• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Canıtatlı
Mehmet Canıtatlı
TÜM YAZILARI

Sektörün onurunu kimler koruyacak?

13 Ocak 2014


Mehmet Canıtatlı İletişim: [email protected]

Geçtiğimiz günlerde İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan’la kahve içerken, Serdar Bey, ”Ustalığı ile övünen tamirciler, çıraklarına iş yaptırıyor, kendileri ise aynı aracın yanı başında tavla oynuyor…Buna ustalık denir mi Allah aşkına” diyerek önemli bir yaraya parmak bastı. Evet, usta olduğu halde ustalık rolünü çıraklarından beklemek artık her meslekte var. Maalesef taşeronculuk dört bir yanımızda kol geziyor. Kısacası memlekette mesleğinin ucuzladığını hisseden ehil insanların kahrolduğuna artık sık sık rastlıyorum. Eczacıların bile eczanesini kalfasına bıraktığını, tamircilerin çıraklarına iş buyurduğu için ustalıklarının sadece tabelada kaldığını ve emlakçılığın bir masa, bir sandalye ve iki telefondan ibaret hale geldiğini gördükçe bu kahrın yerinde olduğu sonucuna vardım…

Millet olarak bildiğimiz işle övünüyoruz ama işimizi de başkasına yaptırmaktan geri kalmıyoruz. Hele bir de parası akar halde olan bir meseleyle ilgileniyorsak vay başımıza gelene… İşte gayrimenkul piyasasında olan bitenler ortada… Bir tarafta markalaşma yolunda Türkiye’nin geleceğinin kurtuluşunu emlakta görenlerin mücadelesi, öte yanda 3. havalimanı, 3. köprü ile Kanal İstanbul gibi mega projelerin yükseleceği topraklarda günü birlik kazanç peşinde koşan sözde emlakçılar….
Türkiye gerçeği bu işte… Markasıyla Türkiye’yi uçurmaya çalışanların ayağına çelme atmak için uğraşanların yanında, Arnavutköy’ü ‘Emlakköy’e dönüştürenlere kimse 'dur' demiyor. Hayvan satıcısından, manavına, bakkalından kasabına kadar herkesin emlakçı olduğu bu bölgede emlak ofisinin sayısı bini buldu… Gidin görün. Böyle bir pazarda kim kime inanır, nasıl alışveriş yapılır?
Maliyemiz, İstanbul Emlakçılar Odası ve diğer ilgililer Arnavutköy’ün merkezi ile köylerinde kurulan emlak ofislerinden haberdar mı? Arnavutköy Belediyesi'nin verdiği bilgiye göre resmi kayıtlı emlakçı sayısı 138 ama emlakçılık yapılan iş yerinin sayısı bin. Bu ne tezat. Bir de işi bilerek yapsalar. O da yok. Vatandaş sakızla arsayı aynı mekanda satıyor. Hayvanla araziyi aynı dille pazarlıyor… Bu durumda bizlere de şu söz düşüyor: Sayın Ali Ağaoğlu, Sayın Serdar İnan, Sayın Uğur Dumankaya, Sayın Altan Elmas ve nice markalı konut üreticileri sizler bu tablo karşısında sektörün imajını kurtarmak için boşuna uğraşıyor ve fuarlarda binlerce lira parayı boşuna harcıyorsunuz… Türkiye’de herkes kendi işini hakkıyla, belgesiyle, kanunu nizamıyla yapmadıktan sonra bu emlak sektörünün beli doğrulmaz.
Kamuoyu sizlerin çok para kazandığını düşünedursun, mega projelerin toprakları üzerinde 'emlakçılık' ahkâmı kesenler, köprünün öbür ucuna varmak üzere…Ama imajları yıkarak ve dökerek… Asıl lobi orada, asıl kısa yoldan vergisiz kazanç buralarda…Bu noktada zararın neresinden dönülse kârdır mantığıyla, başta Maliye ve Emlakçılar Odası olmak üzere herkesi hatta KONUT-DER ve GYODER'i göreve davet ediyoruz. Mağduriyetler kapıyı çalmadan bizden söylemesi.

 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23