Seçime 6 gün kala son durum

25 Mart 2019 Pazartesi

ANKETLER: Firmalar kamuoyunu “ilk kez” tatmin edemedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Anketlere güvenmiyorum” sözü etkili oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli anketlerin güvenilir olmadığını sıkça vurguladı. Hal böyle olunca anketlere değil sahadaki yansımalara ve kulislere göre değerlendirmeler yapacağız. 

KATILIM ORANI: Seçmenlerin en az %80’inin sandığa gideceği öngörülüyor. Bu iyi bir oran. 2014’te %89 katılım vardı. Katılım seviyesi sonuçlara etki edebilir ama gölgelemez.

EKONOMİ ETKİSİ: Son viraja girerken, “Ekonomi sebebiyle kararsızım” algısının yerini “2001 krizinden ülkeyi çıkarıp ekonomiyi düzelten Ak Parti oldu, yine o düzeltebilir” fikri almaya başladı.

CUMHUR İTTİFAKI: Sandıktan %55 çıkması şaşırtıcı olmaz. Beka tartışması %50 geçildiğinde son bulur.

MİLLET İTTİFAKI: Cumhur’da Ak Parti-MHP var iken; Millet İttifakı’nda Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in yanında “kabul edilmek istenmeyen ama fiilen var olan” HDP gizli ittifakı söz konusu. Eş Genel Başkanları’nın “Ak Parti ve MHP’ye kaybettireceğiz” sözü “Aday çıkarmadığımız yerlerde CHP ve İyi Parti adaylarını destekliyoruz” manasına geliyor.

ANKARA: Üç ay evvel Mansur Yavaş önde başladı ama ivmesi hep aşağı düşerken Mehmet Özhaseki’nin çizgisi yukarı çıkmaya devam ediyor. Mansur Yavaş, “10 puan fark”tan bahsediyor fakat bu Özhaseki’nin lehine. Yansımalar Özhaseki’nin 2014’e göre Ankara’daki oyları artıracağı yönünde. 2014’te Başkent’te 245 bin ülkücü seçmen, Mansur Yavaş’a oy vermemişti. O gün oy vermeyenler, bugün üstelik HDP’nin desteklediği Yavaş’a oy vermez.

İSTANBUL: Son Başbakan Binali Yıldırım gibi liyakatli ve kuşatıcı bir ismin İstanbul’a aday olması şehrin önemli olduğunu zaten gösterdi. Binali Yıldırım oy oranı olarak İmamoğlu’nun gerisine hiç düşmedi. Ekrem İmamoğlu kaybettikten sonra CHP’de “klasik genel başkanlık kavgası” başlayacak.

BURSA: Ankara ve İstanbul alındıktan sonra diğer şehirlerdeki “lokal parti değişimleri” Türkiye genelini etkileyecek boyutlara ulaşamaz. Cumhur İttifakı açısından Bursa’da bir miktar sıkıntı var gibi. Son hafta çok daha fazla çalışmaları gerekiyor.

ESKİŞEHİR: CHP’li Yılmaz Büyükerşen ilk kez bu kadar tedirgin, çünkü şehir Cumhur İttifakı’nın Ak Partili adayı Burhan Sakallı’dan yana tavır gösteriyor. “Büyükerşen büyüsü” tarihe karışabilir. 

ANTALYA: CHP’nin adayı Muhittin Böcek’in hatırı sayılır bir oy oranı olsa da yine Menderes Türel önde gidiyor.

İZMİR: İzmirli kardeşlerimiz “ideolojik inat” uğruna şehrin çöküşüne 5 yıl daha devam edecek gibi duruyor. Nihat Zeybekci’nin “bazı sözleri” CHP’lilere cazip gelmediği gibi Ak Parti’ye gönül verenleri de üzdü. 

ADANA: Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Hüseyin Sözlü’nün kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

SAADET PARTİSİ: 1389 seçim bölgesinde ittifak yapmadan seçime giriyoruz deniyor ama PKK elebaşı Öcalan’ın HDP’li vekil yeğeni, “Urfa’da aday çıkarmadık ama SP adayını destekliyoruz” diyor. Adıyaman’da da durum farklı değil! 

ANKARALILIK: “Ankaralılar Mehmet Özhaseki’yi tanımıyor” diyorlardı. Meğer Ankara Mansur Yavaş’ı tanımıyormuş. Mahkeme tutanaklarıyla herkese kendini tanıtmış oldu. “Yavaş niye bu kadar eleştiriliyor?” diyenler var. Vergi kaçırma, şantaj, sahte senet işi yapan kişiyi değil de kimi eleştirelim; Bahçelievler Mahalle Muhtarı’nı mı eleştirelim?

SEZAİ TEMELLİ DERİN DEVLETİN ADAMI MI? Hayır, değil; artık devlet derin de değil, ne varsa ortada! Temelli’nin maksadı seçimler sonrası CHP ve İyi Parti’nin aldığı belediyelerde söz sahibi olmak! CHP ve İyi Parti yöneticilerine güvenmedikleri için kendilerini sağlama alıp altyapı oluşturmaya çalışıyorlar.

YANDAŞ MEDYA: Yavaş’a da Kılıçdaroğlu’na da röportaj teklif ettim. “Açalım ses kaydını, biz soralım, siz cevaplayın. Kelimesi kelimesine verelim” dedik. Bırakın röportajı, kendi yaptıkları basın toplantılarına çağırmadılar. Yani bunların ekrana çıkmak gibi derdi yok! “Zor sorulardan” kaçıyorlar ve bunu “Bizi çağırmıyorlar ki” diye perdelemeye çalışıyorlar.

EKREM DUMANLI: Pensilvanya’nın güdümlü fişeği Ekrem Dumanlı; “Bizim gibi masum insanların ülkeye dönmesi için sandığa gidin” dedi. Dumanlı sizce Ak Parti’ye oy verin çağrısı mı yapıyor yoksa Ankara’da Yavaş, İstanbul’da İmamoğlu mu diyor? 

BENJAMİN NETANYAHU: “Ne alakası var Netanyahu’nun yerel seçimlerle” diyenler olabilir. Başkan Erdoğan’a “Türkiye’nin diktatörü” deme hadsizliğinde bulunan eli kanlı lejyonerlerin başı Benjamin, seçim sonuçlarını Türkiye’deki birçoklarından dikkatli izleyecek. Karar milletin! Haftaya sadece belediye başkanı ve belediye meclis üyesi seçmeyeceğiz; dünyanın da okuyacağı bir mesajı vereceğiz ve “neye layıksak” öyle yönetileceğiz! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Sarı çizmeliSarı çizmeli1 ay önce
  Hacibey ahh haci beytoz pembe tablolar ciziyorsunuzhep niye böyle yapiyorsunuz siz degil cogu yazar çizer gazeteci böyle yapiyor sorunlari duyurmuyorsunuz sikintilar insa larin bagirlari da kalip ahirete birakiliyor siz toplumun sesi olmalisiniz gazeteciler olarak milletin dertlerini millete yonetenlere duyurmazsaniz siz niye varsiniz ? sorun sadece iktidarda degil bizim medyamizda gorevini layikiyla yapamiyor iyi yapilan nisleri övün ama sadece övguyle karsi tarafa cakmakla olurmu bi dilipak konusuyor tek basina tek basina adam ne yapsin koca iktidaraAllahin rizasi icin yazin balik bilmesede halik bilir belki birilerini kizdirisiniz bazenama baska yolu varmi gazeteciligin
 • CevdettCevdett1 ay önce
  SAYIN EDİTÖR KARDEŞİM YAZIMI BASSAN NE OLUR BASMASAN NE OLUR. SONUÇTA KAYSERİ'DE TRAMWAY İÇİN YANLIŞ BİR GÜZERGAH YAPILDI VE YER ALTINA İNMEYEREK ANA YOL DARALTILARAK TRAFİK SIKIŞIKLIĞI OLUŞTURULDU. BUNU KAYSERİ DE 8 YIL YAŞAYAN BİRİ OLARAKBİLİYORUM. HACI KARDEŞİM DE BİLİYORDUR. M. ŞAŞMAZTÜRK DE BİLİYORDUR VESSELAM.BUNLARI DİLE GETİRSENİZ BİR DAHA O UÇAĞA ALMAZLAR. AMA BİZ DOĞRUDAN YANAYIZ.
 • mehmet cetın ızmırmehmet cetın ızmır1 ay önce
  ben reyımı calınmıs gelecegımı vaat eden gelecegımızı kaptırmayacagına ınandıgım uzun adama verecegım durmak yok yola devam
 • Ülkü KARABULUTÜlkü KARABULUT1 ay önce
  Orta direk bel veriyor. Eyt, Kitlere kadro meselesi görmezden gelindi. 15 Temmuzun kahramanları gözardı edildi. Diğer taraftan Ak Parti davasına inanan vatandaş hayal kırıklığına uğradı mahcup oldu. Başı dik göğsünü gere gere davayı savunurken şimdi suspus...
 • BirolBirol1 ay önce
  PKK veya çeteler ne zamandan beri parti kurup seçimlere katılabiliyor.Burası muz cumhuriyeti mi yahu!Nerdesin Ey Devlet.Eğer PKK'NIN seçime girdiğini görüpte müdahale etmiyorlarsa, Teröre yardım ve yataklık suçu işliyor sorumlular.
 • Cem İYİ Cem İYİ 1 ay önce
  2001 krizinde dolar 1,20 TL idi. O krizden komaya doğru yol alındı. Dolar 5,70 oldu efendi.2001 de 50 lirayla benzinli aracıma full diyordum. Şimdi 250 lira ile full diyemiyoruz. Zaten uzun zamandır hep 50 liralık alıyoruz Yakışıklı kardeşim.
 • AliAli1 ay önce
  İşiniz zor be
 • OkurOkur1 ay önce
  Yorumculara baktığım Ankara PKK ya oy veriyor gibi görünüyor
 • De getDe get1 ay önce
  Ben Ankarada yasiyorum.Hasekinin isi zor.Istanbulu bilemem
 • meleknurmeleknur1 ay önce
  EVET REİS VATANINMİLLETİN GELECEĞİ İÇİN KÜSKÜN OLUNMAZ. YOLUNUZ AÇIK OLSUN!
 • meleknurmeleknur1 ay önce
  BÜYÜKLERİMİZ NE DERSE O! REİS VE BAHÇELİ
 • HalukHaluk1 ay önce
  Diger yerleri bilmem ama Adanayi HUseyin Sozlu kesin kazanamaz cumhur ittifakindan baska bir aday olsa idi belki kazanabilirdi
 • Hacı Ömer. Hacı Ömer. 1 ay önce
  Ankara için Ak Parti yanlış yaptı. Ak Partide adam yoktu, pasif ve silik birini aday yaptı. Ankarada cumhur ittifakı çok zorlanir..

Günün Özeti