• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
23 Kasım 2020

Edebiyatın Başkenti Kahramanmaraş

Kahramanmaraş’ın şiir ve edebiyata düşkünlüğü, bu alandaki zenginliği yüzyıllara dayanır. 7 Güzel Adam’la ismini duyuran kentte, daha nice binlerce güzel adam var. Şehrin dokusunda var yazarlık ve şairlik. Sokaktaki esnaf, dağdaki çoban, ekmek satan fırıncı, halı dokuyan amcaya ilişseniz, hemen size bir dörtlük okur, gönül telinize dokunur. Biraz havasından, biraz da suyundan olsa gerek, yediden yetmişe hepsi şairdir Kahramanmaraş’ın. Bunda biraz da coğrafyanın etkisi var. Coğrafya kader diyor ya.. Gürül gürül akan dereler, yaylalar, sedir ağaçlarıyla kaplı dağlar; şair ve yazarların en güçlü damarı. Şehrin değerlerini saymaya kalksam, köşemin hacminin yetmeyeceğini biliyorum. Kahramanmaraş dendiğinde Necip Fazıl Kısakürek, Erdem Bayazıd, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören akla gelmemeli.

Yedi Güzel Adam’la birlikte Abdurrahim Karakoç, Bahaettin Karakoç, Aşık Mahsunî, Derdiçok, Ahmet Çıtak, Aşık Yener hem halk edebiyatına hem de modern Türk edebiyatına yaptıkları katkılarla isminden sevgi ve saygıyla söz ettiren şairlerdir. Hepsi bu da değil, dedim ya Kahramanmaraş’ın adeta hepsi şair ve yazar.

İşte kendisinden edebiyatın başkenti diye bahsettiren Kahramanmaraş, büyük bir festivale daha ev sahipliği yaptı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Birinci Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri düzenlendi. 5 gün süren festivalin altyapısı ve çalışmaları aylarca sürdü. Pandemiye denk geldiği için, koronavirüs tedbirleri doğrultusunda gerçekleşen festivale ilgi çok büyüktü. 

Edebiyat Ödülleri ismi verilen etkinliğe 7’den 70’e herkesin katılması elbette güzel olurdu. Lakin çok önemli günlerden geçiyoruz. Vaka sayısının her geçen gün arttığı bir salgınla karşı karşıyayız. Bu süreci atlatıncaya kadar kültürel etkinliklerimiz, sınırlı sayıda insanla yapılacak. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe siyasetçiler, sanat dünyası, şair-yazarlar ve sınırlı sayıda vatandaş katıldı. Sözün başkentinde, sunuculuğunu Bahadır Yenişehirlioğlu ile Mehmet Zeyd Yıldız’ın gerçekleştirdiği ‘Edebiyat Ödülleri Gecesi’, şairlerin şiir dinletisiyle başladı. Jüri heyeti de oldukça zengindi. Rasim Özdenören, İskender Pala, Kemal Sayar, Fatih Andı, Mevlana İdris, Necip Tosun ve Güray Süngü’nün yer aldığı ekip, eserleri ve müelliflerini didik didik taramışlar. Kendilerini ayrıca tebrik ediyoruz. 

Edebiyat Festivalinde Aşık Mahzuni Şerif de unutulmadı. Onun bestelerini en güzel çalıp okuyan 10 sanatçı, kıran kırana yarıştı. Sanatçı Sevcan Orhan’ın çalıp seslendirdiği “işte gidiyorum çeşmi siyahım” türküsü, Mahzuni’nin ne denli bir gönül insanı olduğunu bir kez daha gösterdi. 

Yücel Erzen de Kahramanmaraş’taydı. Necip Fazıl’a ait şiirleri, kendi perspektifinden orkestraya uyarlayan ustayı da tebrik ediyoruz. Erzen, gerçekten çok önemli bir icraat içerisinde. Z kuşağının bu formatla üstadı daha iyi tanıtacaklarını ve seveceklerini ümit ediyorum.

Peki ödülleri kim, hangi dalda aldılar? Yılın Kültür Edebiyat Platformu Ödülü Mücerret’e, Yılın Çocuk Edebiyatı Ödülü Figen Yaman Coşar’a, Yılın Öykü Kitabı Ödülü Emin Gürdamur’a, Yılın Romanı Ödülü Meliha Öz’e, Yılın TV Programı Ödülü Ahmet Murat’a, Yılın Araştırma Kitabı Ödülü Ahmet Özalp’e, Yılın Şiir Kitabı Ödülü Cevdet Karal’a ve Yılın Edebiyat Dergisi Ödülü Mahalle Mektebi’ne verildi.

Edebiyat sofrasına  emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Ömrümüz yeterse, ikincisinin yapılacağı festivalin pandemisiz geçmesi temennisiyle..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

filimsel edebiyata giriş

'Yedi güzel adam onyedi çirkin adama karşı'; böyle bi filim yapmak istiyorum abi, tutar mı? Kahramanmaraşlı değilim ama
 • Yanıtla

Muhammed

Hangi Yedi Güzel Adam dan bahsediyorsunuz O Adamların hepsi Atatürk Cumhuriyet aydınlık insan düşmanları bir Maraşlı olarak hiçbirine saygı duymuyorum Aşık Mahsuni Şerif'e yıllardır muhafazakar kesim tarafından haksızlık edildi yeni kıymeti anlaşılıyor Yedi Güzel Adam mış Hadi oradan hainler ne zaman güzel adam oldu
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23