• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

Rasyonel politika, hukuk ve insan hakları

12 Haziran 2023
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

 

Ak Parti, ekonomi ve hukuk konularında ilk on yılındaki politikalarına dönüş yapıyor. İsabetli bir karardır bu. Zira Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden ve tartışmacı dilden kurtulması gerekiyor. 

Siyaset dili naif ve kucaklayıcı olmalıdır. Siyasi istikrar kadar ekonomik istikrar da bir o kadar önemlidir. Rasyonel politika, özelikle ekonominin rayına oturtulması için zorunludur. Rasyonel politikaya dönüleceğini, hukuk ve insan hakları konusunda daha evrensel kurallarla yol alınacağını düşünüyorum. 

Bu anlamda atanan yeni bakanların söylediği şeyler de zaten bunu teyit ediyor. 

Mesela ekonominin yeni patronu Mehmet Şimşek’in söylediği: “Hükümetimizin temel hedefi toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki dönemde, bu hedefe ulaşmada, şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır” sözlerini de rasyonel zemine yönelişin bir ifadesi olarak değerlendirebiliriz. 

Aynı şekilde hukuk ve insan hakları konusunda da Ak Parti’den, ilk on yılındaki gösterdiği üstün performansını bekliyoruz. Bu anlamda da İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın söyledikleri umut verici. Ne diyor Yerlikaya: “Görev ve sorumluluklarımızın bilincindeyiz, temel referansımız hukuk ve insan haklarıdır, bundan asla taviz verilmeyecektir.”

Bu adımların atılmasını samimi buluyorum. 

Türkiye’nin kurtuluşu, dar boğazdan çıkışı ve ekonomik anlamda rahatlaması, rasyonel, gerçekçi ve adil politikalarla mümkündür. Sahasında uzman kişilerin bunu başaracağına inanıyoruz. 

İhale kanunları da sürekli kontrol edilerek, tekrar tekrar gözden geçirilerek, boşluklar tespit edilerek kaçak noktalar kapatılmalı ve her şey şeffaf hale getirilmelidir. 

Türkiye’nin kalkınması ve ekonomik anlamda güçlenmesi diye bir kaygıları olmayan açgözlü rantçıların önü kapatılmalıdır. 

Yeni dönemde bu tür kişilere çok dikkat etmek gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’nde kabine yok, bilindiği üzere “bakanlar” var. Erdoğan, yeni dönemde önceki bakanların neredeyse hepsini değiştirdi. 

MİT’teki derin tecrübesi, sessiz yürüyüşü ve akademik kariyeriyle Dışişleri Bakanı olarak atanan Hakan Fidan da isabetli bir karar. 

Tevazu sahibi ve israf konusunda hassasiyetiyle bilinen Ömer Bolat da iyi bir tercih. Ticaret Bakanı olmasına sevindim. Allah utandırmasın. 

Bir önceki yazımızda ehliyet ve liyakate önem verilmesini söylemiştik. Bununla gerçekleştiğini görmek elbette bizleri memnun ediyor. MİT’in başına da İbrahim Kalın atandı. Anlaşılan siyaset ve önemli kritik noktalar emin ellere teslim edilmiş.

Türkiye, uzun bir süredir ekonomik kriz, orman yangınları, sel felaketi, salgın hastalık ve deprem gibi sorunlarla mücadele etmekten yorgun düştü. Hepimiz enflasyonu düşük, ekonomisi güçlü bir ülke arzuluyoruz. 

Bu yeni dönemde, umarız sık sık bakan değişikliği garabeti yaşamayız. Bırakalım işinin ehli insanlar görevlerini yapsınlar. Kanunlar neyi emrediyorsa ve bu ülke hangi ilkelerle düze çıkacaksa, insanlar nasıl ve ne şekilde mutlu olacaksa onlar yapılsın. Şimşek başarılı olmak için “iki yıl” istedi. Biz de sözümüzde durup, 2 yıl boyunca Mehmet Şimşek’in başarılı olması için hem dua edelim, hem de kararlarına müdahil olmayalım. 

Yeni döneme popülizm yanlısı bakanlarla başlanmadı. Ülkedeki durumun vahametini çok iyi bilen, atandıkları makama artı değer katacaklarını umut ettiğimiz bakanlar tercih edildi.

Hiç olmazsa ekonominin patronuna 2 yıl karışmaksızın, akılcı ve gerçekçi politikalarla hayat pahalılığını önlemesine müsaade edelim.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Rıza Tevfik Kısakürek

Hele AK Parti ile bir dönem daha geçirelim gerisi Allah kerim yedieyimizde yeniden Refah Partisi var

Mustafa Zencir

AKP ilk 10 yılındaki fabrika ayarlarına dönüyor demişsiniz el Mahkum,el insaf... inşallah iyi olur
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23