• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İlhan Oral
İlhan Oral
TÜM YAZILARI

Tevbe ve istiğfar 

23 Ocak 2022
A


İlhan Oral İletişim: [email protected]

“Ümmetlerin en hayırlısı” olmak en büyük şereftir. Müslüman sorumlularının dava bilincini kaybetmedikleri müddetçe bu şeref onlara güç ve hâkimiyet kazandırır. 

Allah Teâlâ sadık kullarına daima merhamet kapılarının açık olduğu müjdesini verir. Kur’an ayetleri, rahmet kapıları anahtarının şifrelerini, hikmetlerle sunar. Çoğu zaman insan tasavvuru bu şifreleri algılamada yetersiz kalır. Böyle bir durumda Cenab-ı Hakk başka bir lütufta bulunur; Onlar aşırılık yaptıkları veya nefislerine zulmettikleri vakit Allah’ı zikrederek günahlarına istiğfar ederler, günahları Allah’tan başka kim bağışlar? Hem yaptıklarına bile bile ısrar etmezler. (Ali İmran: 3/135) Ayette belirtildiği gibi Allah’ı zikretmeleri peşinden istiğfar edebilmeleri onlara yeni ufuklar açar. Böyle bir durumda iki hattan enerji akımı harekete geçer. İnsanın önce kalbine enerji yükler, devamında beynine güç vermeye başlar.

Kalbi mühürlenmemiş, aklı köhneleşmemiş ve ruhu çökmemiş insan böylesi lütuf karşısında benliğine kavuşur. Artık insanın tahammül gücü artar ve davası doğrultusunda azimle harekete geçer; “Onlar Allah’a ve ahiret gününe iman ederler, marufu emrederler ve münkerden men ederler. Hayır işlerinde de yarışırlar. Bu özellikleri taşıyanlar Allah katında dürüst olan salihlerdir.” Bu ayetlerden bir diğeri de; “O müminler, eğer kendilerini yeryüzünde iktidara getirirsek namazı kılarlar, zekâtı verirler, marufu emreder, münkerden menederler” ayetidir. Pekiyi bugünkü Müslümanların yaptığı gibi yerine getirmezlerse âkibet nedir? Bu sorunun manidar cevapları elbette vardır ve uyarıcıdırlar; 

Ancak buna rağmen Allah Teâlâ’nın kanununda çaresizleri terk etmek yoktur. Yeter ki, kulları yani ümmet, O’nun ümit dolu ve garantili iki manidar emrini kabul ederek gereğine sarılsınlar. Evet, o iki emir; TEVBE VE İSTİĞFAR’dır. Bakın, Hud aleyhisselam kavmine sesleniyor; Ey kavmim! Rabbinize istiğfar edin. Sonra O’na tevbe edin ki, üzerinize göğün bereketlerini bol bol göndersin ve sizin kuvvetinizi kuvvet ilavesiyle arttırsın. Sakın siz günahkârlar olarak yüz çevirmeyiniz.” (Hud:11/52) Bu muhteşem ayet meali karşısında “ben müminim” diyebilen her birimiz oturup vicdanımızla bağlantı kurup hesaplaşmalıyız. 

Hazreti İbrahim’in milleti ve Hazreti Muhammed aleyhimusselamun ümmeti olarak ciddiyet ve ihlasla muhakeme etmeliyiz; Acaba Rabbimiz, biz kullarına; “ya tutarsa” diye boşuna umut mu pompalıyor? Sayısız haşa! O kulları ile kafa mı buluyor? Haşa! Çünkü Rabbimizden gelen ayetlerin her biri birer teminattır; Bu, Allah vaadidir. Allah vaadinden caymaz, fakat insanların çoğu bunu bilmezler. (Rum;30/6) Vaadinden caymayan Allah Semûd kavmi için de buyurur ki; Semûd kavmine de kardeşleri Salih’i gönderdik. Onlara de ki: “Ey kavmim! Allah’a kulluk edin. Sizin ondan başka ilâhınız yoktur. Sizi topraktan o yarattı ve sizi orada ömür sürmeye memur etti. O halde, ona istiğfar edin. Sonra tevbe edip ona yönelin. Muhakkak ki Rabbim, müminlere rahmetiyle yakındır. O duaları kabul edendir.” (Hud:11/61)     

Bugüne kadar insanlık tarihi de buna şahittir. Eğer günümüz dünya Müslümanlarının, bütün değerlerini yıkıp yürürlükten kaldıran haçlı gaddarların ve Siyonist zâlimlerin etkisi ve baskısından arınıp yalnızca gelen ayete kalben bağlansalar İslam şeri’atına yeniden kavuşur ve kâfirlerin yüreklerine korku salarlar. Ey Resûlüm, sen onların aralarında olduğun müddetçe Allah onlara azap edecek değildir. Onlar istiğfar ettikçe de Allah onlara azap edici değildir. (Enfal: 8/33) Yine; Ey mü’minler! Allah’a Tevbe-i Nâsûh ile tevbe edin. Tâ ki Rabbiniz sizden günahlarınızı örtsün ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere koysun. (Tahrim:66/8)

Hâlâ Allah’a tevbe edip istiğfar etmeyecekler mi? Allah Gafurdur, Rahîmdir. (Maide:5/74)

Bunca ilâhî beyanlar karşısında özellikle DİN hizmeti verenlerimiz, Kur’an ile hizmeti askıya alarak illâki rastgele alıntıları yayınlayarak hizmet verdikleri zehabına kapılıyorlar. Kimileri de birbirlerini kıyasıya hırpalıyor, suçluyor ve rencide ediyorlar. Bunlar, insanlık dışı vahşet, Kur’an dışı fitne ve felakettir. Rabbimiz; O mü’minler ki onlar boş sözden ve faydasız şeylerden yüz çevirir uzaklaşırlar. (Müminûn:23/3) beyanını veriyor ve ulûhiyetini kabul edenleri “Ümmetlerin en hayırlısı” olmaya çağırıyor. TEVBE VE İSTİĞFARA çağırıyor. 

Bu çağrıya, ancak “duyduk ve emre uyduk denir! Esselamu aleykum. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

fatih

esselamu aleykum ... tevbe etmek Allah ın en sevdiği ameldir ..  

fatih

esselamu aleykum ... tevbe etmek Allah ın en sevdiği ameldir .. hz adem ve hz havva tevbe ettikleri için kurtulmuşlardır, şeytan ise tevbeye yanaşmadığı için kaybedenlerden olmuştur.. vesselam ..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23