• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Canıtatlı
Mehmet Canıtatlı
TÜM YAZILARI

SANCISIZ DOĞUM OLMAZ

21 Mart 2014


Mehmet Canıtatlı İletişim: [email protected]

Türk insanına beklemek yakışmıyor. Ancak hemen hemen herkes 30 Mart seçimlerine kilitlenmiş durumda. Adı yerel olsa da genel bir seçim atmosferine girdik. Adeta bir türbülans içindeyiz. Tüm sektörler gibi gayrimenkulde de planlar 30 Mart sonrası için yapılıyor. Halbuki 30 Mart'tan sonra 10 Ağustos, hatta 24 Ağustos'ta (ikinci tur) gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Sonra da, takvime uyulursa Haziran 2015'te genel seçimler. Seçimlerin tarihi az çok belli ama akıl defterlerindeki hesaplar oldukça karışık. Bir an önce bu karışıklığa son vermek isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Kimsenin beklemeye tahammülü yok. Yine kimsenin kavgaya, gürültüye prim verecek vakti de yok. Gelişmeleri karamsar yönlü değerlendirenlerin yanılacakları günleri iple çekenlerin sayısı toplam seçmen sayısından fazla. Gayrimenkul sektörünün tüm bireylerini de bu grubun içine katabiliriz. Onlar büyümek istiyor, ülke ile kalkınmak ve bu toprakların hak ettiği değere ulaşmasını ümit ediyor. Kayıtları incelediğimizde,dünyanın en büyük 250 müteahhidinin yüzde 20’sinin Türk firması olduğunu görüyoruz. Türk girişimcisi 2013 yılında dünyada 30 milyar dolara yakın inşaat projesi üstlenmiş. Bu rakam geçen yılki toplam ihracat rakamının yüzde 20'sine tekabül ediyor. 14 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul, mega kentsel dönüşüm projeleri ve ulaşım altyapı yatırımlarının merkezi haline gelmiş. Yaşanan sıkıntılara rağmen bunlar moral verici gelişmeler. Türk heyetlerinin son yıllarda temsil edildiği fuarlarda moralle dönmesi ilgili sektörleri de olumlu etkiliyor. Son olarak Fransa’nın Cannes şehrinde 11-14 Mart tarihleri arasında düzenlenen gayrimenkul sektörünün marka fuarı MIPIM’den yansıyanlar bu fikrimizi destekliyor. Türkiye, fuarda Onur Konuğu ünvanını bu yıl Rusya ve Brezilya ile paylaştı. Türkiye’den 20 Türk şirketi stand açtı. İstanbul’un yükselen dinamizmi, sektöre ivme kazandırmakta olan büyük projeleri, sunduğu fırsatlar ülkemizden binlerce kilometre uzakta anlatılırken acaba içeride hâlâ neden sırtımızdaki gerginlik yüküyle dolaşıyoruz.

Siyasilerin seçim meydanlarında dilinden düşürmediği İstanbul'un geleceği için artık gerginlikleri def etmek zorundayız. Bugün İstanbul’a yatırım ve iş yapmak için gelene kapılar sonuna kadar açık. Üstelik her yatırımcının şirketini sadece 1 günde tescil ettirip faaliyetlerine başlaması için imkânlar da sunuluyor. Ağaoğlu'ndan, Dumankaya'sına, GAP İnşaat'ından İnanlar'ına, Torunlar'ından, Artaş'ına hemen hemen tüm sektör oyuncuları Avrupa'sından Arap dünyasına yatırımcının peşinde koştururken içerideki affedersiniz tepişmelerin kime ne faydası var anlamış değiliz. Rakamlar ortada...Geçen yıl Türkiye’ye yapılan 3 milyarlık dolarlık yabancı gayrimenkul yatırımının önemli bölümünün İstanbul odaklı olduğunu da hatırlatalım. Ağaoğlu geçen yıl bir kalemde iki kule birden sattı. Dumankaya İnşaat, Körfez sermayesini İstanbul'a çekmek için gecesini gündüzüne katıyor. Süleyman Çetinsaya ve ekibi kıskandırıcı girişimlerde bulunuyor. Ama içeride kör dövüşü devam ediyor. Sancısız doğum olmazmış. Ama bu sancının sağlıklı günlerin habercisi olsun istiyoruz. Sabırla bugünler de geçecektir. Kısaca, gayrimenkul sektörü İstanbul’da büyük fırsatlara davetiye çıkarırken bu çabaların ziyan olmaması için gayret gösterenleri desteklemek hepimizin görevi olmalı.

*** ***
Birkaç tüyo

Seçim atmosferinde olduğumuza göre İstanbul’da son 10 yılda sadece yerel yönetim kaynaklarından yapılan yatırım tutarını da ekleyelim. Bu rakamın 30 milyar doları geçtiğini söylemek bir gurur kaynağı olabilir. Ama yetmez...
30 milyarın yüzde 40’ı ulaşıma yapılan yatırımlardan oluşuyor. Sadece metro için belediye kaynaklarından yapılan yatırım 6 milyar doları buldu. Bugün mega projeler diye sıraladığımız 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Avrasya Tüneli ulaşıma dayalı yatırımlar. Demek ki, bir yere ulaşmadan orada kalkınma sağlanmıyor. Bu önemli tespitten sonra sırası gelmişken gayrimenkulde fırsatları değerlendirmek isteyenlere tüyolar verelim. Yatırım yapmadan önce ulaşım imkânlarına bakın. Mevcut kadar bölgeyle ilgili planları araştırın, okuyun...Lokasyon ha keza... Unutmayın ki, markalı projeler her zaman kazandırır. Müteahhit firmanın referanslarını mutlaka inceleyin. Gelecek vaat eden bir projenin inşaat kalitesi de mutlaka iyi olacaktır. Yine de araştırmaktan vazgeçmeyin. Zaman zaman kampanya adı altında sunulan imkânları takip edin. Ön kayıt, ön satış takvimleri sizlere her zaman primi yüksek bir projeyle tanıştırabilir.
Ruhsatı alınmış inşaatların baş ağrıtmadan ilerlediğini de ekleyelim. Zaten 28 Mayıs 2014'te yürürlüğe girecek olan yeni Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun'da bu hususa özellikle dikkat edildi.

*** ***
Tebrikler Bulvar İstanbul'a

Gayrimenkule yatırım yapmayı düşünenler için gelecek vaat eden Başakşehir’de yükselen Bulvar İstanbul hem Emlak GYO’nun hem de yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Proje üç ay üstüste hem hasılat şampiyonu oldu hem de Emlak Konut projeleri içerisinde en çok kazandıran proje ünvanını aldı. Emlak Konut GYO’nun güvencesinde Özülke – Özkar Ortak Girişimi ile hasılat paylaşımı yöntemiyle satışına devam edilen projede bir ayda 107 bağımsız bölümle, 42 milyon 715 bin 293 liralık satış gerçekleşti. Doğru iş yapan ödülünü mutlaka alıyor. Özülke – Özkar Ortak Girişimine tebriklerimizi sunuyoruz.

*** ***
Teşekkür

24 yıllık yayıncılık hayatımda yapımcı olarak imza attığım bir çok radyo tv programları farklı STK, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görüldü. Son olarak, 5 yıldır AKRA FM'de yapımcı ve sunuculuğunu üstlendiğim ve her salı yayınlanan Gündem Ekonomi programına tüketicilerin korunmasına dair sık sık yaptığım uyarı ve bilgilendirici yayınlardan dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bir ödül geldi. İlgili makamlara ve siz değerli okurlarımıza teşekkür ediyorum. Özellikle gayrimenkul konusunda mağdur olan tüketicilerimizin haklarını koruma konusundaki gayretlerimi sürdüreceğim.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23