• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

Temayül yoklamaları esas alınsın

27 Kasım 2023
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

Temayül yoklamaları yapıldı. Temayül yoklamasının aday adayları arasındaki destek eğilimlerini belirlemek amacıyla yapılan bir oylama şekli olduğunu kabul ettiğimize göre, halkta karşılığı olan, halkın benimsediği aday adaylarını genel merkez de dikkate almalı ve halka rağmen bir yol haritası çizilmemelidir. 

Belediye başkan adaylarının belirlenmesindeki önemli kriterlerden biri olan temayül yoklaması, seçmenin adaylardan hangisine daha fazla ilgi, meyyal gösterdiğini anlamak için kullanılan bir araştırma yöntemidir. Halkta karşılığı olan aday adaylarının ehliyet, liyakat ve temsil kabiliyetleri de elbette önemlidir. Vatandaş da zaten bu kriterlere önem veriyor. Dolayısıyla halkın tercihine saygı duymalı ve genel merkez, halka rağmen aday dayatmasında bulunmamalıdır. Halktan kopuk, sosyal ilişkileri zayıf, vatandaşa tepeden bakan, istişareye önem vermeyen, her kararı kendisi alan bir başkan veya adayları genel merkez kesinlikle aday göstermemelidir. 

31 Mart yerel seçimleri için AK Parti’ye yaklaşık 6 bin aday adaylığı başvurusu yapıldı. 22 Kasım’da sona eren başvuru sürecinin ardından parti teşkilatı yoklama çalışmalarına yoğunlaştı. 81 ilde çevrim içi gerçekleştirilecek temayül yoklamasında yaklaşık 160 bin AK Partili “Kimi aday olarak görmek istersiniz?” sorusuna cevap verdiler. Şimdi sıra temayül yoklamasının ardından anket ve saha çalışmaları da baz alınmak suretiyle, belirlenen büyükşehir, il ve ilçe belediye başkan adaylarının peyderpey kamuoyuna duyurulmasında. 

İktidar partilerinin yerel seçime avantajlı olarak gireceği  bir gerçektir. Geçmiş dönemlerde bu ezberi ancak tencere teorisi değiştirebildi. Ak Parti’nin, yüksek enflasyonla gireceği ilk yerel seçime doğru gidiyoruz. Genel seçimlerde iktidar partisine oy verdiği halde, ilerleyen süreçte partisinin durumundan memnun olmayıp veya gösterilen adaya tepki göstererek, seçmenin muhalif kanada yönelebilmesi de imkan dahilindedir. İşte bu nedenle Ak Parti yerel seçimlerde başarılı olmak istiyorsa, kesinlikle temayül yoklamasına riayet etmelidir. 

Ak Parti hiç kuşkusuz 22 yıldır yerel seçimlerde de başarılı. Bu başarıda elbette Erdoğan’ın payı büyük. 

Gösterilen adayın toplumda bir karşılığı olmasa dahi, seçmen sırf Reisin hatırına partisinden ayrılmıyor. Peki, bu seçimde; bildiğimiz bu ezber aynen devam eder mi? İllere göre değişiklik gösterme ihtimali varsa da genel kanaatin değişeceğini zannetmiyorum. Ülkede bir pahalılık olsa da bu durumun tüm dünyada yaşandığını ve iktidarın performansının yüksek olduğunu seçmen görüyor. Zaten iktidar da krizi ciddiye alarak etkin çözümler üretmeye çalışıyor.

Yani seçmen açısından partisini cezalandıracak bir durum yok. 

Ama durumun böyle olması, şehirlere belirlenecek belediye başkanlarının halktan kopuk, sevilmeyen kişilerin aday gösterilebileceği anlamına gelmez. Kaldı ki muhalefet henüz cumhurbaşkanlığı seçiminin artçı sarsıntılarını bile atlatamadı. Bu kafayla yerel seçimlerde de büyük bir deprem yaşayacaklarını düşünüyorum. CHP, 13 yıl aradan sonra lider değişimine gitti. Aslında Kılıçdaroğlu, Özgür Özel’le değil, değişimden yana mücadele eden İmamoğlu ile yarıştı. 

Özgür Özel’le de yerel seçimlerde bir başarı elde edebileceklerini düşünmüyorum. 

O yüzden Reis için Ankara, İstanbul ve İzmir çok önem arz ediyor. Bu metropol illeri yeniden CHP’nin elinden alırsa, hem gücünü perçinlemiş ve güven tazelemiş olacak, hem de İmamoğlu balonu da patlamış olacaktır. İktidar için değil ama muhalefet için yerel seçimlerin kaybedilmesi büyük bir hezimet olacaktır. Ak Parti açısından, mevcut krizin 2024 yerel seçimlerine menfi etkisinin olacağını düşünmüyorum. 

Bunun birçok nedeni var. Birincisi, bu milletin Reise verdiği kredi devam ediyor. Erdoğan’ın milletin adamı olma kariyeri aynen sürüyor. Bu damarda herhangi bir zedelenme yok. İkincisi, muhalefetin iflah olmaz dağınıklığı devam ediyor. Yakın süreçte CHP’nin toparlanmasının imkânı yok. İyi Parti ise kendi adaylarıyla seçime gideceğini açıkladı. Haydi hayırlısı…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Necmettin Kalkan

Kahramanmaraş'ta yeniden refah partisi güçlü bir aday çikartirsa AK Parti de mevcut belediye başkanı olsn Hayrettin Güngör beyi aday yaparsa bu sefer sayın yazarın dediğinin tersi olur. Maraş halkı Hayreddin Güngör'ü istemiyor. Bu adam millete hep yukardan baktı. Hiç bir projesi yok. Muhtarlarla ve medya ile kavgalı, STK lafı daha düne kadar belediyeye almadı. Ne kadar Maraşlı müdür varsa attı ve dışarıdan adam ithal etti. Buna oy vermeyecegiz

Hanifi Dörtğöz

Güzel bir tespit olmuş ancak temayülü bir kaynaşma ve katılımcılık olarak görüyorum bugüne kadar ak partide temayül sonuçları dikkate alınmadı.gelen koordinatörlerde herkese boncuk dağıttı.sonuçta yerelde oylar düştü. Karşılığı olmayan "Davaya dadananlar değilde davaya adananlar"aday gösterilirse başarı da artacaktır ..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23