• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hacı Yakışıklı
Hacı Yakışıklı
TÜM YAZILARI
25 Mart 2019

Seçime 6 gün kala son durum

ANKETLER: Firmalar kamuoyunu “ilk kez” tatmin edemedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Anketlere güvenmiyorum” sözü etkili oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli anketlerin güvenilir olmadığını sıkça vurguladı. Hal böyle olunca anketlere değil sahadaki yansımalara ve kulislere göre değerlendirmeler yapacağız. 

KATILIM ORANI: Seçmenlerin en az %80’inin sandığa gideceği öngörülüyor. Bu iyi bir oran. 2014’te %89 katılım vardı. Katılım seviyesi sonuçlara etki edebilir ama gölgelemez.

EKONOMİ ETKİSİ: Son viraja girerken, “Ekonomi sebebiyle kararsızım” algısının yerini “2001 krizinden ülkeyi çıkarıp ekonomiyi düzelten Ak Parti oldu, yine o düzeltebilir” fikri almaya başladı.

CUMHUR İTTİFAKI: Sandıktan %55 çıkması şaşırtıcı olmaz. Beka tartışması %50 geçildiğinde son bulur.

MİLLET İTTİFAKI: Cumhur’da Ak Parti-MHP var iken; Millet İttifakı’nda Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in yanında “kabul edilmek istenmeyen ama fiilen var olan” HDP gizli ittifakı söz konusu. Eş Genel Başkanları’nın “Ak Parti ve MHP’ye kaybettireceğiz” sözü “Aday çıkarmadığımız yerlerde CHP ve İyi Parti adaylarını destekliyoruz” manasına geliyor.

ANKARA: Üç ay evvel Mansur Yavaş önde başladı ama ivmesi hep aşağı düşerken Mehmet Özhaseki’nin çizgisi yukarı çıkmaya devam ediyor. Mansur Yavaş, “10 puan fark”tan bahsediyor fakat bu Özhaseki’nin lehine. Yansımalar Özhaseki’nin 2014’e göre Ankara’daki oyları artıracağı yönünde. 2014’te Başkent’te 245 bin ülkücü seçmen, Mansur Yavaş’a oy vermemişti. O gün oy vermeyenler, bugün üstelik HDP’nin desteklediği Yavaş’a oy vermez.

İSTANBUL: Son Başbakan Binali Yıldırım gibi liyakatli ve kuşatıcı bir ismin İstanbul’a aday olması şehrin önemli olduğunu zaten gösterdi. Binali Yıldırım oy oranı olarak İmamoğlu’nun gerisine hiç düşmedi. Ekrem İmamoğlu kaybettikten sonra CHP’de “klasik genel başkanlık kavgası” başlayacak.

BURSA: Ankara ve İstanbul alındıktan sonra diğer şehirlerdeki “lokal parti değişimleri” Türkiye genelini etkileyecek boyutlara ulaşamaz. Cumhur İttifakı açısından Bursa’da bir miktar sıkıntı var gibi. Son hafta çok daha fazla çalışmaları gerekiyor.

ESKİŞEHİR: CHP’li Yılmaz Büyükerşen ilk kez bu kadar tedirgin, çünkü şehir Cumhur İttifakı’nın Ak Partili adayı Burhan Sakallı’dan yana tavır gösteriyor. “Büyükerşen büyüsü” tarihe karışabilir. 

ANTALYA: CHP’nin adayı Muhittin Böcek’in hatırı sayılır bir oy oranı olsa da yine Menderes Türel önde gidiyor.

İZMİR: İzmirli kardeşlerimiz “ideolojik inat” uğruna şehrin çöküşüne 5 yıl daha devam edecek gibi duruyor. Nihat Zeybekci’nin “bazı sözleri” CHP’lilere cazip gelmediği gibi Ak Parti’ye gönül verenleri de üzdü. 

ADANA: Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Hüseyin Sözlü’nün kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

SAADET PARTİSİ: 1389 seçim bölgesinde ittifak yapmadan seçime giriyoruz deniyor ama PKK elebaşı Öcalan’ın HDP’li vekil yeğeni, “Urfa’da aday çıkarmadık ama SP adayını destekliyoruz” diyor. Adıyaman’da da durum farklı değil! 

ANKARALILIK: “Ankaralılar Mehmet Özhaseki’yi tanımıyor” diyorlardı. Meğer Ankara Mansur Yavaş’ı tanımıyormuş. Mahkeme tutanaklarıyla herkese kendini tanıtmış oldu. “Yavaş niye bu kadar eleştiriliyor?” diyenler var. Vergi kaçırma, şantaj, sahte senet işi yapan kişiyi değil de kimi eleştirelim; Bahçelievler Mahalle Muhtarı’nı mı eleştirelim?

SEZAİ TEMELLİ DERİN DEVLETİN ADAMI MI? Hayır, değil; artık devlet derin de değil, ne varsa ortada! Temelli’nin maksadı seçimler sonrası CHP ve İyi Parti’nin aldığı belediyelerde söz sahibi olmak! CHP ve İyi Parti yöneticilerine güvenmedikleri için kendilerini sağlama alıp altyapı oluşturmaya çalışıyorlar.

YANDAŞ MEDYA: Yavaş’a da Kılıçdaroğlu’na da röportaj teklif ettim. “Açalım ses kaydını, biz soralım, siz cevaplayın. Kelimesi kelimesine verelim” dedik. Bırakın röportajı, kendi yaptıkları basın toplantılarına çağırmadılar. Yani bunların ekrana çıkmak gibi derdi yok! “Zor sorulardan” kaçıyorlar ve bunu “Bizi çağırmıyorlar ki” diye perdelemeye çalışıyorlar.

EKREM DUMANLI: Pensilvanya’nın güdümlü fişeği Ekrem Dumanlı; “Bizim gibi masum insanların ülkeye dönmesi için sandığa gidin” dedi. Dumanlı sizce Ak Parti’ye oy verin çağrısı mı yapıyor yoksa Ankara’da Yavaş, İstanbul’da İmamoğlu mu diyor? 

BENJAMİN NETANYAHU: “Ne alakası var Netanyahu’nun yerel seçimlerle” diyenler olabilir. Başkan Erdoğan’a “Türkiye’nin diktatörü” deme hadsizliğinde bulunan eli kanlı lejyonerlerin başı Benjamin, seçim sonuçlarını Türkiye’deki birçoklarından dikkatli izleyecek. Karar milletin! Haftaya sadece belediye başkanı ve belediye meclis üyesi seçmeyeceğiz; dünyanın da okuyacağı bir mesajı vereceğiz ve “neye layıksak” öyle yönetileceğiz! 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23