• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Canıtatlı
Mehmet Canıtatlı
TÜM YAZILARI

Rakamlar Ortada Ne Balon, Ne Köpük Var; Burası ne Çin ne de İspanya, burası Türkiye…

14 Kasım 2013


Mehmet Canıtatlı İletişim: [email protected]

Ekonomide hiçbir şey eskisi gibi değil. Gayrimenkul sektöründe de öyle.

Stres hissedildiği anda hükümet yetkililerinden piyasanın önde gelen isimlerine kadar herkes tepkisini hemen dile getiriyor.
Buna rağmen, her nedense baloncu amcalarımız senaryolarıyla akılları bulandırmak istiyor. Ama rakamlar yalan söylemiyor.
İşte size birkaç gerçek… Türkiye İstatistik Kurumu’nun, Konut Satış İstatistiklerine göre gayrimenkul sektörü yılın ilk dokuz ayında rekora imza attı. Türkiye genelinde bu yılın 9 ayında 862 bin konut satılarak, 2012′nin tamamındaki 701 bin konutluk satışın üzerine çıkıldı. Kalan 3 ayda 1 milyon konutluk satış rakamının da aşılacağı ifade ediliyor. Emlak GYO’nun ikincil halka arzında neredeyse 3 katı talep geldi. Talebin yüzde 80’ni yabancılardan… Yani onlar için ayrılan oran hemen karşılık buldu. Önceden ayda birkaç kez davet edildiğimiz Lansman sayısı neredeyse ayda 12 - 15’e çıktı. Yani ortalama iki günde bir, yeni bir konut projesi tanıtılıyor.

***************

Dostlar; bu gerçekler karşısında şapkayı önümüze koyalım… Bugün ekmeğini gayrimenkulden kazanan hangi işadamına ‘İşler nasıl gidiyor?’ diye sorsam, ‘Durgun değil’ ya da ‘ Maşallah, nazar değmesin’ cevabını alıyorum.
Birkaç gün önce kahve içtiğimiz İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan’dan, GAP Gayrimenkul Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin’e, Dış sermayeyi gayrimenkul alımı için Türkiye’ye çekmeye çalışan Arap Ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi’den, SUR Yapı’nın patronu Altan Elmas’a, ‘balon hikayesi için ne düşüyorsunuz’ diye sorduğumuzda
kısaca, ‘Öyle bir şey yok’ cevabını alıyoruz. Hatta Serdar Bey, ‘Bırakın balonu, İstanbul’daki fiyatlar Londra’nın bile çok gerisinde’ diyor.

***********
Satışa sunulan hemen hemen her proje ilgi görüyor. KİPTAŞ’ın Bahçeşehir’de inşa etmeye başladığı Vadi Tepe’de bile ilk gün 1700 vatandaşımız ismini yazdırıp, büyük bir kısmı sözleşme imzalamıştı. Demek ki talep devam ediyor. Dumankaya İnşaat’ın tanıtımı yapılmayan Athletic-o Towers projesiyle bile 10 günde 1.000 müşteri adayı ilgilendi. Bunların 110’u daire sahibi oldu.
Demek ki vatandaş, kriz tellallarına kulak asmadan inşaat sektöründeki gelişmeleri yakından takip ediyor.
İnşaat ve bankacılık sektöründe sorunlar olacaktır ama bunlar krize neden olabilecek düzeyde değildir. Merkez Bankası’nın kayıtlarına göre vatandaşlar konut taksitlerini ne yapıp edip ödüyor. Biliyor ki, bugün satın alabileceği bir evin fiyatı yarın aynı yerde kalmayacak. Bu arada fahiş fiyat artışları için de hak edilen rakam budur demek yanlış…
Kriz ve diğer toplumsal strese neden olabilecek sorunlar gündemi meşgul etmediği sürece bu trend devam edecektir. Sonuçta her yıl ortalama 650 bin gencimiz evleniyor. Ev sahibi olanlar uygun faiz oranları ve ödeme koşulları karşısında ikinci bir ev için niyetini ortaya koyuyor. Hatta peşinattan sonra taksitlerinin kiracısı tarafından karşılandığı bir çok konut mevcut.
Tekrar iddia ediyorum, bırakın balon beklentisini, bir iki yıl sonra 2013’ün fiyatları mumla aranacak.
Sözün özü; kimse ne kriz, ne de lüks daireler ucuzlayacak beklentisinde olsun. Sektörün dinamikleri ortada iken baloncuların derdi herşeyi ucuza kapatmak. Kimse bu oyuna gelmemeli.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23