• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Canıtatlı
Mehmet Canıtatlı
TÜM YAZILARI

ZAMDAN ÖNCE SON VİRAJ

09 Ocak 2014


Mehmet Canıtatlı İletişim: [email protected]

Gayrimenkulün dünyasına nazar değmeden geçen 2013 yılı bir çok başarılı projeyi beraberinde getirmişti. Şöyle bir defteri karıştırdığımda geçen yıl 70'e yakın konut projesinin lansmanına katıldığımı gördüm. Yani 5 günde bir yeni proje tanıtılmış. Hepsinde de benzer avantajların yanı sıra farklı yönler sıralanmış. Bunları yeri geldikçe sizlerle paylaştık. Bir daire sahibi olmaya karar verirken önce hayırlı bir niyet, ardından bütçe, daha sonra da konutla ilgili diğer detaylar konuşuluyor. Peki ya maliyeti? Evet bu kalem hepimizi en çok ilgilendiren konu. Maliyetler demişken, bu yıl konut sektöründe yüzde 20'lik daralmadan söz edenler acaba zamları da dikkate alıyor mu? Hem satışlar gerileyecek hem zam gelecek...Her iki konuyu da terazinin aynı kefesine koymak konut üreticilerini de alıcıları da düşündürüyor. Ama bu gerçek kapımızı çalmak üzere. Peki ne yapmalı? 

Hemen sıralayalım.
1-Geçen yıl yapılan kampanyaların bir kısmı yeniden gündeme gelmeli. Mesela yüzde 1 peşinatla, 1 yıl ötelemeli satışlar.
2-Dairenin tüketiciye maliyetinin artmasına neden olan faiz konusunda konut üreticileri bankalarla özel anlaşmaya gitmeli. Hiç olmazsa 60 ay sıfır faiz uygulaması yaygınlaştırılmalı.
3-Bankayı devreye sokmadan firmalar iç finansman mekanizması ile taksitlendirme yoluna gitmeli. Bu konuda Gül Yapı, Liv Yapı, Özyazıcı, Hiper Gayrimenkul,Kiptaş, Dumankaya İnşaat'ı tebrik etmek gerekir.
4-Satış sürecinde KDV'de yüzde 1 uygulamasının devam ettiği sık sık hatırlatılmalı. (Yan sütunda 55'i aşkın projede yüzde 1 KDV avantajları devam ediyor)
5-Konut ihtiyacının var olduğu artık yeni yaşam biçimi olarak algılanabilecek formatta sunulmalı. Bu konuda Dumankaya İnşaat Athletic-o Towers projesinde Türkiye'de ilk kez farklı bir konut+yaşam stilini kamuoyu ile paylaşmaya hazırlandığını buradan duyuralım.
6-Lokasyon her zaman önemli ama artık İstanbul'un dört bir tarafı gelecek vaat ediyor. Çok derin düşünmeye gerek yok. Ama uzmanların görüşleri kadar ulaşım ağının gelişimini dikkate almanızda yarar var. Bu sözden hareketle yeni yerleşim bölgeleriyle ilgili tanıtım ve ön satış süreçlerini iyi takip etmenizi öneriyorum. Bu arada firmaların satış müdürlerinin bu konularda daha açıklayıcı bilgileri bizlerle paylaşmalarında da yarar görüyorum.
7-Herşeyi 30 Mart 2014 seçimlerine endeksleyerek 'bekle- gör' politikasıyla hareket etmek ne konut firmalarına ne de tüketiciye yarar getirecektir. İnadına piyasayı hareketlendirici reklam, tanıtım vs çalışmalarına hız vermek morallerin artmasına vesile olacaktır.
8- İnşaat üreticilerinin cephesinden bakarsak, zamlar mecburi istikamet olarak görülebilir ama en azından iki ay daha sabretmekte yarar var.
9- Harçların sayısı ile inşaat ruhsatının alınması süreci de basitleştirilmeli.
10- Yabancılara satıştaki prosedürde yaşanan aksaklıklara ilgili bakanlığın artık el atması da herkese moral verecektir.

***********
İşe bir de maliyetler açısından bakalım. Kimse bir arsanın ve inşaatın maliyetini sorgulamadan direkt evin değeri üzerinden değerlendirmede bulunursa ilk adımda hata yapmış olur. Geçtiğimiz günlerde ziyarette bulunduğum Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, sözlerine ‘Herkes bizden fedakârlık bekliyor. Biz derdimizi kime yanalım’ diye başlamış ve ardından ‘Arsa maliyetleri iki katına çıktı. İnşaat maliyetlerini hiç sormayın. 2013’ün fiyatları mumla aranacak. Kimse hem kalite, hem de ucuz bir daire bekleyişinde olmamalı’ demişti. O anda Uğur Beye hak verdim. Sektörün dinamikleri arasında nelerin öncelikli olduğunu bilmek çok önemli. KDV oranlarının arttığı, ihalelerde milyon dolarların katlanarak dillendirildiği bir ortamda artık ucuz ev satın alma hayaline kapılmak oldukça güç.

Maliyetler ortada iken bir krizden söz etmek ve bunun sonucunda ucuzluk gelecek diye avunmak bekleyenlere kâr yerine zarar getirecektir. Varsa imkânınız şimdi harekete geçme zamanıdır. Semtlerin değerleme oranlarını takip edin, ilk adımda ille de sıfır konut demeyin, ikinci el konutlara yönelin, ardından sıfır daireler için araştırma yapmak kolay iş. Bir de küçük daireden yola koyulun, yüzde 25 oranındaki peşinatla, dairenin teslim tarihine kadar ödeyeceğiniz taksit toplamını toparlayabiliyorsanız gerisi Allah Kerim…

Sözün özü, zamdan önce son viraja girmeden virajın keskin olduğunu herkes biliyor. Mühim olan bu keskin virajı hayırlısıyla atlatıp sektöre bahar güneşinin doğmasını sağlamaktır. Bunu da herkes birbirinden beklemeden, hep birlikte sağlarsak, 2013'te olduğu gibi nazar değmeden yaza gireriz...

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23