• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
01 Mart 2021

Türkiye ABD ilişkileri nasıl olacak?

Stoltenberg, Türkiye’nin DEAŞ ile mücadelesini övdükten sonra şunları söyledi: “Türkiye, en çok terör saldırısına uğrayan NATO müttefiki ve aynı zamanda milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapan bir ülkedir.” Aslında bu iyimser bir yaklaşım. Umarız ABD’nin yeni yönetimi de Türkiye’ye bu perspektiften bakar. Obama ve Trump dönemlerinde NATO toplantılarında gerilim eksik olmadığı gibi, müttefik ülke olan Türkiye sürekli tehdit edildi. Biden yönetimi, Avrupa ve Asya’daki müttefiklerle uluslararası iş birliğini güçlendirmenin yanı sıra Çin ve Rusya’yı sınırlandırmak gibi bir misyon üstlenmeye kalkışsa da Türkiye’nin terörle mücadelesine tavır almaz, Kuzey Irak’tan Akdeniz’e kadar uzanan koridorda Kürt-tabanlı terör devleti inşasına destek vermezse, bizim için yeterlidir. ABD’den daha fazlasını beklemek beyhudedir. 

Trump denen haydut, sadece NATO üyesi Türkiye’yi küçümsemekle kalmadı, aynı zamanda NATO’nun kendisi de asimile edici tavırlar içerisine girdi. Dış politika bağlamında bizim en önemli meselemiz ve kırmızı çizgimiz Suriye, Libya, Doğu Akdeniz’dir. Gelinen süreçte Macron da dahil tüm Batılı liderler ve ABD, Türkiye’nin Suriye, Doğu Akdeniz ve Libya politikalarından rahatsız olmalarını NATO’yu sorgulayarak göstermişlerdi. ABD ile olan güncel konularımız S-400, Türk-Rus ilişkileri, Suriye, PKK ve FETÖ meselesidir. ABD bu konuları bahane ederek Türkiye’yi baskılamaya çalışırsa, bundan iki taraf da kazançlı çıkmaz. Türkiye, hiçbir devletin cesaret bile edemeyeceği; 5 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bizim mülteci meselesindeki anlayışımız, “vicdan” meselesine dayanıyor. Topraklarımıza konuk ettiğimiz mültecileri eğer kabul etmemiş olsaydık bugün onlar da ölmüş olacaklardı. Türkiye’nin içerde ve dışarda, istediği ve yaslandığı temel argüman şu: “Samimi davranıp Türkiye’nin yanında yer almak ve terörle araya mesafe koymak.” Türkiye’nin güvenlik kaygılarına ve sınırlarındaki terör hareketliliğine herkesin saygı göstermesi gerekiyor. Baskının olduğu yerde demokrasi ve insan haklarından bahsedilmesi mümkün değildir. Biden’dan ‘demokrasi ve insan hakları’ adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘baskıda’ bulunmasını talep edenler, empati yapıp, söyledikleri şeyin ne denli paradoks içerdiğini düşünmeleri gerekir. 

Şurası bir gerçektir ki, Türkiye’de gerçekleştirilen bütün askeri darbe, terör saldırıları ve ambargoların arkasında ABD vardır. Türk halkı bu tutumundan dolayı ABD’ye güvenmiyor. Yakın tarihte vuku bulan 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında da Amerika vardır. Fetö’nün ipini tutan ve koruyup bize teslim etmeyen de ABD’dir. Türkiye, Kuzey Suriye’de PKK’nın uzantısı YPG/PYD ile büyük bir mücadele verdi ve harekatlarda terörün nefes borusunu kesti. Lakin ABD bu konuda da samimi davranmayıp sürekli olarak YPG/PYD’ye destek sundu. Bize gelince.. Ne Obama ve ne de Trump döneminde uygulanan yaptırımlar bizi asla yıldırmamıştır. Ulusal çıkarlarımızı savunduk, dik duruşumuzu hiçbir zaman bozmadık. Obama ve Trump’la karşı karşıya gelmekten sakınmayıp, küresel güçlere karşı mücadelemizi savunduk. Biden da benzer tutum sergilerse, Türkiye’nin durumunda bir değişiklik olacağını zannetmiyorum. ABD’nin Türkiye ile olan ilişkilerinde çözümden yana olacağını pek zannetmiyorum. Bendeniz Türkiye’nin ABD ile sürekli düşmanlık sarmalında kalması ve çatışması taraftarı değilim. ABD Türkiye’ye racon kesmeye kalkışmadığı müddetçe dostluk görür. “Sözdeki müttefik” kavramını asıl bizim söylememiz gerekirken ABD’li yetkililerin dillendirmesi, hatta bunu bilinçli olarak seslendirmeleri bir yerlere mesajdır. Türkiye, Biden ve ekibinden dostane bir tutum sergilemesini beklemesin. ABD’nin baskılaması sürecek; S-400, PKK, Fetö, Libya, Suriye ve Doğu Akdeniz konusundaki rahatsızlıkları devam edecektir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yavuz

ABD DÜNYADA TARİHİ EN KARANLIK. KANLI VE KİRLİ OLAN BİR TERÖR DEVLETİDİR. ........................................... ............................................................... DÜNYADA BÜTÜN KATLİAMLARIN. SAVAŞLARİN. FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLERİN. İCSAVASLARİN. DARBELERIN. SORUMLUSU. PLANLAYİCİSİ. ABD .DENEN.TERÖR DEVLETİDİR. ........................................... ............................................................... ABD.İLE DOST.OLAN .ÜLKENİN. BAŞI. BELADAN KURTULMAZ. .. (((ESKİ. BİR DIŞİŞLERİ .BAKANI. )))..
 • Yanıtla

Yasemin

SAVUNMAYI, SALDIRIYA geçmeyi de, İYİ BİLİRİZ.amerika, savaştığı ülkelere yalnız girdiğinde hep, yenilmiştir, Wietnam, Türkiye ile girdiğinde yenmiştir, güney Koreyle, beraber olduğu, örnekte görüldüğü gibi, amerikan,askeri korkaktır halkı,amerikan halkı, Ortadoğuya çocuklarını göndermiyor, Ortadoğuda ölen Amerikan, askerlerinin, ayakkabılarını sokağa dizerek, protesto gösterisi düzenledi amerikalı,kadinlar, geçen yıllarda.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23