İYİ Provokasyon

15 Mart 2019 Cuma

İYİ Parti, siyaset yarışına girerken, en büyük motivasyonunun MHP karşıtlığı olduğu düşüncesindeydim. Nitekim, MHP içinde yaptıkları Devlet Bahçeli karşıtlığını, MHP’den ayrılıp İYİ Parti’yi kurduktan sonra da devam ettirdiler. Ama MHP karşıtlığı İYİ Partilileri tatmin etmiyor olmalı ki, MHP’den ve hatta diktatör ilan ettikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan daha büyük bir düşmanları var: Suriyeliler!

SURİYELİ KARŞITLIĞININ TEORİSYENİ  

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partinin genel başkan yardımcısı Ümit Özdağ derken, Suriyeli karşıtlığı şimdi de partinin adaylarına sıçramış. Partinin İstanbul Fatih Belediye Başkan Adayı İlay Aksoy’un halka vaat olarak sunup afiş yaptırdığı en büyük projesi, “Fatih’i Suriyelilere teslim etmemek!” Türk milliyetçilik tarihinin en utanç verici, en ahmak afişi olsa gerek!

Parti içinde Suriyeli karşıtı provokasyonun fikrî açıdan oldukça ucuz teorisyenliğini yapan isim ise partide ittifak görüşmelerinde iyice pasifize edilen Ümit Özdağ. Twitter adresinin yalancısıyım; son zamanlarda HDP’ye yönelik bırakınız ciddi bir eleştiri dile getirmeyi, HDP hakkında üç aşağı beş yukarı Kemal Kılıçdaroğlu ile aynı kafada… Ama bütün zaman tünelini Suriyeli mültecilere karşı yazılmış twitler ya da retwitler oluşturuyor.

ÖZDAĞ’I ENDİŞELENDİREN TÜRKÇE KONUŞAN ARAP ÇOCUKLAR

Öyle ya da böyle; İYİ Parti, ağırlıklı olarak milliyetçi kesim tarafından kurulmuş bir parti… Arap düşmanlığı ise Türkiye’de milliyetçilerin değil, Kemalistlerin ve CHP’nin bir sorunu, hastalığıdır. Kaldı ki, 2011 öncesinin Suriye topraklarında yaşayanların kan oranlarındaki Türklük, eminim Türkiye’de milliyetçilik taslayanların bazılarında yoktur. Diğer taraftan, farz-ı misal savaş sebebiyle 2013’te Türkiye’ye gelmiş bir ailenin o gün 3 yaşında olan çocuğu bugün 9 yaşındadır ve çatır çatır Türkçe konuşmaktadır. Milliyetçi Ümit Özdağ’ı endişelendiren bir Arap bebesinin Türkçe’yi kendisi kadar iyi konuşması mıdır?

İYİ PARTİ’NİN BEKA SORUNU!

Eminim; parti içinde Suriye’yi ve Suriyelileri çok iyi tanıyan milletvekilleri de vardır. Suriye’nin kültür hazinemizdeki yerini, Haleb-i Şehba’nın, Şam-ı Şerif’in medeniyet tasavvurumuzdaki yerini bilenlerden birkaç kişi vardır umarım parti içinde…

İYİ Parti’de Suriye’yi az çok tanıyan isimlerin devreye girmesinin zamanı geldi de geçiyor bile! Çünkü bir parti Suriyeli mülteci paranoyası ile varlığını ikame edemez. Bu da İYİ Parti’nin beka sorunu olsa gerek!

 

Taksim Meydanı’ndaki başörtülü kadınlar Saadetçi miydi?  

Taksim’de 8 Mart günü gerçekleşen eylem her boyutuyla çok tartışıldı, halen de tartışılmaya devam ediyor. Tartışmanın pek çok boyutunu tutarlı buluyorum. Meydanlarda fuhuş taraftarı, LGBT taraftarı sloganları, ezan sırasında susmayan ıslıkları sonuna kadar eleştireceğiz.

Ancak bu eylemde “Allah mısınız? Aileniz batsın” dövizini taşıyan kadınların Saadet Partili olduğuna yönelik iddiayı kim ortaya attıysa, ahrette hesabını nasıl vereceğini şimdiden düşünmeye başlasa iyi olur!

Saadet Partili birkaç arkadaşa utana sıkıla “Bu kadınlar sizin partiden mi?” diye soracak oldum. Sormaz olaydım. A haber’den başladılar, diğer sitelerden çıktılar.

Saadet’i sonuna kadar eleştirelim, tıpkı her partiyi eleştirdiğimiz gibi! Ama kadınlar hakkında konuştuğumuz zaman daha dikkatli olalım.

 

‘Siyasal fuhuş’u çalışacak akademisyen aranıyor!

Geçen Çarşamba günkü, “Fuhşun Siyasallaşması!” başlıklı yazım oldukça geniş kesimlerden tepkiler aldı. Kimisi arayıp tebrik etti, kimisi de Yılmaz Erdoğan ve kadın savunusuna girdi.

Ama ben siyaset sosyolojisi çalışan akademisyenlerin “Siyasal fuhuş” konusunu dikkate almaları gerektiğinde ısrarcıyım. Zordur, adamı yıpratırlar, hedefe koyarlar, nefret listelerine filan alırlar, ama şu millete yapacağınız hizmete değer.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ankaralı AhmetAnkaralı Ahmet6 ay önce
  Timur1 gün önceİslam,öldürmez diriltir.Savaşmak en son şıktır.Önce irşad ve tebliğ et bırak katagorize etmeyi.Zaten kamplaşma dünyada ve her yerde var.Müslüman bölmez birleştirir.Hidayete vesile olur. Timur yazarın kusuruna bakmayın Seçim yaklaştı ya Reisin hamaset seçim konuşmalarına katılmak zorundalar onun için yazıyor. Zavallı yandaş yazarlar İslamdan haberiniz yok, verin gazı ve mehteri bakalım.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer6 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Kardeşim..Suriyeli..nefretinin..getirisinden..faydalanmak..ne..kadar..bayağı....hatta..alçakça..bir..eylem..Ümit..Özdağ..siyasetin..yüz..karalarından..biridir..Babası..darbeci....Muzaffer..Özdağ..Babası..ile..gurur..duyan..bir..Kemalist&HDP'li..daha..fazla..söze..ne..hacet..
 • a.d.a.d.6 ay önce
  Sn.Yazar,Başörtülü bir kadın eğer provakatör değil ise o insanların arasında ne işi var.Siz Saadet Partililerin Ak Partili insanlar hakkında neler söylediklerini duysanız küçük dilinizi yutarsınız.Ahret te nasıl hesap verecekler dediniz de hatırlatayım dedim.Bir defa Müslümanların yanın da değiller.Yahudilerin,hristiyanların,ateistlerin, bölücülerin,sapıkların yanındalar.Benim müslüman kardeşimin hataları olabilir ama hiç bir zaman keferenin yanında olamaz onun değirmenine su taşıyamaz. Asıl ahrette hesabı ozaman görür inşallah.İftira ve zan da maşallah zirve yaptılar.Bunun ahrette hesabının sorulmayacağını mı zannediyorlar.Kolay gelsin.Neyi niye savunuyor sunuz bilmeniz duasıyla.
 • A. CoşgunA. Coşgun6 ay önce
  Fatihli olarak söylüyorum. Fatihte mülteci bizmişiz gibi yaşamaktan utanıyorum. Yollarda yürüyemiyoruz. Açtıkları dükkanların arapça tabelaları altında sürü halinde durup, tıkınıp, atıklarını çevreye saçtıkları yetmezmiş gibi yol vermeyip geçirmiyorlar. Pazarda, mağazalarda itekleyip, dirsek atıp önünüze geçip bir de ters ters bakıyorlar. Otobüse, metroya binmek kabus gibi.... Gecenin bir yarısı yüksek sesle telefonla konuşuyorlar. Öz vatanımızda parya olduk. Kim buna çözüm bulacaksa oylarımız ona....
 • Ahmet ÖzAhmet Öz6 ay önce
  Provakasyonun iyisi kötüsü olmaz.İlla ki İYİ Parti ile bağlantı aramak mı gerekir?Suriyeli dostlarımızın ülkemize gelişleri üzerinden kaç yıl geçti?Onca yıl Suriyeli çocuklar,gençler için,başta eğitim,aşılama,ülkemize uyum sağlamaları ve sair kriminal olaylardan uzaklaştırma adına,dişe dokunur neler yaptık?Aslında sorgulanması gereken husus budur.İYİ Partili adayın,söz konusu pankartı yangına körükle gidilmesi anlamı taşımaktadırTaksim Meydanı'ndaki 8 Mart olayını gündemde devamlı tutmak,İYİ Partili adayın pankartı kadar,ülkeye zarar vermektedir.Sosyolojiye Fuhşun Siyasallaşması başlığı ile yeni bir açılım getirdiniz.Malum derneğin iğrenç pankartlı kişilerin bu iğrenç eylemi,aslında iktidar siyasetine can simidi oldu.Kimseler,ülkemizin içinde bulunduğu sosyo ekonomik yokluk,yoksulluk ve yoksunluğu konuşmuyor.Ezanı,bayrağı konuşuyor.Hamasi sözler eden MHP ve Ak Parti sözcülerinin nutuklarını can kulağı ile dinliyor.Fahrettin Bey;Lütfen söyler misiniz,geçtiğimiz şubat ayı bütçesi,geçen yıla oranla ne kadar açık verdi?16 milyar tl açık vermiş.Hamaset siyaseti,ezan bayrak siyaseti ile patates soğan başta olmak üzere pahalılığı sonlandırıp,alım gücünü artırabilir misiniz?16 gün sonra bu bağrışmalar,kamplaştırıcı siyasi konuşmalar bitecek.Ülkemizin devasa ekonomik sorunları ile baş başa kalacağız.Peki,bu sorunlar nasıl çözülecek?Bu seçimlerde alt tarafı yerel yöneticiler seçeceğiz.Tulumbanın suyu bitmiş,hazinede yeterli para yok.İç ve dış borçlarımızı vaktinde ödeyemez olduk.Firmalar,sürekli işçi çıkarıyor.İşsizlik oranı milyonla ifade ediliyor.Konkardado ilan eden firma sayıları ve tanınmış firma adları dikkatlerden kaçmıyor.Evet bir beka sorunu yaşanıyor.Beka sorunu yaşayan asgari ücret düzeyinde geliri olan hatırı sayılı insanımız.Siyaset elitlerinin sosyo ekonomik durumu fevkalade yüksek.Sizce,Fuhşun Siyasallaşması'nın sebeplerinden bazıları,milletin fakr u zaruret içinde yaşaması olabilir mi?
 • HOMO TOKMAKUSHOMO TOKMAKUS6 ay önce
  Hic bir akademisyen siyasal fuhusu calisamaz,gercek bilimi calisamadigi gibi.Cunku siyasal fuhustan once akademik fuhusun calisilmasi lazim gelir her seyin sirasina ve yerine oturabilmesi icin.(Adam acliktan olurken ekmek arayacagina sigara aramaz).Cunku dunyada her sey gibi bilim de akademi de bir monopolun elindedir ve genel bakis acisindan uzaklasirsaniz ipinizi keserler ve bilim adamiyim diye gezerken bir bakarsinizkendinizi kerhanede(erkek kerhanesinde) bulursunuz.Onune konulan o poku da bilim diye eveleyip-geveleyip dururken de bu dunyadan gocer gidersiniz.Eger bunun tersi dogru olsaydi gezegenimiz bugunku mezbahane ve kerhane ortaminda kan ve irin icindeisrarla kendi etrafinda donup durmazdi.
 • musamusa6 ay önce
  Millet ittifakı partiler ile aunı safta yer alan ülkeler stklar vakıflar enstitüler uluslararadı kuruluşlar niye türkiyeye niye bahçeli ve erdogana menfiler

Günün Özeti