• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hacı Yakışıklı
Hacı Yakışıklı
TÜM YAZILARI

Ankara’dan gündem notları

25 Temmuz 2022
A


Hacı Yakışıklı İletişim: [email protected]

TBMM 01 Ekim’e kadar tatilde, ama siyasi gündem tüm hızıyla sürüyor. Kulis bilgileri vermeden önce 6’lı masayı yorumlayarak başlayalım:

“SON DURUM”

6’sı bir araya geldi. 1’i tezkereye “hayır” dedi, 1’i “evet” dedi! 1’i İstanbul Sözleşmesi kaldırılsın dedi, 1’i getirilsin dedi. 1’i LGBT’ye umut vaat etti, 1’i LGBT sapkınlık dedi. 1’i aday benim dedi, 1’i aday sensin demedi. Sonra hepsi toplanıp, “Ülkeyi beraber yöneteceğiz” dediler.

Masanın altıncı toplantısı ertelendi, ama ilk 5 toplantının hepsi birbirinin aynısıydı. Hülâsâ; masa etrafında toplanmak başka, yetki alıp ülke yönetmek başka!

“ADAY KULİSLERİ”

CHP ve İyi Parti “ittifak kurmakta” son kararı vermemiş. Bana göre ittifak kurarlar ama iki gün evvel görüştüğüm İyi Parti Genel Merkez yetkilisi; “Henüz ittifak değiliz” deyince gayr-i ihtiyari şaşırdım. “Bir saniye Sayın vekil, nasıl yani, biz durmadan Millet İttifakı derken kendi kendimize mi yorum yapıyoruz?” diye sorunca şunu söyledi: “Millet İttifakı geçen seçimdeydi. Bu seçimde listelerimizden aday göstermek isteyenleri görüşeceğiz, ama henüz erken diye düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı adayı için istişareler sürüyor. Dolayısıyla ittifak şu anda yok. Ama kurulursa ismi yine Millet İttifakı olur.”

Bunun üzerine merak edilen soruyu bir daha sorarak; “İstişareler sürüyor dediğinize göre aday ismi söylemezsiniz, zaten CHP hariç kimse isim telaffuz etmiyor. Peki, adayınızı ne vakit açıklamayı düşünüyorsunuz?” deyince, “2022’yi geçmemiz lazım” dedi.

HDP’yi sordum, cevabı ilginçti. HDP ile yan yana anılmak istemediklerini belirterek; “Yan yana asla göremezsiniz. Ama Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi partileri ister istemez seçim öncesi koalisyon olmaya zorluyor. Bu sebeple HDP-CHP ilişkisi bizi direkt bağlamıyor. Onlar CHP ile görüşsünler. Ortak adayımıza oy verip vermemek onlara kalmış” dedi. “O zaman siz de HDP ile beraber hareket etmiş olmuyor musunuz?” dediğimde; “Doğrudan beraber de değiliz” diyerek konuyu uzatmak istemedi. Son bir soru, “Meral Hanım aday olur mu?” diye sorunca; “Adayın kim olacağı kararlaştırılmadı, ama Meral Hanım kesinlikle aday olmayacak. Yöneticilerimize de aday açıklanana kadar ‘isim’ konusuna odaklanmayın mesajı verdi” dedi.

Bendeki izlenim şu: Kemal Bey çok ısrar ederse ne karar alacaklarını bilmiyorum ama illa İyi Parti aday gösterecekse o kişinin bir belediye başkanı olma ihtimali var. Sanırım Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı için ısrarının arkasında bu denklem yatıyor. CHP’den ümidi kesen Ekrem Bey’in gözü İyi Parti’nin hamlesinde diye düşünüyorum.

“THY UÇAKLARI NEDEN RÖTAR YAPIYOR?”

Türk Hava Yolları uçakları Ankara Esenboğa’da ve İstanbul’da sürekli rötar yapmaya başlayınca yetkileri arayıp sebebini sordum. Cevap şöyle: “İngiltere, Almanya, Hollanda ve Fransa başta olmak üzere Avrupa’daki havalimanlarında yaşanan personel sıkıntısı bizim uçuşlarımızı olumsuz etkiledi. Personel eksikliği nedeniyle Avrupa havalimanlarında yaşanan kaos iç hat uçuşlarında da gecikmelerin yaşanmasına sebep oluyor”

Avrupa’da yaşanan bir aksaklık Türkiye’yi “her şeyiyle hazır olmasına rağmen” etkiliyor. Gel de bunu güya muhaliflere anlat! Bu konuda da Türkiye’yi suçlamazlarsa ben de bir şey bilmiyorum!

“ANKARA KAHRAMANKAZAN İLÇESİ 

8 BİN DÖNÜM, EKREM BEY 550 DÖNÜM”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 550 dönümlük araziyi ektirip biçtirmiş; kendisini tüm Türkiye’ye “Ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtaracak başarılı tarımsal üretim örneği” diye gösteriyor. Ankara’nın 57 bin nüfuslu Kahramankazan ilçesinde ise Başkan Serhat Oğuz bu sene 8 bin dönüm araziye tohum, gübre, makine hibesi vermiş; ektirmiş biçtirmiş. Ekrem Bey’in yaptığının 14 katından fazla! Neyse, konuyu uzatıp Ekrem Bey’i mağdur etmeyelim şimdi durup dururken! 

 “TÜRKİYE’DE TARIM BİTİK Mİ?”

“Türkiye’de tarım bitti, buğday yok, her şey ithal” diyenlere şu gerçeği söyleyin! Son 19 yılda buğday ithalatı 79 milyon ton, ihracat 89 milyon ton! Yani ithal edilen buğdayın tamamı işlenerek ve kâr konularak satılmış; üstüne bir de kendi ürettiğimiz 10 milyon ton buğdayı ihraç etmişiz. Bu arada 85 milyon vatandaşa yetecek buğdayı kendimiz üretmişiz. Tarım bitmiş olsaydı bu kadar ihracat olur muydu? Rakamlara açık kaynaklardan ulaşabilirsiniz, ben özet verdim. Algı yapan internet sitelerinden değil ciddi sitelerden araştırıp bakın. Türkiye’nin “un ihracatında” dünya birincisi olduğunu göreceksiniz. Ülkenizi küçümsemeyin. Eksiklerimizi söyleyelim, eleştirelim ki yanlışı görüp doğruyu bulalım. Ama yalan haberlerle ülkemizin karalanmasına, haksızlığa müsaade etmeyelim.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hacı bey

Nafakaya süre getiremeyen ak parti bit miş tir.Müslümanlar kendi elleri ile Chp 'yi ikdidara getirmektedir.

RAkamlar

Bugdaydaki son 20 yilin toplamini vermek yaniltici. Egilimin nasil gittigine bakmak lazim. Tabii ki havedurumuna bagli biraz ama uzun zamanda ki egilim bize gosteriyorki son yillarda urettigimiz bize yetmiyor. Bazilari alip isleyip satiyoruz diyorlar. Dogru ama bu rakamlar bile acigimiz gosteriyor. Gecen yil 17M uretip 21M kullanmisiz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23