Gezi Aklı ve Nafaka Zokası

24 Temmuz 2018 Salı

Ak Parti iktidarının Kadın ve Aile politikalarındaki tutarsızlığın “GEZİ Aklı” tarafından keşfedilmiş olması kendilerine geniş bir operasyon imkânı sağlamıştır.

Önemli çalışmalara imza atan Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi (SEKAM)Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin CAN’ın tespitlerine kulak verelim:

BM, 1999 yılında 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' mücadelesinin en önemli kazanımı olarak görülen CEDAW sözleşmesine ek bir protokolü kabul etmiş ve üye ülkelerin onayına sunmuştur. BM ve AB, üye ülkelerin toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarını uygulamasını önemsemekte, ülkelerin takibini yapmakta ve periyodik değerlendirme raporları yayınlamaktadır. ‘Toplumsal cinsiyet eşitliği’, AB uyum sürecinin de önemli makro göstergeleri arasında yer almaktadır.  Türkiye, 8 Eylül 2000’de imzaladığı bu protokolü, 30 Temmuz 2002 tarihinde onaylanmıştır. Ayrıca Türkiye, 2011 Mayıs ayında, kısa adı ‘İstanbul Sözleşmesi/Konvansiyonu’ olan ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ adlı uluslararası sözleşmeyi, hiçbir maddesine çekince konulmaksızın, imzalayarak kabul etmiştir.  Bu sözleşme, 20 Mart 2012 tarihinde kabul edilen ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a esas teşkil etmiştir.

Yard Doç. Dr. Mücahit Gültekin, Uzm. Psikolog Meryem Şahin tarafından hazırlanan ‘Türkiye’de ve Dünyada Kadına Şiddet’ adlı rapor, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Dayalı Politika Uygulayan Ülkelerde Kadın Ve Aile (İzlanda, Finlandiya, Norveç, İsveç, Türkiye)’ Raporunun uzantısında hem Türkiye’de hem de Dünyada Kadına şiddet olgusunu, istatistikî verilere, yapılmış bilimsel çalışmalara, araştırma raporlarına ve yayınlanmış resmi belgelere dayanarak incelemekte ve tartışmaya açmaktadır. Bu rapor, özellikle şiddet tanımına dikkat çekmektedir.  Tanım üzerinden ailenin şuurlu bir şekilde tahrip edilmesine dönük politikaların uygulanmak istediği olgusunu, tartışmaya açmaktadır.  Rapor sonuçlarına göre Aile ortamının, evliliğin ve evin güvenilmez olduğu, şiddetin kaynağı olduğu şeklinde bir zihinsel alt yapı oluşturulmak istendiği ortaya çıkmaktadır. Şiddetin tüm risk faktörleri göz önüne alınmadan şiddetin tek nedeni, ‘Toplumsal cinsiyet eşitsizliği’ olduğu gösterilmekte, insanlar ve toplum yanıltılmaktadır. Veriler, yanlış yorumlanmakta ve değerlendirilmektedir. Kadın, kadın olduğu için şiddete maruz kaldığı şeklinde bir zihin inşa edilmeye çalışılmaktadır. Kadının hem kocasına hem de çocuğuna uyguladığı şiddet üzerinde hiç durulmamakta, bu olgu yok varsayılmaktadır. Kadına şiddeti cinsiyet temeli üzerinde açıklayan zihniyet, bu iki konuyu görmemezlikten gelmekte, cinsiyet faktörünü hiç göz önüne almamakta, söz konusu etmemektedir. Kadına şiddet amaçlı yapılmış saha araştırmalarında sorularla, muhataplar yönlendirilmektedir.  Alınan cevaplardan feminist tezleri desteklemeyen sonuçlar, hiç değerlendirmeye alınmamaktadır. Raporda,  Kadına şiddetle ilgili yayınlanmış resmi belgeler, ayrıntılı bir şekilde incelenmekte ve tartışılmaktadır. 

Okuyucular devletin yayınlayıp yürürlüğe soktukları bu belgeleri ve bunlarla ilgili analizleri incelediklerinde,  bu belgeleri övünerek uygulamaya soktuklarını anlatan siyaset erbabının, yürürlüğe soktukları bu resmi belgelerin muhtevasından habersiz oldukları gibi bir kanaate ulaşacaklardır. Aksi takdirde kendi dünya görüşleri, hayat felsefelerine zıt olan bu belgeleri, siyasetçilerin niçin yayınladıkları ve uygulamaya soktukları anlaşılamamaktadır. Bu noktada siyaset ile bürokrasi arasında kör bir nokta, bir kara delik bulunduğu kanaatindeyiz. Bu nedenle Siyaset bürokrasi ilişkisi, Türkiye’de tartışılmalıdır.”  (1)

Söz konusu raporlar ‘Kadına Şiddet’ üzerine koparılan fırtınanın sahte ve yapay bir fırtına olduğunu ifade ediyor.

Peki, ama neden?

Erkeklerin yaşadığı mağduriyet ‘nafaka’ problemi üzerinden gündemdekendine kısmen de olsa yer bulabiliyor.

Nafaka meselesi üzerinden yaşanan mağduriyetleri küçük görme riskini barındırsa da kanaatimizi ifade etmekten çekinmeyelim:

Nafaka tartışmaları asıl büyük problemin üzerini örtme işlevi gören bir ZOKA’dan ibarettir.

2009’dan bu tarafa Ak Parti iktidarını devirmek için seferber olan, her türlü yolu deneyen ve artık bu durumu saklama gereği duymayan Derin Dünya’nın Ak Parti iktidarının Kadın ve Aile politikalarını esir aldığı kanaatindeyiz.

2012 tarihinde kabul edilen ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a rağmen şiddete esas kabul edilen rakamların düzeldiği iddia edilebilir mi?

Aslında ne oluyor sorusu üzerinde kafa yormamız gerekmiyor mu?

Özellikle boşanma sürecinde her şeyini kaybeden babaların cinnet halinde işlediği cinayetleri hepimiz biliyoruz. Fakat meseleyi nafaka üzerinden tartışmaya başladığınızda babaların zaten söyleyecek sözü kalmıyor.

Bir kısmı şiddete başvuruyor.

Kendi canına kıyanlardan çoğumuzun haberi yok.

Geçtiğimiz günlerdeFuat Tosun aslında ne olduğunu, sebeplerini ve yaşananları yazmayı denedi.

Belki gözlerimiz açılır ümidiyle de çarpıcı bir isim seçti:

Kadınlar Cehennemi…

Devam edeceğiz inşallah.

1-TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA KADINA ŞİDDET, Yrd. Doç. Dr. Mücahit Gültekin, Uzm. Psk. Meryem Şahin, SEKAM, İSTANBUL, MART 2015

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • C. GünerC. Güner1 yıl önce
  Yahudilerin tarih boyunca uyguladıkları, bir toplumun içine onlardan gibi görünerek girip o toplumu bozma, ele geçirme oyunlarını sık sık hatırlamamız lazım. Ayrıca bankaların kârıyla övünen bir iktidar ve liderinden ne beklenebilir ki?
 • BatuhanBatuhan1 yıl önce
  Müslüman dedik, inançlı dedik Akpartiyi aldık bugünlere getirdik. Sitemim biraz da sayın Erdoğan'a tabii ki. Hangi icraatları İslam ve iman dairesi içinde oldu bir düşünün bakalım. Birgün gazetesi, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri yönetiyor bunları. Müslümanın derdiyle dertlenmiyorlar artık bizim mahallenin yöneticileri. Dertleri Solaklar üzülmesin aman şikayet gelmesin. Hukuk yok, Eğitim imansız gençler ūreten fabrika, Ekonomi faiz batağında, Yönetenlerin çoğu ihale peşinde. Bu memleketi Amerika mandacı güçleri yönetseydi 16 yıldır bağlarımızı bu kadar koparamazlardı Kuran'dan, Peygamberin Ahlakından, veda hutbesinin ruhundan. Benim hakkım helal değildir Allahım şahit ol!
 • Doğan ÇakırDoğan Çakır1 yıl önce
  Hep söylüyoruz, 6284 Yuva yıkan kanundur. Bugün Europa da Hırvatistan halen ist. Sözleşmesini imzalamadı.Uyandı.Bizimkiler uyuyor. Ya da tükürdüğünü yalamaya korkuyor.Ayrıca Süresiz nafaka insan yaşam doğasına aykırıdır. Haber için siz değerli yeniakit ailesine minnettarız
 • MağdurMağdur1 yıl önce
  Ülkede aile bakanlığı hep kadına veriliyor sanki aileyi oluşturan tek unsur kadın.Sürekli mağduruz havası veren feminist örgütler ve içi marjinal feminist dışı masum görünümlü Kadem adeta ülkeyi erkeklere cehennem ediyor. Erkeklerse kadınlar gibi nazlı ve çığırtkan olmadığı için ve zaten (devlet-kadın-avukat) kıskacında hayatı mahvedildiği için sesini bile çıkaramıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde erkek vatandaşına böyle eziyet edip adeta kadınlara taptırmak zorunda bırakan sistem yok. İslamda yalana meyilli olduğu için 2 kadının şahitliği tek şahitlikten kabul edilirken bizde kadının beyanı esas saçmalığıyla erkekler iftiraya boğulup dolandırılıyor acı çektiriliyor !
 • MağdurMağdur1 yıl önce
  Ülkede aile bakanlığı hep kadına veriliyor sanki aileyi oluşturan tek unsur kadın.Sürekli mağduruz havası veren feminist örgütler ve içi marjinal feminist dışı masum görünümlü Kadem adeta ülkeyi erkeklere cehennem ediyor. Erkeklerse kadınlar gibi nazlı ve çığırtkan olmadığı için ve zaten (devlet-kadın-avukat) kıskacında hayatı mahvedildiği için sesini bile çıkaramıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde erkek vatandaşına böyle eziyet edip adeta kadınlara taptırmak zorunda bırakan sistem yok. İslamda yalana meyilli olduğu için 2 kadının şahitliği tek şahitlikten kabul edilirken bizde kadının beyanı esas saçmalığıyla erkekler iftiraya boğulup dolandırılıyor acı çektiriliyor !
 • İsmet TURGUT İsmet TURGUT 1 yıl önce
  Eski eşe on yıldır nafaka ödemekten okulumdaki ve günlük hayatımdaki hiç bir sosyal etkinliğe katılamıyorum Mesleğimde Güncel kalmam için gerekli olan yayınları ve kitapları alamaz oldum. Ben de insanım benim de yaşamaya hakkım var. Ömür boyu nafaka mı olur? Nafaka süreli olmalıdır. Eski eşe on yıldır nafaka ödemekten ikinci Yuvam Sarsılıyor. Ömür boyu nafaka ödemek hangi dinde imanda adalette medeniyette ülkede vardır? Sayın Cumhurbaşkanımızdan Milletvekillerimizden 2 milyona yakın süresiz nafaka mağdurunun sesini duyarak süresiz nafakaya hakkaniyetli bir süre sınırı getirilmelisini istiyoruz. Dayanacak gücümüz kalmadı artık lütfen sesimizi duyun.
 • SevdaSevda1 yıl önce
  SÜRESIZ NAFAKA SÜRELI HÂLE GETIRILSIN... Aksi halde TÜRKIYE'de aile kavramı kalmayacak evliliği ticaret gibi gören kişiler var 10 günlük evliliğe nafaka istemek bunun en büyük kanıtıdır...
 • nurinuri1 yıl önce
  üstadım ne olur bu konuları irdeleyin! aile bizim başlıca sorunlarımız dan biridir.konu ile alakalı yazılarınızı merakla bekliyoruz.
 • MuztafaMuztafa1 yıl önce
  NAFAKA kanunu derhal değişmeli
 • AkarAkar1 yıl önce
  Aile politikalarında büyük /küresel fotografı gören sayın yazarateşekkürediyorum..Bu travma küresel bir savaştır..nafakaya indirgenemeyecek kadarmilli bir mücadeledir..Bu konuda mücahit gültekin hocanın çalışmalarını incelemekte fayda varBaki selamlar
 • SenaySenay1 yıl önce
  Bu konu allahin hukumlerini uygulamadikca cozulemez
 • Ümit Ersoy Ümit Ersoy 1 yıl önce
  6284 sayılı yasa ivedilikle iptal edilmelidir.

Günün Özeti