• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Canıtatlı
Mehmet Canıtatlı
TÜM YAZILARI

Ankara'nın geleceği

13 Ekim 2014


Mehmet Canıtatlı İletişim: [email protected]

Bugüne kadar Ankara deyince hep siyaset akla gelirdi. Ne zaman gayrimenkule olan arz ve talep ile birlikte, kentsel dönüşüm projeleri gündeme geldi, işte o günlerden bugüne Ankara’nın değeri anlaşılmaya başlandı. Şüphesiz bu süreçte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in büyük emeği var. Gökçek, son yıllarda Ankara’nın çehresini değiştiren ve sayıları 50’yi aşan gayrimenkul projelerinin genel tanıtımlarının yapıldığı tüm organizasyonlara destek verdi. Şimdi Ankara benzer bir girişime ev sahipliği yapıyor. Yeni bir görünüme bürünen semtler ve lüks konutlara ev sahipliği yapan yeni yaşam alanları ile Ankara hak ettiği değere kavuşma yolunda ilerliyor. Bu ilerlemede büyük ve orta ölçekli inşaat firmalarının da büyük emeği var.

Türkiye ortalamasına kıyasla daha yüksek olan kişi başına düşen milli gelir ve bölgedeki kamu sektörünün ağırlığı düşünüldüğünde, sabit gelirli ve iş güvencesi olan nüfusun yoğunlukta olması Ankara’daki konut piyasasını güçlü kılan temel etkenlerden birisi.

Gayrimenkul sektöründeki gelişim açısından bakıldığında, Ankara’nın hemen her yöne doğru büyüdüğünü görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda doğu aksının kentsel dönüşüm projeleriyle çehresinin değişeceği, batı ve kuzey batı aksının gelişimini devam ettireceği, güney batı aksının şehrin odak noktası haline geleceği ve güney aksının ise nitelikli konumunu güçlendirerek sürdüreceği kanaati hakim.

Ankara’da geçmişten günümüze kent merkezi olma özelliğini üstelenen Ulus, zamanla bu özelliğini Kızılay'a devrederken, bu konum da zamanla Gaziosmanpaşa semti eksenine doğru kaymaya başlıyor. Bu değişimde temel etken, bahsedilen bölgelerdeki yapılaşmanın üst seviyede olması ve yenilenebilir nitelikten uzak olmasının yanında, şehir nüfusunun kent merkezlerini çalışma ve günlük kullanıma yönelik kullanmaya başlamasıyla, merkezde bulunan konutların yerini iş yerlerine bırakmaya başlamış olmasıdır.

 

Eskişehir Yolu, kentin güney batı aksı üzerinde yer alan bürokratik kuruluşlar, üniversiteler ve yeni uydu kent projeleri çevresinde yükselmesi sebebiyle prestijli bir bölge haline geldi. Son 10 yıl içerisinde Ankara’nın güney batı aksında yer alan Eskişehir Yolu, Çukurambar, Bilkent, Beysukent, Ümitköy, Çayyolu ve Yaşamkent gibi yerleşim bölgelerinin çevresinde hızlı bir şekilde gelişen, şehir merkezinden uzakta olmasına karşın merkezin tüm imkânlarını sunabilen yerleşim alanları oluşturulmaya başladı.

Değerleri katlanıyor

İstanbul Yolu, Ankara’nın batı ve kuzey batı aksı üzerinde yer alan sanayi bölgeleri, AVM’ler, toplu konut, kooperatif ve yeni oluşum projeleri ile gelişimini sürdüren, metro ağının bir parçası oluşuyla önemini her geçen gün artıran bir bölge haline geliyor. Bu aks üzerinde yer alan Eryaman, Sincan-Yenikent, Batıkent, Elvankent ve Etimesgut gibi semtlerin de gelişimlerine oranla oldukça değer kazandığını söyleyebiliriz.

Ankara’nın güney aksını oluşturan Konya Yolu (Mevlana Bulvarı) üzerinde konumlandırılan lüks iş merkezleri, rezidanslar ve nitelikli projeler çerçevesinde yeni bir görünüm kazanan Balgat, Dikmen, Çiğdem, Or-an gibi yerleşkelerin cazibesini artırarak prestijli bir bölge haline getirdi. Bu bölgedeki yapılaşmanın üst seviyeye ulaşmasıyla, aks üzerinden İncek aksına doğru bir kayma gözleniyor. NitekimSinpaş GYO, Akfen, MesaMesken ve diğer büyük yatırım şirketleri söz konusu bölgeleri keşfetmekte gecikmedi.

Sözün özü; Başkentin değerini yıllar sonra ortaya koymaya başladı dersek yanlış olmaz. Kentsel dönüşüme en çok muhtaç olan illerin başında gelen Ankara’da sürecin diğer illere göre daha hızlı tamamlanacağını düşüyorum. Çünkü şehrin nitelikli konut açığı ortada. Kuzey aksını oluşturan Protokol Yolu üzerinde kalan Pursaklar ve Altındağ semtleri ile şehrin doğu aksı olarak nitelendirilebilecek Natoyolu üzerinde kalan Mamak ve Elmadağ semtleri çevresinde gerçekleştirilen kentsel gelişim projeleri, İncek’teki nitelikli yaşam alanları için yapılan girişimler Ankara gayrimenkul pazarında popüler olan Ulus, Cebeci, Kolej, Ayrancı, Büyükesat, Küçükesat semtlerine yenilerinin eklenmesine neden olacaktır. Arsaların değerlerinin birkaç yıl içinde en az yüzde 50 -70 oranında değerlenmesini de hayal olarak görmüyorum.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23