• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Halil Kışlacık
Halil Kışlacık
TÜM YAZILARI

Kamalak’ın açıklaması: Yoksa Ali Bey az mı söylemiş?

07 Şubat 2021


Halil Kışlacık İletişim: [email protected]

Sorumlu Müdürümüz ve yazarımız Ali İhsan Karahasanoğlu, dünkü yazısında bir açıklama yayınladı. Gönderen, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın oğlu ve avukatı ve aynı zamanda İyi Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Furkan Kamalak...

Hani parti tüzüğünü okumadan partiden adam kovan, sonra iş mahkemeden dönünce de Meral Hanım’a eksik bilgi veren, koskoca Genel Başkan’ın 30 gün içinde karar vermek zorunda olan mahkemeyi “Nasıl 28 günde karar çıktı” diye eleştirmesine sebep olan hukukçu ekibin üyesi...

Yok, açıklama İyi Parti ile ilgili değil, Furkan Bey’in babası Mustafa Kamalak ile ilgili...

Furkan Bey’in açıklamasına konu olana benzer yazıları ilk okuduğumda ben genellikle “Üslup biraz sert mi kaçıyor” derim ama, açıklama metnini görünce “Az bile söylemiş” noktasına geldim...

Açıklamada kullanılan dille anlatayım; “Açıklama bir bütün olarak ele alındığında, ‘avukatlık adı altında’ yapılan işin aslında kişilik haklarını yok sayarak haksız, kötü niyetli iftiralarla Ali Bey hakkında okuyucular nezdinde olumsuz algı oluşturmaya yönelik olduğu açık...”

Hele açıklamada Mustafa Bey’e hakaret edildiği iddiasının yer aldığı “(...) Zira ‘çemkirmek’ ifadesi Türk Dil Kurumu’nun güncel sözlüğünde ‘(halk ağzında) köpek kesik kesik havlamak’ olarak düzenlenmiş hakaret içeren bir ifadedir” kısmını okuyunca, “Tamam” dedim, “Ali Bey’in yazısına verecek cevaplarının olmadığının onlar da farkında!”

TDK’nın hiçbir güncel sözlüğünde, “Havlamak” ilk anlam olarak verilmiyor... Bildiğimden şüphe ettim, 1968 basımı Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü’ne bile baktım, orada bile çoğu bölge için “Karşı gelmek, sert cevap vermek”, “Gereksiz ve yüksek sesle konuşmak”, “Yüze karşı ileri geri, bağıra çağıra konuşmak” anlamları verilmiş... Girin TDK’nın sitesine, arama kutusuna “Çemkirmek” yazın, bütün sözlükleri seçin, bakın çıkacak sonuçlara. Okurken benim aklıma bile gelmeyen ama Furkan Bey’in babasına yakıştırdığı “köpek havlaması”ndan önce, güncel Türkçe sözlükte kelimenin manasının “Birine karşı gelmek, sert cevap vermek” diye verildiğini, halk ağzında hangi manada kullanıldığı meselesine sonra geldiğini göreceksiniz... 

Mantık çerçevesinde, yalana başvurmadan Ali Bey’in yazısına karşı argüman üretmek mümkün olmayınca, Furkan Bey de kaybeden takımın taraftarı gibi sahaya inmiş ama, olmamış...

Hadi çıksın Furkan Bey, “Ali Bey’in yazdığı şu ifade yalandır” desin...

Mustafa Kamalak, FETÖ’cülerin “Hırsız” algısını desteklemek üzere, kanallarına çıkıp fıkra anlatmıyor muydu?

“Anlatmıyor” diyememiş Furkan Bey,  “Talimatla değil, gönüllü anlattı” demiş...

Ben de padişah ile vezir arasında geçen bir fıkra anlatayım mı, “Affedin hünkarım, valide sultan zannettim!” diye bitsin?

Ali Bey bunları yazdı diye Sayın Kamalak’ın itibarı zedelenmiş... Hakkındaki somut bir gerçeği yazmak Mustafa Kamalak’ın itibarını zedeliyorsa, Ali Bey ne yapsın?

Öyle uzun uzun açıklamalara da gerek yok, gerçekten inanarak, kendi kendine “Mustafa Kamalak, 15 Temmuz’dan sonra değil ama, dershanelerin kapatılması tartışmalarından 15 Temmuz’a kadar geçen sürede, FETÖ’cülerin yanında yer almadı” diyebilir mi?

Savunmaya bak: 15 Temmuz’da darbeye tepki göstermiş... Zaten “Mustafa Kamalak 15 Temmuz’da darbecilere destek vermiştir” diye yazılmamış ki. Hem bu nasıl bir kıstas olabilir?

Hatta şu söylense, ne cevap verilebilir: 15 Temmuz’da aktif rol almayan FETÖ’cülerin içinde, darbe sırasında yurtdışında olmayıp da o gece darbeye tepki göstermeyen tek bir kişi gösterebilir misiniz?..

Hepsi, sevinmek için sonucu bekledi. O gece “Yaşasın, darbe oluyor” diye sevinç naraları atanların hemen hepsi, “Vebali AK Parti’den daha az” diye Mustafa Bey’in siyasi ittifak kurulmasına bugün cevaz verdikleriydi.

Meseleyi çarpıtmayın, 15 Temmuz’a gelinceye kadar ne yaptınız, onu anlatın, kimin ne vebali var görelim.

Ali Bey’in kalp kırmamak için yazmadığını ben yazayım: 15 Temmuz’a gelinene kadar yaptıklarıyla, FETÖ’cülerin her argümanını “Aldım, kabul ettim” deyip diline dolayışıyla Mustafa Kamalak; FETÖ’cülerin darbeye girişecek kadar yüz bulmalarına ve “Bakın, bizim her kesimden destekçimiz var, yapalım darbeyi, itiraz etmezler” demelerine sebep olanlardan biridir. FETÖ’cü olduğunu zannetmiyorum ama bu zannetmem, “Bugün hâlâ hapiste olan, eline silah almamış çoğu FETÖ’cü kadar suçlu olduğunu” düşünmemi de engelleyemiyor.

“İhtirastan gözün kararması” diye bir suç olsa, müebbet yer...

Şu şartlar altında, son 18 yıldaki “vebalin büyüğü”nü Erdoğan’a yıkıp, “Onunla ittifak yapılmaz” diyen Mustafa Bey’in son 8 yıldaki vebaline, Ali İhsan Bey’in işaret etme hakkı yok mu?

Eşi hanımefendiyi, başörtülü olduğu için mahkemeye almayan hakim Mustafa Karadağ’ı “Bugüne kadar yargının bağımsızlığı konusunda hiç taviz vermemiş, gerçekten hukukun üstünlüğünü savunan bir hakim” olarak niteleyen, o hakimin tayini çıkınca “Bu sürgün kararıyla adalet öldürülmüştür” diye açıklama yapan CHP’nin, Mustafa Bey için, Zübeyde Hanım’ın hakkını koruyan AK Parti kadar vebal taşımaması, köşe yazısına konu edilmeyecek kadar basit midir?

Ali Bey yine de nezaketi elden bırakmayıp, kendisine yönelik bunca haksız isnadın yer aldığı açıklamayı, hiçbir yorum yapmadan yayınlamış...

Bu yapılanların bile, Milli Görüş’e beslediği muhabbeti silmeye yetememesi yüzünden...

Belki de uzun yıllar birlikte verilen kavganın hatıralarının, bunca arkadan vurmayı yine “kaza” zannettirmesinden...

Ama hatırlatalım ki, nispeten daha genç nesil kavganın yan yana verilen kısmından daha çok, karşı karşıya verilenini tecrübe etti. Bu yüzden de gönül terazisinde denge çok daha hızlı tersine dönebilir...

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

temeller, kamalaklar, kozalaklar..

Kamal_ak' ın oğlunun iyip' li oluşuna şaşırmış değilim. Bu, Millî Gorünüş ekibinin ekseriyetle hep çift kimlik kartları vardır. İktidar ortağı iseler sorun yok, ama sürekli muhalefette olduklarından chp' lilerle ortak fikir ve dayanışma halindedirler. Ha, bir tanesi de iyip' li olmuş, çok farketmez.
 • Yanıtla

Bu borç niye?

Milli görüşe neden saygıya devam edilecekmiş? Piyasada bilinen ne kadar ünlü mürted varsa bunlardan çıkmadı mı?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23