• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
28 Eylül 2020

Tarih, biz yaşarken yazılıyor

Tüm dünya ülkelerinde etkisini gösteren salgının, büyük siyasi, sosyal ve ekonomik dönüşümleri tetikleyeceği muhakkak. Hepimiz, sonuçlarını kestiremediğimiz bir süreçten geçiyoruz. Koronavirüs, tüm dünyayı etkisi altına alıp insanlığı tehdit etmeye devam ediyor. Teknolojinin gücü, salgını kısa vadede bitirmeye yetmiyor. Sanayileşme, teknoloji ve bilgi devrimleri ile zirve yapan dünyanın sonunun nasıl olacağını kestirmek şu anda zordur. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceğini söyleyip duruyoruz ya; işte o sürece doğru hızla yol alıyoruz. Salgının ilk dönemlerinde çok güzel önlemler alarak, ilk dalgayı bertaraf etmeyi başardık. Lakin yeni normal hayata geçtiğimizde tedbirleri elden bırakarak vahamete kapıldık. Vaka ve ölü sayısının artmasında hepimizin sorumluluğu var. Dolayısıyla suçlu aramaya gerek yok. Fakirlik ve ölüm korkusu, Müslümana yakışmaz. Tüm musibetlere karşı tedbirimizi alır, sonrasında Allah’a tevekkül ederiz. Batı’nın dediği gibi; salgında ölen ölür, kalan sağlarla yolumuza devam ederiz” diyemeyiz. Batı, kendi insanını, özellikle yaşlı nüfuzunu, bilerek ölüme terk ediyor. Krizin her geçen gün biraz daha derinleştiği ve başta ekonomi olmak üzere bir takım sıkıntıları beraberinde getirdiği bir gerçek. Lakin umutsuzluğa kapılmanın bir anlamı yok. Hem şu andaki süreci ve hem de geleceği; güçlü bir şekilde inşa etmesini başarabilenler ayakta kalacaklardır. 

Reuters, salgın nedeniyle Türkiye’de “korku ve fakirlik” havası olduğunu yazdı. Yaklaşık dört milyon kişinin devlet yardımıyla yaşadığını belirten İngiliz haber ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işten çıkarma yasağını muhtemelen kasım ayında kaldırmasının beklendiği günün öncesinde ekonomiyle ilgili korkunç bir tablo çizdi. Haberde; veriler ve anketler, korku ve hayal kırıklığının iş gücü piyasasında eşi benzeri görülmeyen bir sonuca evrileceği kaydediliyor. Bununla da kalmayıp, salgının AK Parti’nin başarılarını etkili bir şekilde ortadan kaldıracağını, daha da kötüsü, seçmen tabanını 2023 seçimlerinde ağır sınayacağını iddia etti. Reuters, tüm bu iddialarını Merkez Bankasındaki rezervlerin düşüşüne ve Türk lirasının değer kaybedişine bağlıyor.

Reuters’in yaptığı, bir algı operasyonudur. Reuters’in, Türkiye’nin güvenlik açısından aldığı tedbirler, çok hızlı bir şekilde hareket edilerek illerde oluşturulan Pandemi Kurulları ve Hıfzıssıha Kurulları ile burada oluşturulan koordinasyon aracılığıyla mücadelesinden haberi yok. Şu ana kadar salgınla mücadelede Türkiye’den daha iyi konumda olan bir ülke yoktur. Sağlık teşkilatımız süreci çok iyi yönetiyor. Salgın sürecinde uygulanan ekonomik ve sosyal tedbirler bunun göstergesidir. Türkiye, salgın konusunda kim ne derse desin, bir başarı hikâyesi yazıyor. Salgınla ilgili ülkemizin yürüttüğü uluslararası iş birliği girişimlerinin yanında, yeni modern şehir hastaneleri gibi devasa sağlık yatırımları, önemli ölçüde artırılan doktor ve diğer sağlık personeli kapasitesi büyük bir imkan ve avantaj sağlamıştır. 90 binden fazla vatandaşımız salgın nedeniyle yurt dışından ülkemize getirilerek 14 günlük karantina süreçleri ücretsiz olarak sağlanmıştır. 150’den fazla ülkeye salgın nedeniyle uluslararası yardım elimizi uzattık. Bir ülke düşünün ki, salgın döneminde hem kendi ülkesini ayakta tutuyor, hem de dostluk ve yardım elini zorda kalana uzatıyor. Bu ülkede korku ve fakirlik endişesi olabilir mi? Türkiye, salgın sürecinde veren el olmuştur. Üstelik bu yardımları yaparken dil, din, ırk ayrımı gözetmiyor. Tarih, biz yaşarken yazılıyor. Sanıyorum Ak Parti tüm dünyayı derinden etkileyen bu salgında, dünya ve ülkemizde yaşananları ve bu mücadelede yapılanları tarihe mal etmek üzere kayıt altına alıyordur. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Can

TR nin vaka sayisi 300 000 küsür yanibasinda olan yunanistan 14 000. Nüfusu 10 milyon. Avrupa da en yüksek vaka sayisi olan ülkelerdeniz. Almanya nin nüfusu bizim gibi 80 milyon yaslilari bizden kat kat fazla vaka sayisi 300 000 e gecmedi ölü sayisi 9000 lerde. Yani halimize sükür edelim ama kibirli olmayalim. Ayrica vatandasin issizlik ve ekonomi darbogaz ile bogustugu gizli sakli degil etrafiniza bakinca ortada. Öyle her sey cennetlik gibi göstermeye havada kaliyor. Bosuna faizleri artirmadilar ama bunu bile elestiren bir yazar görmedik.
 • Yanıtla

Okur

Böyle gaz vere vere memleketi ne hale getirdiniz. Beş maskeyi kendi vatandaşına layık görmediler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23