• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

Hizbullah ve PKK

20 Mart 2023
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

 

Kavramlar üzerinden birbirimizi vurmayı ve itibarsızlaştırmayı çok seviyoruz. Birbirimizi anlama ve empati yapma yerine ötekileştirmeyi tercih ediyoruz. Hoşgörü ve erdemli olanı değil, sermayesi olmayan basit yolları tercih ediyoruz. 

El kapısını hoyratça çaldığımızda, Birgün kendi kapımızın da aynı şekilde çalınacağını hesap etmiyoruz. Sözü uzatmadan, iktidar ve muhalefet arasındaki kavgaya değinmek istiyorum. 

Daha önceki yazılarımızda Ak Parti’nin Kürt seçmen ile gençlik üzerinde bir çalışma yapması gerektiğini belirtmiş, kararsızlar havzasındaki oyların kendisine dönmesi için radikal hamleler, inandırıcı projeler geliştirmesini söylemiştik. Deprem öncesi iktidar ile deprem sonrası iktidar cephesinde değişen bir şey var mı? 

Aslında pek fazla değişen bir şey yok. Yaklaşık 11 ili vuran deprem felaketi konusunda ilk 3 gün dışında iktidarın bir zaafı yok. Devletin tüm kurumlarını seferber etti ve bölgede devlet güçlü bir şekilde hizmetlerini sürdürmektedir. Dolayısıyla muhalefetin buradan kendisine çıkarabileceği bir malzeme yok. Zaten iktidar da deprem öncelikli bir siyaseti eksenine alarak seçime hazırlanıyor. 

Benim üzerinde durmak istediğim konu; HÜDA PAR ve HDP’dir. 

Malum HDP denilince PKK akla geliyor.. bazıları da HÜDA PAR dendiğinde, Hizbullah akıllara getirmeye çalışıyor. 

Her iki partinin de yaslandığı seçmen profili Kürtler. 

Partilerin terör örgütleriyle irtibat ve iltisaklı olduklarına şahıslar değil adli mekanizmalar karar verir. Devletin hakimi ve savcısının,  Adalet Bakanlığı’nın terörle irtibatlandırmadığı yapıları sırf itibarsızlaştırmak ve oradan kendimize fayda sağlamak için giriştiğimiz yol, gün gelir başımıza bela olur. 

HÜDA PAR için mesnetsiz dillendirilen “Hizbullah’a yakın durma” iddiası ortada. Aynı şey PKK ve HDP için de geçerli. 

İktidar; HDP ve PKK üzerinden muhalefeti onlarca somut örnek göstererek terörle işbirliği yapmakla suçlamıştı. 

Hizbullah’ın belki de tanımını dahi bilmeyen kişiler, şimdi HÜDA PAR’ı terörle ilişkilendirmeye  başladılar. 

Şiddet yoluyla hiçbir düşüncenin zemin bulacağını düşünmüyorum. İslam gibi aziz bir dini dahi tebliğ ederken zor kullanılamaz. Siz, doğru bildiğiniz hakikati anlatmakla mükellefsiniz. Kalplere hükmedecek olan Allah’tır. Ancak ne var ki, Lübnan kaynaklı Hizbullah’ı terör örgütü olarak görüp de tüm dünyanın başının belası olan İsrail hakkında tek kelam etmeyenlerin de samimiyetinden kuşku duyarım. Lübnan’daki Hizbullah da bir siyasi parti ve aynı zamanda Şia geleneğinden gelen, askeri yönü de bulunan örgütsel bir yapıdır. Hizbullah 1982 yılında İsrail’i, işgal ettiği Güney Lübnan’dan çıkarmak için kuruldu. İşgalci Siyonist İsrail’e karşı kurulan örgütün elbette kabul etmediğimiz radikal karar ve eylemleri vardır. 

Devam edelim. Aslında ne iktidarın ve ne de muhalefetin terör örgütlerine alan falan açtıkları yok. Ak Parti ve MHP’nin  getirmiş olduğu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yüzde 50+1’i zorunlu kıldı. Bu da partileri ortak hareket etmeye ve ittifaka mahkum etti. 

MHP ile birliktelik sonrası Ak Parti, Kürt seçmeninin küçük bir kısmını kaybetti. 

HDP ise yönünü ve desteğini muhalefetten tarafa kanalize etti. 

İktidar bundan rahatsız olduğu için, bir yandan muhalefetin terörle irtibatını belirtirken, diğer yandan da HÜDA PAR gibi partileri safına dahil ederek, küsen Kürt seçmeni kazanmayı hedefledi. 

Şimdi soru şu: İktidarın da muhalefetin de mecbur kalınmasa her ikisinin de tercih etmeyecekleri ittifaklar ne derece doğru?

Ve bir başka soru: Hangisinin eli daha güçlü? 

Ben her şeye rağmen iktidarın daha güçlü ve şanslı olduğunu düşünüyorum. Dikkat edilmesi geren husus şudur: İktidar ve muhalefetin yaslandığı yapıları temsil eden grupları karşı karşıya getirmemeye özen göstermek gerekiyor. Bir seçim uğruna kitleleri birbirine vurdurmanın faturası ağır olur. Demokrasiye zarar vermeden, birbirimizin hak ve hukukunu çiğnemeden bir seçim yapalım. Kimse kimseye hükmetmeye çalışmasın. Herkes özgür iradesiyle sandığa gitsin ve tercihini kullansın. Birbirimizi anlar, farklı düşüncelere saygı duyar, kimseyi ötekileştirmezsek, sonuçta kazanan bizler oluruz. Benim şahsi fikrim Erdoğan’dan yana. Yeniden Cumhurbaşkanı seçileceğini düşünüyorum. 

Birilerinin Erdoğan hakkında, değişim dalgalarına maruz kalmış milleti, “bin yıl önceki referanslara sabitleyip, teskin etmekle, kendi koltuğunu korumaya çalışıyor” argümanı doğru bir tespit değil. Türkiye’nin kahir çoğunluğu Müslüman ve hakim kültür İslam’dır. Müslüman bir liderin, Müslüman bir topluluğa yaklaşım ve kullandığı dil tabii ki de İslâmî olacaktır. 

Sizin “bin yıl önceki değerler” diye nitelendirdiğiniz şey, Allah’ın aziz dini İslam’dır. CHP’yi bu ülkede 70 yıldan beri muhalefette bırakan ana saik de budur işte. Kılıçdaroğlu bunu gördü ve o kafayla sittin sene iktidar olunamayacağını anladığı için, CHP gibi seküler bir yapıyı dinle barıştırarak dönüştürdü. Burada da Ak Parti’nin millete kazandırdığı bir kazanım söz konusu. 

Kılıçdaroğlu ve ekibine de saygı duyarım. Sandık başına gidildiğinde herkesin vicdanı ve aklı ile hareket edeceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Dolayısıyla hür irade ile gerçekleşecek seçimlerin sonuçlarına herkesin rıza göstermesi elzemdir. Kazanan kim olursa olsun, “millet kararıdır” deyip saygı duyacağız. Ahlaklı, erdemli, anlayış ve hoşgörülü bir seçim süreci dileğiyle...

..............

Kahramanmaraş merkezli depremlerden ders çıkaralım. Yeniden eski hatalarımızı tekrar etmeyelim. Kaybettiğimiz o kadar canı unutmayın. 

Hepsinden de önemlisi, sağlam zemine sağlam bina yapalım. Yıkımda en ufak pay ve ihmali olanları, deprem bölgesinin imarından uzak tutalım.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Selami

Hüda par ın ööncesini bilmem amma gn. Bşk ları her türlü terürü lanetliyorum diyor bence yeterli HDP bunu demediği halde CHP yi destekliyor sus pus konuşan yok iki yüzlüler

Bekir Özsoy

Kılıçdaroğlu'nu anketler önde gösteriyor ama inanmayın kesinlikle. Reis bu seçimi de alnının akıyla önde bitirir. Küfür cephesi birleşti tek yumruk oldu Müslümanlar olarak bu bize çok şey söylemiyor mu?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23