Davutoğlu’nun geri sayımı!

06 Mart 2019 Çarşamba

Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ekseninde gündeme gelen bir ya da iki parti hakkında her gün yarı gerçek, yarı sansasyon bir dolu iddia yazılıyor. Önce birlikte parti kuracakları yazıldı, sonra iki farklı parti kurulacak denildi. Kamuoyu, genel olarak Davutoğlu ile Gül-Babacan’ın ayrı ayrı hareket ettikleri üzerinde icmada anladığım kadarıyla…

ERDOĞAN MUHALİFLERİ BİLE ELEŞTİRİYOR

İşin gerçeği benim en çok merak ettiğim, onlarca farklı gazetede, yüzlerce yazar tarafından yazılan yeni parti yorumları hakkında iki farklı yeni parti cephesi ne düşünüyor? Eğer Davutoğlu ya da Gül, eğer gerçekten yeni parti planları varsa bu yazıları mutlaka okuyorlardır. Bu yazılarda en bariz şekilde dikkat çeken şey, Gül ve Davutoğlu’nu iktidar destekçisi kalemler kadar, bir avuç ‘kaos’çu Babıali dinazorlarını bir tarafa bırakırsak iktidar muhalifi isimler de eleştiriyor. Özellikle Gül ve cephesine yakıştırılan tanımlamalar, ‘sinsilik’ ve benzeri tarifler ekseninde toplanıyor ki Cumhurbaşkanlığı makamına kadar gelmiş bir siyasetçi için bu durum hiç de hoş olmasa gerek…

Yazı için bilgisayarın başına geçtiğimde “Gül/Davutoğlu ne yapmalı?” tarzı bir yazı yazmayı düşünmemiştim. Gül, 17-25 Aralık sürecinden 24 Haziran’a kadar gün gün, adım adım uçurumun kenarına kadar yürüdü… Yıllarca süren suskunluktan sonra ‘kardeşi Tayyip Erdoğan’ın karşısına rakip olarak çıkamamasının sebebi olarak “geniş bir mutabakatın oluşmamasını”  açıkladı.

PARTİ Mİ VAKIF MI?

Ancak Davutoğlu, bugün için sıfırı tüketmiş değil! Davutoğlu’nun 24 Haziran sürecindeki “AK Parti'nin adayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, hepimizin adayıdır” açıklaması geniş bir kesimde memnuniyetle karşılandı. Davutoğlu’nun AK Parti içindeki bazı politikalar karşısında şerhi olması, bazı politikalara itiraz etmesi normaldir. Ancak Davutoğlu’nun kendisini anlatmakta yaşadığı en temel sorun, kendisinin maiyetinde görülen kadronun davranışlarında ortaya çıkıyor. Davutoğlu’nun yanında konumlanıp kendisine muzahir duranlar, memleketteki her sorunu Erdoğan’a yıkmanın çabasında… Ancak bugün yanında konumlandıkları Davutoğlu da, daha düne kadar Erdoğan’ın yanında konumlanıyordu.

Davutoğlu, saatini geri sayıma ayarlamış…

Ya Parti kurup Gül’ün kaderini yaşayacak; ya da bir vakıf, dernek kurup siyasî fikirlerini o şekilde yaymanın yolunu arayacak.

 

Filistin, ‘Unutulmuş Filistin’ ve ‘Türklerin Filistin’i’…

Dün yeniakit.com.tr’de İngiltereli Müslüman yazar Yivonne Ridley’in Middle East Monitor için kaleme aldığı bir yazının detayları vardı. “Hindistan-Pakistan gerilimi arkasında İsrail var” başlıklı yazının detaylarında Ridley, Keşmir için “Unutulmuş Filistin” tanımlaması yapıyordu.

Birkaç yıl önce Kırım’ın dünyaca ünlü yazarı Cengiz Dağcı’nın “Korkunç Yıllar” isimli kitabının Arapça tercümesi elime geçtiğinde eseri Arapça’ya kazandıran Prof. Dr. Muhammed Harb hocamız da önsözde Kırım için “Türklerin Filistin’i” ifadesini kullanıyordu.

İslam dünyasının acısı, elemi, kederi o kadar çok ve fazla ki…

Filistin, Keşmir, Kırım… Ve belki onlarca başka işgal altında coğrafya…

Filistinliler 20’nci yüzyılda çok büyük acılara maruz kaldı… Ama çok da büyük bir direnişe imza attılar…

İslam dünyası ne zaman toparlanacak? Bu soruya net bir cevap veremiyoruz.

Ama bütün dünya Müslümanları, geçen yüzyılda Filistinliler kadar direnme becerisi gösterse bugün bu durumda olmazdık!

 

Yeni Arap Baharı yolda mı?

Washington Post’ta yayımlanan İşhan Tharoor imzalı “Yeni bir Arap Baharı yolda mı?” başlıklı yazı dün Ortadoğu’nun en önemli gündem maddesiydi galiba… Takip edebildiğim kadarıyla yazı epey tartışıldı.

Sudan’da gösteriler 2 ayını doldururken, bu kez Cezayir’de 5’inci kez cumhurbaşkanlığı için aday olan Buteflika sebebiyle gösteriler başlıyor. Ardından şimdi de Mısır sokakları ıslık ve düdük sesleriyle yankılanıyor.

Geçtiğimiz hafta Mısırlı, Suriyeli ve Filistinli arkadaş grubuyla oturuyorduk. Arap sokağındaki son gelişmeleri konuşurken, içimizdeki en realist ve rasyonalist olan Filistinli arkadaşım bile “Ben bu kez ümitliyim” deyince şaşırdım.

Evet, Arap sokağı adına ben de ümitliyim; ama sistem yerli yerine oturmadan, yerli ve milli bir muhalefet oluşmadan, en önemlisi de karizmatik liderlik ortaya çıkmadan yaşanacak her türlü değişim kuşkuları beraberinde getiriyor.

Arap Baharı’nın yaşandığı hiçbir ülkede “karizmatik bir lider” ortaya çıkmadı ve bölge 2011’den buyana kan gölüne döndü. Bölge rejimleri miadını doldurdu, yıkılmayı bekliyorlar. Ama karizmatik ve güçlü liderler çıkmadan hiçbir değişim sürdürülebilir olmayacak.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • yaa, asim:yaa, asim:3 ay önce
  Yazıyı ibretle okuduktan sonra gülümseme ne oluyor! İbret ve gülümseme birarada; tam ibret alırken biri mi gıdıklıyor yoksa; ha, anladım o zaman... Ama, denerim ben de bi ara.
 • vatan hainlerivatan hainleri3 ay önce
  17-25 aralık yenilmez güneşin doğum günü haçlılar demek natalis solis invicti.yunan azizleri başpiskoposluk merkezi larandadır.mesih aziz sabinus papas laranda ölmüştüryahudi mesihçilik vardıryenidünya düzenine göre haçlılar devlet kurmuşlar.mesih-isa-kutsal ruh üçlemesi iele bunlarda ermenilerin -kürtlerin temcicileri devlet yokki paralel hükümet paralel cumhurbaşkanı koymuşlar ortada ne sınav nede hükümet nede devlet var tanrının gücünü göstermek için seçimler sahte hükümetler sahte siyaslerin isimleride haçlı ermeni isimleri.nurcemati kendi haçlı isimlerini getirmiş.abd casusları konyadan yönetir.darbeciler parabaronalrı siyonist abd -israil -ingiltere devleti yıktı.bunları basına çıkarıp dururlar tüm ihbar hatları tüm kamu kurumları tüm bakanlıklar yıllarca mesih -isa-kutsal -ruh haçlıların emrindeydi.milletin parası abd milletin parası toplayanlar silahla derdes eden haçlı ordusu siyasler kimin emrindediler.darbeciler deveti yıktı cumhurbaşkanıda başbakanda haçlı ordusu burada dedielr.devleti cia fuat avni ve ekibi karahanlısı yönetir.bunlarda temcilci bu vatana ihanet edenler edirneden hakkiye devleti yıkıldı.biz bombaladıkça onlar gülücek dediler.darbecilerin kuklaları.yeni devlet kurmuş cia mossad bnd yönetir.siyas partileri abd yönetir.nasıl yönettiğini pkk filmi k.vadisi ile anlatır.
 • asimasim3 ay önce
  Yazılarınızı ibretle ve gülümseme ile okuyorum.
 • HalilHalil3 ay önce
  Size göre hava hoş, yandaş yalakalık güzel iş, ekmek elden su gölden cebiniz dolu, sırtınız pek, geçme garantili yolların hasta garantili hastanelerin sahibi beşli çete hazineyi emikliyor, vatandaş tanzim kuyruklarında, 3 kilo sınırlı patates alabilmek için saatlerce bekliyor, boyunun ölçüsünü alsın gibi küçümseyenler rüya aleminde lale devri yaşayanlar
 • HamidoHamido3 ay önce
  Buülke cumhuriyet tarihi boyunca daha çok batının abd nin güdüm ve baskısıyla yönetildiği için, bu fetöcüler de Başkan a karşı muhalif çalışma durumunda ab, abd, israil tarafından da desteğin kesin olduğunu da hesab ederek partikurmaya hazırlandıkları açık. Ama bunları düşündüren halkın iradesi ve teveccühü. Bu millet uyandı ve ülkemde eskisi gibi gavur aşıklığı batı yalakalığı prim yapmıyor.
 • Yunus 16 Yunus 16 3 ay önce
  PARTİ KURMA ÇALIŞMALARININ ASIL SEBEBİNİ HEDEFİNİ HİÇ KİMSE YAZAMIYOR, SÖYLEYEMİYOR. AK PARTİ DEN UZAKLAŞTIRILANLAR KOVULANLAR NEDEN KOPARILDI? FETÖ CÜLÜKTEN. FETÖ SORUŞTURMALARI KENDİLERİNE DOĞRU GELİYOR!! BU YÜZDEN PANİK VE TELAŞ İÇİNDE PARTİ KURUP, ERDOĞAN IN GÜCÜNÜ % 50 NİN ALTINA İNDİREBİLİRMİYİZ! BÜTÜN HEDEFLERİ BU. AGÜL DAVUTOĞLU... DA ÇOK İYİ BİLİR İKTİDAR OLAMAYACAKLARINI.

Günün Özeti