• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hacı Yakışıklı
Hacı Yakışıklı
TÜM YAZILARI
01 Nisan 2019

Dünyada Türkiye rüzgârı

Tüm vaktini evinin içinde geçirenler sokakta ne olduğunun farkına varamaz.

Klasik eleştiri gibi gelebilir ama Türkiye’de son 16 yılın muhalefeti sokağın farkında değil; yani Türkiye’nin içinde “film çevirme” peşine düştükleri için “Dünya denilen büyük sokak”tan ve buradaki Türkiye imajından haberdar değiller!

“TEK DERTLERİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN!”

Her hareketlenmeyi yahut seçimi “Erdoğan gitsin de…” mantığı içinde değerlendirenler ve ikballerini “şahsiyetlerin akıbetinde” görenler kaybetmeye mahkûmdur. Zira onlar kaybetmezse zaten Türkiye milleti kaybeder, Türkiye kaybederse “mazlumların son umudu” basit kırıntılara dönüşür.

“BEKÂ MESELESİ DOĞRUYDU”

31 Mart yerel seçimleri ülkemize hayırlı olsun, son sözü söyleyen milletin iradesidir. Daha “sandıklar” bile kapanmadan yani oy verme işlemleri sürerken bazı uluslararası ajanslar “Erdoğan kaybediyor” haberleri vermeye başladılar. “Bekâ Meselesi”ne vurgu yapılmasının isabetli olduğu görüldü. 

Neticede ülkemiz bir dönemeci aştı ve bugüne kadar kazandığı ivmeyle dünyada “Türkiye rüzgârı” esmeye devam edecek.

“BALKANLAR’DA TÜRK RÜZGÂRI”

Geçtiğimiz Cuma günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve ekibiyle beraber Romanya programına eşlik ettim. “Romanya-Bulgaristan-Sırbistan -Yunanistan Dörtlü Zirvesi”nin “onur konuğu” olarak Sayın Oktay davetliydi. 

Öğle saatlerinde indiğimiz Romanya’da, Cuma namazımızı başkent Bükreş’teki bir camimizde eda ettik. Biz namazı kılıp çıktıktan sonra Fuat Oktay yarım saatten uzun bir süre boyunca cemaatle sohbet etti. Onların derdini dinledi, onlarla hemhal oldu. Oradan çıkıp, Bükreş Türk Şehitliği’nde kıymetli şehitlerimizin kabrini ziyaret edip, Fatihalar okuduk. Daha sonra DEİK Romanya-Türkiye işadamlarıyla Fuat Oktay’ın toplantısı vardı. Verimli geçen görüşmelerden sonra Romanya eski devlet başkanı Çavuşesku’nun Sarayı’ndaki programa geçildi.

Oktay, Bükreş’te düzenlenen zirve kapsamında Romanya Başbakanı Viorica Dancila, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile baş başa görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın devlet tecrübesinin üst düzey olduğuna bizzat şahit olma fırsatı bulduk. Elbette ikili görüşmelere müdahil olmadık ama özellikle Çavuşesku’nun Sarayı’nda tüm liderleri gördük. Fuat Oktay “onur konuğu” sıfatına haiz olduğunu vücut dili ve kendinden emin duruşuyla da gösterdi.

Romanya Başbakanı bayan Dancila Türkiye’nin AB üyeliğine destek veriyor, hatta geçen sene Varna’da yapılan AB-Türkiye Zirvesi’nin bu sene Bükreş’te yapılmasını talep ediyor. Yunanistan ile sorun yaşıyor gibi gözüksek bile Çipras da Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor. Peki, biz AB’ye girmeyi istiyor muyuz? Günü gelince bunun kararını milletimiz verecek ve o gün AB’ye pek ihtiyacımız da kalmayacak.

“ŞEHİR HASTANELERİ 

AVRUPA’YA ÖRNEK OLUYOR”

Ziyarete Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir de eşlik etti ve verimli görüşmeler gerçekleştirdi. Türkiye’nin sağlık alanında geldiği nokta sadece hizmet alan bizlerin değil bu hizmetleri gören Batı’nın da takdirini kazanmış durumda! Elbette bizim için önemli olan Batı’nın takdir etmesi değil, Türkiye’de yaşayan insanların güzel hizmetler almasıdır. Bu kapsamda Romanya Sağlık Bakanı ve beraberindeki heyet muhtemelen Nisan ayının içinde Türkiye’ye gelecek ve şehir hastanelerini inceleyecek. Türkiye’deki “şehir hastaneleri” yapısı Avrupa’ya model olmak üzere, bunun talep edenlerinden biri de Romanya oldu. Türk firmalarının “şehir hastaneleri organizasyonunu” Romanya’da da yapması üzerine bir mutabakat var.

“BALKANLAR’DA KARDEŞLERİMİZ VAR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın “onur konuğu” olarak katıldığı zirvede büyük bir Türkiye rüzgârı esti. Bu rüzgâr, Balkanlar’ın uzun vakitlerdir hasret kaldığı bir rüzgâr aslında, zira bizim Balkanlar’la çok köklü ilişkilerimiz var, orada “kadim vatandaşlarımız” hâlâ ikamet ediyorlar.

Tarih bize öyle gösteriyor ki Türkiye, Balkanlar’da istikrar ve barıştan en çok istifade edebilecek ülkedir. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23