• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

HDP’nin amacı nedir?

16 Ocak 2023
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

 

Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında çok iyi bir arabuluculuk yaptı. Diplomasi açısından Ak Parti iktidarı oldukça başarılı. 20 yıllık hizmetlerine baktığımızda, şu anda tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz ve sosyal bunalımı hesaba katmazsak, Türkiye için çok önemli kazanımlar olduğunu söyleyebiliriz. Ak Parti ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, yerli ve milli bir ittifak olarak tanımlanabilir. Ama unutmayalım ki, siz ne kadar yerli ve milliyseniz, muhalif cephe de bir o kadar yerli ve millidir. Hiç kimse Moskova’dan gelip de siyaset yapmıyor.

İktidar ve muhalefet arasında yaşanan sert kutuplaşma, tarafların sağduyusu ile uzlaşmaya dönüşebilir. Tüm olumsuz şartlara rağmen Erdoğan hâlâ toplumun yarısının oyunu alabilecek güçte. “Erdoğan gitsin, gerisini sonra düşünürüz” diyen muhalefet, toplumun önüne güçlü bir model ve gerçekliğe yakın proje koyamadı. 2023 seçimine gidilirken HDP faktörü ve Kürt seçmenin belirleyici, kilit misyonu gelip kapıya dayandı. Yazıya bu perspektiften bakmanızı istirham ediyorum.

Her partinin bir misyonu, amacı ve varmak istediği bir hedefi vardır. HDP de meşru bir parti olduğuna göre (aksini iddia eden, gereğini yapmalıdır) elbette 2023 seçimleri için onun da ajandasındakileri uygulayacağı muhakkaktır. Öncelikle şu hususun altını önemle çizelim. HDP, oy alarak meclise girmiş bir partidir. PKK’ya sempati duymasını eleştirebiliriz, terörden kendisini arındırması gerektiğini söyleyebiliriz. Partilerin kapısına kilit vurmak demokrasilerde olamaz, olmamalıdır da. 

Seçimle gelen seçimle gitmelidir. 

HDP KURBANLIK KOYUN DEGİLDİR

Ben oyumu Ak Parti’ye vereceğim. 

Geçmişte nasıl ki Refah Partisi’nin ve Ak Parti’nin kapatılmasına karşı çıktıysam bugün de HDP’nin veya bir başka Parti’nin kapatılmasını onaylamam. Daha önce de yazdım, bu ülkede Kürtlerin oyunu alamayan iktidarın da, yapılacak seçimlerde HDP ile aynı fotoğraf karesinde görünmek istemeyen, ama aynı zamanda Kürtlerin oyuna da talip muhalefetin de işi zor. 

Seçim öncesinde ve sonrasında bir huzur ve rahatlamaya ihtiyacımız var. Türkiye bu gergin, ötekileştirici ortamdan kurtulmalı artık. Şu anda Cumhur ve Millet ittifakının oyları birbirine yakın. Bu denklemi HDP’nin değiştirebileceği tahminediilyor.. 

HDP, görebildiğimiz kadarıyla şu anda herhangi bir blokta yer almıyor. HDP’nin piramidi Millet ittifakına daha yakın dursa da Kürt seçmen açısından bir şey söylemek için henüz erken. 

Bu seçim farklı bir seçim olacak. Bir tarafta 20 yıldan beri bu ülkeye hizmet eden; vesayet sistemini, oligarşik yapıları kıran bir Ak Parti gerçeği var, diğer tarafta ise yeniden parlamenter sisteme döneceğini söyleyen muhalefet var. 

HDP’nin oyuna talip olan muhalefet, iktidarın hışmına uğramamak için HDP ile aynı fotoğraf karesinde görünmek istemiyor. 

Muhalefet, her şartta HDP’nin kendilerine destek vereceğini düşünüyorsa yanılıyordur. 

Nitekim HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şu sözleriyle kurbanlık koyun olmadıklarını deklare etmiş oldular: 

“İlkesel yaklaşımlarımız elbette ki var. Bu ilkesel yaklaşımlarımızı zamanı geldiğinde oturup konuşabiliriz, zamanı geldiğinde müzakere edebiliriz, zamanı geldiğinde diyalog içinde olabiliriz. Ama HDP’nin şu anki kararı kendi adayıyla seçimlere gitmektir. HDP olarak en kısa zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye halklarıyla paylaşacağız.” 

Muhalefet cenahı HDP’nin bu açıklamasını nasıl yorumlar bilemem. Bildiğim o ki, HDP bu çıkışıyla seçimleri ikinci tura bırakmayı planlayarak, pazarlık payını artırmayı düşünüyor. HDP’nin yaptığı, iktidarın dolmuşuna binmek veya onun değirmenine su taşımak olarak değerlendirilemez. Belli ki HDP Ak Parti’ye sıcak bakmıyor ama kendisini sürekli masanın altına süpüren muhalefete de hemen teslim olmak istemiyor. 

Öyle görünüyor ki HDP seçimlere kendi adayıyla girecek. Sancar’ın “Bizle müzakere edilirse ortak bir adayda elbette buluşmak isteriz. Buluşulmuyorsa da kendi adayımızı belirleriz” sözleri de bunu teyit etmektedir.

HDP’nin aday çıkarması muhalefete bir şantaj veya iktidara bir tehdit unsuru olarak görülebilir mi? 

Hayır, görülemez. Gayet doğru bir adım. 

Her partinin kendi seçmenine karşı bir sorumluluğu, hedefi ve misyonu vardır. HDP’ye ancak size hizmet ettiği ölçüde bir değer verirseniz, bunun Kürt seçmendeki karşılığı bellidir. HDP’nin, bir parti olarak özerk bir kimliği olamaz mı?

HDP, iktidarın yedek lastiği olmadığı gibi muhalefetin de her söylediğini körü körüne yapacak şamar oğlanı değildir. 

İyi Parti’ye sorun hele, HDP meşru bir siyasi parti mıdır? 

HDP, muhalefete şunu demek istiyor: “Size her şartta destek verecek değiliz. Sizin için çantada keklik de değiliz. Cumhurbaşkanı adayını belirlemede bizi yok sayarsanız, devreye girdirecek mutlak alternatifimiz ve bir B planımız vardır.”

Nerden bakarsak bakalım, 2023 seçimlerine giderken HDP’nin izleyeceği politika çok önemlidir. Cumhurbaşkanı adayı göstersin veya göstermesin, her hâlükârda HDP’nin bir özgül ağırlığı olacağı gerçeğini kabullenelim. 

Bu durumda, siz HDP’nin yerinde olsanız ne yapardınız? 

Pazarlık payınızı artırmak için elinizdeki tüm kartları açmaz mıydınız?

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

A.YÜCEL

HDP, Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu hangisi ortak aday olursa olsun kabul eder. CB seçtirebilirlerse zaten ortak yönetecekler. Bu millet böyle oyunlara pirim vermez.

Orhan İnan

ALLAH kimseyi HDP nin yerine koymasın. Ortada onca ihanet ve kan dururken ve bunu yapanlara sınırsız destek vererek siyaset yapmayı ilke edinmiş olanları mazur görmek mümkün değil.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23