Göçmen bir çocuğun intiharı ve kedileri sevmek

08 Ekim 2019 Salı

“Hadi gülümse bulutlar gitsin

İşçiler iyi çalışsın, gülümse

Yoksa ben nasıl yenilenirim

Belki şehre bir film gelir

Bir güzel orman olur yazılarda

İklim değişir, Akdeniz olur, gülümse.

Sazlarım vardı, ırmaklarım vardı çok

Çakıl taşlarım vardı benim

Ama sen başkasın anlıyor musun

Tut ki karnım acıktı, anneme küstüm

Tüm şehir bana küskün

Bir kedim bile yok anlıyor musun

İklim değişir, Akdeniz olur, gülümse.”

Kemal Burkay

“İntihar başlı başına bir intikam eylemidir. Seni hayal kırıklığına uğratmış insanların suçluluk duymalarını istersin.”

Jo Nesbo

Kocaeli Kartepe’de 9 yaşında Suriyeli Vail El Suud mezarlığın kapısına kendisini asarak intihar etti. Okulda görevli bir öğretmen tarafından azarlandığı, genel olarak da diğer öğrenciler tarafından Suriyeli olmasından dolayı dışlandığı öğrenildi.

Suriye’de doğdu Vail. Bombalardan kaçtı geldi. Sokakta, okulda, çarşıda ve mecliste horlandı, istenmedi. Herkes, “Suriyeliler evine dönsün” diyordu, adı göçmen oldu. Vail çocuk, bu dünyadan intihar ederek uçtu göçtü.

Oysaki bu Anadolu coğrafyası, 500 yıldır adeta göçmen ve mültecilere liman olmuş, her milleti, ırkı, mezhebi bağrına basmış bir yer.

Hoşgörü cennetiyken nasıl bu hale geldik? Asıl sorgulanması gereken yer burası.

Son yıllarda sokak hayvanlarının yaşadığı zorluklar, yağmur ve soğuktan korunması ve kötü muameleye maruz kalmamaları için gösterdiğimiz çabalar konusunda, sivil toplum örgütlenmelerinin en güzel örneklerine şahit oluyoruz.

Ve kedileri sevmeyi öğrendik… Onlar için artık evde pişen artıkları değil, Avrupa üretimi olan besleyici doğayı kirletmeyen steril gıda ve barınma mamulleriyle onları beslemek ve korumak için adeta birbirimizle yarışıyoruz.

Ülkece psikologlara ders konusu olabilecek derecede bir kedi ve köpek sevgisini keşfettik…

Lakin savaşlar ve yoksulluklar sebebiyle sokaklarda yaşayan ve evlerini terk etmek zorunda kalan göçmen olan insanlara, bir kediye gösterdiğimiz merhameti, sevgiyi çok görüyoruz.

Suriyeli binlerce çocukları ya denizde öldürdük ya karada kahrettik. Kedi, köpekler kadar sevemedik onları. Bir göçmen çocuğun intiharı vicdanlara vurulmuş en büyük tokat oldu.

Bu göçmen çocuklar kendilerini sevmeyen büyüklerin yanında çocuk akranlarınca bile horlanmaya dışlanmaya başlandılar. Umutlarını yitiriyor ve kadere isyan ederken “göçmenler evinize” diyen topluma küskün bir çocuk masumiyetiyle adeta ceza verirken kulaklarımızdan, yüreğimizden unutamayacağımız çok acı bir çığlık bırakarak not düşüyorlar tarihe.

Bu masum çocukların çığlığını iş işten geçmeden duyabilecek miyiz?

Ülkemizde son yıllarda yükselen göçmen düşmanlığının en acı trajik utanılası yanı politikacı, sanatçı, iş adamı, sporcu ve edebiyatçılarımızın suskunluğudur.

Suriyeli göçmenler ile ilgili politik ve ruhsal sorunlar yaşıyoruz geçtiğimiz ay İstanbul, Avrupa yakasında orta öğrenim okulunda bir Suriyeli çocuğun öğretmen tarafından arkadaşlarının gözü önünde dövüldüğü, bu durumun öğrencilerin velilerine şikâyeti sonucunda okul müdürüne intikal ettirildiğini biliyorum.

İntihar eden Vail’in acılı babası çocuğunun okulda diğer çocuklarca “Suriyeli” denilerek dışlandığı iddiasını doğruladı.

Vail’in olaydan bir gün önce okulda arkadaşlarıyla kavga ettiğini ve hırpalandığı “Yer kavgası olmuş, çanta asma mevzusundan. Ancak bu kavgadan bize bahsetmedi. Olaydan sonra Türk arkadaşlarından duyduk” ifadelerini kullandı. 

Şu an Türkiye’nin birçok illerinde okullarda ve sokaklarda Suriyeli göçmen çocukların dışlanma meselesini doğru okumamız, buna göre bir iletişim diline sahip olmamız gerekiyor.

Baba Es Suud, Suriye’deki savaştan canlarını kurtarmak için Türkiye’ye geldiklerini belirterek, Suriyelilerin gitmesi yönünde yapılan çağrılardan duyduğu üzüntüyü şöyle anlattı:

“Sürekli Suriyeliler gitsin deniyor. Daha ne kadar buna maruz kalacağız. Bunu diyenlere sesleniyorum, bize ayda bir toprak parçası verin gidelim. Yoksa nereye gidelim. Buraya geldik çünkü Türkleri kardeşimiz olarak gördük. ‘Suriyeliler gitsin’ diyenlerin bizi kendi iç siyasi tartışmalarına alet ettiklerini düşünüyorum.”

Ciddi bir Suriyeli göçmen düşmanlığı tepeden aşağı doğru masum çocuklar arasında yaygınlaşmaya başlaması büyük bir tehlikenin habercisidir.

Irkçılığa karşı mücadelede önlem alınmazsa daha büyük utanç verici olayla karşılaşabiliriz. Irkçılığa karşı adalet ve merhamet cephesini genişletmek zorundayız.

“Kendini öldürmek bir anlamda melodramlarda olduğu gibi içindekini söylemektir. Yaşamın bizi aştığını ya da yaşamı anlamadığımızı söylemektir.” Albert Camus

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • şenay doğanşenay doğan8 gün önce
  ulema ile umera bozulursa halk bozulur 
 • SelimSelim8 gün önce
  burda da Samil denen ırkçı bir aşağılık yorum yapmış.Allah tüm ırkçıları ya ıslah etsin ya da kahretsin
 • MertoMerto8 gün önce
  Ülkemizde malesef son zamanlarda ırkçılık arttı.Avrupa'da orta gelir ve altında ırkçılık başgösterirken bizde daha çok tuzu kuru zengin tayfasının kışkırtması ile ortasınıf ırkçılığa meylediyor.Kim olursa olsun,hangi millet,hangi din ya da dinsiz,hangi gelir seviyesi,hangi makam,hangi meslek ırkçılık yapan alçak hatta hayvandan da aşağılık bir mahlukattır.Hey Müslüman içimizdeki bu alçak aşağılık mahlukatlara uyma,kendine gel insanlığa dön
 • birisibirisi8 gün önce
  isveç polisiyesi severim. suriyelilere yazık oldu. düşünüyorum da hiç oraya girmeseydik keşke. adam diktatörmüş halka baskı yapıyormuş kaşıkçıyı katledenlerin ülkesine girip savaş açabiliyor muyuz. adamlar geldiler bize sığındılar işlerini hayatlarını kurdular devletin en başındakiler bile geri gideceklerini söylüyorlar. bize sığınan sivil halkın ne suçu var. batının bizi dışladığı gibi biz deonları insan yerine koymuyoruz. insan her yerde aynı.
 • Tüküreyim desen yüz kalmamış..! Tüküreyim desen yüz kalmamış..! 8 gün önce
  15 temmuz gecesi tankın önüne yatan genç bile dışlanıyor matematik dersi verdiği kişiler dersi kesiyor. 
 • Ali yüceAli yüce8 gün önce
  Bu memlekette hataya adanada urfada. İrçok yerde yerli Arap Türkmen kürt çerkes yaşıyor.. Boşnak Arnavut gürcü.. Bir şeyyok neden bu insanlar hedef yapıldı.. İç siyaset yüzünden.. Sırf hükümetle olan kavgada bu insanları kullandılar.. Adamlara bir dilim ekmek mi verdiniz. Bire insafsızlar.. Zehirlediniz çocuklar bir masuma düşman oldular.. Hele bu öğretmene ne olmuşki. Bunun gibi ayrımcı zihniyetler yıllarca bu ülkede inançlı öğrencilerde kan kusturdular.. Bu öğrenciye bu kötülüğü yapan kimlerse hesabı sorulmalıdır.. Yaşasın zalimler için cehennem...
 • mutmainemutmaine8 gün önce
  Suriyeliler gitsin diyenler , ahlaksızların önde gidenleridir...Herkes yanlış yapar , içimizde yanlış yapan olunca sınır dışı mı ediliyor ? Eğer onlar yanlış yapınca hazmedemeyen varsa , insanlıktan nasibini alamamıştır...Suriye değilde gelen Fransız olsaydı ses çıkarmazdı bu dengesizler..!
 • SamilSamil8 gün önce
  İnce kalpli kakulsacli romantik yazar ne kafar romantiksin saclarda berber fehim abinin kesim stili onami gidiyon ince ruhlu sovalye ,,ne kadar incesin bole incelik kalmadi bravo sana ,,Surili kardeslerimiuze karadenizde araziler bos hemen kamulastirilip verilsin samsun ve rize arasi cayliklar findiukliklar kenevirluklerrr bu kardesleroimizechemen tahssis edilmeli ,,barina basacaktir ora halki. ,karadeniz musait bu kardeslerimuz icin anca yeter czaten 5 milyon kiusi ayrica bunlara ozel kontenjan vekillik hemen verilmneli ,,ayrica asgari ucret maasi valanmali ulkje halkji cok zengin bu zenginlik paylasilmnalu bi dalreden fazlasi kamuta alinip afgan surili kardeslerecdaatilmali Kibar ince kakulsacli alattin bizi huuuuuuu
 • KamilKamil8 gün önce
  Doru yazmissin bu suriyelilete karadenizde toprak verilmeli samsun rize arasi musat bunlar icin devlet kamulastirip oraya yerlestirsin findik ce casy kenevir bunlar uretsin ,,secilmeden kontenjandan vekil olsunlar bunlar ,,suriyelilercok onemli her suritelu aileye ayrica aylik asgari uycret kjafdar mayis baglansin ,,,bunlar hemen yarin tezi yok baslatilsin ay sonuna kafar isleme gessin ,,,iiki yazdin kakullu sacli buyuk romantik ince yazar ,,huhuhuoohuhuuaaahuhaa ,,,ver mehteri veeeeerrrrr ,,
 • ORHAN İNANORHAN İNAN8 gün önce
  YAHUDİLERİ KURTARDIĞIMIZI VE VATANDAŞ OLARAK BAĞRIMIZA BASTIĞIMIZI HER ZAMAN VE HER SEVİYEDE GURUR İLE SÖYLER İKEN RAHATSIZ OLMAYANLAR,BALKANLARDAN VE DÜNYANIN NİCE ÜLKELERİNDEN GELEN ONCA MAZLUMA YUVA VERMEKTEN ,SAHİP ÇIKMAKTAN DOLAYI HAKLI OLARAK HAZ DUYANLAR ,KONU SURİYELİLERE GELİNCE NİÇİN ŞİDDETLİ VE HEZEYAN DOLU TEPKİ GÖSTERİRLER?.BUNUN SEBEBİ DEĞİL SEBEPLERİ VAR.BİRİSİ MUHALEFET PARTİLERİNİN BU MAZLUMLARIN ÜZERİNDEN İKTİDARI VURMA GAYRETLERİ,İKİNCİSİ FETÖCÜLER DAHİL,İÇDÜŞMANLARIN DİĞER DIŞDÜŞMANLAR İLEBİRLİKTE TÜRKİYEYİ YIPRATMA GAYRETLERİ VE ÜÇÜNCÜSÜ İSE BU İNSANLARIN MÜSLÜMAN KİMLİKLERİNİ KAYBETMEMİŞ OLMALARI..MEZHEPÇİ ESED İN ZULMÜNDEN KAÇAN BU İNSANLARIN DİNİNE BAĞLI SUNNİ KESİMDEN OLMALARI ,ESED Çİ KAFALARI CİDDİ OLARAK ENDİŞEYE SEVK ETMİŞ VE SURİYELİLERİ POTANSİYEL DÜŞMAN OLARAK ALGILAMIŞLARDIR VE SALDIRMAYA BAŞLAMIŞLARDIR..BU OLANLARDAN UTANÇ DUYUYORUM..SADECE SURİYELİ OLMALARINDAN DOLAYI BU MAZLUMLARA FİİLİ VEYA SÖZLÜ SALDIRANLARI LANETLE ANIYORUM..ELLERİNİZE SAĞLIK..
 • Mustafa egeMustafa ege8 gün önce
  Ölen mehmetçikleri de Suriyelilerin pek sevdiği söylenemez. Halı sahada bizden önceki grup Suriyeli, bizden sonraki de Suriyeli. Her yerde keyifte neşedeler. Her Mehmetçik de bir ananın yavrusudur. Kucak açalım açmasına, ama biraz da başkaları açsın. Genç Suriyeli erkeklerin alayı askeri eğitimden geçirilip öso'ya katılmalı. Bayrama gidenler asla geri alınmamalı. İntihar eden yavruya Allah'tan rahmet diliyorum, üzücü.
 • KustahKustah8 gün önce
  Çok acı bi olay Allah kimseye evlat acısı vermesin.Nadira içinde iki kelime soyleseydiniz .
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ8 gün önce
  Osman Abi, bu yazıyı okuyamadım çok özür dilerim. Çünkü, böyle olayları duydukça ciğerim parçalanıyor. Bedenim ve ruhum kaldıramıyor. Duygularımı bastırmak zorunda kalıyorum. Ve şöyle diyorum içimden: Allah'ım geneki cenneti yaratmışsın.

Günün Özeti