• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Yıldız
Abdullah Yıldız
TÜM YAZILARI
02 Haziran 2020

“Necâtü’l-Mü’minîn” (Müminlerin Kurtuluşu)

Sevgili bacanağım İsmet Özdemir, Ramazan Bayramı’nın üçüncü günü Hakk’a yürüdü. Efendimizin (s.a) övdüğü güzel ahlâk sahibi, namazına titiz, sabah namazı başta olmak üzere namazlarını camide kılmaya özen gösteren güzel bir insandı. Rabbim rahmeti ile muamele eylesin. Mekânı Cennet olsun.

Samsun Çarşamba’nın Ebceli köyündeki cenaze ve taziye sürecinde, bacanağımın merhum dedesi Kazım Efendi hakkında bazı bilgilere yeni muttali olduk. Kendileri Sönmez Neşriyat’ın ortaklarından olup muhtemelen merhum Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in -ki o da Çarşambalıdır- ekibi içinde yer almış.

Kazım Efendi merhumun kütüphanesinden kalan birkaç eseri de görme imkânımız oldu. Özellikle yakın tarihle ilgili yayınlara ilaveten çeşitli kitaplardan oluşan kitaplıktaki iki Osmanlıca eser dikkatimi çekti: Biri, 1308 (1892) tarihinde Matbaa-i Osmaniye’de tab’ ve neşr olunan 675 sahifelik manzum “Siyer-i Nebi” kitabı, diğeri ise el-Hâc Muhammed Emin Efendi’nin telif ettiği ve yine aynı sene (1308/1892) Abdullah Efendi Matbaası’nda tab’ olunan “Necâtü’l-Mü’minîn” isimli risale.

Bu yazımızda, “Necâtü’l-Mü’minîn” risalesinde ‘Namazın Faziletini Beyan’ başlığı altında derç edilen açıklamalardan bir kısmını -metne sadık kalarak-, merhum bacanağım İsmet Özdemir’in ve dedesi Kazım Efendi’nin ervahına dua ve niyazlarımıza vesile olması sadedinde paylaşmak istiyorum:

“Malum ola ki, imandan sonra en büyük ve efdal ibadet namazdır. Kadı Beydâvî rahimehullah, tefsirinde, “Namaz türlü ibadetleri cem edip toplamış olduğundan için büyük ve efdal ibadettir” buyurdu. Şeyhzade Muhammed Efendi rahimehullah, “Namazda zekât ve hac ve oruç ve cihad ve itikaf ve bunların gayrı ibadetler ve sevaplar vardır; bunun için namaz büyük ve efdal ibadettir” buyurdu. 

Hak Teâlâ’ya çok hamd ü senâ olsun ki, bizi namaz ehlinden yarattı. Ve bu abd-i âciz dahi der ki:

Namazda bütün azalar ile Allahu Teâlâ’ya tazim olmakla çok ibadetleri cem eder; bunun için büyük ve efdaldir. Mesela, azalar ile Allahu Teâlâ’ya tazim etmek ibtida kalp ile niyet etmeye kalp ile tazim olur. Ve gözleriyle ve kulaklarıyla ve lisanıyla ve elleriyle ve ayaklarıyla ve yüzü ve göğsü ve başı ve bütün bedeniyle Allahu Teâlâ’ya tazim namazda vardır.

Ve namazda Kur’ân ve tesbih ve tehlil (‘lâ ilâhe illallah’ demek) ve tahmid (hamdetmek) ve temcîd (Allah’ı yüceltmek) ve tekbir ve senâ (Allah’ı övmek) ve besmele ve e‘ûzü (Allah’a sığınmak) ve şehadet kelimeleri ve Rasûlüllah sall-Allahu Teâlâ aleyhi ve selleme salavât-ı şerife ve dualar; bunların bütününü namazda okumak vardır. Namazdan başka ibadette böyle türlü ibadetler yoktur.

Le‘alle (belki de) Rasûlüllah sall-Allahu Teâlâ aleyhi ve sellemin “Es-Salâtu ‘ımâdü’d-Dîn.” buyurması bunun içindir; yani “Namaz Din’in direğidir”.

İmdi, namazın fazileti ve medhi çoktur, yazıp dinlemek ile tükenmez. Zira Allah Teâlâ Kur’ân-ı Kerim’inde namaz ile takvâyı çok zikir buyurdu. Zira ‘ınd-i ulûhiyetinde bunlar ziyade makbul olduklarından için, “men ehabbe şey’en eksera zikrahû” fehvasınca (yani “Bir zât bir şeyi sevdikte onun zikrini çok eder”) Hak Teâlâ namaz ile takvâyı ziyade sever demek olur. Lâkin namazsız takvâ olmaz; namaz kılmayanlarda takvâ bulunmaz.

İmdi, “Namaz Din’in direğidir” ve “(Namaz) müminlerin miracıdır”; dünyada ve ahirette feyz ve necat (kurtuluş) ve selamet (esenlik) bulmaya sebeptir. Amma, dünyada namazın faydası, rızıkları ve kâr u kisbi (kazancı) kolay ve çok olur. Ve bütün işleri kendisine kolay olur. Ve Hak Teâlâ ve Ahiret ehli katlarında makbul olur. Şeytan ve insan ve cinnî şerlerden ve bütün marazlardan ve âfetlerden emin olur. Ve günahlardan mahfuz olur. Ve imanı kâmil olur ve ibadetleri ve sa‘yları makbul ve günahları mağfur olur ve Allahu Teâlâ’ya ve Rasûlüne itaat etmiş olur. Ve sair ibadetlere neşâtı ve isteği olur. Ve korkulardan emin olur. Zira Rasûl aleyhissalâtu vesselâma bir havf (korkulacak) iş arız olsa namaza dururdu. Ve hacetlerin ve duaların kabulüne sebeptir. Ve imanın nuru yüzünden görünür…”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Adem T

Maşaallah barakallah Allah razı olsun çok samimi içten bir yazı. Rabbim Namazın hakkını verenlerden, namazla dirilenlerden, namazla yol alanlardan, namazla heyecanlananlardan, namaza özdeş bir hayat yaşayanlardan etsin inşallah
 • Yanıtla

Turan önal

FUTBOL haramdır.çünkü yahudiler ve ingilizler müslümanların Allahü teala sevgisinden, beş vakit namaz kılmaktan ,islami ilimler öğrenmekten ve kuran-ı kerim okumaktan uzaklaştırmak için futbol,basketbol voleybol ve okey oyunların icat ettiler.futbol, basketbol,voleybol ve okey oyunların ruhu değil nefsi emmarenin gıdasıdır. 999kenttrilyon defa uefa şampiyon ligi ve 999kenttrilyon defa uefa avrupa ligi şampiyonun olsa bile ruhu ve manevi kalbi asla tatmin etmez ve doyurmaz.ruh ve manevi kalb ancak sonsuz ve ebedi olan Allahü tealanın sevgisi ve muhabbeti ve sonsuz ve ebedi olan sekiz cennet hayatı tatmin eder ve doyurur.yahudiler ve ingilizler göbek atıp seviniyorlar,müslümanların nasıl enayi ve aptal yerine koyup futbolu ,basketbolu, voleybolu ve okey oyunların peşinde koşturuyoruz. diye seviniyorlar.Futbol maçında takım galip gelince ve takım gol atınca ve şampiyon olunca ruh değil nefsi emmare seviniyor ve haz alıyor.Allahü teala insanların günde beş vakit namaz. kılmaların için yaratmıştır. Beş vakit namaz ruhu ve manevi kalbi gıdasıdır. Teneke parçasından bile farkı olmayan Kazandığın kupaların mezara mı götürecen.mezara bir çorap bile gitmiyor.90 dakika maç izleyip ömür tüketmeyin. 90 dakikada bir buçuk cüz kuran-ı kerim okunur.üç defa 17 rekat farz ve 3 rekat vitr kaza namazı kılınır. Bu anlattılarım hepsi gerçektir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı