• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

CHP’ye Kemalist gömlek

26 Haziran 2023
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

Rahmetli Erbakan hoca, “önce ahlak ve maneviyat, sonra ağır sanayi hamlesi” sloganları ile siyasete soyunmuştu. Başarılı da oldu. Erbakan, rejimin çeperine yerleşmeden, değişip dönüşmeden hep kendisi olarak kalmayı başardı. Ne var ki, hiçbir zaman Ak Parti gibi geniş bir yelpazeye açılamadı ve bu yüzden de güçlü bir halk desteğini yakalayamadı. AK Parti ise Milli görüş gömleğini çıkardığını söyleyerek siyasete başladı. Liberal ve demokratların oylarını da bu sayede almayı başarabildi. AK Parti’nin 21 yıllık iktidarında elbette ki Recep Tayyip Erdoğan’ın mağduriyetinin, karizmasının, güçlü hitabet ve hikayesinin de etkisi vardır. Ama en önemlisi, dediğim gibi; partinin yenilikçi, değişimden yana bir rota çizmesiydi. CHP de Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte bir değişim yaşadı. Bize göre Kemal Kılıçdaroğlu doğru olanı yaptı ve partisinin oy oranını yükseltti. Din karşıtlığı ve Kemalist gömlekle sittin sene iktidar olunamayacağını anlayan Kılıçdaroğlu, helalleşme kavramıyla sembolize ettiği değişimin ilk adımlarını atıverdi. Kemal Kılıçdaroğlu, seçimi kaybetmiş olsa da CHP’yi değiştirip dönüştürmede çok başarılı olmuştur. 

Laik ve Kemalist gömlekli CHP’nin oy oranı %25 iken, değişim ve dönüşümden bahseden helalleşme siyasetiyle hem iyi partiyi ve hem de HDP’yi yanına alarak cumhurbaşkanlığı seçiminde de olsa % 48’lere ulaşıldı. CHP liderliğindeki millet ittifakının seçimi kaybetme sebebini sadece Kılıçdaroğlu’na indirgeyenler yanılıyorlar. Millet ittifakının diğer üyeleri Kılıçdaroğlu kadar çalışmış olsaydı, durum daha farklı olurdu. Kılıçdaroğlu hem 6’lı masanın diğer üyelerine karşı hem de CHP’nin fanatik, laik ve Kemalist tabanına karşı bir denge siyaseti yürüttü. Kılıçdaroğlu helalleşme kavramından bahsettikçe, CHP’nin Kemalist tabanı ve bu değişime karşı çıkan medyası farklı tellerden çaldı. Oysa ki Kemal Kılıçdaroğlu sağ ve milliyetçi seçmenden de oy alabilmek için helalleşme sürecini başlatmıştı. Kim ne derse desin, Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin kodlarıyla oynadı ve zahirde Kemalist gömleğini çıkarmayı başardı. Ama şimdilerde birileri CHP’nin tekrar eski fabrika ayarlarına dönmesi için çaba sarf ediyor. CHP’nin 28 Şubatçı, darbe taraftarı ve katı laik kimliğe dönmesi için mücadele edenler, “az olsun bizden olsun”, yeter ki CHP Kemalizm ve laiklikten ödün vermesin diyorlar.

 CHP’deki siyasi mühendislik oyunları başarılı olur mu bilemem. Bildiğim o ki, değişim yanlısı Kılıçdaroğlu’nun başını yiyecekler. CHP’ye tekrar Kemalist gömleği giydirmek isteyenler, değişim yanlısı Kılıçdaroğlu gitmedikçe rahat durmayacaklar. CHP ile dindarlar arasındaki zayıf olan bağı güçlendirmek isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, seçimden mağlubiyetle çıktığı için günah keçisi ilan edildi. Kararsız sağ ve milliyetçi seçmen, Kılıçdaroğlu ile CHP’li medyanın söyledikleri arasında sıkışıp kaldı. Yumuşak üsluplu, mütevazı ve kibar tavırlı Kılıçdaroğlu sempatik görülürken, onu destekler görünen CHP’li medya hep aksini söyledi.

 Denge siyaseti gereği Kılıçdaroğlu da CHP’li medya ve kalemşorlara ses çıkaramadı. Aslında Kılıçdaroğlu’nun yol haritası doğruydu. Bu ülkede iktidar olunmak isteniyorsa, bunun yolu, milliyetçi muhafazakar seçmenden oy almaktan geçiyordu. “Geçmiş dönemde bizim de çok yanlışlarımız oldu” denilerek helalleşme süreci başlatan Kılıçdaroğlu, akıl tutulması yaşayan CHP’li medyayı ve Kemalist tabanını ikna edip aynı çizgiyi çekebilseydi, hiç şüphesiz kazanabilirdi. Yaşları 50 ve üzeri olan bizim mahallenin seçmeni, ağzıyla kuş tutsa dahi Kılıçdaroğlu’na oy vermez. Bahsettiğim kuşaklar ideolojik düşünürler. CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun değişip dönüştüğüne asla inanmazlar. Onların gözünde hâlâ CHP, tek parti döneminde dindarlara zulmeden bir proje partisidir. CHP’nin laik ve Kemalist tabanı da asla AK Parti’ye oy vermez. Onların gözünde de AK Parti dindar ve şeriatçı bir partidir. Dolayısıyla her iki tarafın da fanatik, değişimden yana olmayan seçmen kitlesini ikna edebilmek oldukça zor.  Velhasıl birileri CHP’deki değişimden rahatsızlar. Helalleşme ve hesaplaşma farklı kavramlardır. Kılıçdaroğlu’nun söyledikleriyle CHP’li medyanın savunduğu tezler örtüşmüyor. Haydi isim de vereyim. Halk TV, Foks TV, Tele 1 gibi kanalların hepsi helalleşme siyasetine karşı çıktılar.

CHP Kılıçdaroğlu’nun değişim siyaseti ile iyi bir fırsat yakalanmıştı. Atatürk ve İnönü’den sonra 1950 seçimlerinde CHP cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetti. O günden bugüne kadar cumhurbaşkanı koltuğuna CHP’li kimse oturmadı. Çünkü bu ülkenin kahir çoğunluğu Müslüman ve hakim kültür de İslam’dır. CHP, dindarlara ve İslam’a mesafeli durduğu için ve geçmiş sicili temiz olmadığından, dindar mahalleden oy alamadı. Kılıçdaroğlu’nun helalleşme siyaseti tutmuş olsaydı ve seçimleri kazansaydı, Atatürk ve İnönü’den sonra bu koltuğa oturan üçüncü CHP’li olacaktı. Ama olmadı, kindar CHP’li medya ve fanatik taban yüzünden Kılıçdaroğlu bir kez daha kaybetti. CHP’ye Kemalist-laik gömlek giydirmek isteyenler olduğu müddetçe, genel başkanı kim olursa olsun bu parti iflah olmaz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fatih Emlik  K maraş

CHP liler tanıdık zaten de CHP'nin gelince yapacak oldukları yasaları muhafazakar ak party de yaptı. İstanbul ve 6284 nolu dinsizlik gibi kanunu getiren de onlar zinayı serbest ettiren kanunuda çıkardılar. serbest olduğu için kadına özgürlük pompalanıyor dizilerde bir çeki düzen yok,çarpık ilişki kadın özgürlüğü olarak lanse ediliyor diziler sanki avrupadaki haçlı aileyi tasvir edip dayatıyor. O kanallarda iktidar yanlısı maalesef maneviyat aile çöktü bir önlem alınmıyor özlem zenginler hâlâ AKP cilik oynuyor. Oysa biz AK PARTİ için oy verdiydik CHPKK nın yapacağım dediği hemen hepsi planlı yapıldı

Zat

Dolar, Euro ne kadar olmuş. Her şey ateş pahası. Siz hala neler diyorsunuz? Hadi biraz da gerçek gündeme odaklanın da görelim
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23