• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
21 Eylül 2020

Orta Doğu’da dengeler değişebilir

 

Türkiye’nin başarısı, içeriden ziyade dış politikada gizlidir. Pandemi nedeniyle dünyanın tüm ülkelerinde kriz var. Dolayısıyla ekonominin krizden etkilenmesi ve ülkelerdeki maddi çöküş normaldir. Dengeleyici politikalar, reformlar ve turizm sektörü bu süreçte can suyudur. Salgında diğer ülkelere kıyasla çok iyi noktadayız. Sağlık sektörünün başarısı ve vatandaşın tedbirlere uyması, felaketi kolay atlatmamızı sağlayacaktır. 

Orta Doğu savaşları pandemiye rağmen devam ediyor. Vekalet savaşının ne zaman biteceği, küresel aktörlerin alacağı pozisyona bağlı. Uluslararası aktörlerin yürüttüğü vekalet savaşlarında gösterdikleri bahanelerin hepsi sahte ve göz boyayıcıdır. Kendi ülkesini ve dünya mazlumlarını tek düşünen Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ne denizde ve ne de karada sömürgecilik yapmak, bize yakışmaz. Zaten Türkiye’nin de böyle bir amacı yoktur. Körfez Savaşını haklı çıkarmak için, Irak’ın Saddam’ının elinde kitle imha silahı olduğu yalanına sarılanlar Irak’ı yıllarca işgal ederek kan kusturdular. Aynı taktiği ABD Suriye’de uygulamaya devam ediyor. Obama denen zalim tağut, 2011’de Libya’daki ayaklanmayı bastırmak için, Kaddafi’nin Sahra Altı Afrika’dan paralı askerler getirdiğini iddia etmemiş miydi? Sonrasında BM Güvenlik Konseyi, Libya askeri havacılığına uçuşa yasak bölge ilan etmişti. Fransa, İngiltere ve ABD’nin üçlü şeytan şebekesi oluşturup Libya’yı bombaladıklarını unutmadık. 

Bugün Libya, bambaşka hesapların odağı bir ülkedir. Arap Baharı adı altında başlatılan hareket, şeytanizme uşaklık eden sefih idareciler yüzünden coğrafyaya istikrar getiremedi. Hiç kimse Libya’da, o savaşmakta olan paralı askerlerin sadece Afrikalı göçmenlerden oluştuğunu iddia etmesin.. Orta Doğu stratejinin bir ayağıdır Libya. Dolayısıyla küresel keferelerin bölgede Türkiye’ye kolay kolay söz sahipliği vermesi beklenmemeli. Türkiye bu hakkı, söke söke almalıdır. Hak verilmez, gerekirse; masada ve sahada mücadele edilerek alınır. Sismik gemisinin geri çekilmesi bir taviz değil, bilakis Türkiye’nin masada diplomasiye açık olduğunun göstergesidir. 

ABD ve müttefiklerinin Orta Doğu’da yürüttüğü savaş, terör örgütü ismini verdikleri İslamcı güçleri bertaraf etme mücadelesi değildir. Orta Doğu, sadece enerji ve su savaşlarının, sömürgeyi yaygınlaştırmanın yapıldığı bir coğrafyadır. Terör, sömürülmek istenen bölgenin bahanesidir. İşgalci küresel güçler, sömürmeye niyetli oldukları bölgeye önce terör belasını salıyorlar. Ardından kendileri terörü yok etmek bahanesiyle ülkeyi işgal edip, mazlum halkları katlediyorlar. Sömürge işlemi gerçekleştikten sonra sıra, terörü imha etmeye geliyor. Sahnelenen oyun bu ve biz bu filmi çok seyrettik. Lakin karşılarında bu sefer, her yapmak istediklerine onay verecek bir lider yok. Erdoğan gibi dirayetli bir lider, hesaplarını altüst ediyor. Enerji pazarının en etkili aktörlerinden olan Libya’daki mücadeleye biraz da bu cepheden bakmakta fayda var. Ne işimiz var Libya’da? diyenler, dünya gerçeklerinden, gelişmelerden bihaber zavallılardır. Rusya bile Afrika’da varlığını sergileyerek nüfuz alanını Akdeniz’e kadar genişletmenin hesabını yaparken, bizdeki muhalefet; ne işimiz var Suriye’de, ne işimiz var Libya’da demeye devam ediyorlar. Dünya petrol piyasasının hesabını sadece Rusya yapmıyor. 

Aynı şekilde Yunanistan, Fransa, İngiltere ve ABD de bölgede söz sahibi olmanın mücadelesini veriyorlar. Peki söz konusu Türkiye olunca, neden felaket tellalları Batı ile birlikte hareket ediyorlar? 

Şu anda NATO ülkesi olan Türkiye’yi; Rusya, Fransa, Mısır ve BAE ile bir çarpışmanın eşiğine getiren Erdoğan değil, Ankara hükümetine sırtını dönenlerdir. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki askeri hareketleri endişe verici değil, bilakis dengeleyici faktördür. Türkiye’nin hedefi, Orta Doğu’yu kendisine diz çöktürmek değil, aksine coğrafyanın mazlumlarını zalimlere ezdirmemektir. Halkları Müslüman olan Arap uluslarının da garantörü Türkiye’dir. Şimdi Batı ile birlikte dans eden BAE, çok yanlış bir oyunun figüranıdır. 

Türkiye’nin  “Mavi Vatan” askeri stratejisi, Ege’nin, Akdeniz’in ve Karadeniz’in üzerinde oynanan oyunun bozulması anlamına geliyor. Varsın birileri buna “hakimiyet” kavgası desin. Ne yazar! Ama bu aynı zamanda Yunanistan ve Kıbrıs için doğrudan  tehdit oluşturmaz mı? Dediğinizi duyar gibiyim. Ne yapalım, Yunanistan istemiyor diye, Ege’yi, Akdeniz’i işgal etmelerine göz mü yumalım? Bu savaşı göze alanlar, birçok emtia ve ticaret noktasının tehdit altında olacağına razı olsunlar. Ha bölgede istikrarı bozmaya çalışanlar, kıyı devletlerinin, petrol ve gaz ihracatçıları ile AB-Asya arasındaki ticaretinde riske gireceğini hesap etmelidirler.

Orta Doğu, birçok gelişmeye sahne olabilir. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abuzar

Hayali kurgusal konjonktürel analiz yorum.!Don Kişot ca.! Recep beyde böyle bir hayal içinde veya.!.. Gaflet içinde! Kardeşim sahi siz gündemin çok gerisinde kaldınız.. Oyunda öyle hızlı hamle ve blöfker dönüyor ki haberiniz yok! Libya da taşı tarağı toplama zamanı geldi. ABD dengelerisaplamak için bizi kullandı,rol bitince hadi yallah dedi.. Mısırlı ve İhvancı gazeteci Sabır Meşhur,olan biteni çok güzel anlatıyor you Tobe kanalında..! Ayrıca İran ve Rusya ve de Türkiye şapa oturtukdu! Tabi Türk kamuoyundan saklanıyor.. Nemi oldu! ABD de İsrail, Kuveyt, BAE, Suud petrol ve doğal gazı bundan böyle bu ülkelerden İsrail in Hayfa limanına döşenecek boru hatları ile Basra ve Kızılseniz yolu ve riskini kaldırılıp, İSRAİL'İ enerji arzında güçlü ülke konumuna getiriyor! Ya işte böyle.. Sen de kalmış ümmetin umudu Recep diye hayal kuruyorsun.. Kaç ülke lider biliyor. En son Sudan dahi Sevadin ada anlamasını iptal ediyor.. Neden oldu! Yahu kavga etmediğin, ikili çıkar için arayı bozmadığın ülke kaldımı! Kendi halkı ile davalı olan başka lider varmı! 36 000 kişi ile davalı lider mi olur! İçerde kavga dışarıda kavga.. Batmış şirketlere iflas ve konkordato açıklama yasak ve ertleme getir, çalışmayan işletmelere işçi çıkaramazsın ama ücrete verme diye ucube ekonomik yaptırım kararı verirsin.. Amaç işsiz sayısı aramasın diye.. Sektörleri ayağa kaldırıp millete aş ve iş sağlayacağı yerde beton mücahidi yandaşların stokta kalmış komutlarını elden çıkarsınlar diye karşılsız para bas, 1 yıl ödemesiz düşük faiz ile kredi ver, kamu zararı oluştur..Sonrada piyasaya pompaolanan ana para ve faiz rakamları ile büyüdük diye yalan söyle.. Oysa 4 tarafta savaş hali varken, . Paranın çar çur edilme zamanımı! Libya da olanlar ne! ABD, İngiltere ve AB nin ortak kararı ile Libya da duruma el koydular.Serraç görvş bitti. Görüntüde istifa ettirilecek!Çünkü Libya da asıl mesele petrol doğal gaz kontrölü ve AB ve NATO nın güneyden kuşatılmasının önlenmesi idi.. Bizi Tobruk ve Trablus savasın görüntüsü ile Rusya'nın Libya da askeri üs ve enerji kontrolüne karşı piyon olarak kullandılar! Recep beyin meşru hükümet dediği UMH başındaki Serrac, BM nin şartlı görev verdiği kişi idi!Aynı BM şimdi yeni denklem ile görevine son verdi. Suriye de olanlar neden saklanıyor.. Türk askeri kuşatıldı Hama tarafından...İdlip ha bugün ha yarın patlayacak Ama yandaş medya Reis güzellemesi derdinde! Ev yanarken camda sacını yarayan aşufte modunda lar .
 • Yanıtla

Akinci.

Cok basit bir gercek var, mazlumlarin yaninda TURKIYE'dir, zalimlerin karsinda TURKIYE'dir, ALLAH C.C, Islamin, Resulullah a.s son ordusu, TURK ORDUSU'dur, yasasin TURKIYE, korkmak yok, pes etmek yok, bir adim geri yok, ALLAHIM askina ileri son nefese kadar! Burdayiz, heryerdeyiz, simdi sira bizde!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23