• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi

27 Eylül 2021


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

20 Şubat 2018 tarihinde AK Parti ile MHP arasında kurulan seçim ittifakı, iktidar bazında sürdürülen birliktelikle devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, içerde ve sınırlarımızdaki terör örgütlerine karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elini güçlendirdi. Meral Akşener’in MHP’yi bloke etme girişimine karşı Ak Parti’nin MHP lehine verdiği destek sayesinde Bahçeli koltuğunu korudu. Bu anlamda Bahçeli’nin Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminde payı büyüktür. İttifak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesini destekleyen siyasi partileri de bir araya getirdi. Dolayısıyla rahatlıkla söyleyebiliriz ki Cumhur İttifakı Türkiye’yi daha ileriye taşıma hedefiyle ve Türkiye’yi krizden çıkarma misyonuyla kuruldu. Şimdi Millet İttifakı’nın başını çektiği parti ve bileşenleri, “tek adam rejimi kurdu” diyerek Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemini ve Erdoğan’ı tartışmaya açtılar. Parlamenter sisteme geçileceğini ifade eden muhalifler, Erdoğan karşısında yenilip ona tabi olan devlet düzenini tekrar eski haline dönüştüreceklerini söylüyorlar. Böyle bir şey mümkün mü? Erdoğan’ı yıkabilirlerse mümkün. Muhalefetin, yani Millet İttifakının tüm çabasının Cumhur İttifakı üzerine yoğunlaşması ve bu yönetimden kurtulmanın nasıl olabileceğine odaklanmaları, bize göre hayra alamet değil. Aslında onların yapmak istediği, Erdoğan’sız bir Türkiye. “Erdoğan gitsin de ne olursa olsun” anlayışı yerli ve milli olamaz. Bu argümanın sosunu Biden hazırladı. ABD’deki başkanlık seçimleri esnasında Tayyip Erdoğan’ı hedef alan Biden, Türkiye’nin iç işlerine müdahale edeceğini belirterek “Erdoğan’ı darbeyle değil seçimle devireceğim, muhalefete destek vereceğim” demişti. Biden’in bu küstah açıklaması bizdeki muhalefete can suyu oldu. Şimdi Biden’in izinden gidenler, ABD seyahatinde Biden’in Erdoğan’la görüşmemesine seviniyorlardır. Daha şimdiden ABD ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye cephe aldığını, göçmenler konusu dışında Ak Parti iktidarıyla görüşmek istemediklerini dillendireceklerdir. Ama olsun, onların yerli ve milli değerlerden hızla uzaklaşarak Batı’yı kendilerine kıble edinmelerini muhafazakâr seçmen, hiç kuşkusuz 2023 seçimlerinde değerlendirecektir. Suriye, Libya, Karabağ ve Mavi Vatan’da destan yazan Türkiye’ye hiç kimse diz çöktüremeyecektir. 

Küresel salgın, terör ve ekonomik krize rağmen Erdoğan apaçık ve mukayese kabul etmeyecek şekilde hâlâ en güçlü liderdir. Bu anlamda elbette 2023’te yapılacak seçimlerin de en büyük adayıdır. Başbakanlık sistemi tarihe gömüldüğü halde onu diriltmeye namzet muhalefetin Başbakan adayı Akşener olabilir. Varsın o makamla avunup dursunlar, nasıl olsa o hayallerine erişemeyecekler. 

Ak Parti’nin ilkelerinde değişme oldu mu, sosyolojik tabanda erime var mı? 20 yıldır iktidarda olan bir partinin toplumsal desteğinde değişiklik olması kaçınılmazdır. Bu değşiikliğin sonuçlarını iyi analiz etmemiz gerekir. 

Ak Parti sayesinde Türkiye şaha kalktı. Hastanesinde hastanın rehin alındığı eski Türkiye’den, dağda rahatsızlanan çobana helikopter ambulans gönderen Türkiye, Batılıları rahatsız ediyor. Osmanlı bakiyesi devletin mazlum coğrafyalara sahip çıkması ve kendisine İslam’ı referans almasından rahatsız olanlar, Erdoğan’ı özgürlükler ve adalet alanında reform yapmamakla suçluyorlar. Eski Türkiye’de herkesin fişlendiğini, başörtülülerin okuma haklarının ellerinden alındığını unuttuk zannediyorlar. İttifak kimliği Ak Parti kimliğini bastırmış olabilir. İslamcılık ve muhafazakârlık damarı zedelenmiş olabilir. Kemalizm ve darbeci vesayetçi sistem çökertildi. Bendeniz hâlâ Ak Parti’nin alternatif siyaset üretme yeteneğinin olduğuna inananlardanım. Sınırlarımızda terör devleti kurdurmayacağına inanıyorum. Benim tek korkum tencere meselesidir. Erdoğan’ın MHP’ye yaklaşması, Bahçeli’nin yerli ve milli duruşa hizmet etmesi hem şartların bir gereği, hem de iktidar denkleminin zorunlu kıldığı bir durumdur. Erdoğan için “Ümmetçi-siyasal İslam çizgisinden Türk-İslam sentezi dönemine geçtiler» diyerek, bu yeni durumu eleştirenler ümmetçi çizgiden memnun muydu? İttifak açısından elbette milliyetçi ve muhafazakâr tabanda kaymalar var. Peki, bu kaymalardan sizin payınıza düşen nedir? 

KARARSIZLAR HAVZASI

Yukarıda Ak Parti’nin ilkelerinde sapma ve sosyolojik tabanında erime var mı diye sordum. AK Parti’nin sosyolojik ve toplumsal zemininde oy kaybı iddialarını ortaya atanlar, CHP ve bileşenlerinin güçlendiğini söyleyemiyorlar. Ak Parti’ye küsen, ekonomik kriz ve tencereyi bahane eden seçmen Millet İttifakı’na yönelmeyip, kararsızlar havzasında beklemeye başlıyor. Raftaki pahalılığı, arazideki çiftçinin hakkını, kamudaki memurun durumunu gözeten kazanacak. Kararsızlar havzasının suyu, tercihini yerli ve milli olandan yana yapanlara akacaktır. 

Not: Kürt sorunu ve Kürt seçmenin siyaset satrancındaki rolünü başka bir yazımda ele alacağım. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Necati

..Kimse de ülkeyi kimin yönettiğine karışmıyor.Şahsen ben güzel bir gelecek ve huzurlu bir aile ile dünya nimetlerinden yararlanmak için komüniste dahi oy veririm.Dünyaya bir defa geliyoruz.2 defa geleni gördün mü hiç?
 • Yanıtla

Tuncay Katırlı

İttifaklar iyi oldu. Umarız 2023 seçimlerinde Tayyip bey yeniden kazanır. Şimdi enflasyona çözüm bulması lazım. Yazınızda verdiğiniz çoban ve helikopter ambulans örneği güzel.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23