Planlar sil baştan

05 Haziran 2019 Çarşamba

Bütün planlar sil baştan. İsrail seçimleri Eylül’de yenilenecek. Seçim sonuçlarına göre koalisyon çalışmaları kaldığı yerden devam edecek.

Netanyahu bir koalisyon hükümeti kursa bile, Dahlan’ın büyük çabaları sonucu hayata geçirmeye çalıştıkları, o Veliaht Prens ve Trump’ın damadı Kushner’in de “yüzyılın projesi” diye gündem oluşturdukları proje ağır yara aldı. ABD’nin sponsoru olacağı “Yeni İsrail Haritası”nın artık bir seçim propagandasının kampanyası için bile fazla bir değer yok.

Avrupa kendi derdinde. Daha Brexit tartışması bitmeden, AP seçim sonuçları taşları yerinden oynattı. 2020 sonunda ABD’de seçim var. Trump yeniden aday olacağını açıkladı. Şimdilik Çin’le rekabet ticari bir savaşa dönse de, artık Trump’ın yavaş yavaş gerilimi düşürüp imaj tazelemesi gerek. Mesela Kushner vitrinden geri çekecektir. Trump, Netanyahu’ya desteğini çekince Netanyahu da seçim sonrası bir hükümet kursa bile, o hükümet de uzun ömürlü olmayacaktır.

Bunun anlamı şu: Arap NATO’su başlamadan bitecek. Veliaht Prens, Sisi, PYD, PKK, BAE, Dahlan için bu “yolun sonu” anlamına gelecek.

Trump seçim sürecinde farklı bir imaj çizmek zorunda. Onun için halkla ilişkiler konusunda “İmage Maker”leri tarafından Trump’ın yıpranan imajı onarılmaya çalışılacak, ama bu kolay değil.

İsrail’i yakından takip eden çevreler, 2019 sonundan önce bir şekilde siyaset sahnesinden çekileceğini söylüyorlar. Hatta artık İsrail siyasetinde hiçbir etkisi olmayacak ve büyük bir ihtimalle de ABD’ye gidip oraya yerleşecek.

Dijital devrim konusunda da giderek artan bir kaygı söz konusu. Tesla’nın 12.000 uydusu, S-400 tartışmaları ve Huawei çevresinde kopan fırtınalar akılları karıştırdı. Siber savaş yön ve şekil değiştiriyor artık. Ve yeni yönelişler şunu gösterdi ki, artık hiç kimse güvende değil. Dehşet dengesi bu işe soyunanların gözünü korkutuyor. İsrail’in çelik kubbesi delinmez değil.

Evet, İsrail geçmişte bizim radarlara görünmeden hava sahamıza girip Suriye’deki hedefleri vurup, Türkiye üzerinden geldikleri yere gittiler. Giderken de uzakların ek/yedek yakıt tanklarını bizim topraklarımıza bıraktılar. Artık gözünüzle de, radarla da göremeyeceğiniz uçan cisimler var.

Şu kişisel verilerin korunması konusu de dâhil siber güvenlik aşılmaz bir engel değil ve bu konuda hiç kimse kedinden emin değildir ve olamaz.

Kişisel veriler, kolaylıkla geriye dönük olarak da kopyalanabilir.

Bakın, yeni öğrendiğim bir durum var, S-400 hava savunma sistemine mesela F-35’leri tanıtacak olursanız F-35’lerin bütün şifreleri Rusların eline geçebilecek. S-400’leri F-35’lere tanıtırsanız S-400’lerin şifreleri Amerikalıların eline geçebilecek. O zaman alacağımız F-35lerin ve S-400’lerin kriptolarını bizim yazmamız ve elektronik sistemlerini bizim yeniden yapılandırmamız gerekiyor. Bunu yapabiliriz ama ne kadar zamanda yapabiliriz.

Kaldı ki, biz bunları aldık, kurduk derken dünyada HW de değişecek, SW’ler de. Yarın ne olacağını hiç kimse kestiremez. İran, ABD’nin gelişmiş bir SİHA’sının kontrolünü havada ele geçirdi. Hindistan geçtiğimiz aylarda bir uyduyu yörüngesinde vurdu. Bu sistemler büyük ölçüde uydularla entegre çalışıyor. Yarın bu savaş uzaya da taşınabilir.

İran ile Suudi Arabistan’daki gerilimin bölgeye bu kadar askeri yığınaktan sonra durdurulması önemli. Kimse kendi geleceğinden emin değil. Bir savaşı başlatabilirsiniz ama durdurmak o kadar kolay olmayabilir. Bir drone ya da Raspberry Pi, ya da kompoz malzemeden basit bir füze ile bile hedef ülkelere ağır sonuçları olan saldırılar gerçekleştirilebilir. Başka, öyle radar sistemleri ile engellenemeyecek silahlar da var.

ABD’de, İsrail de, bu ülkelerin kuyruğuna takılan ülkeler ve örgütler de hesapları yeniden gözden geçirmeleri gerek. Tabi gelecek için kesin bir şey söylemek mümkün değil. Bir çılgının çılgınca bir işi birçok şeyi, geri dönülmez bir noktaya taşıyabilir.

Ne Trump’ı, ne de Netanyahu’yu halkla ilişkiler şirketlerinin cilalamaları kurtaracak gibi gözükmüyor. Netanyahu siyasete veda etmek zorunda kalabilir, ama Trump’ın yeniden seçimi kazanması da mümkün. Onun da 2. dönemin sonuna kadar görevde kalması zor. Trump’ın 2. kez o göreve gelmesi, aslında ABD ve kapitalizmin çözülmesi ve AB ülkeleri ve İngiltere ile aralarındaki rekabet ve çatışma, her iki taraf içinde giderek daha çok can yakıcı olacağa beziyor.

Bu arada, hani derler ya, “kötü komşu insanı kap kacak sahibi yapar” diye. ABD ve Avrupa ülkelerinin bu tavırları da Türkiye için kendi imkânları ile kendi sistemlerini kurması yönünde itici bir güç oluşturacak gibi gözüküyor.

Sanırım bu işleri “yaparız”,  “yapamayız” diye kestirip atmak yerine “efradına cami, ağyarına mani” bir şekilde konuyu enine boyuna düşünmemiz gerek. Dikkat edelim bu teknolojileri güncelleyemeyecekseniz, yarın şifreleri kırıldığında hiçbir işe de yarayamayabilir.

S-400’ler varken İsrail Suriye’yi nasıl vurdu? Bunu da bir düşünelim. “Kişinin kendi elinin emeğinin ürününden daha hayırlısı yoktur” bu işlerde.

Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Abuzer polat Abuzer polat 11 gün önce
  Insanlari dinden bile sogutuyorsun dilipak aslinda sen bir dilipoksun aksini ispat etmek istiyorsan yazlikla alakali dogru birseyler yaz adam olmak kalemle olmaz ama bari bi adim at
 • GülerGüler11 gün önce
  Allah razı olsun Sayın dilipak Asrı Saadete gitmiş gibi oldum
 • Muhammed Diyarbakır danMuhammed Diyarbakır dan11 gün önce
  Allah razı olsun hocam. Ruhunuzdan gelen hakikatleri dilinize dökerken hiç bir kaygı hissetmediğinizi hissetmek, imanın insanda tecelli ettiğini görmek gibi.İmanlı kalple söylenen herşeye muhtaç gönüllere seslenmeniz daim olsun. Buralara gelirseniz görüşmek ümidiyle vesselam
 • Hasan Hasan 11 gün önce
  Abdurrahman bey kendi bakış açısına göre fala bakmış yine ama gerçekleşmesi zor, başı çeken abd ve İsrail şer güçleri menfaatine uyan şekilde at koşturuyor.
 • Hasan yosunkayaHasan yosunkaya11 gün önce
  Bir pehlivanın Gözü rakibinde korkarsa mağlup olması kaçınılmaz olur.Türkiye her şeyi yapabilir ben yapamam demesin var olan insan kaynakları dahil her şeyi seferber ederse ,her şey yapar.Hem kendini hem dostlarınınhakları korur.Sayın Dilipak’ın gösterdiği yol doğru yoldur.
 • FURKANFURKAN11 gün önce
  Büyük küçük bütün AK Partililer seçimin içinde, hepsi İmamoğlu’na karşı konuşuyor. Karşı tarafta sadece İmamoğlu var. Yahu adamı böyle yaptıkça büyüttünüz. Azıcık basiret. Bizim millet mağduru sever. Bi tarafta bütün devlet gücü ve AK Parti (+MHP) öbür tarafta İmamoğlu ve CHP’den bir-iki cılız ses. Vatandaş pes diyor bu kadar adaletsizlik olur mu?
 • TARIKTARIK11 gün önce
  Sayın Dilipak her nasılsa Partili olmuş bir salak (AK Parti medya sorumludu hem de) Trabzon’da İmamoğlu’nu karşılayan kalabalık için “Pontus Rumları İmamoğlunu karşıladı” diye yazmış sosyal medyasında. Böylelerini partiden temizlemeden seçim kazanmak falan hayal olacak.
 • BERHANBERHAN11 gün önce
  Abdurrahman bey, bu adamlarla bu seçim nasıl kazanılacak?“AKP Başakşehir Medya Sorumlusu: Ekrem İmamoğlu Trabzon'da Pontus Rum Cemiyeti tarafından işte böyle karşılandı.” diye yazmış sosyal medyada. Bu lafları duyan halk da bakanımız Soylu’ya tepki gösteriyor. Böyle terbiyesizleri partiden temizlemek gerek.
 • fetösavarfetösavar11 gün önce
  binali seçilmesin ben size sorarım.... pireye kızıp yorgan yaktınız... neymiş mütaait olmuş mücahit abiler... ya kardeşim bunlar kavgada söylenmez... madem beğenmediniz siz bu sonradan olma mütaaaitleri alın size gerçek bir müteahhit... vay demir gibi, müdafa kardeşim gösterir size mücahit olmayı artıkın....
 • FerhatFerhat11 gün önce
  İblis adem oğullarını habil ile kabil de olduğu gibi gine birbirinin canına düşürmek için her türlü hileye baş vurmakta. Zira ABD yi yöneten ve F35 lerin sahibninde ve Rusya yı yöneten ve S400 lerin sahibi olan derin gücün aslında aynı karanlık güç olduğunu göremeyecek kadar kalplerimiz ve kulaklarımız mühürlenmiş ve gözlerimize perde çekilmiş malesef.Kısacası israiloğullarıda, arap oğullarıda, Hz. Mohammed s.a.v mücdelediği o cesur komutanın torunları türkoğullarıda malesef mevcut iblisin kurmuş olduğu düzene tabi olmuşlar . Dolayısıyla iblis vesveye yaparakademoğullarının birinci ve 2. Dünya harbinde olduğu gibibirbirleinine karşı silahlanmalarını sağlamakta ve onlara sunduğu silahlar ileonlarin birbirlerine karşı anını döktürmeye calismakta .Özünde iblisin yeryüzündeki varislerinin hwedefinde, ademoğullarını Allahın belirlerlemiş olduğu çizgiden ve yaradılış gayesinden saptırarak birbirlerine karşı zulm etmelerini sağlamakta. Halbuki Allahın bize kerim kitabı Kuran da emr ettiği gibi , bizlerin ancak yeryüzünde gerçek adaleti Tevhid nizamına bağlı kaldığımız sürece temin edebileceğimizi zikr etmekte. Biz Allah tealaya yüz çevidiğimiz müddetçe ve onun nizamina tabi olmadığımız müddetçe, külliyen iblisin hilelerine karşı koyamıyacağız ve zelil olmaktan kurtulamayacağımızda bir gerçektir.ALLAH cc iblise ve iblisin düzenine tabi olan ve ALLAH ınyasa ve nizamını yalanlayanlara belirli bir müddet tanımaktadır, zira ALLAH cc önce onların birbirlerine zulm etmelerini bir müddet müsade etmektedir. Şüphesiz ALLAH cc. ona inanan ve onun yasalarını yalanlamayan ve sadece onun nizamına tabi olan kul/miliietleri/kavimleri hidayate kavuşturacak olan ve nurunu tamamlayacak olan yegane kudret sahibidir.
 • HalukHaluk11 gün önce
  Milli agir sanayi hamlemizi yapmaya 1980 ler civarinda baslansa idi simdi bunlari konusmuyor olacaktik.o zaman bu fikri ortaya atanlara gulunuyordu.hocam milli gorus kimligini cikaranlarla bu is olmaz
 • HayatHayat11 gün önce
  Ya siz ekrem imam ogluna dil uzatıyorsunuzda akp nin bütun belediyeleri hacizliyemisler yemilerde doymamislaronlari görmüyormusunuz ALLAHDAN KORKYNBE TÜRKIYEYI YIYEBITIRDIZ EKONOMI ÇÖKDÜDAHA NE ISTİYORSUNUZ
 • isa keskinisa keskin11 gün önce
  Sayı Dilipak, Bayramınız mübarek olsun.'...Kushner vitrinden geri çekecektir.' Tamamen yanlış öngörü. Görelim bakalım.
 • ToycanToycan11 gün önce
  Hacı hacı çaktırmadan devlet karalama küçümseme hintliler Çinliler kimki Türkiyenin yanında bir gün üç hilal alacaksın eline dolaşacaksın o kadarr
 • HayatHayat12 gün önce
  HOCAM TÜRKIYEDE OKADAR SORUN VARKENDEVLET YANLISIGAZETELER NEDEN BUKADAR SEVIYESIZCE HABERLE UGRASIYORBANA SIBELCANIN KIZINDANKENAN DOGULUNUN EVLILIGINDENBABA VANGANIN KAHINLIGINDENGU NDEME DAHA ONEMLI HABERLERI YOKSADA SUSSUNLAR YETERYAZIK KAPATIN HABER YAPAMIYORLARSADA NEDIR BUKADARBASKASININ HAYATINA MAYDONOZ OLMA MERAKIELELE VERIPDE TURKIYE CUMHURİYETININASIL KALKINDIRALIM DIYE BEYIN YOGRULSUYA ONU KARISI B7NUNKIZI SIZENE KARDESIM SİZENE
 • UmutUmut12 gün önce
  Hocam bukadar lüksniyemerak ediyorum vanda sarayoklukda saraybilmedigimizkactanesaraybukadar sorun yasanirkenekonomi sa llaniyorken niye bu kadar israfvarmi donde böylebir sonuc hocamhanibukadar dindebbahseden akp millet vekilleri veonu savunan oy atan vatandaslarBUMU SIZINALLAHA OLAN INNANCINIZ
 • SevgiSevgi12 gün önce
  Hocambukadar genc işsizkenbizim geclerimizokudugu halde aaneye babaya muhtac kalmısken milyonlari heba eden sayin cumhur baskanimizin gercekdenvijdani rahatmidirALLAHALLAH DIYORYA BIZIM EVLATLARIMIZIN İC ACISI HALI VARKEN SURIYELILERE SAHIP COKMALARINI ANLAYAMIYORUMVATANIMIZDA UTANMADAN SIGINTILAR YASIYORLAR GÖZUMUZUNONUNDE BIZIM EVLATLARIMIZA DIL UZATACAK KADAR REZILLER TERBIYEM MUSADR ETMIYORBENCE HEPSI VATANLARINA DONSUNLER BIZIMONLARA YAPTIGIMIZ ANLAYISI BIZ SAVASDA OLSAK HICBIRI TÜRK HALKINA GÖSTERMEZLER YETER ARTIK BIZI YÖNETENLERDUYARLI OL'YI N KENDI VATANDASINI DA DÜSÜNUN ARTIK
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi12 gün önce
  israilingeçmişte görünmeyen uçaklarının bizim haberimiz ve iznimiz olmadan topraklarımız dan geçip suriyeyi bombalaması mümkün değil savaş sebebidir neden bu şekilde yazıp insanları kandırıyorsunuz bu geçmiş muhtemelen akp li bir geçmişki belirtmemişsiniz
 • FehriFehri12 gün önce
  Arkadaşlar siz anlayamazsınız bu adam hep kızarmış gibi yapıp çaktırmadan cavuru övüyor biz daha çok bekleriz misali hükümet düşmanı Abdullah gülcü bu adam arkadaşlar okumayın bu bizanslıyı
 • İSMETİSMET12 gün önce
  Sayın Dilipak turizm bakanının eşi hizmetçisine 100 dolar verip onu da kendi yayınlıyor. Şimdi biz ülkece dolarla mücadele ederken yakıştı mı? Kendimize zarar veriyoruz.
 • AdaletAdalet12 gün önce
  Planlar projeler ve gelecek düşüncesiAllah onların planlarını boşa çıkardı Tuzak kuranların en hayırlısı Hz musa As kurulan tuzakları biranda boşa çıkardı Hz yunus as balığı denizaltı yaptı karanlık ve zifiri bir gecede onu sahili selametle çıkardı Hz Nuh as suların üstünde günlerce inananlara emniyetlekurtuldu ve efendimiz serdarımız Rehberimiz Peygamberimiz uhutta yok olmak üzereyken bir avuç tam inanmış arkadaşıyla görünmez ordularla desteklendi ve Allahın daveti kısa zamanda beş kıtaya ulaştıbizde Yarabbi kurtuluşu İstanbul seçimlerine bağladık sen bizi bağışla bizim davamız ve derdimiz....
 • SevgiSevgi12 gün önce
  Hocam hep dinde birnasiyat hepbir ders de reisinizede soylesenizde inaccini siyasete kadarnamazda dahI SIYASETI ALET EDEREKOYISTIYORPEKI DINDE BUKADAR İSRAFA YERYOKKENEKONOMI SIFIRKEN ONCA SARAYINEREYE GÖTÜRECEKDUNYA KADAR İSSIZ GENC VARKEN ID KURACANA3GÜNLUK ZEVK ICINISRAF PES DOYORUZ PES
 • Kenankolsuz66gmeil. comKenankolsuz66gmeil. com12 gün önce
  El atına binen tez inermiş!Kendi teknolojik olmadığı müddetçe hep topal ördek olarak kalacağız.Gelde Erbakan hocamı rahmetle anma!Mekanı cennet olsu.n.
 • 1461 1461 12 gün önce
  Suriye Devlet olmadığı için İsrailin uçaklarını gördüğü halde indirmedi. Eset herkesin köpeği, halkının düşmanı. Efendi S400 leri küçümseyerek RTE verdiği sözü, TC devletinin itibarını çöpe mi atalım. Karnından konuşma, adam gibi fikrini ortaya koy da seninde fetönün abd nin bir parçası mısın görelim.
 • Ahmet GokdemirAhmet Gokdemir12 gün önce
  A Bey size ve sizin gibi bir elin parmakları sayısınca vatan sever gazeteci var sizi taktir ve İslam alemine bakışınız ve dünya görüşünüz taktire seyan yorumlarını o kadar güzelli insan sizi dinlerken haz alıyor yani ben sizin yorumlarinizi okurken yada dinlerken sunuda şunu da soyleseydi demiyorum çünkü siz toplumun düşüncelerine tercüman oluyosunuz AllH hutala razı olsun saygılarımla bilgin adam bilen adam
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 12 gün önce
  Fransızcesedimi çiğnemeden ANTEBE GİREMEZ diye şehid olanANTEPDEN,keşkeermeniler, fransızlar az etti, daha da etselerdidiyenDİYANET İMAMININ ANTEBİNE....Namussuz, şerefsiz sende senin dinin de yerin dibine girsin... Sanki bu milletyeni mi müslüman oldu... Bunlar müslümansa ben değilim.. Bizim kitabımızda vatan sevgisi imandandır der, vatan namustur... Bunlar USA 6. FİLOSUNA secdeye duranfesli deli kadirlerin,ib.. e sapık casus fetoşların, güllerin, BABACANLARın, davidoğullarının,saİTnursilerin,metroseksüel menzildin tüccarlarının, standupçınihat hatiboğlu ve müptezel familyasının meşrebinden.... Akla gelen gelmeyen her namussuzluk var bunlarda.... Müslümanlık kim bunlar kim... NECİS LANET OLASI ŞEREFSİZLER.... ellerinden geleni yapıyorlar yapsınlar, yarın ağlamak yok...
 • MamiMami12 gün önce
  Abdurahman bey...yani sizde s-400 almayalım diyenlerdenmisiniz artık...türkiye acaba boşuna mı teknoloji transferi yapalım diyor...yunanistanda s 300 var, suriyede s 400 var hiç sorun olmuyorda biz alıncamısorun oluyor...yada şöyle söyleyeyim abd bizi rahat vurabilmek için mı s 400 almayın diyor...doğu akdeniz karışık o zaman brunsondaolduğu gibi verelim şimdi olduğu gibi almayalım mı diyecez...sizler o zaman yarın akdenizdendeçıkalım dersiniz...sizin gibi birisine bu s400 hakkındaki görüşleri yakıştıramadım
 • VefaVefa12 gün önce
  Simdiye kadar kendi kendimize sormadik... Dusunmedik....,4 milyon Suriyeli kim Turkiyeye yerlestirdi...? Amac ve hedef neydi ??.....Suriye Filistinden sonra Siyonistler tarafindan ilhak edilecek siradaki ulkedir.....Bu ilhaki kolaylastirmak icin uzun vadede Suriyede kinufususavas, kitlik, ve goclerle mumkun olan minimum seviyeye dusurulmesi hedefleniyor......Bir kismi savas, hastalik ve kitlikla olmesi geri kalan kismida komsu ulkelere goc ettirilmesi planlaniyor.....Acaba kimler hukumetin multecilere Suriye sinirlari dahilinde yardim etme planlarini iptal etti ?....Bizleri ensar-muhacir hikayesi ilekimler kandirdi ?...ilk once sadece 60 bin sonra en cok 200 bin multeciye izin verilecek dediler ...sonrada butun sinir tellerini kaldirip icinde PKK, DEAS teroristleri ve yabanci ajan unsurlarida dahil milyonlarca insani iceriye adilar.....Tarihimizde boyle bir sey yasanmis degildir......Malesef siyonist plana en buyuk katkiyi biz sagladik....
 • Malkoç Malkoç 12 gün önce
  Damat RÜSTEM Paşa"Ebvabırüşvetfetihi" lakabıylamaaruf idi.... Yani rüşvetin kapısınınsahibi.... Kanuninin damadı, HÜRREMİN deisteğiyle kızları MİHRİMAH SultanınkocasıRÜSTEM PAŞA...RÜŞVETİ TARİFEYE BAĞLAYAN, SİSTEMATİK hale getirenpaşa! idi.... Dönemindekendi adına, hanımı Mihrimah sultan adınaimarethaneler, aşevleri, külliyeler, camiiler gani gani yapıldı... En büyük camiiler, vakıf eserleri,büyük inşaatlarrüşvetin en çokalınıp verildiği dönemlerde yapılırdıOSMANLI DEVLETİNDE'de... Damat Rüstem Paşa dönemizirveydi , sonraları da hiç durmadı..... O dönemi Fuzuli "SELAM VERDİM, RÜŞVET DEĞİL DEYU ALMADILAR"diye veciz şekilde ifade etmişti...Bu gündeCemil Çiçek beyin veciz ifadesiyle, RÜŞVET 24 SAAT DURSA, TÜRKİYE 20 YIL İLERİ GİDER şekinde ifade vücut bulmuştur... Garp cephesinde yeni bir şey yok gibi.....
 • VefaVefa12 gün önce
  Zalim Kaddafi gitsin, Zalim Saddam gitsin, Zalim Mubarek gitsin dedik....Hepside gittiler ama gittiklerine bin pisman olduk....Hala bunca aci tecrubelerden ders almis degiliz ve Zalim Esed gitsin inadini surdurmeye devam ediyoruz..,,...Evet bunlarin hepside birer zalim. Bunlari sevmek zorunda degiliz.....Yanliz ulkenin bekasini sahsi inatlarimiza kurban etmeyelim...,,,Esad yarin giderse Suriyeyi kimse parcalamaktan kurtaramaz......Suriye parcalandigi zamandahic bir parcasi bizdeki 4 milyon Suriyelileri geri kabul etmez.......Bu 4 milyon Suriyeli yuksek dogrum oranlari ile30 yil sonra yaklasik 8 milyonu bulur.....O zaman bu isin icinden nasil cikariz?......Henuz bir sansimiz var....Turkiye,Rusya ve Esed rejimi ile ortak bir planda anlasirsa Suriye parcalanmaktan kurtulur....Karsilikli guven ortami olusturuldugu zamanEsad rejimi Turkiyeye can ve mal garantisi vererekgeri donen multecilere izin verebilir......Bundan baska bir cikis yolu su anda gozukmuyor.
 • SezerSezer12 gün önce
  Elektronik Harp başka kriptoloji başka kavramlar
 • BilalBilal12 gün önce
  Sayin dost Trump'in imajini tabii ki viricik muttefigi Turkiye tazeleyecek. Trump bir telefon acacak şak diye terorist papaz serbest birakilacak vw tum tv lerde Trump imaj reklami yapacak..... Bir telefon acacak haydi Turkiye tum komşularina savaş ilan et mehmetçigi bu pis işlere bulaştir benim conim çok kiymetli diyecek ve bizim hain siyasetciler şak diye kabul edecekler. Sonra yine trump tum tvlerde boy gosterip abdli askerleri savasa yollamadim muttefik ulkelerin askerlerini bedavaya kullandim diyecek ve hoop imaj tazelenmiş olacak.......s400 fuzeyi sarayi korumak için almak istediklerini soylememek için ne taklalar atmışsiniz sayin yazar:) yok efendim karşi tarafin şifrelerini ögreneceklermişte:) buna gulmeyeyim de neye guleyim. Sayin dost Trumpin ucaklarin sifreside hergun hatta her saat degisiyor sayin yazar endişe etmeyiniz dostunuz guvende. Halkin vergilerini yine gereksiz yerlere harcayacaksiniz koltuk savaşı veren siyasetcileri korumak ve ya yok etmek için trilyon dolar para gitti.
 • KocasolakKocasolak12 gün önce
  İsrail suriyeyi s300 şifrelerini çözerek vurmadı, ruslara DOLAR vererek vurdu. Bütün dünyada halâ en güçlü silah para. Türkiye s400 alırsa zaten onu rus kontrolünden KOPARTMADAN kullanamaz, sistemi sıfırlayıp yeniden kursa dahi ruslar kendileri için bir açık kapı koymuş olacakları için, silbaştan sistem yapacağız. Türkiye bunları bilerek s400 alıyor, patriotları da almayı ve ikisinden de faydalanarak kendine ait yerlisini üretmek için, asıl o zaman bağımsız füzeye erişmiş olacağız. Bütün teknoloji böyle gelişiyor, biz heronları almasaydık iha yapmamız yıllarca sürebilirdi. Türkiye doğru yolda, aksaklıklar olsada doğru ilerliyoruz, üretim yapamayan bir üreticiye destrk olmalı. Savunma sanayi şirketlerimiz halka açılmalı, Türkiye yerleşiklerinin 200 milyar dolara ulaşan döviz mevduatı, ülkemiz üretiminde kullanılmasıiçin CAZİP sistemler geliştirmeliyiz. Dış sermaye peşinde koştupumuz kadar bu iç döviz mevduatımızı üretime yönlendirmeye uğraşmalıyız. Her fiyatı artan ürün üreticisine saldırırsak bu olmaz, her fiyatı artan ürünü ithal edeceğiz dersek kimse ÜRETİM yapmaz. Dövizin yükselmesi üretimimizin artması, işsizlere iş demektir. Çin yuan ın değerini abd ve ab nin baskılarına rağmen düşürüyor, Türkiye Tl değer kaybetmesin diye faiz artırıyor, bu YANLIŞ. Tl nin değerinin düşük tutulması, üretimin artması, işsizliğin düşmesi demektir. Sadece sıkı ve disiplinli politikalar uygulayarak OYNAKLIK önlenmeli. Tl nin değeri düşük tutulunca CİYAKLAYAN tüsiad dinezorlarına SIKI GEM vurabilirsek üretim üssü olabiliriz. Biz teknolojik olarak Çin den çok ilerdeyken, şimdi gerilerde kaldık, kopyalama üzerine bizim üstümüze yoktu. Yıllarca düşük döviz ithalcileri sevindirdi ama, üretimi durdurdu, son faiz artışları da üretimi bitirdi. Bu faizle kim, neyi, üretebilir. Sn A.babacan,M. Şimşek ve N.zeybekçi gibi batı kafalılar ÖVÜLEREK millete yutturuldu, şimdi B. Albayrakyerli kafayla düzeltmeye çalışıyor diye, ÇAMUR atılıyor. Merkez bankamızın başına da bir YERLİ kafa getiremez isek başarılı olamaz, enflasyon olacak diye faiz artırmak YANLIŞ. Faiz yatırımı bitirdi.
 • yeni türkiyeyeni türkiye12 gün önce
  Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde Suriyeli sığınmacılar ile mahalle halkı arasında 'yan bakma' sebebiyle kavga çıktı. Gözaltına alınan 8 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, 31 Suriyeli genç İl Göç İdaresi'ne götürüldü.Gölcük'te Suriyeli sığınmacılar ile mahalle sakinleri arasında başlayan tartışma kısa sürede taşlı sopalı kavgaya dönüştü. © DHA /'Kafa keseceğim' diyen Suriyeli serbest bırakıldı: Sözlerim çarpıtıldıDHA'nın aktardığı habere göre Suriyeliler ile mahalle sakinleri arasında 'yan bakma' sebebiyle tartışma çıktı. İhbarla olay yerine giden polis tartışmayı sonlandırılırken, taraflar birbirinden şikayetçi olmadı.Gerginliğin devam etmesi nedeniyle taraflar arasında yeniden arbede yaşandı. Çıkan olaylar sebebiyle bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ile İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Özdemir de olay yerine gelerek vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.
 • Ertürk Ertürk 12 gün önce
  S-400 sistemine f35 ler İsrail tarafından tanıtıldı bile Suriye üzerinde f35 uçuran İsrail Rusyaya bu imkanı verdi ruslar aptal değil, Amerikalıların da amacı üzüm yemek değil f35 bir sömürü aracı siz bu işlere çok kafayı takmayın Tükiyeye atılan atom bombası ahlaksızlığın yayılması ailelerin dağılması çocukların düzgün yetişme sorunu var buna eğilin hükümet in gözü açılmıyor
 • habere bakınhabere bakın12 gün önce
  Okluk Koyu’ndaki inşaatın bazı bölümlerinin yıkılıp yeniden yapıldığı iddia edildiBinlerce ağacı kesip yapay plaj için denizin kumla doldurulduğu Marmaris Okluk koyundaki yazlık sarayın Cumhurbaşkanı ve ailesinin talebine göre yeniden yapılacağı iddia edildi. CHP’li Erkek, 330 milyon TL harcanan yazlık saray için 30 milyon TL daha ek bütçe ayrıldığını belirtip soru önergesi hazırladı.Mahmut Lıcalı Yayınlanma tarihi: 5 Haziran 2019 Çarşamba, 01:59[Haber görseli]Marmaris Okluk Koyu’nda yaklaşık 3 yıldır yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konuk Evi’nin yapımı için binlerce ağacın kesilmesi ve yapay plaj yapımı için denizin kumla doldurulması tartışmalara neden olurken, şimdi de sarayda inşaatı tamamlanan bazı bölümlerin beğenilmediği gerekçesiyle yıkılarak yeniden yapılacağı iddia edildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, ‘yazlık saray’ olarak bilinen 300 kişi konaklama, 400 kişi çalışan kapasiteli toplam 113 bin 443 metrekarelik projenin inşaatına devam edildiğini kaydetti. Erkek; milyonlarca liralık peyzaj düzenlemesinin yapıldığı inşaat dolayısıyla 50 bine yakın ağacın kesildiği ve 10 bin 966 metrekarelik kıyı dolgusu yapıldığını anımsattı.
 • Mustafa Mustafa 12 gün önce
  MÂİDE SÛRESİ 51- Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez.
 • Mustafa Mustafa 12 gün önce
  NİSÂ SÛRESİ 144 - Ey iman edenler! Müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinizde Allah'a apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz?
 • Mustafa Mustafa 12 gün önce
  Kafir pilan yapmış ve yapmaya devam ediyor. İçerideki kafir seviciler uyguluyor. xxxx Nisa suresi 144- Ey iman edenler! Müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinizde Allah'a apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz?
 • Ahmedâ Ahmedâ 12 gün önce
  "Evet, İsrail geçmişte bizim radarlara görünmeden hava sahamıza girip Suriye’deki hedefleri vurup, Türkiye üzerinden geldikleri yere gittiler. Giderken de uzakların ek/yedek yakıt tanklarını bizim topraklarımıza bıraktılar. Artık gözünüzle de, radarla da göremeyeceğiniz uçan cisimler var."mış. Sayın yazar bu cümlenizde umarım bizimle dalga geçmeyi düşünmemişsinizdir. Demek bizim radarlara görünmediler ha! Tamam biz de inandık. Peki bunu İsrail yaptıysa bizim tepkimiz ne oldu? Onu da söyler misiniz? öyle ya böyle bir vahim ve devletimizi rencide eden bir davranış var değil mi?
 • Suat DüzgünSuat Düzgün12 gün önce
  Sn.Yazar Ozaman Yorumlarınıza göre Hiçbir Ülke Güvende değil.S400,S500 hatta S600 alsakta boş.İşimiz Allaha kalmış
 • s-400' ü çok büyüttük (patriot ondan da b)s-400' ü çok büyüttük (patriot ondan da b)12 gün önce
  Rus silahlarına güvenmiyorum; arab- israel savaşında israile yenilen rus tank ve rus savaş uçaklarıdır.

Günün Özeti