• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

Deprem gerçeği ve TRT Haber

07 Ağustos 2023
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde 11 il etkilendi, 50 binden fazla kişi hayatını kaybetti. ‘Asrın felaketi’ olarak nitelendirilen depremlerin üzerinden 6 ay geçti. Resmi rakamlara göre afetin merkezi Kahramanmaraş’ta 12 bin 659 kişi hayatını kaybetti. Devlet, depremin ilk gününden beri depremzedeleri bir an olsun yalnız bırakmadı. Hâlâ da yanlarında.. Dünyanın hiçbir devleti, bu denli büyük bir depremin üstesinden gelemez ve bu kadar kısa sürede yaraları saramazdı. 

TRT Haber olarak, 6 Ağustos’ta yani dün Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi Akyar mevkiinde TRT Haber Mobil Stüdyoda Fuat Kozluklu ile gün boyu deprem özel yayını gerçekleştirildi. Kozluklu’nun ilk konuğu, eski Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi oldu. Depremin son durumunu ve Kahramanmaraş’taki kalıcı konutlar ile köy tipi evlerin ne aşamada olduğunu değerlendiren Vahit Kirişçi, depremzedelerin yaralarının sarıldığını ve kentte hayatın normale dönmeye başladığını ifade etti. 

TRT Haber Mobil Stüdyo özel yayınında Fuat Kozluklu, hem stüdyoya konuk olanlarla, hem de depremin vurduğu 11 ilden bağlanan muhabirlerle, içeriği çok zengin ve doyurucu bir programı imza attı. TRT Haber Adana Büro Müdürü Erden Karaoğlu’na da, bölgede koordinasyonu çok iyi yönettiği için buradan çok teşekkür ediyorum. Hem Fuat Kozluklu ve hem de Rasim Kılıç, sahasında uzman ve Türkçe’ye hakim kişiler. TRT Haber, başlı başına bir ekol ve Türkiye’nin sevilen ekranı. 

Çünkü TRT, insanı ve insan hikayelerini önceliyor. 6 aydan beri deprem bölgesinden yayın yapan TRT, depremin yaralarının sarılmasında  ve mazlum milletin sesi olma konusunda, takdire şayan habercilik yapıyor. Bir teşekkürü de, sevgili TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı hak ediyor. Depremin altıncı ayında, hem de depremin merkez üssünde böylesine seviyeli ve de uzun bir deprem özel dosyasını Türkiye’nin gündemine taşıdıkları için kendilerinin nezdinde, tüm çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyorum.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden önce, bir gazeteci olarak, şehrimizdeki yer bilimcilerinin ve AFAD’ın, Kahramanmaraş’ta bir deprem beklediklerini içeren uyarılarını sürekli TRT’de haber yaptık. 

Bu şehirde 509 yıldır bir deprem yaşanmadığı için büyük bir enerji birikimi olduğunu ve uzmanların bu şehirde 7’nin üzerinde deprem beklediklerini duyurduk. AFAD ve AFAD’la birlikte çalışan STK’lar sürekli tatbikat yaptı. 

Tüm kamu kurumlarında depreme ilişkin bilgilendirme yapıldı. Yani deprem, “geliyorum” dedi ve kapımızı çaldı. 

Pazarcık merkezli 7.7 şiddetindeki deprem Hatay’ı bitirdi. Kahramanmaraş’ı 20 yıl geriye götürdü. 11 ili vuran depremin yaralarını sarmak kolay değil. 

Her şeye rağmen devlet, tüm kurumlarıyla sahada yer aldı ve illerde koordinasyon merkezi oluşturarak, süreci yönetti. Geldiğimiz noktada, orta hasarlı binaların güçlendirilmesi söz konusu gündemde. Ancak vatandaşın kafası karışmış durumda. Acaba bina mı güçlendirsem mi, yoksa yerinde dönüşüm mü yapsam diye çelişki yaşıyor. Kalıcı konutlar hızla yükseliyor ve köy tipi evler inşa ediliyor. 

Önümüz kış ve daha yapılacak çok iş var.

Şehrin kimlik ve ruhunu da yeniden inşa etmek gerekiyor. Tüm bunları yaparken, depremle beraber yaşamaya da alışmamız gerekiyor. Henüz tehlike geçmiş değil. Bu bölge boşaldı ve rahatladı. Fakat uzmanların uyarı ve açıklamalarını dikkate almamız gerekiyor. 

“Kahramanmaraş’ta 7.7 deprem üreten Sürgü fayı kırıldı ama onun batı-güneybatı uzanımı olan Sorgun fayı kırılmadı. Bu fay Adana havzasına dallanarak devam ediyor. Maraş, Yumurtalık, Osmaniye ve Ceyhan yörelerinde DAF’ın kolları var. Bu kollar üzerine Maraş ve Gaziantep depremleri stres transfer etmiş olabilir diye yönetimleri uyardık. Amaç doğru şeyler yapmak, yerleşim yerlerimizi deprem dirençli yapmak. Bilim durum ne ise onu söyler, istediğimizi, hoşumuza gideni değil.”

Tırnak içerisine aldığım sözleri, ben söylemiyorum. Kahramanmaraş depreminden önce sürekli kamuoyunu uyaran ve Maraş’ta bir deprem beklediklerini söyleyen, Jeolog Prof. Dr. Naci Görür söylüyor.

Dikkate almamız gerekmez mi?

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gonca Yaglica

Güvenilir ve doğru haber iletmede TRT nin verdiği hizmet tartışılmaz...Asrın felaketi diye adlandırılan deprem sonrasında bu noktalara gelmek kolay deyil felaket çok büyük hasar çok.. Hiç kolay deyil onca binayı yıkıp enkaz kaldırma çalışmaları bir taraftan yol asfaltlama su şebekesi yerin altının üstüne gelmesiyle aldığı hasarı onarmak diğer taraftan insanlarımızı incitmeden bir takım hizmetlerin verilmesi kolay deyil çok büyük emek çok büyük maliyet...

Gıyasettin Cörtük

Sorunların Akit gazetesinde dile getirilmesi ve uyarıcı yazı için teşekkür ederiz
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23