• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Canıtatlı
Mehmet Canıtatlı
TÜM YAZILARI

YASA ONAYLANDI, ŞİMDİ NE OLACAK?

29 Kasım 2013


Mehmet Canıtatlı İletişim: [email protected]

Üzerinde aylardır çalışılan 6502 sayılı "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun" tasarısı Meclis’ten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulmuştu. Sayın Gül, tüketicilerin lehine görünen düzenlemelere onay verdi. İnsanların iç içe olduğu bir şeyleri düzenlemek ihtiyaçtan doğuyor. İhtiyaç haline dönüşen bu kanunun büyük bir kısmı bankalarla olan ilişkilerimizi konu alsa da, biz, inşaatçıları ve gayrimenkul alıcılarını ilgilendiren düzenlemelere dikkat çekmek istiyoruz. Detaylarına bakıldığında artık tüketici kral mantığının tam anlamıyla hayat bulduğu maddeler öne çıkıyor.
İşte birkaçı:
-Tüketici kredisi ve konut finansmanı (yani mortgage) sözleşmelerinde, tüketicinin isteği dışında sigorta yaptırılması uygulamasına son verilecek.
-Tüketici kredi borcunun vadesinden önce kapatılması halinde, erken ödeme tazminatı talep edilemeyecek.
- Konut kredisi erken ödeme tazminatında kalan vade sayısı 36 ayı aşmayan kredilerde, ödenen tutarın yüzde 1’ini geçemeyecek.
- Erken ödenen tutar, kalan vade sayısı 36’yı aşmayan kredilerde kredinin yüzde birini, vade sayısı 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde ikiyi geçemeyecek.
- Oranların değişken olarak belirlenmesi halinde tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilemeyecek.
-İnşaat firmaları, inşaat ruhsatı almadan maketten satış olarak da bilinen ön ödemeli konut satışı yapamayacak.
- Tüketicilerin yaşayabileceği mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla bina tamamlama sigortası zorunlu hale getirilecek.
İstanbul’un dört bir yanındaki konut ve ofis projeleriyle öne çıkan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, bu noktada birçok inşaatçının düşüncesine tercüman oluverdi ve ‘’Toplumsal fayda ve ortak değer yaratma adına bu kanunun tüketiciler için olumlu olduğunu düşünüyorum’ dedi. Uğur Bey, ‘’Bizlerin önceliği insan. İnsanı merkeze alan bu çalışma ile tüketicilerin sahip olduğu haklar ile ilgili düzenlemeler yeniden yapılırken bir taraftan da ekonomik faaliyetlerin devam ettirilmesi göz önünde bulundurulmuş’’ diyor.

****
Dumankaya, en çok tartışılan ‘maketten satış’ konusunda da yine dikkat çekici bir yorumda bulunuyor: ‘’Maketten satış sektörün önemli finansal araçlarından biridir. Bu sebeple maketten satış, sektörü döndüren, el üstünde tutmamız gereken bir sistem. İnşaat başlarken satın alan tüketiciler neredeyse daireleri maliyet fiyatına alıyor. Bir yerde firmanın ortağı oluyor. Bu sebeple maketten satış aslında tüketiciyi mağdur eden değil tüketiciye kazandıran bir çalışma sistemi. Yeni kanunla birlikte maketten satışlarda yaşanan mağduriyetinin önüne geçilecektir.’’ Bu noktada Esenyurt bölgesinin konutzedelerini hatırlamakta yarar var. Bazısı emeklerinin ziyan olmasından yakındı, bazısı araştırma yapmadan az para ile çok kazanma hırsının kurbanı oldu…Kimisi de inşaat patronlarının oyununa geldi. Sonuçta, hiç biri adımını sağlam atanlar gibi mutlu olamadı. Esenyurt’u inşaat çöplüğüne elbirliği ile çevirip sektörün geleceğini riske atanlar ise hâlâ aramızda.

****
Konutun teslim süresinin 36 aya uzatılması da olumlu karşılanıyor. Buradan, artık 24 ayda anahtar teslimi olmayacak anlamı çıkarılmamalı. Bu husus inşaatçıların rahat bir nefes almaları için bir fırsat olarak görülebilir. Uğur Beyin bir uyarısı ile yazımıza son verelim, ‘’İnşaatı tamamlama sigortası uygulaması konusunda sigorta şirketleri tüketiciyi de üreticiye mağdur etmeden, iki tarafın da haklarını koruyacak modeller geliştirmeli.’’ Bu sağlanmazsa maliyetler artacaktır.
Sözün özü; kanunun güncellenmesi kadar uygulanması da gayrimenkul piyasasının dinamiklerine canlılık getirecektir. Kanun dün yürürlüğe girdi. Artık hayat, ‘Ben yaptım oldu’, ‘Ne yapsam satılır’ diyenler için zor geçecek.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23