• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak
TÜM YAZILARI

İslami dayanışma “oyun”ları!

13 Ağustos 2022
A


Abdurrahman Dilipak İletişim: [email protected]

Bu oyunların içindeki “oyun”u görmek için İslam alimi mi olmak gerekiyor? Bırakın alim olmayı orta zekalı herkes görür bunu. “2023 Dünya Spor Başkenti” seçilen Konya’da 56 ülkeden 4 bini aşkın sporcu, “5. İslami Dayanışma Oyunları” için buluşuyor. Adında ‘İslami’ kelimesi geçse de, bu oyunlarda Müslüman olma şartı bulunmuyor. Sormak gerek, oyuncunun Müslüman olması gerekmiyorsa, bu “İslami bir oyun” mu!? Her ikisi de değilse niye adı “İslami Dayanışma Oyunları”. 

Bu işin içinde bir oyun yok mu!

Spor dalları şöyle belirlenmiş: Atıcılık, Atletizm, Basketbol, Bisiklet, Bocce, Jimnastik (Artistik, Aerobik, Ritmik), Eskrim, Futbol, Güreş, Halter, Hentbol, Judo, Karate, Kick Boks, Masa Tenisi, Okçuluk, Taekwondo, Voleybol, Yüzme, Geleneksel Okçuluk, Para-Atletizm, Para-Masa Tenisi, Para-Okçuluk, Para-Yüzme). Arama motoruna “artistik, aerobik, ritmik jimnastik” yazın ve sonra görsellere bakın, anlarsınız bu sporun ne kadar “İslami” bir spor olduğunu. 

Yüzmeye bakın bakalım, mayolar tesettüre uygun mu? Ama tabii, İslami olmak ya da sporcuların Müslüman olma şartı yok. Hatta LGBT’li de olabilir. Kadın-erkek kime ne? 

Bir de cinsiyet ayırımı gözetmeden karma takım düzenlesek, nasıl olsa, ne olursan ol gel. Gay, lezbiyen, ateist, agnostik olsan da gel! Yeni semazenler artık erkek-kadın fark etmiyor. Gösteride de semazenlerin etekleri gök kuşağı renginde olsa, ama ne tanıtımı olur, hem Konya, hem Türkiye’nin, hem de çağdaş Müslümanlığın!?. 

İnanın ekonomik sorunlarımız bile anında çözülür. Mesela Türk yıldızları gökyüzünde boydan boya gök kuşağı renginde sis bıraksalar, The Economist’e, Time’a kapak olur Türkiye.

Bu oyunların ilki Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde, 8-20 Nisan 2005 tarihlerinde 54 ülkeden 4248 sporcunun katılımıyla düzenlenmiş. Türkiye yarışmaları 15. sırada tamamladı. Bu oyunların 3’üncüsü  Endonezya’nın Sumatera adasının Palembang kentinde 22 Eylül-1 Ekim 2013 tarihleri arasında düzenlenmiş. Endonezya’da olmuş, orada Plaj veloybolu da varmış. Türkiye genel klasmanda 5. olmuş. Oyunların 4’üncüsü 12-22 Mayıs 2017 tarihinde Azerbaycan’da gerçekleştirilmiş. Oyunları Azerbaycan’ın ardından 2. olarak tamamlamışız..

Bugün “Bizimkilerin mediası” haberin bu yönü ile değil, başka yönü ile ilgili. Bu organizasyonun başında Suudiler var. Dahası bu oyunların resmi dili de İNGİLİZCE! Tam “İslami!?” yani. Zafer kutlamasını da şampanya ile yapsalar

Biliyorsunuz, 8 Ağustos Kerbela’nın yıldönümü idi. 

Dahası İsrail hem Mescid-i Aksa’ya, hem de Gazze’ye saldırdı. 

Biz de Konya’da Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal ile Konya 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti imza törenini gerçekleştirdik.

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Muharrem Karabacak, 5. İslami Dayanışma Oyunları’na Konyalı esnafın hazır olduğunu ve şehrini en güzel şekilde temsil edeceğini söyledi. 

Tabii işaret yukarıdan gelince herkes kurşun asker kesilmiştir. İyi ki, Diyaneti, Müftülüğü bu işe dahil etmediler, bir de İlahiyat’tan bir hocaya Kur’an-ı Kerim okutarak, “İslam’da olimpiyatların ve sporun önemi” üzerine bir konuşma yaptırabilirlerdi, Allah korumuş! “Birlik, beraberlik, vahdet, hayırda yarışma, İslami dayanışma” diye başlayınca arkası gelirdi.

Bu oyunların ilginç bir tarihi var. 22 Mayıs’ta İslamabad’taki İslam Ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısında alınan karar sonucu 26 Eylül-5 Ekim 1980 tarihleri arasında 1. İslam Ülkeleri Spor Oyunları İzmir’de hayata geçirilmişti. 

Ne var ki oyunlar, hemen öncesinde yaşanan askeri darbenin gölgesinde kaldı. 

Bundan bir yıl sonra Suudi Prensi Faisal bin Fahd bin Abdülaziz, İslam Konfransı Örgütü’nde ‘Dayanışma Oyunları’ fikrini ortaya attı. 

Ancak oyunlar, 2005 Cidde’ye kadar tam 25 yıl yeniden gerçekleşemedi. 2’ncisi Basra’da yapılacaktı, son anda ertelendi. Sonrası malum. 

Ve ilginçtir, bu seneki oyunlara KKTC davet edilmedi. 

İslam Ülkeleri İşbirliği Konferansının haline bakar mısınız 40 yılda, sıradan bir iş yapmaya kalkıyorlar, onu da yüzlerine gözlerine bulaştırıyorlar. 

Bu mu! Bu mu, alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmetinin evrensel siyasi birliğinin hali!

Birileri de sosyal media’da bu tartışma başlayınca, bu konuda twit atan birkaç gazeteciyi işinden etmekle tehdit eden trollerin tehditlerini eklerseniz bu tartışmaya, rezaletin boyutu daha iyi anlaşılacaktır. Oyunlara katılacak oyuncular için  Selçuklu Kongre Merkezi, Kutalmışoğlu Süleyman Şah Yurdu, Tahir Büyükkörükçü Yurdu, Ali Ulvi Kurucu Gym tahsis edilmiş. 

Açılışta, kapanışta mutlaka sema gösterisi de konmuştur. Birileri “İslami” deyince bu muhterem zatların isimlerini garnitür olarak mı kullandı aceba. 

Bakın, “cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir!”. 

Bu işlerin size bu dünyada da bir faydası olmaz, ahirette de, kendinize yazık edersiniz, en çok da..

Sahi, İİK yöneticileri, Bakanlık, Konya Büyükşehir Belediyesi, TRT yönetimi, bizim aslan mediamız, diğer sponsorlar bu işin hiç mi farkına varmadılar. 

AK Parti içindeki FETÖ’nün zihniyet ikizi AKP’lilere dikkat” diye boşuna demiyoruz!

Esnafımızın tek derdi para kazanmak mı! 

Umarım KONESOB üyeleri de bu konuyu yeniden düşünür. Selâm ve dua ile.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23