• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

İsrail’e Hamas saldırısı ve Kudüs davası

09 Ekim 2023
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

 

“Yüreğimin yarısı Mekke’dir, geri kalanı da Medine’dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır.”

Üç semavi din için kutsal kabul edilen  Kudüs, İslam’ın ilk kıblesidir.

Yıllardır İsrail askerleri Filistin’de çoluk çocuk demeden katliam yapıyordu. Kudüs’ü işgal altında tutan Siyonist güç, Kudüs’ün  İsrail’in başkenti olma teklifinde dahi bulunmuştu. 

Yıllar sonra ilk kez HAMAS, İsrail’e sızdı ve hem İsrailli asker ve bazı sivilleri öldürdü, hem de rehin aldı. Bundaki amacı da belli. İsrail zindanlarında yatmakta olan Filistinli vatandaşlarla İsrailli rehinelerin takas yapılması. Harekâtın ismi Aksa Tufanı. Hamas, Gazze’den İsrail tarafına hem roket atıyor, hem de bizzat kendi askerlerini İsrail topraklarına sızdırmayı başardı.

Şimdi başta İsrail olmak üzere tüm dünya, Hamas’ın büyük çaptaki bu saldırılarını istihbaratın nasıl önceden göremediğini  tartışıyor. Öyle ya; teknolojinin bu denli geliştiği bir dünyada, Filistin-HAMAS örgütünün İsrail’e sızması ve roketle dövmesi nasıl olabilir? 

Vurmaya ve işgale alışık olan Siyonist İsrail, bir türlü vurulmayı kabullenemiyor.

Gazze Şeridi’ni Hamas kontrol ediyor. Örgütün silahlı kanadı Kassam Tugaylarının iki gün önce İsrail’e başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu, Gazze sınırına yakın İsrail kentlerinde sürüyor. Filistinli grupların da bölgedeki yerleşim yerlerine girdikleri eğer doğruysa, bu kez İsrail’in ve Netanyahu’nun işi zor.

İstihbarat bu saldırı ve sızmayı nasıl göremedi?

Siyonist İsrail şokta. Nasıl olur da HAMAS İsrail’i vurabilir? MOSSAD da hikayeymiş.

Baksanıza HAMAS’ın bu denli çaplı hazırlığından haberi bile olmamış. İşin içinde iş arayanlar olacaktır. “Kefereye gün doğdu” diyenler olacaktır.  Yaşlı bunak Siyonist Netanyahu, “Öncelikli hedefimiz topraklarımıza giren düşman unsurları temizlemek, saldırıya uğrayan yerleşim yerlerinde güvenlik ve huzuru tesis etmek” dedi. Peki, senin yıllardır Filistin topraklarını işgal etmene ne demeli? HAMAS, bu kez İsrail’in nasırına çok kötü bastı. Kassam sözcüsü Ubey’de, tüm Filistinlileri İsrail’e karşı başlattıkları “Aksa Tufanı operasyonuna” katılmaya çağırdı. Savaş, büyüyecek gibi duruyor. Sonucun ne olacağını şimdiden kestirmek güç.

Herzog, uluslararası topluma “Hamas ile müttefiki ve destekçisi İran’ı koşulsuz kınama” çağrısı yaptı. İsrail ordusu boş duracak değil ya. 

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırı başlatan İsrail’e gün doğdu.

Orta Doğu’nun en büyük istihbaratı, neredesin?

HAMAS’ın amacı, savaşı sürdürüp işgal altındaki toprakları kurtarmak ama korkarım bunun zararı Filistin halkına dokunacaktır. 

Şimdilik Yahudi devleti şokta ama toparlanıp saldıracaktır. Keşke Hamas başarılı olsa. Hiç kimse Filistin halkına ve İsrail topraklarına giren Hamas’a terörist diyemez. Asıl terörist Siyonist İsrail ve ona destek verenlerdir. İsrail devleti müzakereden, çözümden anlamaz. “Ne gerek vardı bu işgale”, zaten İsrail’le müzakere ve ateşkes halindeydik diyenlere katılmıyorum. 80 senedir Filistin işgal altında. 

İlk kıblemiz Mescid-i Aksa, altında Süleyman mabedi var denilerek sürekli kazılıyor. Ötelerden beri süregelen bir Kudüs davamız var bizim. Kucağımıza beleyerek büyüttük. Kudüs için ağıtlar yazdık, şarkılar söyledik. Özel Kudüs günleri düzenledik. Kudüs şairimiz dahi oldu. Rahmetle anıyorum Akif İnan›ı, Nuri Pakdil›i. Sizin de annenizden kalan bir Kudüs sevdası mirasınız olsun.  Makalenin başındaki dizeler Pakdil›e ait. Yedi Güzel Adam›ın nazarında Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın çok özel yeri vardı. 

Devletler arasında diplomasi esastır. 

Demokratik ve barışçıl bir dil gerekiyor. 

Nitekim Türkiye de öyle yapıp, tarafları itidalli olmaya, gerginliği tırmandırıcı eylemlerden uzak durmaya çağırıyor. 

Akif İnan’la noktalayalım.

 “Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde

Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu

Varıp eşiğine alnımı koydum

Sanki bir yer altı nehir çağlıyordu”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Konsolasa

Hangi konsolukda calisiyorsun?

Emekli

Geberesin İTRAİL LEŞİNİ göreyim
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23