• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Canıtatlı
Mehmet Canıtatlı
TÜM YAZILARI

YÜZDE 5 BÜYÜME YETMEZ YOK MU ARTIRAN !

02 Ocak 2014


Mehmet Canıtatlı İletişim: [email protected]

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), geçtiğimiz günlerde “İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörünün 2013 Yılı Değerlendirmesi” raporunda dikkat çekici hususlara yer verdi. Rapordaki ‘’İnşaat sektörü 2014 yılında yüzde 5 oranında büyüyecek’’ cümlesi dikkatimi çekti. 2014 yılını fırsata çevirmek için böyle bir hedef oldukça cılız kalacaktır. Bir kere devam eden projeleri, seçim vaadi olarak hükümetin dile getirilecekleri, mega projeler olarak sıralanan 3. havalimanı, 3. köprü bağlantı aksları, Kanal İstanbul, kentsel dönüşüm, arazi geliştirmeler v.s. yanyana koyunca değil yüzde 5, yüzde 7-9 oranının telaffuz edilmesi gerekmez mi?
Diyeceksiniz ki, 2014 yılında Türkiye ekonomisi için yüzde 4 oranında büyüme hedefi konulmuş, dahası tüketim harcamalarında yüzde 3,2 büyüme öngörülüyor. Üstelik bu yıl tasarrufa teşvikler de öne çıkıyor. Hal böyle iken daha yılın ilk gününden ‘yüzde 5 büyüyeceğiz’ demek hedefi büyütememek acaba kimlere ve neye yarar?
Sayıları ancak 100’ü bulan markalı konut projesi üreticilerinin gayretleri ile bugünlere gelen sektörün 2014’te yara almadan daha fazla büyümesi için hükümetin bazı kolaylıkları sağlaması artık kaçınılmaz görünüyor. Ruhsat alımından, vergi oranlarına, satış prosedüründen müşteri memnuniyetine kadar 200’e yakın iş kolunu ilgilendiren sektörün 2014’ü ölü bir yıl olarak görmemesi için ne gerekiyorsa hemen yapılması memleketin hayrına olacaktır. İşte yan sütunlarda inşaat üreticisi olan patronların 2014 planlarını tek tek sıraladık. Bu gerçekleri görerek büyüme oranını revize edersek kazanan Türkiye olur.

****
Okuyucularımızdan gelen mesajların büyük bir kısmında, ''Ne zaman ve hangi projeden konut alalım?'' sorusu öne çıkıyor. Herşeyden önce bildiğiniz yerden başlayarak araştırma yapmanızı öneriyorum. Tuzla'da oturan bir vatandaşın kalkıp oturma amaçlı, sırf fiyatı uygun diye Halkalı’dan bir konut satın almasından ziyade, önce kendi bölgesindeki fırsatları değerlendirmesi daha yerinde olur. Alımlarda önemli bir konu da lokasyon. Belediyelerin altyapı yatırımları projelerin geleceğini yakından ilgilendiriyor. Düşünün ki, 3 sene sonra metro istasyonu bugünlerde satın alacağınız konutun yakınında olacak… Söz konusu muhit kadar daireniz de mutlaka değer kazanacaktır. Sözün özü ev alırken işinizi şansa bırakmayın. İnşaat şirketinin referanslarından dairenin teslim takvimine, metrekare maliyetinden ödeme yapacağınız taksit sayısına ve hatta tutarına kadar herşeyi adım adım hesaplayıp öyle karar vermenizde yarar var. Sizlere bu konuda bir faydamız olsun. Bize yazın emlakguncel.com.tr yazarlarından Medo Emlak Danışmanlık Uzmanı Murat Öztürk, bu konudaki tüm sorularınıza cevap versin. Huzurlu ve bereketli yuvalarda oturmanız dileğiyle.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23