin geldiler .suriyeliler gibi ülkelerini savunmaktan aciz kaldiklari icin degil
 • ORHAN İNANORHAN İNAN26 gün önce
  SURİYELİLERİ SİYASİ MALZEME YAPAN MALUM PARTİLERE VE ONLARI DESTEKLEYEN GÖNLÜ DAR ,İMANI ZAYIF İNSANLARA YAZIKLAR OLSUN..SADECE İKTİDARI ZORLAMAK İÇİN YILLARDIR YÜRÜTTÜKLERİ SURİYELİ DÜŞMANLIĞI İLE BU MİLLETİN ADINI VE İNSANINI LEKELEDİKLERİ GİBİ,O ZALİM ,KATİL ESED E DE YARDIM ETMİŞ OLUYORLAR..YAZIKLAR OLSUN ONLARA..LGBT LİLERE SAHİP ÇIKTIKLARININ YÜZDE BİRİ KADAR SURİYELİLERE SAHİP ÇIKMADILAR VE HATTA NEFRET ETTİLER ..KENDİ İÇİMİZDEKİ KATİLLER,HIRSIZLAR,VATAN HAİNLERİ,SAPIK VE SAPKINLAR DAHA MI İYİLER? SADECE SURİYELİ OLMAK SAYDIKLARIMIN HEPSİNDEN KÖTÜ İMİŞ GİBİ IRKÇI BİR YAKLAŞIM GÖSTERİLİYOR. YUH OLSUN ONLARA..
 • CEVDETCEVDET26 gün önce
  Suriyeli irakli afgan istemiyoruz.yeter artik guzel ulkemiz 10 milyona yakin vasifsiz egitimsiz issiz mesleksiz insanlarla doldu.istanbulda hangi metruk eve girsen icinden 20 yada 30 kisi cikiyor.hertaraf kalabalik gurultu kacak gocmen dolu.kirsalda yasayanlar gormuyor ancak sehirlerde durum cok vahim
 • Abdurrahman TaçyıldızAbdurrahman Taçyıldız26 gün önce
  ah ah bir koca milleti ne hale düşürdüler evine gelen misafire hemde ölümden kaçıp gelene bakışımıza bak bizim devletimizin geleceği mazlumun duasına bağlıdır. Biz eskiden çiğner çiğnenşr hakkı tutar kaldırırdık. şimdi düşene bir tekme de biz atan olduk öylemi. yazık ki ne yazık bu millet bu kafayla büyük filan olamaz
 • ErolErol26 gün önce
  Osman tabelaları turkcelestirmekle olmaz bu işler ne kadar arap varsa turkiyeden suriyeye gönderilsin burada ajitasyon yapma duygusal olma devletimizin geleceği onemli
 • Akif Akif 27 gün önce
  hocam, emperyalizmin istediği bu, biz büyük devleti, biz büyük medeniyeti böyle mikuracağız, ,,
 • Suriyeliler kalacakSuriyeliler kalacak27 gün önce
  ''Suriyeliler gitsin'' ziriltisini terennum edenler, 79'da iran'dan gelen 2 milyon, 85-88'lerde Bulgardan gelen 5 milyon icin hic sesleri cikmiyor? onlarda gonderilsinler. Zaten bu, ''Suriyeliler gitsin''i dillerindirenlerin coguda o iran ve Bulgardan gelenler

Günün Özeti