• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Tâlib Çelen
Ahmet Tâlib Çelen
TÜM YAZILARI

Üşüyorum!

29 Kasım 2021


Ahmet Tâlib Çelen İletişim:

Durun kapanmayın pencerelerim

Güneşimi kapatmayın

Beton çok soğuk üşüyorum

Böyle söylemişti merhûm Muhsin Yazıcıoğlu. Zindanlardaki işkence günlerini anlatıyordu. Pencereleri kapalı, ışıksız, soğuk, beton odalar… 

“Üşümek” deyince aklıma hep bu mısralar gelir. Üşümenin nasıl bir ıstırap olduğunu bu kadar müşahhas, elle tutulur gibi hissettiren söyleyiş yoktur zannederim. Uğruna bin bâdireden geçtiği devlet onu bu şekilde üşütmüştü. 

Huzur dolu içimde

Ben sonsuzluğu düşünüyorum

Ey bu sonsuzluğun sahibi

Sana ulaşmak istiyorum

Bu mısraları söyleten de muhtemelen üşümenin şiddeti idi. İçini sonsuzluğun Sâhibi’ne kavuşarak ısıtabileceğini düşünüyordu. Sonsuzluğun Sâhib’i, bir insanı kendine yöneltmek için bütün diğer kapıları kapatabiliyor bâzen. Bu, kahır gibi görünen bir lütûftur aslında. O’nu bulduran bütün kayıplara eyvallah! O’nu bulan ne kaybetmiştir, onu kaybeden ne bulmuştur? 

Aynı yolların yolcusu Abdurrahim Karakoç da Türk edebiyâtında hiçbir şâirin hayâl edemediği bir şey yapmış, alevi bile üşütmüştü: 

Lambada titreyen alev üşüyor

Aşk kâğıda yazılmıyor Mihriban

Ben de üşüyorum… 

Odunun, kömürün, doğalgazın gidereceği bir üşüme değil bu. 

Doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün İslâm âleminin ilimde, fikirde, işte, sanatta, iktisatta perîşân hâlini görüyor, üşüyorum.

Allah, “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki esirgenesiniz.” (Hucurat, 10) buyururken darmadağınık hâlimize bakıp üşüyorum. 

Doğu Türkistan, Myanmar, Arakan Müslümanlarının hayvan hakları kadar bile haklarının olmadığı bir hayat yaşadıklarını görüyor ve hiçbir şey yapamamanın kahrıyla üşüyorum. 

İsrail işgalindeki Kudüs’ü, işkence altında inleyen Filistinli Müslümanları düşünüyor, üşüyorum. 

Kendi ülkemdeki yeni nesillerin bu içler acısı hâlimiz karşısındaki hissizliği karşısında sarsılarak üşüyorum. 

Eğitim sistemimizin onca reforma rağmen hâlâ Batıcı, laik, seküler, materyalist, solcu-kemalist zihniyetten kurtulamamasını görüp üşüyorum. 

Yeni nesillere ümmet, millet, vatana âidiyet duygusunun bir türlü verilememesi beni fenâ hâlde üşütüyor. 

1980’lerden 2000’lere kadar cârî olan (önceki tarihlerde mevcûdu olmadığından problem de yok gibiydi), bilhassa 28 Şubat günlerinde azgınlaşan başörtü zulmünü iliklerine kadar yaşamış insanların tesettürü unutmuş çocukları karşısında ürperiyor, üşüyorum. 

Ülkenin geçtiği ekonomik sıkıntılar yüzünden “Bu ülkede yaşamak istemiyorum, benim en büyük şanssızlığım Türkiye’de doğmaktır” diyen gençleri dinleyip üşüyorum. Bu gençleri bu hâle kim, hangi sistem getirdi?

Üç yaşındaki bir sabînin hem dedesi hem babası hem tecâvüzcüsü olan hayvan altı bir varlığın haberleri karşısında üşümenin ötesinde donuyorum. 

Geçim darlığı çeken, evine ekmek götüremeyen vatandaşlarımızı düşünüp üşüyorum. 

Başını sokacak bir dam altından mahrûm, şu kış gününde ısınamayan evlerinde titreyen garîbanlar gözümün önüne geliyor, üşüyorum. 

Bütün bu dertler karşısında âcizliğimi düşünüyor, üşüyorum. 

Günahlarımı görüyor, üşüyorum, titriyorum. 

Ama ümitsizliğin harâm olduğunu da biliyorum. 

İnsâna sadâkat yaraşır görse de ikrâh

Yardımcısıdır doğruların Hazret-i Allâh (Ziya Paşa)

diyorum. 

Sonsuzluğun Sâhibi’ne sığınarak içimi bir miktar ısıtmaya çalışıyorum. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tam da

Üşümekden donmak üzereyken benim gibi insanların olması içimi ısıttı .RABBİM her türlü üşüyene yardım et amin amin
 • Yanıtla

Sayın Ahmet talip bey teşekürler makale için

üşümenin sadece soguk da kalmak deyil bir empati yapmışsın kendini careesiz insanlları üşümeye eş degerde koyup anlatmışsın. bir apartumanda kapıcı kaleförleri ısıtmadıgı işin daire sahhiplerinden biri arkadaşına bu adam bizi titretiyor deyince. arkadası boksörmü demiş yok bizim kapıcı kaleförleri ısıtmıyor demiş merrhum muhsin başkana karakoça Allahdan rahmmet diliyorum. elinde yetkissi olanna merhamet vicdan versin Allah.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23