Merkez Bankası kimden yana?

14 Eylül 2018 Cuma

Uluslararası kredilendirme kuruluşlarının hiç de adil olmayan “kredi notları” üzerinden bir ekonomi okuması yaparak mı?

Avrupa Parlamentosu gibi bir kısım Erdoğan muhalifi oluşumların rövanşist finansal yaptırımları üzerinden bir ekonomi politikası belirleyerek mi?

İçimizdeki İngilizanahtarları’nın da vaat ettiği gibi Türkiye’nin boynuna yeniden IMF tasması takarak eski IMF’li hakir günlerine döndürmeyi amaçlayan bir ekonomi politikası güderek mi?

Amerika’nın Ortadoğu çıkarları üzerinden Türkiye’ye dolarla nişan aldığı son terörist dolar operasyonu üzerinden -ABD’nin alkış tutacağı- bir ekonomi politikasına yönelerek mi?

Hadi amaaa… Hangisi?

Türkiye’nin milli çıkarlarını gözeterek mi hareket ediyor yoksa Uluslararası kredilendirme kuruluşlarının, IMF’nin, AP’nin, Amerika’nın Ortadoğu’daki çıkarlarını gözeterek mi?

Birileri Türkiye’nin bağımsızlığına dolar yaptırımlarıyla nişan alırken Merkez Bankası neden bu krizi tribünlerden seyretmeyi yeğledi?

Bize mi öyle geldi yoksa?

Ne demiş Cemil Meriç? “Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur!”

Uluslararası bir ekonomik operasyonun hatta “darbe teşebbüsünün” hedefinde olan Türkiye nesi olur bu bankacıların?

“Sermayenin vatanı yoktur” dedikleri bu mudur yoksa?

 Para ve çıkar gruplarının gücüne tapınan finansal sistemlere entegre olmuş karakterlerin dini, imanı, kutsalı para ve çıkar mıdır gerçekten? Cüzdanlarına değmediği müddetçe milletin bu finans tanrılarına karşı verdiği onurlu mücadele umurlarında değil midir? 

Akın İpek sermayesi gibi FETÖ kasası olanların ellerini ayaklarını öpenlere karşı tepkimizin aynısıyla bu finans kesimini de sillelemeli miyiz?

Millet olarak IMF, uluslararası kredilendirme kuruluşları, Avrupa Parlamentosu ve Amerika gibi Türkiye’nin bağımsızlığına ahlaksızca müdahale edenlerin listesine Merkez Bankası’nı da eklemeli miyiz?

 Game of Thrones’taki Ayra Stark karakteri gibi her gece uyumadan önce gözlerimi bir noktaya dikip AP, IMF, Uluslararası kredilendirme kuruluşları, Amerika… FETÖ, PKK… diye hedef liste ezberimi tekrarlayan biri olarak soruyorum… Bize operasyon çekenlerle birlikte hareket eden herkesi de bu listeye eklemeli miyim? 

Her bıçak sırtı süreçte olduğu gibi… Bu fırtınanın Reis’i götürmesini bekleyen içimizdeki İngilizanahtarlarını mesela… Bu listeye eklemeli miyiz?

Şimdi de hele… Millet olarak ülke ekonomimizin tekerine taş koyan, büyüyen Türkiye’nin rüzgarını kıran, ülkemize ekonomik yaptırımlar uygulayarak Başkanlık Sistemi’ni akamete uğratmaya çalışanlarla mısın, yoksa yanımızda mı ey Merkez Bankası?

Bilelim de öyle kategorize edelim seni de… Şahsi dartıma senin ismini de ekleyeyim… Her gün ok gibi sivrilttiğim sözcüklerle hedefe kilitlendiğimde seni de delik deşik edeyim…

Zira millet olarak 15 Temmuz darbesinden sonra yengeç gibi yan yan yürüyenlerle işimiz yok… IMF’e el sallayanlara acayip ayar oluyoruz mesela! Liderimiz gibi net ve şeffaf olunsun istiyoruz! Bizden topladıklarıyla Avrupa’nın Amerika’nın vs… çıkarlarına hizmet eden sisli puslu kimseyi görmek istemiyoruz karşımızda!

Kim bizim milli çıkarlarımızı hedef alırsa, onu hedef alırız! Kim bizim bağımsızlığımıza göz dikenlerle kol kola girerse, onu hedef alırız! Kim Amerika’nın ülkemize uyguladığı ekonomik yaptırımları başarılı kılmaya çalışıyorsa, onu hedef alırız! Darbecileri, teröristleri…

Teröristlere 18 bin TIR silah gönderen Amerika’yı… 3 bin kargo uçağı silah gönderen Amerika’yı… 

Hepi topu bir kuru canımız değil mi?

Ölümüne, malımızla, canımızla gittiği yere kadar bu mücadelede liderimiz Erdoğan’ın yanındayız!

Ha azıcık mert olun da siz de deyin! Merkez Bankası bu krizde kimden yana?

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ErcanErcan1 yıl önce
  Sermaye Erdoğan'in asgari ücretli işçisi değildir, kim daha çok kazandırırsa orda çalışır, doları frenlemek için faiz artışı mecbur
 • ErcanErcan1 yıl önce
  Mehmet Dişli büyükelçi oldu haberin olsun
 • erolerol1 yıl önce
  ADI T.C MERKEZ BANKASI % 55 DEVLETİN % 45 YABANCILARIN BANKASI NE BEKLYORDUNUZKİ ?
 • garip bir müslümangarip bir müslüman1 yıl önce
  reizz emir vermeden vallahi yaprak bile kımıldamaz.bu siyasi bir oyundur karşılıklı bir paslaşmadır.Muhafazakar toplumumuza karşı karizmayı çiziktirmemek için faizin yükseltilmesine karşıymış gibi davranıyor.Alıştık böyle siyasi oyunlara.
 • Murat oğuzMurat oğuz1 yıl önce
  Ölümüne kardeş
 • mustafamustafa1 yıl önce
  acaba merkez bankasının faiz artırması için reismi emir verdi?
 • cemcem1 yıl önce
  bu merkez bankası yine reisin arkasından iş çevirdi kahretsin yine kandırıldık. fakat reis onca yetkisine rağmen MB yönetimini neden görevden almaz insan gerçekten hayret ediyor
 • bilobilo1 yıl önce
  hasan uzun kardeşim güzel noktaya değinmişsin o arada danışıklı dövüş ...
 • ŞaşkınŞaşkın1 yıl önce
  Açık olan şu ki Sayın Erdoğan'ın bilgisi dışında MB'nin en ufak bir girişimi dahi söz konusu bile olamaz.Bu kararınbağımzmış gibi gösterilmesinin bir tek amacı olabilir: olaki krizin daha da derinleşmesi gibi bir durumda Sayın Erdoğan'ın sorumluluk dışı bırakılması!? AKP seçmeninin böylesi bir duruma koşulsuz inanacağı ise hayatın gerçeği. MB'nin bağımsız karar aldığına Mehtap hanım gerçekten inansa idi ûslup bu kadar yumşak olurmuydu sizce?
 • şükrü onukşükrü onuk1 yıl önce
  Bu fetöcülerin son kalelerine girilmedikçe milleterahat yok . Şarbon deyip hayvancılığı , dolarla oynayıp ekonomiyi yarın patetestemildiyö , incirde kurtlu , fındıkta küflü deyip milletin kafasına kar suyu kaçıracaklar.
 • şükrü onukşükrü onuk1 yıl önce
  Ekonomiyi kötüleştirecek bir sebep yokken hem dışarıdan hem içeriden kötü diye diye kötü ettiler .Bu duruma geleceğini en yetkililer bile tahmin etmedi bir oldu bittiyle karşı karşıya kalındı. Bir gün önce bir şey yokken hiç 30 dakikada dolar 1 lira artar mı .Bu biraz ihlas finans hikayesine benziyor . hain içerde oldu mu kapı kilit tutmaz .
 • HekmetHekmet1 yıl önce
  Harbiden uzman analist imişsin tebrik ederim.Nokta bir yorum olmuş...
 • EmekliEmekli1 yıl önce
  Yurt disinda yasayan vatandaslarimiz lutfen birikimlerini Turk bankarina getirsinler.
 • aliali1 yıl önce
  bence cumhurbaşkanı aynı zamanda merkez bankası başkanı da olmalı
 • HukukçuHukukçu1 yıl önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • İkrarİkrar1 yıl önce
  Mehtap hanim birazda yorumculara kulak vermek lazim mesela melih 53 gibi devlet her yerde olamaya, bilir.fakat vatandas ulkesi icin yanlisibildirnesi bir vatandaslik gorevi bizim insanimiz,memletet,icin supeci olsun ve haksiz kazanc ,saglayan yanlis yapan vatandasa zarar veren en azindan cekinmeli birgun cifcilerin, kullandigi bir tarla yolu var biraz kestirme ordan gideyim dedim girdim yola onumde bir bisikletli bana yol vermiyor yavasladikca, yavasladi ben buna sinirlendim hem beni engelliyor hem yol.yol vermiyor, diye.adam bisikletden,indi bana dedi geri don yoksa pilakani polise veririm,deyince cesaret ,edemedim insanimiz biraz sorumluluk alsin
 • LÜTFİLÜTFİ1 yıl önce
  Varlık fonunda ne olduysa Merkez bankasındada o olmalı.Bu geceden tezi yok,reis bir kararname yayınlayıp kendisini Merkez bankası başkanlığına,damadınıda başkan yardımcılığına atamalı.
 • melih53melih531 yıl önce
  özellikle doğudan gelen *huzurdan kaçan pkk lılar pkk sempazitanı kürtler *büyük şehirlerde mafyacılık tefecilik sistemini hızlandırdı..iyi ailelerin ocakları sönüyor..masak özellikle araba galeri,leri,nde perdelenen bu pisliklere el atmalı.**hesaplarını tapu kayıtlarını kontrol edip gerçek sahiplerine geri vermelidir.çok önemli trajik duurmlar başladı **
 • uzman analistuzman analist1 yıl önce
  memleket elbirliyiğle düzlüğe çıkmaya uğraşıyoruz.borsadan örnek vereceğim.mesela turcas*bi inceleyin *nasıl zarar yazıyor.nasıl vergi ödemiyor.borsadan şirket kaynaklı parayla (göya fiyat istikrarı dediler hisse fiyatı % 100 e yakın çökerttiler.tabi bu hisseleri kim sattı**??araştırılmalı)hise topladılar hisseler çöktü*?sonra spk* dan izin istediler biz bu sermayenin % 5 i gibi yaklaşık 40 milyonluk hisseyi yok edecez çöpe atacaz dediler spk onay verdi hisseler bi gecede yok edildi.şirket zararda vergi, ziyanı var 40 milyon çöpe onay spk dan.maliye nerede**??sonra bakın bakalım bu turcascıların diğer servetleri ne durumda yüzlerce milyon dolar servet..halka gelince zarar**batık devlete gelince zarar batık yıllarca vergi ödemeyecekler..böyle örnek çok asıl takip edilmesi lazım olan bu şirketler .ne yazıkki maliye bu konuda isteksiz.**halkda görüyor umutlar tükeniyor..
 • Ramazan ÇelikRamazan Çelik1 yıl önce
  Yeni akit camiasına defalarca yazdım , yine söylüyorum ve yazıyorum ; tüsiad ile merkez bankası ve bazı çevreler merkez bankasının ısrarla bağımsız olmasına vurgu yapıyor . Hala hiç birşeyden şüphelenmiyor musunuz? Ülkeyi milletin seçtiği insanlar yönetecek ama merkez bankasını yönetmeyecek. ALLAH yardımcımız olsun.
 • sancarsancar1 yıl önce
  .... Bu memleket bu kadar hukuksuz mudur?
 • 546454641 yıl önce
  Mahfi eğilmez in konu ile ilgili yazısı (makale) var okumani tavsiye ederim
 • Hasan uzunHasan uzun1 yıl önce
  Sabah 6.35 olan dolar öğlen c.başkanınını konuşması sonrası 6.60 a çıkıyor faiz artışından sonra 6.01 e geriliyor bu arada malı kim götürüyor bunu inceleyin asıl siz....
 • ErdalErdal1 yıl önce
  Çanınız mı yandı mehtap hanım bizimki hiç sönmedi de dolardan çok mu zarar ettin
 • ObeziteObezite1 yıl önce
  Türkiye Avrupanın en şişman nüfusuna sahip çıktı halkımızın % 32 si obez ve ben suçluları burada açıklıyorumAP, IMF, Uluslararası kredilendirme kuruluşları, Amerika… FETÖ, PKK, MI6, CIA, İsrail, siyonistler...
 • Ahmet alemdarAhmet alemdar1 yıl önce
  Faiz politikasinin yanlis oldugu dusunuluyor olsaydi merkez bankasi baskani gorevi degisirdi...
 • melih53melih531 yıl önce
  son iki merkez bankası başkanı ve ekibi , son 2 ekonomi yönetimi ve ekibi, gaz veren *gazetede yazanlar*, gezi olaylarını çıkaranlar -(milat orası o dönem % 4 lere gelen faizler vardı))şu anki durumun sebebi.kendilerine kriz etkisi yok nasılsa .olan halka ..Sayın Cumhurbaşkanımız defalarca faizin zararlarını anlatmaya çalışıyor ve faize odaklanın diyor ekonomi yönetimlerine..yanlış bi şey varmıyok..faiz fakirliktir ocak söndürür..Kuran dada yasaklanmıştır.çok büyük günahlar kısmındadır.
 • MuharremMuharrem1 yıl önce
  ... Uluslararası bir operasyon ile karşı karşıyayız dedikten sonra, merkez bankasını hedefe oturtmak oyunu yazanların ekmeğine yağ sürmektir. Merkez bankası ile başlayıp ekonomi bakanını ve ordan da reisi eleştirecekler. ..
 • Yunus 16Yunus 161 yıl önce
  DOMUZDAN YANA.
 • MerkezMerkez1 yıl önce
  Merkez faizi artırdı dolar 6 tl şimdi size düşen susmak ve yavaştan uzamak hadi bakim herkes dağılsın.
 • Kasım Kasım 1 yıl önce
  ...adı üstünde hediye uçak. Faizle, kur’la alakalı yorumun varsa yaz. Değilse ... git burdan!
 • IlyasIlyas1 yıl önce
  Arkadaşlar sorun ne ya Türkiye'de durumlar iyi aç değiliz açıkta değiliz
 • MUSTAFA GÜNDÜZMUSTAFA GÜNDÜZ1 yıl önce
  Merkez Bankası,aklın,mantığın vede serbest piyasa ekonomisinden yanadı.Ekonomide duygusallığın yeri yoktur.
 • fatihfatih1 yıl önce
  sanki merkez bankası başkasına bağlı...
 • TitanikTitanik1 yıl önce
  Merkez bankasina yüklenmektense biraz özelestiri yapip kötü giden ekonomik gidisati degerlndirseniz acaba diyorum. Bakin dün cumhurbaskanimizin yaptigi konusmayi bir daha dinleyin...Kamuda tasarruf, lükslerden imtina, baslamamais ihalalerin durdurulmasi vs... 
 • Sabri GÜÇSabri GÜÇ1 yıl önce
  Sermaye ortaklığı olduğu için maalesef kimi getirsen sermaye taraftarı olup çıkıyor..keşke reis KHK ile zamanında merkez bankasının yapısını değiştirebilseydi..tabi mümkün müdür bilemeyiz..
 • Sabri GÜÇSabri GÜÇ1 yıl önce
  ....sanki Reis e verildi uçak..Türkiye Cumhuriyeti'ne verilmiş bir hediye...
 • maraşlımaraşlı1 yıl önce
  İyide merkez bankasının başkanını reis atamadımı..
 • Cemil AkınCemil Akın1 yıl önce
  Çok sevinmiştik başkanlık sistemi gelinceama artık hayal kırıklığına uğradíkm hízlı kararalar alínacaktı yok maalesefbu kadar Hayati durumda m.b başkanıgörevden alınamıyormu
 • Cemil AkınCemil Akın1 yıl önce
  Çok sevinmiştik başkanlık sistemi gelinceama artık hayal kırıklığına uğradíkm hízlı kararalar alínacaktı yok maalesefbu kadar Hayati durumda m.b başkanıgörevden alınamıyormu
 • İkrarİkrar1 yıl önce
  Selam ve dua ile cumaniz mubarek olsun Allahim ulkemizi dostunu dusmanini tanimayan ve gercek dusmandan korusun
 • İkrarİkrar1 yıl önce
  Burdan kurt kayaya ,sesleniyom kimler dost kimler dusman sen,abd,teroriste 18 bin tir,silah gonderen,abd 3 bin kargo ucakla silah gonderdi ypg bunlari sorgulamiyonda katarin verdigi ucagimi kasdediyon birileri desdegini sevgisini dostligunugosteriyor kimileride,teroristde destek veriyor mesele burda
 • İkrarİkrar1 yıl önce
  Selam ve dua ile ankaranin tasina bak gozlerimin yasina bak dusman bize ,getirmek ister dize.benden size,tavsiye imha edin .kapansin veresiye.mekez bankasiymis herkes haddini bilecek bunlarmi bizi ,el actirip bize boyun bukdurecek infazsiz oldurecek
 • ali ihsanali ihsan1 yıl önce
  KİME KARŞI BAĞIMSIZLIK, KİME KARŞI SORUMLULUK, İDDİA EDİLEN BAĞIMSIZLIK LAYÜSELLİK Mİ ? BAHSEDİLEN BAĞIMSIZLIKÜLKENİN BAĞIMSIZLIĞI İLE ÇELİŞİYOR MU ?YENİ TÜRKİYE DE BU KONULAR KAMU OYUNA AÇIKLANMALI ve BİLGİLENDİRİLMELİ,
 • berke sağlamberke sağlam1 yıl önce
  “Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur!”:))))) insan kendi kendine bunu der mi :)
 • bozkurt1071bozkurt10711 yıl önce
  tabiki Türkiyeden yana mehtap hanım senin geçim derdi gibi bir sıkıntın olmadığı için faiz arttırılmasın dolar 10 tl olsun dersin
 • ŞEVKİ İNCEŞEVKİ İNCE1 yıl önce
  neden madeni paraların üzerine Türkiye Cumhuriyetiyazıyorda kağıt paralarda sadece Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yazıyor yani kağıt paraların cumhuriyet kelimesinin i harfi yok acaba merkez bankası bizim mi ?
 • GulbahceGulbahce1 yıl önce
  Allah icin Turkiyede herhangi bir kurumun baskani nasil karar verip kriz yonetecek.Yetkisi bile yok.Veya onun yapamadiklari bir khk ile yapilabilirdi.Niye yapilmadi.Hani nerde sihirli baskanlik degnegi????
 • vatandasvatandas1 yıl önce
  Dünyanın hiçbir yerinde bizim ülkemizdeki kadarhain yoktur.sol entel takım 50 seneoncesi matravallar geevler. Laik geçinen yobaz dine tahammül edemez.kapitalist zuppe avrupada yalanı. Yazıklar olsun rüyada kamuoyu arastırması sonucu ab .abd seven % 0.5 çıkıyor .bizde baksan milyonlara postal yalayan amerikan bulursun.
 • fanifani1 yıl önce
  sayın cumhur başkanımız seçimlerden önce yetki verin bana dedi faizleri indireceğim dedi , yetki verildi millet tarafından .
 • AkilAkil1 yıl önce
  Evet, merkez bankası krizi resmen seyretti. Yönetmedi yani. Hiç bir sorumluluk da almadı. Mesele milletin canını yakan, iliklerine kadar sömürülmesine neden olan faiz olunca, milletin kesesinden ulufe dagıtma olunca pek cömert davrandı. Nihayet saklandığ siperden çıktı. Krizi çözmek için sadece faiz silahı mı var? Anlayamadık...
 • Kaya Kurt Kaya Kurt 1 yıl önce
  Lütfen 400 milyon dolarlık HEDİYE UÇAK tan da bahseder misiniz biraz? ...
 • YAVUZ SELİM İSTANBULLUYAVUZ SELİM İSTANBULLU1 yıl önce
  "....Birileri Türkiye’nin bağımsızlığına dolar yaptırımlarıyla nişan alırken Merkez Bankası neden bu krizi tribünlerden seyretmeyi yeğledi?Bize mi öyle geldi yoksa?Ne demiş Cemil Meriç? “Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur!” EVET SN.YILMAZ AYNEN ELINİZE DİLINIZE VE YÜREĞİNIZE SAĞLIK ! SAHİ BU MERKEZ BANKASI KİMDEN YANA SORGULANMALIGEREKIRSE15 TEMMUZ GAZİ MILLETIVE 251 ŞEHİDİMİZADINAMERKEZ BANKASI KAPISI ÖNÜNETAVRINIZI KINIYORUZ! "DIYE DUYARLI BASIN VE KAMUOYU ÖNÜNDE SİYAH ÇELENKBIRAKILMALIDIR ! / TEEMMEL !
 • RasimRasim1 yıl önce
  Değiştirin merkez bankasının başını