Kürtler; bu ülkenin parçası değil, bizle birlikte sahipleridir!

26 Ağustos 2019 Pazartesi

“Türkçülüğün Esasları” kitabını yazarak Mustafa Kemal’e ilham olan kişi Diyarbakırlı bir Kürt olan Ziya Gökalp’ti.

Aslında bunun konumuzla direkt alakası yok!

Ama konumuz tam olarak da bu!

Siyah ile beyazın buluşacağı noktada illa ki üçüncü bir renk doğar. “Türkiye tarihi” işte bu üçüncü rengin “yok edilme” safhasına denk gelir. Üçüncü renk gidince diğer iki renk de anlamını kaybetti ve 2020’ye 4 kala bizler hâlâ kaybolan o “anlamın” vücut bulacağı günü bekliyoruz.

Tarih o kadar karmaşık bir şey değildir, ancak “karıştırılmaya” müsaittir. Bizimki işte o karıştırılanlardan! Bunun için muhakkak bir alete ihtiyaç vardı. Ormanı yakmak için bir kibrit yeter! Düşmanlarımız o kibriti bulmakta zorlanmadı.

“Cumhuriyet” ne kadar sihirli bir sözcük! Günümüzde bir gazeteye ve bir partiye “isim” olmuş. “Halkın yönetimi gazetesi” ve “halkın yönetimi partisi” olarak devam ediyorlar. Ama hangi halk? Yani bizim “cumhuriyetimiz” gerçekten bizim yönetimiz mi oldu? Yoksa İsviçre, İtalya, Fransa ve İngiltere halklarının cumhuriyeti mi üzerimize hazır bir elbise olarak giydirildi? Onlar elbiselerini bize niye versin ki? Madem verdiler o vakit bizlere o elbiseler yakıştı mı? Hiç mi “ölçü” sorunu yaşanmadı?

Siz hiç lastik ayakkabı ve yamalı üst giydiniz mi? Yani sizin çocukluğunuz “bisiklete binme” hayalinin yanından hiç geçmedi mi? Siz hiç büyüdüğünüzü hissetmediniz mi? Durun bir dakika bu son soru galiba diğerlerinden önemli!

Büyüdüğünü hissetmeyenler dibine hormon verilmiş sahte meyvelerdir ve bu meyvelerin tadı hiçbir zaman gerçek değildir. Kimse yaşadığı her şeyi anlatmak zorunda değil? Ama ya hiç yaşamadıysan? Neyi anlatacaksın?

İdealleri olan insanların hayalleri ile dalga geçenleri görüyoruz. Oysa her hayal bir plandır. Bu planlar “uygulanabilir” olmalıdır. Yani siz “ışınlanmayı” hayal ediyorsunuz ama bu konuda en ufak bir fikriniz yoksa derhal bu kurgudan vazgeçin; çünkü bu sizin için bir hayal değil tuvalete gitmek gibi basit bir eylemdir. Lütfen sifonu çekiniz!

Ama mesela sırtını tarihe dayayarak ve gerekli hazırlıkları yaparak yeniden büyük ve birleşmiş Türkiye hayali kurabilirsiniz. “Büyük Türkiye” hayalinin gerçekleşmesi mümkündür. Böyle bir Türkiye sadece “içeride” değil dışarıda da büyük olacaktır! 

“Sınırlar” aslında yalnızca birer sanal yanılgıdır. 

“İki asker ve bir duvar” koyarak inşa edilen şey coğrafi bir sınır olamaz.

Yunanistan’dan Türkiye’ye doğru arabayla gelenler bilirler. Bir yerden sonra “Türk köyleri” uzaktan minareleri ile kendilerini belli eder. Hatay’ın hemen alt tarafında şu anda Türkiye’den ayrı kalmış “Türk köyleri” vardır. 

Yunanlılar, Ermeniler, Rumlar bizim düşmanımız değiller! Denize dökülenlerin Yunan olması bu işin arkasında İngiltere’nin olduğu gerçeğini değiştirmez.

Siz S-400’lerin alınma sebebini hâlâ bilmiyorsanız bunu size kimse söyleyemez. Yani S-400’ler sonuçta Yunanistan’a karşı alınmadı! 

Bizi herkesle “düşman” edenler bir tek Kürtler ile düşman edemedi. Şanlı bayrağımızı onların boynuna geçirip sıktılar ama birçoğu bayrağımızdan vazgeçmedi. Askeri üniforma giymiş olanlar postallarla “dedeleri, nineleri ve kadınları, çocukları” çiğnedi ama birçoğu devletinden vazgeçmedi. Aynısını aslında üzerinde “kimlik” bulunan herkes az veya çok yaşadı. Çok örselenmiş ve sorgulanmış kimliklerimiz var. Her ne kadar yaşananlar bugün için unutulmaya yüz tutmuşsa ve dünün “bazı mağdurları” bugün yanında çalıştırdığı işçiyi “nasıl kapı dışarı ederim” derdine düşmüşse bile gerçekler daima yalındır. 

Kürtler bu ülkenin ve Türkler bu ülkenin ve bizler bu ülkenin “bir parçası” değiliz, hep beraber sahipleriyiz. Mozaik falan değiliz. Parçalar değiliz. 72 millet olabiliriz, farklı kavimlerden sürüp gelmiş olabiliriz. Ama tarih bizi “mozaik” denen oryantalist bakışa hapsedemez ve terör bizi “parça” gibi Batı bireyselciliğine hapsedemez. Hiçbiri bunu başaramadı. Bizler et ve tırnaktan çok öte bir başın “iki gözü” gibiyiz. Araya girmeye çalışan “düşmanların ve uzantılarının” kökü kazınıyor ve onların her türlü “yolları ve yandaşları” da etkisiz hale getirilecek, getiriliyor. Kavimler kaldıkları yerden “iki göz” gibi dünyaya bakarak yürümeye devam edecek.

“Büyük Türkiye” esasında birçoklarının düşündüğünden çok daha büyük!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer24 gün önce
  İngilizlerin..ön..ayak..olduğu..Cumhuriyetin..kuruluşu..ile..Emperyalistlerle..işbirliği..yapan..kemalist..kadrolar..Kürtlere..kan..kusturdu..Aynı..kemalistler..Müslümanlara.da..benzerlerini..daha..fazlasıyla..yaptı..Kemalizm..safsatası..deşifre..edilip..tarihin..çöplüğüne..atılmadan..Huzur..bulamayacağız..galiba..
 • Eller vicdandaEller vicdanda24 gün önce
  Kardeş değil kalleşsınızdilini zi dayatyorsunuz zorlaokutyorsunuz ama Kürtkendi dilini okuyamıyor. Yasak buna curet eden kürt degil hain terör diyorsunuzkardeşlikmikaleslikmi ?
 • AntiCHP zihniyetiAntiCHP zihniyeti25 gün önce
  Kürtler CHP nin oy deposu olmuşlar:))))yani dinsizliğin ve ahlaksızlığının çanağına su taşıyorlar
 • ORHAN İNANORHAN İNAN25 gün önce
  MALAZGİRT ZAFERİNİN YIL DÖNÜMÜNDE ,BU GÜNÜN ANLAMINA ÇOK UYAN BİR YAZI YAZMIŞSINIZ ..SİZİ TEBRİK EDİYORUM..ANADOLUYU HAÇLI ZİHNİYETİNDEN KURTARAN VE İSLAM MİLLETİNİN YERLEŞİMİNE YOL AÇAN BU BÜYÜK ZAFER DE (MUHAKKAK ZAFER ALLAH(CC) TANDIR AMA) KÜRT TÜRK HER KAVİMDEN MÜSLÜMANLARIN BİRLİĞİNİN EN BÜYÜK KATKISI VARDIR..İNŞALLAH BU BİRLİK YENİDEN TESİS EDİLECEK VE İSLAM KANI İLE ,MAZLUM CANI İLE SULANMIŞ BU YERYÜZÜ,TEKRAR SÜKUNA VE HUZURA KAVUŞACAK..SELAM EDİYORUM.
 • إنما المؤمنون إخوة : Mü'minler, hep kardeştirler...إنما المؤمنون إخوة : Mü'minler, hep kardeştirler...25 gün önce
  إنما المؤمنون إخوة Mü'minler, hep kardeştirler..! @Suat: 1071 Malazgirt ve 10176 Miryokefalon zaferleri; bir de, biz 1453'de (Doğu) Roma İmpartorluğu'nu mağlûb ederek Konstantıniye'yi yani Belde i Tayyibe'i fethettik..!
 • SeyfiSeyfi25 gün önce
  Türkler bu ülkenin sahibidir sn yazar ve üstelik zorlama şeylere gerek yok yıllardır Türk şunu yaparken kürt de yanındaydı gibi söylemler e gerek duyuluyor sa zaten bir yeis var demektir Türk Kürt kardeştir demek yerine hatta düşman bile olsa herkezin insani hakkı eşit tutulunca sorun kalmaz aslında biz kardeşiz mavralarınada gerek kalmaz
 • KasımKasım25 gün önce
  Yazınız iyi niyetli, ancak genel bir yanlışlığa siz de katılıyorsunuz ki bu yanlış batı tarafından da sürekli pompalanmaktadır. Şöyle ki, etnisite ile millet farklı kavramlardır. Etnisite ırk ifade ederken, millet sosyolojik bir kavramdır ve pek çok etnisiteyi içinde barındırabilir. Mesela Çerkes, Boşnak, Kürt vs birer etnik gruptur. Türk'ün ise dar ve geniş anlamları vardır. Dar anlamda Türk'ü de bir etnisite sayabiliriz ancak Türk geniş anlamda bir milletin adıdır. Türkiye'deki tüm etnik gruplar Türk milletinin bir parçasıdır. Siyasetçi ve aydınların sürekli saydığı 27,37 ya da 47 etnik grup için de Türk'ü de sayarsak burada millet kavramını tahrip ederiz. Bu ülkenin adı Türkiye, dili Türkçe. Buraya bu adı Atatürk ya da Abdülhamit koymadı, dünya koydu. Dünyadaki ülkelerin ezici çoğunluğu birden çok etnik grubu içinde barındıran milli devletlerdir. Bir kaç yapay ülke genele örnek olamaz. Batı kendi millet olarak yaşarken parçalamak istediği doğu ülkelerine millet olmayı çok görmekte, millet kavramını aşındırarak ortadan kaldırmaya çalışmakta, milletleri etnik ve mezhepsel gruplara indirgeyerek yutmayı hedeflemektedir. Onlar içlerindeki pek çok etnik grubun varlığına rağmen Alman, İngiliz, Rus, Fransız, Japon olabilirler bize dayatılan "Türkiyeli" olmaktır.
 • RAMAZAN YURTSEVRAMAZAN YURTSEV25 gün önce
  KÜRT ADI ZATEN TÜRKÇE,SELAHATDİN KOMUTANIN BAYRAĞI DA TÜRK HİLALİ,TÜRKLÜKTE BİR IRK DEĞİL, 'ÖKÜK TÜRÜK'TEN GELEN ARAPÇA MÜSLÜMANIM DEMENİN TÜRKÇE HALİ.İLK TÜRKİYYE DEVLETİ 1250'DE MISIRDA KURULUYOR. (EYYUBİLER (KÜRTLER) ÇERKESLER KIPÇAKLAR)BU KITANIN SALDIRANI HAÇLI, SAVUNMASI TÜRKTÜR! KİM HANGİ TARAFTA? BU ÖNEMLİ.!
 • AliAli25 gün önce
  Kâğıt üstünde ve söylemde öyle .
 • Ali HocaAli Hoca25 gün önce
  Gönlünüze, dilinize,kaleminize sağlık.İsin özeti budur.Ayni gazetenin Ayhan Demir in köşe yazısını da okumalarını tavsiye ediyorum bazı yorum yazan arkadaşlara.
 • SuatSuat25 gün önce
  Biz, bu ülkenin kullanma hakkinı 26 Ağustos 1071 de Malazgirt'de Bizans'dan , 1453 tapusunu Bizans ' ı yok ederek aldık. O tarihlerde Kürtler nerdeydi. Bu ülkenin tek sahibi Türklerdir nokta..
 • ZeynepZeynep25 gün önce
  Allah razı olsun. Gerçekten çok güzel özetlemişsiniz. Bir ailedeki kardeşlr gibiyiz. İslam bizi kendi potasında eriterek tekrar kalıba dökmüş. Ayrılmak veya ayrılabilmek mümkün değil. Biz birlikte güzeliz. Şeyh Said gibi Saidi Nursi gibi büyükleri çıkarmış bir millettir millettir Kürtler. Bu ayrıştırma oyunlarına artık gelmek istemiyoruz.
 • Aziz MetinAziz Metin25 gün önce
  Tarih boyunca (şu kısacık son yüz senede) Kürd'ü Türk'e, Türk'ü Kürd'e düşman eden tek düşman var, o da devlet içindeki devlettir.

Günün Özeti