• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İlhan Oral
İlhan Oral
TÜM YAZILARI

AK Parti şimdi, silkelenmelidir (3)

21 Nisan 2024
A


İlhan Oral İletişim: [email protected]

Resûlüm de ki: “Ey mülkün sahibi Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil bırakırsın. Hayır, senin elindedir. Sen her şeye kaadirsin.” (Ali İmran:3/26)

Şu dünyanın hayat akışına, insanların iktidar olma kalkışına bakıyorum. Sonra muhakeme yaparak düşünüyorum. Demokrat Partinin seçimi kazanıp iktidar olduğu günü çok iyi hatırlıyorum. On sene süreyle merhûm ve mağdûr Başvekil Adnan Menderes dönemini ihtilal ile bitirdiler. Menderes’i ve iki milli ve yerli bakanı ipe çekip katlettiler. Böylece milletin de ümitlerini toprağa gömmeğe kalkıştılar. 

Hayat boşluğu kabul etmiyor. Ragıp Gümüşpala riyaseti ile kurulan Adalet Parti dönemi “med ve cezir” sürecine maruz kaldı. Çünkü S. Demirel başbakan koltuğunda iken sıkışınca fötr şapkasını koltuğu altına sıkıştırıp gitti gitti… geldi… Yine gitti… geldi. Arada nice başbakan geldi gitti. Aralara sıkıştırılan İsmet İnönü ve Karaoğlan Bülent Ecevit hükümetleri ve diğer aylık başbakanlar geldi, gittiler. Geldi, gittiler.

 Bu arada devlet yönetimi ihtilal ve muhtıra bataklığına gömüldü. Hem her gelen gideni arattı. Sıkıntılar birbirini kovaladı. Tabii bunlar “Cumhuriyet hükümetleri idiler.” Nihayet her türlü planı hazırlanmış olan bir 12 Eylül askeri darbesi yapıldı. 1980 tarihinde Kenan Evren “iktidara el koydu.” Sonra olanlar birbirini kovaladı.

 “Bir onlardaaan… Bir onlardaaan” devri başladı. Günü geldi, o da kapandı. Amma en acı kapanış oldu. Kenan Evren Cenazesi ancak birkaç kişi ile defnedildi. “Hem de yapayalnız bir garip kişi” gibi gitti. Acaba bunlardan kim ne kazand !!!

 Elbette “hayat boşluk kabul etmiyor.” Arada bir profesör rüzgârı esmeye başladı. Ancak bu arada bir parti gündeme geldi. Güçlü bürokrat, etkin siyasetçi Turgut Özal Anavatan Partisini kurdu. İlk seçimde başbakan olarak hükümet oldu.

Dindardı. Amma ekonomide faizi öne çıkardı. Faizcilere yaranamadı, dindarları rencide etti. Yine de bazı putları sarsabildi. Sakıncalı kapıları açtı. Önlenemez bir ahlâkî çöküşe yol verdi. Ülkemizin birkaç kapısından zehir yüklü canlılar giriş yaptı. “Bu cumhuriyet” döneminde dindar liderler bile Müslüman milletin derdine çare olacak gelişim sağlayamadılar! Yine de şer güçler onu kabul etmediler, zehirlediler. 

Turgut Özal döneminde Ali Bozer, Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz gibi enflasyonist başbakanlar işbaşına geldiler gittiler. Hayat durmuyor, zaman ilerliyor. Hak ile batıl ve doğru ile yanlış insanlarla âdeta dans ediyor. Dünyalık kazanıyorlar. Sonsuz geleceklerini riske ediyorlar. Sonunda daracık ve kapkaranlık kabre giriyorlar. Unutulup kalıyorlar. Devlet yetkileri ellerine geçince “burunlarından kıl aldırtmayan bu kahramanların içinde çıtı çıkan olmadı. Kuzu kuzu teslim olup gittiler. Unutuldular! 

Amma gelecekleri için neleri kaybettiklerini akıllarına getiremediler. Çünkü “Mülkün Sahibini” hesaba katacak yeteneğe sahip değillerdi. İşte tam burada insanların azgınlıkları, isyanları, ahlâksızlıkları gündeme gelir, uyarılırlar.

Bu uyarı, azgın laiklere ve çıkarcı Müslümanlara güçlü bir ihtardır. Azgın laikler kâinatı ve işleyişini düşünemiyorlar, Kur’an’a karşı koyuyorlar. Çıkarcı Müslümanlar da Kur’an’ı çıkarlarına uyduramıyorlar, uygulamada bocalıyorlar.  

“Mülkün Sahibini hesaba katmayanların” tablosundaki zillet ve ziyan hiç kimsenin yakasını bırakmadan bunaltıyor. Yine de insanların yaşadıkları felâketler ve gelmesi mukadder olanları hiç kimseyi etkilemiyor! Son pişmanlık fayda vermiyor. 

Onun için her kesin silkelenmesi genel huzur ve güven gereğidir.

İnşa Allah, haftaya Erbakan Hoca ve Erdoğan…  Esselamualeykum. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Okyay

Önlenemez ahlâkî çöküş devam ediyor.

doğrucu davut

ak partide sıkıntı yok....Aşağıda milyonlar...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23