THY Orta Avrupa

Laikliğin en büyük sigortası televizyon

14 Mart 2018 Çarşamba

TRT’nin çok güzel bir hizmeti var: TRT arşiv…

İnternetten girip incelemenizi tavsiye ederim.

Yıllarca bize neler izlettiklerini görmek ve bugünkü tuhaf Türkiye’ye nasıl gelindiğini anlamak için büyük bir fırsat bu hizmet.

İnceleyince fark ediyorsunuz ki içinde hiçbir dini motif olmayan dizi, yarışma ve belgesel programları izlettirilmiş bize yıllar boyunca.

Hatırlarsınız, yayımlanan yabancı yapımlar da bile kilise, vaftiz, dini merasim gibi öğeler bulunurdu ama eski TRT yapımlarında asla…

Bir tane Cuma namazı sahnesi görmüş olan varsa beri gelsin…

Özel kanallar da TRT’nin “palto”sundan çıktıkları için derin Türkiye’nin tezahürü olan o laik yayıncılık politikası olduğu gibi onlara da intikal etti.

Siz de şahit olmuşsunuzdur, normal şartlarda dindarlıkla ilgisi olmayan insanlar bile, zaman zaman özellikle zorda kaldıklarında Allah’a sığınma ihtiyacı hissederler.

Bu insan psikolojisidir ve insanın olduğu hemen hemen her yerde böyle işler…

Ama bizim televizyonlarda bu kadarına dahi yer verilmedi yıllarca…

Ne namaz…Ne oruç…Ne dua…Ne insanlığıyla gönülleri fetheden bir mümin karakter veya sıradan bir dindar…

Hepsi zımnen yasaktı televizyonlar için…

Laiklik, yegane çimentomuz(!) olarak görülüyordu çünkü.

Ve eğitimle birlikte televizyon da laikliğin teminatıydı…

Bu nedenle eğitim de televizyon da dindarlığın tersi değerlerle donatılmıştı.

Bu televizyon yayıncılığı ilkeleri bugün bile, hem de eskisinden çok daha yıkıcı bir biçimde sürdürülüyor.

Bakın reyting rekortmeni Ufak Tefek Cinayetler, Çukur, Siyah Beyaz Aşk, Fazilet Hanım ve Kızları dizilerine…

Söylediğimiz ölçülerde bir şey bulabilir misiniz?   

Ahlaki bir tutumu esas alan, dinin öğütlediği iyiliği anlatmayı amaçlayan, “Ne kadar doğru düzgün insanlar?” denilebilecek karakterleri olan, kaç televizyon dizisi ya da yarışma sayabilirsiniz?

Ne kadar az değil mi?

Bunun yerine toplumun dini değerlerinin reddettiği unsurlarla dolu bir yığın dizi ya da yarışma yayında şuan.

Bu yayıncılık politikasının ürettiği popüler kültürle Türkiye’de nice kuşaklar büyüdü…

Yetişen kuşakların zihin yapısı, dini yalnızca vicdan işi bilen, başörtüsü ve ibadet gibi hiçbir sembolü sosyal hayatta görmek istemeyenbir laiklik algısıyla dümdüz edildi.

Türkiye’de son günlerin tartışmalarına ve dindarıyla, laikiyle o tartışmalarda sergilenen tutumlara bakıyorum da bu laikleştirme projesi gerçekten işe yaramış.

Yani laik bir yaşam tarzını televizyon yoluyla Müslüman bir topluma dayatarak zihinleri, duyguları, muhakeme kıstaslarını dönüştürme stratejisi başarılı olmuş.

Çünkü neredeyse toplumun büyük kısmı laikleşmiş durumda…

Mesela dindar kimliğiyle yazılar kaleme alan bir kişi, canlı yayında, Nisa suresi 34.ayeti okuduktan sonra, ayeti ekşimiş bir yüzle dinleyen sunucuya ayetle ilgili, “Ben bunu tasvip ediyorum anlamında söylemiyorum” deme ihtiyacı hissediyor. “Yazık” diyorsunuz, insanın içini acıtıyor.

Nurettin Yıldız’a destek vermemiş olmanın ağırlığını savuşturamayacaklarını düşünen bazı yazarlar da sosyal medyada paylaştıkları savunma mesajlarına “tasvip etmiyorum”la başlamak zorunda kaldılar.

Kafalar bu kadar laik ve toplum da insan doğasının kirli ve zalim gerçekliğinden bu denli bihaber olunca ayetler de ya şerh ediliyor ya da sansüre uğruyor maalesef…

Hem de herhangi bir kurulda değil; insanların, inananların kafalarında…

Laikler memnun olmaz diye, ayetlerin modern ahlak normlarına uymayan kısımları ya es geçiliyor ya da anlamları eğip bükülüyor…

Eşcinselliğe övgüler düzen, fuhşu göklere çıkaran, sapkın ilişkilerin reklamını yapan köşe yazarlarına din beğendirilmeye çalışılıyor adeta!

Nisa suresi 34. ayetteki gibi karı- koca arasındaki konular, “abartılmış kadın duyarlılığına” veya “asrın idrakine, zamanın ruhuna” uydurulmaya çalışıldığında ortaya böyle içler acısı bir tablo çıkıyor!

Yine son tartışmalar gösteriyor ki Kur’an-ı Kerim’in “Erkeklerin ‘kavvam’lığı, ‘dövme’ ve çok eşlilik” ile ilgili verdiği “ruhsat” lar hakkında; laikliği bir dünya görüşü olarak kabul eden kadınlarla, bazı dindar kadınlar arasında hemen hiçbir fark kalmamış.

Dindar erkekler farklı mı?

Her ne kadar kadın yazarlar peşin olarak “kadınları dövmek için fırsat kollamakla” suçlasalar da pek çok dindar erkek bu “kavramları” yukarıda alıntılandığı gibi “tasvip etmiyorum” tavrıyla karşılıyor.

Çünkü kompleksle hareket ediliyor.

Dinin değerlerinden utanılıyor!

Bu yüzden ayetlerle ilgili “Sandığınız gibi değil, aslında şunu kastediyor” gibi teviller havada uçuşuyor. 

Tablo böyleyken laik çevreleri konuşmaya bile gerek yok aslında.

Onlar, insan ve toplum psikolojisini bile kavramaktan aciz, realiteden uzak dar kafalarıyla değerlendiriyorlar olayları. “Suç ve Ceza”nın yalnızca bir roman adı olduğunu düşünüyorlar herhalde.

Ama keyifleri yerinde…

İhsan ve Nurettin Hocaları diledikleri gibi alaşağı edebilmenin, muhalefetteyken bile muktedir olmanın hazzını yaşıyorlar.

Algı operasyonlarıyla sadece kendi laik takipçilerinde değil, dindar kesimler üzerinde bile son derece etkili olabildikleri için, dindarları bile dini değerlerle ilgili kuşkuya düşürebildikleri için, sevinç çığlıkları atıyorlar köşelerinde.  

Düzenledikleri konferanslardan tek kuruş almayan Hocaları utanmadan “simsarlıkla” suçluyorlar. 

Pornografik resimlerle dolu gazete ve internet sitelerinde bu tarz hocalara inanılmaması için Müslümanlara “Daha fazla Kur’an okumanın faydalarıyla ilgili” öğüt verecek kadar da pervasızlar.

Dedik ya keyifleri yerinde…

Her şey bir Hocaefendinin fotoğrafını arka fona alıp “Bu zamanda!” diye başlayan birkaç cümle kurmalarına bağlı.

Yetkililer derhal göreve koşuyor…

Durum bu kadar vahimken, dindar ablamız bize mesaj atıyor: “Son yazınızda Siyah Beyaz Aşk dizisini yermişsiniz ama sandığınız gibi değil, aslında o derin mi derin bir sanat eseri…”

Ne diyelim?

Hayrını görün o zaman…

Hocalarımızın haysiyetine dil uzatıp itibarlarını iki paralık etmeye çalışan bu insanların pislik akan kanallarını hala izleyebiliyorsak, bu yapılanlar bize az bile…

Laikleştirilmeye devam…

YORUM YAZ

 • şeytanşeytan6 sa önce
  ali bey akit okurlarına bunları anlatıyorsunuz. cami hocasının cemaate abdest almasını öğretmeye çalışması gibi bir şey olmuş. iyi iş çıkarmışım.
 • sadece hakikatsadece hakikat11 sa önce
  necmettin kardeşim resim mutlak olarak haram diye birşey yok.ne resmi? canlı resmi mi? yaşayabilecek şekilde azaları var mı? insan resmiyse avret mahalli açık mı? gibi önemli noktalar vardır.yoksa anadan atadan duyma bilip bilmeden o haram bu helal diye atıp tutulursa gelinecek nokta inkar ve laiklerin yanı olabilir maazallah.evet taklitle değil doğru bilgi ile öğrenmeliyiz islamı. ehli sünnet, ihaslı hocalardan, alimlerden ve onların kitaplarından.
 • hasan yılmazhasan yılmaz5 gün önce
  Bende kendimi ayetleri savunma noktasında yeterli görürdüm fakat yazınızı okuyunca aynı hatalara düştüğümü fark ettim ve neden naslar hakkında aslında öyle denmek istenmiyor gibi tevil yoluna giderek dini yaşantıyı sevmeyen heva ve heveslerine uyanları memnun edeyim derken kendi imanımı tehlikeye attığımı fark ettim yazınız için çok teşekkürler çok faydası oldu.
 • birolbirol5 gün önce
  Nureddin Yıldızın söylediklerinin bazı kısımlarında üslup hatası var sadece.Söyledikleri doğru katılmamak mümkün değil.
 • TipiTipi5 gün önce
  Sayin hocam bu uckur medyasiyla mucadelede hukumetin ne gibi onlemler almasini gerektigini de yazsaniz icim soguyacak mesela ayak semiklerinden sıktımı adam akilli yayinlar yapmasi gibi dahafarkli anlatacam da olmuyor iste
 • EminebalciEminebalci5 gün önce
  Konuya cok guzel deginmissiniz.ben bir kadin olarak Islamin bana verdigi hakki ve degeri hicbir dunya yasasinin ve insanin veremiyeceginin farkindayim..olay baska zaten onlar hedeflerine ulasirken maalesef bizim beyinleri uyusturulmus musluman kardeslerimiz halen durumun vahamiyetini ankayamamis yada anlamak islerine gelmemis.evet yazik ki ne yazik..
 • görüp duyupta harekete gecmeyen yetkili ve görevlilere yazikliar olsungörüp duyupta harekete gecmeyen yetkili ve görevlilere yazikliar olsun5 gün önce
  mehmet önen
 • vural.58vural.585 gün önce
  Yazarımız Ali Osman bey tam olarak durumumuzu özetlemişsiniz, kaleminize sağlık. Kardeşlerim, Müslüman olarak ne sıkıntılı bir zaman içinde yaşıyoruz, tv dizileri çok azı hariç felaket, gazetelerimiz yine çok azı hariç aynı,işlenen konu aşk, ihanet,şiddet ve çıplaklık ön plana çıkarılmış,haram ve helal sınırları alt üst olmuş ve manen bir zaiyat yaşıyoruz.Dini İslama sadık olup Kuran ve Sünneti açık bir şekilde anlatan ve ona göre cevap veren alimlerimiz horlanmakta ve susturulmaktadır. Bu yanlışlardan dönmemizgerekmektedir.Her kafadan bir ses gelmesi sorunları dahada içinden çıkılmaz bir hale getiriyor ve çözüm olarak ne yapılabilir acaba? Halkımızca muteber sayılan Alimlerimiz toplanıp şura meclisi oluşturarak ortaya çıkan güncel meselelere Kuran ve Sünnet ölçüsünde cevap vermelidirler. Abdülhamit hanın dediği gibi; 'Yeniden canlanmamız için Avrupa medeniyetini taklit değil, gücümüzün esası olan İslamiyete dönmemiz gerekmektedir.'diyor. Üzerimizdeki ölü toprağını atıp özümüze dönmeliyiz, İnşaallah...
 • NecmettinNecmettin5 gün önce
  Bakin kardeslerim,daha dune kadar resim haram di,benim babam eyi tarikatciydi,bir tane resim birakmamis hepini de yırtmış,şimdi resim haram diyen bir tane musluman yok,kısacası,taklitçi olmasaydı atalarimiz,matbaada bizimdi,sinemada ,sanatta,ama maalesef dedemlerde taklitci,nenemlrde bizde,eee taklitçi nin gelebilecegi son nokta iste bu,hayirli olsun
 • ne birisu, hepisu, hepisu...ne birisu, hepisu, hepisu...5 gün önce
  Ağuyu bal içinde verirler. Ha polisiye, ha duygusal hikaye, ha karakter... Ne farkeder...Sürükleyici olunca ahlaksızlık sanat mı oluyor? Bir testi suya bir dirhem necaset bulaşsa içilir mi o su? Zinaya da seviyeli birliktelik demiyorlar mı zaten...Lut peygamberin kavmi de sanat mı diyordu acaba fiillerine...
Daha fazla yorum göster