• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Canıtatlı
Mehmet Canıtatlı
TÜM YAZILARI

YÜKSEK FAİZ KONUTU UCUZLATIR MI?

01 Şubat 2014


Mehmet Canıtatlı İletişim: [email protected]

Bu soruya cevap vermeden ne oldu da bugünlere geldik bir özetleyelim. Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) para musluklarını kısmaya başlamasının üzerinden haftalar geçti. Bunu aylar öncesinden tahmin ediyorduk. Dün itibariyle FED’deki Başkanlık koltuğundan ayrılan Ben Bernanke’nin çabalarını herkes biliyor. Uzun süre halk deyimiyle piyasaya dolar pompaladı ve değerini ucuz tuttu. Adamcağız gitmeden birkaç ay önce para musluklarını kısacağı mesajını verdi ve dediğini de yapmaya başladı. Sanki herşey birden bire olmuş gibi şimdi herkes ayakta. Sevgili dostlar yaşanılan hiç birşey sürpriz değil. Paranın kıymetleşeceğini Türkiye’yi yöneten iktidar da biliyordu. Hatta zaman zaman vatandaşlara yapılan uyarılarda; 1- Dövizle borçlanmayın 2- Kredi kartı gibi tüketimi körükleyen enstrümanları dikkatli kullanın 3- Tasarruf yapmasını bilin mesajları dile getirildi. ''17 Aralık bahane faizin tadı şahane'' misali şimdi herşeyi istikrarsızlaştırma odaklı senaryolar üzerinden yürütmeye çalışanlar var. Gelişmeler sadece para piyasalarını değil, konut sektörünü de derinden etkileyecek yaralar açabilir. Peki bu aşamada kim hangi pozisyonu almalı ki, hasar ucuz atlatılsın.. Şimdi cevabı aranılan soru bu.

Faiz diye diye altında kalacaklar!

Piyasada kural şudur: Gelişmeleri iyi gözlemeyen ve tedbirini alanlar sonuçta mutlaka kazançlı çıkar ya da çıkacak faturadan derinden etkilenmez. ‘Biz bu filmleri daha önce de izlediğimiz için şerbetlendik’ demek ne denli doğru bir tespit bilemiyoruz, ancak 49 yıllık deneyimiyle inşaat piyasasında yer alan İnanlar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan’ın 31 Ocak Cuma günü itibariyle bana söylediklerini duyunca karşımızdaki tablonun ne denli ciddi olduğunu paylaşmak istiyorum. Serdar Bey sözlerine ''İstikrarda bir bozulma var. Vatandaşların ve biz iş dünyasının geleceğe bakışında bir kargaşa ve kaygı var. 1 Nisan’a kadar dalgalı denizlerdeyiz'' diye başladı. Şu anda Merkez Bankası Para Politika Kurulu'nun piyasada dengesizliğe fren olmak yerine lobicilere hizmet edebilecek bir kararı almasının tüm sektörlere kısa vadede olmazsa orta vadede olumlu yansımayacağı az çok görünüyor. Serdar İnan bu durumu, ''Faizler arttı, dolar arttı diye sevinenler de var üzülenler de var. Ama bunun sektörümüze zincir etkisi olacaktır. Kimsenin 'Dolar arttı , ben kazandım' diye sevinmemesi gerekiyor. Peki memleket ne kaybetti. Bunu kaç kişi hesap ediyor merak ediyorum'' sorusuyla dile getiriyor.

Sahiden, bu memleket bir gecede yüzde 40 fakirleşirken kimlerin zengin olduğunu ne ölçü de soruladık? Y kuşağı diye tanımladığımız yeni nesil, 2001'de yaşanan siyasi ve ekonomik krizin memlekete maliyetinin 70 milyar dolar olduğundan haberdar mı? Bunları hatırlatmak acı da olsa bizlerin görevi olmalı.

Dönelim tekrar gayrimenkul dünyasına. Anlaşılan o ki 2014'le birlikte apayrı bir pazar değerleri oluşumu sürecine girdik. Serdar İnan'a piyasa bu türbülansta ucuzlar mı diye sorduğumda şu cevabı verdi: ''Müşteri algısı çok önemli. Geçen yıl elinizdeki gayrimenkule 1 milyon lira teklif verene satmazken, bu yıl aynı gayrimenkul için 900 bin lira teklif veren varsa hemen satın diyorum. Geçmişten bugüne bekleyen değerlerde bir gerileme yaşanabilir. Ama bu olağanüstü olmayacaktır. Mamül olarak ürettiğimiz inşaatların fiyatında aşarı gerileme olmayacaktır. Çünkü maliyetlerde bir düşüş söz konusu değil. Zaten bunların kâr oranları da belli. Ayrıca firma bünyesinde yüzde 25 peşinatla 48 ay vade gibi uygulamalar gündeme gelecek. Biz müşterilerin alım psikolojisine olumlu etki yaptığı için bu uygulamayı yapıyoruz.''

Özetlersek;

1- Maliyeti belli olmayan arsaların fiyatlarında gerileme yaşanacak.

2- Fiyatı şişmiş bölgelerde normalleşme süreci yaşanacak. Ama bu süreç hızlı gerçekleşmeyebilir.

3- Yüksek fiyatla satılan inşaatlarda büyük fiyat artışı dönemi son bulacak.

4- Firmalar iç finansmanlarını harekete geçirecek. Yani faizden uzak pazarlama yöntemleri öne çıkacak.

5- Nakit gayrimenkul alanlar vadeliye göre daha kazançlı çıkacak.


Sözün özü; Serdar Beyin de vurguladığı gibi 1 Nisan’a kadar dalgalı denizlerdeyiz. Şu anda içinde bulunduğumuz geminin kaptanına da güvenmeliyiz. Dümeni kaptanın elinden almak, faizle piyasayla oynamakla değil seçimle olur. Türbülanstan kurtuluşun yolu seçimlerden geçiyor.Seçim sandığından istikrar çıkarsa bugünler mazide kalır. Yoksa fırtına devam eder. 30 Mart seçimlerinin ardından 1 Nisan herkese gülümsetecek bir şaka yapmalı. Gayrimenkul sektörünün oyuncuları ve müşterileri dahil herkesin buna ihtiyacı var. Umarız, faiz diye diye lobicilere alkış tutanlar millet iradesinin altında kalıp mahcup olurlar.

Yüzyılın en büyük krizinde dünyanın en büyük ekonomisinin merkez bankası başkanlığını yaptı. Bu süre içinde küresel ekonominin en çok tartışılan hamlelerine imza atan ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, 2006'dan bu yana oturduğu koltuğu bugün bırakıyor. Sekiz yıllık başkanlığının son hamlesi ise gelişmekte olan ülkelere oldu. 1 Şubat'ta koltuğunu Janet Yellen'a bırakacak olan Bernanke, küresel tahvil azaltma kararıyla piyasalarda parayı pahalı hale getirerek gelişmekte olan ülkeleri vurdu.

KRİZİ VE BALONU GÖREMEDİ

Bu karar nedeniyle Türkiye, Hindistan ve Güney Afrika merkez bankaları ocak ayında faizleri artırmak zorunda kaldı. Sermayeye daha pahalı erişmek hali hazırda sadece gelişmekte olan ülkeleri etkiledi. 100 yılın en kötü döneminde başkanlık yapan Bernanke için başarılı veya başarısız değerlendirmesi yapmak oldukça zor. ABD piyasasında oluşan balonu ve krizi göremediği, önlem alamadığı için eleştirenler olduğu gibi, bu süreçte ekonomide yumuşak bir tavır sergileyerek zararı minimize ettiğini belirtenler de var.

BERNANKE KİMDİR?

13 Aralık 1953'te ABD'nin Georgia kentinde doğdu. Ekonomist ve akademisyen olan Ben Shalom Bernanke, 2006'da Amerikan Merkez Bankası Fed başkanlığına atandı. 2009'da görev süresini doldurmuş olmasına rağmen senato tarafından ikinci kez başkanlığa seçildi.

DESTEK % 40'TA KALDI

Kriz için Bernanke kadar önceki Fed Başkanı Alan Greenspan'i de suçlayanlar var. Gallup, Bernanke'yi Greenspan'le karşılaştıran bir araştırma yayımladı. Buna göre ABD halkı, Bernanke'yi Greenspan'den daha başarısız buluyor. "Bernanke'nin yaptıklarını doğru buluyor musunuz?" sorusuna gelen cevap yüzde 40 olumlu iken bu oran Greenspan'de yüzde 65. Dikkat çeken başka bir konu ise geliri 90 bin doların üzerinde olan zengin Amerikalılar'ın Bernanke'nin icraatlarını daha fazla onaylaması. Politik ayrıma bakınca ise Bernanke'yi daha çok ABD'nin sağ kanadı Cumhuriyetçiler destekliyor.


Birlikte gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı oluşması sonucu para birimleri değer kaybetti. Birçok ülke kur'un yükselmesini engellemek için faiz artırımına gitti. Ekonomi gündeminde son gelişmelerin emlak piyasasındaki etkilerini değerlendiren Erpay Gayrımenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Er, "Mevcut faiz artırımının konut piyasası üzerindeki etkilerinin bariz şekilde belirgin olacak ama Türkiye'de konut arz-talebin dengede olmasından dolayı konut fiyatlarında belirgin bir artış veya bir düşüş olmayacak. Faiz artımının daha çok konut kredi oranları üzerinde yüzde 10-15'lik bir artışa neden olabilecek. Bu da tüketici aleyhine bir durum olacak. Bu yüzden faiz artırımının kredi oranlarına etkisi 1-2 ay sürebilir. Bu da tüketici için en uygun ortam olmasa bile, ev almayı düşünenlere bir fırsat" dedi.

 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23