• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

Yangından siyaset devşirmek

27 Haziran 2022
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

Bu ülkede yangın kundakçılarından ziyade, yangına körükle giden, yangından siyaset devşirmeye çalışan siyasi kundakçılardan çekinmek gerekiyor. Yangın kundakçı ve sabotajcısını tespit eder, cezasını kesersiniz. Bu ülkenin bir karış ormanında gözü olan, ormanı ateşe veren vatan hainlerine devlet gereğini yapar, yapmalıdır da. Peki, yangının gerçekleştiği ormanlık alanda siyaset devşirenlere, algı operasyonu yapanları ne yapmalı? Yangını yalanla körükleyen siyasetçilere nasıl hesap soracağız? Milletin vicdanına mı havale edelim, onları?

Geçen yıl meydana gelen orman yangınlarında ciğerimiz yandı. Devlet, gereken tedbirleri aldı ve yangın söndürme uçak ve helikopterleri konusunda teyakkuz halindedir. Havalar ısınmaya başladı. Dolayısıyla çok dikkatli olmamız gerekiyor. Tüm yangın gözetleme kuleleri, yangın savaşçıları ve personeller, adeta yangın nöbeti tutmalıdırlar. İhmalden kaynaklanan ve sabotaj amaçlı yangınlarda, jandarma, polis, istihbarat ve tüm yangın birimleri titizlikle görev almalıdırlar.

Yılın ilk büyük yangını Marmaris’te başladı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bölgeye gitti, çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Kirişci “Siyasetin de bir edebi, ahlakı olmalı. İnsanların ağzı fermuar değil ki kapatasınız. Hakikati görmek istiyorlarsa gelsinler burada birkaç saatlerini harcasınlar, hangi şartlarda bu çalışmaların yürütüldüğünü ve ne kadar başarılı olunduğunu görsünler” dedi. 

Devlet, “yeşil vatan” için tüm kurumlarıyla seferberlik ilan etmiştir. Dezenformasyon içeren hiçbir paylaşıma itibar edilmemelidir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangını bölgesine gitti. Gidebilir, gayet doğaldır. Lakin kameraların karşısına geçerek yangınlardan iktidarı sorumlu tutması, yangından siyaset devşirmekten başka bir şey değildir. Kılıçdaroğlu, “Verin görevi bize, biz yapalım, biz bitirelim. Açalım bir kampanya; uçağı da, helikopteri de getirelim buraya” derken, zannedersiniz ki devlet, eli kolu bağlı, hiçbir şey yapmadan bekliyor. Nerede uçak ve helikopterler diye sorarken, yangına müdahale eden helikopterlerin sesi canlı yayından net şekilde duyulduğunda, çok merak ediyorum, acaba Kılıçdaroğlu ve yardımcılarının yüzü kızarmış mıdır? Geçen sene de yangın kundakçılığı yapan Recep İvedik denilen Şahan Gökbakar isimli şarlatan, yine bu yıl da yaptı yapacağını. Karar Gazetesi’nin, yangın istismarcısı Gökbakar’ı neden sahiplendiğini anlamış değilim. Bot hesaplardan ve muhalif sosyal medya hesaplarından CHP liderinin Dalaman’a inişine izin verilmediği yalanını bile servis ettiler. Meral Akşener “Yine uçak yok, yine hazırlık yok. Yine kontrol odası pozları, yine bol miktarda hamaset var” açıklamasını yaptı.

Hiç kimse kusura bakmasın, yangına müdahaleler sürerken, muhalefet partilerinin temsilcilerinin alevlerden iktidarı sorumlu tutması, siyaset devşirmenin daniskasıdır. Marmaris’te yangın devam ederken Kahramanmaraş’ın Andırın bölgesinde de 30 dekarlık bir alanda yangın çıktı. Bu küçücük orman yangınına dahi 2 helikopter gönderen devlet, Marmaris’teki yangına duyarsız mı kalacak? Marmaris’teki yangına 20 helikopter ve 14 uçakla havadan müdahale edildi. Bu filoya ek olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan 5, Jandarma’dan 12 helikopter de yangına destek verdi. Bu kadar aşikar bir gerçeğe gözlerini kapayan, binlerce orman işçisinin mücadelesini görmek istemeyenlere ne denir? Ben lügatten, bunlara verecek isim bulamıyorum.  

Emniyet Genel Müdürlüğü, Muğla’nın Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını sonrası, sosyal medya üzerinden provokasyon yapan hesapların tespit edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, atılan tweet’lerin yüzde 60›ının bot hesaplar tarafından atıldığı açıklandı. Botlar aracılığıyla atılan tweet’lerin yüzde 63›ünün FETÖ iltisaklı, yüzde 16›sının ise PKK iltisaklı olduğu duyuruldu. Devlet, yangın bölgesinde mücadele ederken, muhalefet parti liderleri ve algı operasyonuna soyunan yandaşlarının kimlerin değirmenine su taşıdıklarına bakar mısınız?

Yangın terörü, sabotaj, algı operasyonu ve yalan habercilik en az terör kadar tehlikelidir. Hep birlikte yangının söndürülmesi, sebep olanların araştırılıp ortaya çıkarılması için mücadele etmek zorundayız. Muhalif olmak, ülkenin temel sorunlarına bigane kalmayı gerekli kılmaz. Yangın bölgesinde milletin gözünün içine bakarak yalan söylemenin, algı oluşturmanın ve bölgeden siyaset devşirmenin hiç kimseye bir getirisi olmaz. 

Ormanlık alanlara girişlerin yasaklanmasını canı gönülden destekliyorum. Öncelikle ihmal kaynaklı yangınların önüne geçilmesi için, ormanlık alanlarda her türlü pikniğin yasaklanması şarttır. Sonrasında sabotaj, kasıtlı ve terör kaynaklı yangınlara hedeflenmek lazım. Anız yangınlarında ise, yangın kimin tarlasında çıkmışsa, tapu sahipleri cezalandırılmalıdır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Adem Koska

Ormanı ister kasıtlı isterse bilinçsiz kim yakarsa yaksın,gözünün yaşına bakmadan idam edeceksin. Guzrl bir makale olmuş. Eline sağlık Şanlıdağ'ın

Şahin Alaçatı/İzmir

Yine cigerkmizi ataşa verdiler. Devlet çok şükür yakan şahsı yakalamış,zanlının babasını dinledim ne kadar üzüldüm. Adam perişan olmuş. Hangi baba evladinin câni olmasını ister
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23