Orgeneral Necati Özgen, “Hatay gider” laf mı şimdi?

10 Eylül 2018 Pazartesi

“İdlip burnumuzun dibi…”

E Cerablus da öyle değil miydi?

Öyleydi…

Eeee o halde?

Üstelik Tahran Zirvesi arifesinde “Hatay gider” diye halkı paniğe sevk etmenin âlemi ne?

Ne oldu Tahran Zirvesi’nde?

Başkan Erdoğan, en azından Rusya ve İran’ı, çatışmasızlığa ikna etti. Bu İdlip’in bir süre için dahi olsa topyekûn bir saldırı altında kalmayacağı anlamına geliyor.

Eğer Amerika veya HTŞ bir provokasyona imza atmazsa tabii…

En basitinden…

Amerika’nın, beslediği terör örgütleri eliyle İdlip’e kimyasal bir saldırı yapıp, olay mahalline Rusya veya İran kartviziti bırakabileceği ihtimali konuşuluyor mesela… Yine İngiliz İstihbaratı veya CIA, ortak bir oyun tezgahlayabileceği…

Olmamış şey değil…

Görmediğimiz şey değil sonuçta…

“Unutulan bir Hatay var! Cerablus’tan da Münbiç’ten de bakarsa karşında Hatay’ı bulursun. Hükümetin buraya dikkat etmesi gerekiyor. İleride ABD-YPG tekrar o Kürt koridorunu açarsa Hatay gider.’’ 

Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’a soruyorum, unuttunuz mu Hatay’ı? Genelkurmay Başkanımız Yaşar Güler’e soruyorum, unuttunuz mu Hatay’ı? Başkomutan Erdoğan, unuttunuz mu? Necati Özgen nereden çıkardı bu lafı?

Kaldı ki…

Tamam “…ebilir, abilir” anladık da herkesin şunu iyice kafasına sokmasında yarar var! Âlemin a, b, c… planları varsa bizim de alfabenin harfleri kadar olasılıklar karşısında planlarımız var! Yani Hatay’a göz dikilmesi halinde Türkiye’nin eli armut toplamaz!

O halde emekli Orgeneral Necati Özgen’in “olasılıklar” konusunda suyu bulandırmasının gereği yoktu aslında!

Zira Necati Özgen’in suyu bulandırması, halihazırda milleti gereksiz şekilde paniğe sevk eder. Bu da Amerika’nın ve Esed’in işine yarar… Türkiye’nin imajını zedeler… Yani böyle bıçak sırtı bir süreçte, hasımların elini güçlendirmekten başka kimseye fayda sağlamaz!

Şimdi deneyimli bir ordu mensubu olan Necati Özgen’in uluorta böyle bir çıkış yapmasını yakıştıramadım açıkçası! Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’le istişare etmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri usullerine daha uygun olmaz mıydı? Onu da geçelim… Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la fikir teatisinde bulunması orgeneral rütbesi almış Necati Özgen’e daha çok yakışmaz mıydı?

Randevu istedi de mi alamadı?

O usule uygun davranmak istedi de yolunu mu bulamadı?

Amerika ve uluslararası kredilendirme kuruluşları Türkiye’ye operasyon üzerine operasyon çekerken… 15 Temmuz darbesinden henüz çıkmışken… Bir yanda FETÖ, diğer yanda PKK-PYD terör örgütlerine yapılan operasyonlar sürerken… 

Yani safları sıkılaştırmamız gerekirken Necati Özden! Başkomutan Erdoğan’ın stratejik dehası, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın stratejik aklı, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in stratejik zekasını tiye alır gibi beyanda bulunmak ne hangi stratejinin ürünüdür sizce?

Emekli oldun ve canın sıkıldıysa onu bunu küçümseyeceğine… “Hatay unutuldu” diye devlete bühtan edeceğine…vazife iste… Kamuflajını giyerek cepheye git! Askere bu yakışır! 

Ha bir de diyorsun ki, “Askerlikte bir kural vardır. Stratejide yapılan hatayı düzeltemezsiniz. Hükümet olarak hem Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz hem de Suriye Devlet Başkanı Esad’ı hedef gösteriyoruz. Dönülmeli bu hatadan.”

Bu cümlene ne diyelim şimdi?

“Yahu sen kimden yanasın?” deseeek küseceksin…

De hele bu cümleni nasıl anlayalım? 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • YAVUZ SELİM İSTANBULLUYAVUZ SELİM İSTANBULLU8 ay önce
  Bu emeklj paşayı densiz ve lüzumsuz ve hadsiz çıkışından dolayı 15 Temmuz 2016 Gazi Millet olarakKINIYORUZ !../ADAMCAN SIKINTISINDANOTURDUĞU YERDE AHKAM KESİYORVERİN BUEM.ZÂTA SINIRDA BIR VAZIFE PASINI SİLSİN ,MES'ULIYETINİ BELKİ TEKRAR IDRAK EDER!
 • hercaihercai8 ay önce
  Esad la toprak butunlugunun ne alakasi var, Orgeneral sacmalamis!
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer8 ay önce
  Zamanında..adam..kıtlığına..paşa..olmuş..bu..zat..Ali..Şen..in..iyi..arkadaşıdır..Anlayın..artık..hem..bu..ilk..saçmalaması..da..değildir..
 • HASANHASAN8 ay önce
  ŞUEMEKLİ PAŞALARA SUS DİYECEK YOKMU,BİLDİKLERİNİ GÖREVDEYKEN YAPSAYDIN O ZAMAN KONUŞSAYDIN OLMAZMIYDI.BU GÜNKÜ SIKINTILAR BU GÜNÜN SIKINTALIRI DEĞİLKİ.
 • BATI EZİĞİ MİKSERLERDEN ALLAH HERKESİ KORUSUNBATI EZİĞİ MİKSERLERDEN ALLAH HERKESİ KORUSUN8 ay önce
  MEHTAP HANIM YORUMUNUZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN.Mustafa Gündüz ADIYLA YAZAN HASETÇİ- BATI EZİĞİ SEN TÜRKİYE NİN ÇABALARININ FAYDALI SONUÇLARINI , ZEYTİN DALI , FIRATKALKANI VE İDLİP POLİTAKASINDA TÜRK HALKININ ÇOĞUNLUĞUNUN GÖRDÜĞÜNÜN FARKINDA DEĞİLSİN.
 • mniksekmniksek8 ay önce
  SON CÜMLEDE GERÇEK FİKRİ ORTAYA ÇIKMIŞ, EMEKLİ PAŞA BAŞKAN ERDOĞANIN ESEDİ KALE ALMAMASINA ALINMIŞ ASLINDA, PAŞA NE MİLLİ NE YERLİ, İFADESİNE GÖRE ESEDCİ...
 • MUSTAFA GÜNDÜZMUSTAFA GÜNDÜZ8 ay önce
  TAHRANDAKİ ZİRVE FARE DOĞURMUŞTER.HERGÜN İDLİBE BOMBA YAĞIYOR....
 • Yunus16Yunus168 ay önce
  33 ASKER DOSYASI TEKRAR AÇILIRSA ? NECATİ NİN GENERALLİĞİ DE GİDER, 1993 ÜN ELAZIĞ VE MALATYA DAKİ İLGİLİ KOMUTANLARINDA RUTBELERİ GİDER? MÜEBBET ALANLAR BİLE ÇIKAR. AMERİKA NIN TALİMATI PKK= FETÖ İŞBİRLİĞİ VE ŞEMDİN SAKIK IN KATLİAMI. 24 MAYIS 1993. 33 ASKERİN HESABINI NECATİ ÖZGEN VE İLGLİ KOMUTA KADEMESİ VERECEK
 • Evlad-ı Fatihan AhmetEvlad-ı Fatihan Ahmet8 ay önce
  Ben bu stratejik deha lafına takıldım şimdi!
 • dd8 ay önce
  Uyumayalım hatay ve kiliste nüfus değişti.Yarın gidin dendiğinde bunlar bize düşman olacak.Devlet duygularda idare edilip sonra aldatıldık yeri değil...Atatürk hatayda neden ısra etmiş sizin gibi yazarlar anlar mı
 • hüseyinhüseyin8 ay önce
  Zaten şamda cuma namazı deyip, esad ı zayıflattık, ondan sonra ABD ve rusya oraya daldı,allah bizi affetsin günahımız büyük, ülkemizi tehlikeye kendi ellerimizle attık maalesef.
 • İkrarİkrar8 ay önce
  Selam ve dua ile hatay gider haberini dun okudum ,dun bu emekli subay iyiki turkiye gider demedi daha birsey yokken hatayi hediye eder gibi necati ucgen ,ozgen kendine gel bu ulkeye ne kazandirdin ataturkun ilkelerine siginarak fotoye yardim edemediniz diye agliyorsun sagnak sagnak .bu ulkenin sahibi bekcileri var sanma bizi aganak ,don bir tarihe bak olurmu boyle yakisirmi bir askere bol keseden atmak boyle insanlari ulkeden atmak lazim kim derse neme lazim
 • HarunHarun8 ay önce
  İnsan utanır eve kapanır be.33 tane gencecik yavruları ateşe attın.Bunda ar diye bir şey yok.
 • Uğur KartalUğur Kartal8 ay önce
  Trump bile daha evvel hayvan dediği Esad a Suriye Başkanı diyor,artık Fransa, İngiltere, herkes Esad la görüşüyor . Bizim ESAD la görüşmemiz için tek bir neden var mı?Esad halka zulum yaptı diyeceksin ,o zaman SuudilerYemen de Sunni olmayan müslümanları katlettiğindesen sesini çıkardın mı?Bırak ablacım Suriye nin tek kaybedeni  Turkiye oldu.
 • Yunus 16Yunus 168 ay önce
  NECATİ ÖZGEN, ÖNCE 1993 BİNGÖL DE ŞEHİT OLAN 33 ASKERİMİZİN HESABINI VERSİN.? ( ALTINDAKİ SIRALI KOMUTANLAR İLE BERABER) OTOBÜS DURDURULDU SİLAHSIZ ASKERLER TEK TEK KURŞUNA DİZİLDİ.?? ELAZIĞ DAKİ KOMUTANLAR MALATYA YA SUÇ ATIYOR?? MALATYA DAKİ KOMUTANLAR ELAZIĞ A SUÇ ATIYOR?? NECATİİİ KİM SUÇLU?? HESAP VERİN? O ZAMAN KİME HESAP VERDİNİZ? PKK =FETÖ SAVCI HAKİMLERİ DOSYAYI KAPATTI MI? VİCDANEN RAHATMISIN?? DEVLET YETKİLİLERİ AMİRLER, MÜDÜRLER, KOMUTANLAR, BAŞKANLAR, VEKİLLER, BAKANLAR... YAPTIKLARI BÜYÜK HATALARIN HESABINI VERMEDİKÇE DÜZE ÇIKMAYIZ...
 • ErolErol8 ay önce
  Karmaşık ilişkiler
 • AKINCIAKINCI8 ay önce
  HATAYIKAZMAKÜREKBALTA KILIÇLAALDIKO YOKLUKTA. ŞİMDİSURİYENİNHERHALDEÜÇGÜNDE YARISINI ALIRIZYAZIK BİRKOMUTAN KENDİ ORDUSUNU TANIMIYOR KIBRISTA BEŞPARMAK DAĞLARINDAO TANKLARIYÜRÜTENTÜRKASKERİYDİ UNUTMUŞMU....
 • Samin fistigiSamin fistigi8 ay önce
  1-Başkan Erdoğan, en azından Rusya ve İran’ı, çatışmasızlığa ikna etti... Son söz: SAMDA CUMA NAMAZI NE ZAMAN KILACAGIZ?