Dünyada Türkiye rüzgârı

01 Nisan 2019 Pazartesi

Tüm vaktini evinin içinde geçirenler sokakta ne olduğunun farkına varamaz.

Klasik eleştiri gibi gelebilir ama Türkiye’de son 16 yılın muhalefeti sokağın farkında değil; yani Türkiye’nin içinde “film çevirme” peşine düştükleri için “Dünya denilen büyük sokak”tan ve buradaki Türkiye imajından haberdar değiller!

“TEK DERTLERİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN!”

Her hareketlenmeyi yahut seçimi “Erdoğan gitsin de…” mantığı içinde değerlendirenler ve ikballerini “şahsiyetlerin akıbetinde” görenler kaybetmeye mahkûmdur. Zira onlar kaybetmezse zaten Türkiye milleti kaybeder, Türkiye kaybederse “mazlumların son umudu” basit kırıntılara dönüşür.

“BEKÂ MESELESİ DOĞRUYDU”

31 Mart yerel seçimleri ülkemize hayırlı olsun, son sözü söyleyen milletin iradesidir. Daha “sandıklar” bile kapanmadan yani oy verme işlemleri sürerken bazı uluslararası ajanslar “Erdoğan kaybediyor” haberleri vermeye başladılar. “Bekâ Meselesi”ne vurgu yapılmasının isabetli olduğu görüldü. 

Neticede ülkemiz bir dönemeci aştı ve bugüne kadar kazandığı ivmeyle dünyada “Türkiye rüzgârı” esmeye devam edecek.

“BALKANLAR’DA TÜRK RÜZGÂRI”

Geçtiğimiz Cuma günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve ekibiyle beraber Romanya programına eşlik ettim. “Romanya-Bulgaristan-Sırbistan -Yunanistan Dörtlü Zirvesi”nin “onur konuğu” olarak Sayın Oktay davetliydi. 

Öğle saatlerinde indiğimiz Romanya’da, Cuma namazımızı başkent Bükreş’teki bir camimizde eda ettik. Biz namazı kılıp çıktıktan sonra Fuat Oktay yarım saatten uzun bir süre boyunca cemaatle sohbet etti. Onların derdini dinledi, onlarla hemhal oldu. Oradan çıkıp, Bükreş Türk Şehitliği’nde kıymetli şehitlerimizin kabrini ziyaret edip, Fatihalar okuduk. Daha sonra DEİK Romanya-Türkiye işadamlarıyla Fuat Oktay’ın toplantısı vardı. Verimli geçen görüşmelerden sonra Romanya eski devlet başkanı Çavuşesku’nun Sarayı’ndaki programa geçildi.

Oktay, Bükreş’te düzenlenen zirve kapsamında Romanya Başbakanı Viorica Dancila, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile baş başa görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın devlet tecrübesinin üst düzey olduğuna bizzat şahit olma fırsatı bulduk. Elbette ikili görüşmelere müdahil olmadık ama özellikle Çavuşesku’nun Sarayı’nda tüm liderleri gördük. Fuat Oktay “onur konuğu” sıfatına haiz olduğunu vücut dili ve kendinden emin duruşuyla da gösterdi.

Romanya Başbakanı bayan Dancila Türkiye’nin AB üyeliğine destek veriyor, hatta geçen sene Varna’da yapılan AB-Türkiye Zirvesi’nin bu sene Bükreş’te yapılmasını talep ediyor. Yunanistan ile sorun yaşıyor gibi gözüksek bile Çipras da Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor. Peki, biz AB’ye girmeyi istiyor muyuz? Günü gelince bunun kararını milletimiz verecek ve o gün AB’ye pek ihtiyacımız da kalmayacak.

“ŞEHİR HASTANELERİ 

AVRUPA’YA ÖRNEK OLUYOR”

Ziyarete Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir de eşlik etti ve verimli görüşmeler gerçekleştirdi. Türkiye’nin sağlık alanında geldiği nokta sadece hizmet alan bizlerin değil bu hizmetleri gören Batı’nın da takdirini kazanmış durumda! Elbette bizim için önemli olan Batı’nın takdir etmesi değil, Türkiye’de yaşayan insanların güzel hizmetler almasıdır. Bu kapsamda Romanya Sağlık Bakanı ve beraberindeki heyet muhtemelen Nisan ayının içinde Türkiye’ye gelecek ve şehir hastanelerini inceleyecek. Türkiye’deki “şehir hastaneleri” yapısı Avrupa’ya model olmak üzere, bunun talep edenlerinden biri de Romanya oldu. Türk firmalarının “şehir hastaneleri organizasyonunu” Romanya’da da yapması üzerine bir mutabakat var.

“BALKANLAR’DA KARDEŞLERİMİZ VAR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın “onur konuğu” olarak katıldığı zirvede büyük bir Türkiye rüzgârı esti. Bu rüzgâr, Balkanlar’ın uzun vakitlerdir hasret kaldığı bir rüzgâr aslında, zira bizim Balkanlar’la çok köklü ilişkilerimiz var, orada “kadim vatandaşlarımız” hâlâ ikamet ediyorlar.

Tarih bize öyle gösteriyor ki Türkiye, Balkanlar’da istikrar ve barıştan en çok istifade edebilecek ülkedir. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • CEVDETTCEVDETT2 ay önce
  AK PARTİ nin ANKARA adayı yanlıştı. Aydın Ünal'a kulak ver. Her ne kadar Kayserili olsan da Hacı kardeş.
 • herNherN2 ay önce
  beka Doğru.çevre poşet Yanlış zaman.ibb sabote etti,otobüslerin göstergeBord ları 1 aydır kapalı.ibb asla destek olmadı.ibb, Hallere sebze meyve neden yeterince gelmediğini biliyor.partiden yüksek miktarda kaymak yalayanlar, hiiiç gözükmedi.
 • SamiSami2 ay önce
  Reisin danışmanları da sizin gibiyse durum vahim desene
 • EsadEsad2 ay önce
  Sayin yazar sizden ricam kayseriyi cok iyi bilen birisiniz secilen başkanlara tenbihleyinde ucretli calisalarina haklarini fazlasiyla versinler siz bildiniz onlari
 • HaRuNHaRuN2 ay önce
  Sayın yazar bardağa hep dolu tarafından bakıyorsunuz. Şehir hastaneleri diyorsunuz mesela ben iş kazası geçirdim 3 yerden ayağım kırıldı 1 şehir hastanesi 3 normal hastane gezdim 29 aralığa geldiği için doktorlar yılbaşına girdiği için 6 gün sonraya ameliyata girebildim. Sgk 4. Aya girdik hala rapor paralarını ödemedi. Hangi avrupa ülkesinde bu olurdu. Sizin gibi yazarlar akp ye zarar veriyor eleştirmesinide bileceksiniz. Reis birine kızsa yazarlar hain ilan ediyor. Turkiyede yapılacak çok iş var herşeyi tozpembe görmeyi bırakmamız lazım.
 • nostaljinostalji2 ay önce
  Eski bir MHP li olarak (Şimdi SayınAkşener yanlısıyım) SayıN Erdoğan oy vermememeasla da vermeyeceğime rağmenonun Balkon konuşmasındaki yumuşak üslubunu beğendim. MHP desteği ilezar zor %51 almasına rağmen,Hakkari ve Diyarbakır'ınbir çok ilçelerinde ve köylerinde HDP ye karşı zafer kazanmasını da Yüce Türk Milletinin bi ferdi olarak sevinç ile karşıladı. İnşallah IĞDIR onlara bırakılmaz.Ne olursa olsun Akp Türkiyenin 81 ilinde tam Saha siyaset yapabilen güçlü bir partidir. Ve yerini muhafaza edebilmiştir. Reislerinin kavgacı ötekileştirici diline rağmen. Tanrı Yüce TÜRKırkını korusun.
 • KankaKanka2 ay önce
  Yakışıklı, ne oldu kardeşim gitti büyükşehirler reisiniz istanbul u kaybeden Türkiye yi kaybederdedi değil mi?
 • samimisamimi2 ay önce
  sayim yazar saglam bir suriye olsaydi israil golan tepelerini isgal edebilirmiydi
 • AbdullahAbdullah2 ay önce
  Türkiye'nin yurtdışındaki algısı Kuzey Kore ile eşit şu anda. Bilmeyenlere duyurulur.
 • Resül velioğluResül velioğlu2 ay önce
  Dünyada Türkiye rüzgarı, Türkiye'de millet ittifakı ve TKP rüzgarı. Neyse ki ak parti birinci parti olarak ezici üstünlükle çıktı. Yani ülkenin bekası kurtuldu. Oh be. Ama olan istanbul ve Ankara'ya oldu. 30 yıla yakındır muhafazakar partilerde olan iki büyük il CHP'ye geçti. Hem de ak parti iktidarı zamanında. Hayaldi gerçek oldu. Teşekkürler ak parti.

Günün Özeti