• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Canıtatlı
Mehmet Canıtatlı
TÜM YAZILARI
09 Ağustos 2014

Fikirtepe'ye umut bağlamanın faturası

Kentsel dönüşümün simgesi olan Fikirtepe'deherşey kaplumbağanın mesafe katedebilme mücadelesi gibi ağır ilerliyor. ‘Bürokrasi’ engelinden, bazı hak sahiplerinin aşırı beklentileri bölgeye giren inşaat şirketlerinin planlarını sürekli güncelleştiriyor. Hangi patronla karşılaşsak her defasında ‘bir ay içinde ilk kazma vurulacak’ sözünü duyuyoruz. Peki bu kaçıncı son viraj? Şimdi herkes bu soruya cevap arıyor. 15'i aşkın inşaat şirketinin aylardır dişini sıkarak beklediği süreçte hâlâ sancılar yaşanırken, kira yardımlarının faturası da kabarıyor. Fikirtepe'de sözleşme imzalamayanlara kamulaştırma yapılacağını söyleyen inşaat şirketlerinin patronları acaba daha ne kadar dayanabilecek? Aradan 4 yıl geçmesine rağmen molozlar arasından filizlenen umutlar gelecek aylara havale edilmiş durumda. Faturanın bir tek kalemi olan kira için sadece bir firmanın (Selimoğlu İnşaat) kasasından ayda 1.1 milyon lira çıkıyor. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Hızır Selimoğlu, her gün yeni bir umutla uyanmalarına rağmen, karşılaştıkları tablonun hep aynı olmasından yakınıyor. Hızır Beye hakvermemek elde değil. Aynı bölgede 4-5 projeye imza atan Selimoğlu dişini sıkarken, Fikirtepe'nin geleceğinden umutlu olan şirketler de var. Anka Evim Kadıköybunlardan birisi. AnkaEvim Kadıköy Yönetim Kurulu BaşkanıŞaadet Temel, '5 yılda yepyeni bir Fikirtepe göreceğiz' diyor düşüncelerini bir bir sıralıyor: ‘’Biz yüzde yüz hak sahipleriyle anlaştık. Anlaşamayan firmalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, acil kamulaştırma yapacak. Bakanlık, 3'te 2 çoğunluğu sağlayan firmalara mal sahiplerine acele kamulaştırma kapsamında tebligat gönderilmesi kararlaştırıldı. Yeni emsalle birlikte belirsizlikler ortadan kalktı. Bakanlık, sözleşme imzalamayanlara kamulaştırma yapılacak. Yılsonuna inşaatlar başlar. Hareketlilik artar. 5 yılda yepyeni bir Fikirtepe göreceğiz. ‘’

Şaadet Bey umutlu ancak, 'Bu kaçıncı son viraj' demeden de olmuyor. Kira yardımı alanların bile 'Artık ne zaman başlayacak bu inşaatlar' diye söylenmeye başladığı bugünlerde acaba ilgili Bakanlık ne düşünüyor, doğrusu merak ediyoruz.

                                                                               ***

Fikirtepe’de yapılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşaat şirketi ile anlaşma imzalayan binlerce ailenin aksine hak sahibi Alaaddin Demirel'i ikna etmek kolay olmadı.

4 Ağustos akşamı müjdeli haber geldiğinde Vartaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata'nın büyük bir sabır sınavı verdiğini bir kez daha gördük. Temmuz başında röportaj yaptığım Barata, ''Bugüne kadar birçok badire atlattık, bunu da başaracağız. Alaaddin Demirel ile el sıkışmaya sayılı günler kaldı' demişti. İki yıldır hak sahiplerine 1 milyon liraya yakın kira bedeli ödeyen Barata, oldukça titiz bilinen Alman ortağı ile yüzünün akı olacak projelere imza atmanın heyecanını yaşıyor. 30 bin metrekare arsa ortasında kalan binanın sahibi Alaaddin Demirel ile yüzde 50 – 50 üzerinden anlaşmaya varmak kolay olmadı.Demirel'e ortalama 90 metrekareden 5 daire verilecek. Yıkımı birkaç gün içinde gerçekleştirilecek ev ise kentsel dönüşümün adeta simgesi olmuştu.Ömer Faruk Barata'nın döktüğü ter mutlaka karşılığını bulacaktır. Yeter ki, sonbahardan önce temeller atılsın...

                                                                             ***

Rakamlarla telaffuz edecek olursak, Fikirtepe’de ilk etapta inşa edilecek 15 bin konut için 20’nin üzerinde şirket yarış halinde. Bahar aylarında ön lansmanı yapılan projelerin büyük bir kısmının yüzde 40-45’i hak sahiplerine ait. Dairelerin metrekaresi ise minimum 6.300 liradan pazarlanıyor.

Kira yardımı alan yüzlerce aile bir an önce teni evlerinin anahtarının teslim edilmesini bekliyor. İnşaatçılar ise kabaran faturadan yılmış gibi görünse de metrekare fiyatlarının 2-3 yıl sonra katlanacağından emin. Tarafların bugüne kadar dişini sıkmasının temelinde de bu gerçek yatıyor. Bölgede tecrübe kazanan inşaat şirketlerinin yaşanan aksaklıklara rağmen yeni bir dönüşüme sıcak bakıp bakmayacağını da hep birlikte göreceğiz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23