• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
18 Ocak 2021

Antik su yolu ve kent müzesi

Bugün sizlere Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde yer alan antik su yolu ile kent müzesinden bahsetmek istiyorum. Çağlayancerit, kent merkezine 110 kilometre uzaklıkta şirin bir ilçe. Ceviz üretimi ve yaylalarıyla meşhur ilçede, son günlerde oldukça bir hareketlilik var. İlçenin Belediye Başkanı Hanefi Sarıaltun, ilçenin kalkınması ve bölgenin turizmine ışık tutan değerlerin tanıtımı için elinden geleni yapıyor. Şu anda elinde iki tane büyük bir proje var. Bu projeleri hayata geçirdiği takdirde ilçenin kaderinin değişeceğine inanıyorum. Dağların arasına sıkışmış bulunan Çağlayancerit, su kaynakları açısından oldukça zengin bir bölge. Küçükcerit mahallesi kırsalında yer alan Aksu çayının asırlar öncesine dayanan kadim bir hikayesi var. Yazımızın konusu, hikayenin günümüze bakan tarihsel boyutunu içeriyor. 

Kahramanmaraş’ta yol yapımı esnasında 2 bin yıllık antik su kanalı bulundu. Çağlayancerit’in tarihi yüzü Antik Su Yolunda gizli.
        Çağlayancerit Adıyaman Gölbaşı yol yapımı esnasında antik (Roma) dönemine ait su yolu bulundu. Yol çalışması esnasında iş makinesinin aparatına takılan su yolu, görenleri hayrete düşürdü. Bölgede çalışmayı durdurup su yolunu Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna bildiren Çağlayancerit Belediyesi, kurumlar arası çalışma başlattı. Kahramanmaraş İli, Çağlayancerit İlçesi, Aksu Mahallesinden başlayıp Bozlar mahallesine kadar uzanan su yolunun uzunluğu yaklaşık 10 kilometre. Karayoluna mesafesi 40 metre olan su yolunun yüksekliği 1.40 cm. Antik dönemde inşa edilen su yolu havzası, kayalardaki oymalar, bent ve kemerleriyle dikkati çekiyor. Zamanla kanalın bazı kısımları çökme nedeniyle toprakla kapanmış. Küçükcerit mahallesindeki Aksu Çayından sağlanan içme suyunun antik dönemde kayaların oyulması suretiyle 10 kilometrelik güzergahla Bozlar merkezi ve çevresinde yer alan köylerin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapıldığı tahmin edilmekte. O günün tekniğiyle bu denli zor bir su kanalını inşa etmek, akıl alacak bir konu değil.

 Çağlayancerit ilçesi ile Bozlar yerleşkesi arasındaki Kısık kırsalında yer alan antik su yolu Çağlayancerit-Gölbaşı Karayolunun yol genişletme çalışmaları esnasında yapılan makinalı hafriyat çalışmaları esnasında ortaya çıktı. Antik Su Kanalı´na ilişkin, Kahramanmaraş Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 04.08.2020 tarih ve E.556867 sayılı yazı ile su kanalının korunma altına alınması talep edilmiştir. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında bahse konu su kanalı yerinde incelenmiş ve tescil edilerek koruma altına alınmasına yönelik işlemler yapılarak konuya ilişkin Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 29.09.2020 tarih ve 3767 sayılı kararı alınmıştır.
Antik su yolu, akıl almaz medeniyet seriyor gözler önüne. Bozlar yerleşkesinin de sit alanı içerisinde olduğu hesaba katıldığında, bölgede yapılacak geniş çaplı kazı çalışmasıyla hem antik su yolunun gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılması hem de bölgenin sit alanı olması nedeniyle tarihi bir zenginliğe kapı aralayacağı hedeflenmekte. Belediye bölgede yol çalışmasını, su kanalının olduğu güzergahın 10 metre gerisine çekerek, alana yaklaşmayı yasakladı.

Kent Müzesi

Çağlayancerit Belediye Başkanı, ilçeye dev bir kent müzesi yaptı. İçerisinde sosyal donatıları, konferans salonu da yer alan müzeye materyal aranmakta. İlin kültürel varlıkları, tarihi eşya, antika değeri taşıyan görsel gibi malzemeler temin edildiğinde, müze hayata geçirilecek. Bu konuda özellikle Kahramanmaraşlı hemşehrilerinden destek bekleyen Başkan Sarıaltun, metaryalleri müzeye teslim edenlerin isimlerinin ebed müddet müzede yaşatılacağını vaat ediyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Rıza

Ne kadar derinlikten yoksun, yüzeysel aynı sözleri, argumanı tekrar eden yazı. Değil fikir, düşünce dahi yok. Kötü,ajitasyon, çarpıtma ve kendi kitlesini elde tutma amaçlı propaganda yazısı. Evet dün kurumsal vesayet vardı. Kural ve kurum da vardı. Ya şimdi kural, kurum yok tel kişi iradesi var. VELAYET-İ RECEP velayeti.. Körmüsünüz..Tarihe bakın çıkmaz bir sokakta, recep bey. Saddam, Mubarek, Kaddafi,Çavuşesku, Hitler, Ömer Beşir, Zeynel B. Ali bu yöntem ve yol ile ülke ve toplumu felakete götürdü.Ama Recep bey güç ve iktidarın yaptırabilme haz ve orgazmı ile aklını, muhakeme meleksini devre dışı bırakan hal ile sarhoş.Artık o sizin gibi kalemşörler ve dili öfke, kin, tahrik saçanlar sayesinde karşılaşmaktan korktuğu akibetine gidiyor.. 2002 ila 2021 yılları arsında GSMH nın kişi başına düşürülen değil ama gerçekten Gelir Dağılımına göre ne kadar bozulduğunda baktın mı! Genel çalışan sayısına göre asgari ücretli oranı neden artmış, daha az ücretle daha fazla insan çalıştırınca aradaki fark kimin cebinde kalır. Devlet Bütçesi, üretip satandan vergi geliri elde edemeyen hükmet mal ve hizmetlere zam yapıyor.. Milli ve yerli borç içinde özel ve kamu sektörünün yıllar itibariyle borc oran ve artışı ne kadar.. 18 yılda faiz ödeme miktarı ne kadar olmuş, İcra dosya sayısı ne kadar artmış, Bankalara olan kişi borcu mevduat ve GSMH olan oranı ne kadar artmış, 18 yılda Mahkumiyet yılı 1 seneden 2 yıla, bazılarında 5 yıla çıkarılmasına ve kişi başı GSMH yükselmesine, büyümemize rağmen hükümlü sayısı neden artmış, Cezaevi sayıları demokrasi, hukuk,ekonominin iyi olduğu yerde neden çogalır. Vatandaşı ile en çok davalı olan cumhurbaşkanı neden ülkemizde, Kamu bankaları ve kurumları neden bu kadar gelir artışına rağmen açık vermekte, Adalet Bakanı açıkaldı Yargıya güven 2000 de % 65 lerde iken şimdi neden % 18 düştü.. Dünya rüşvet ve yolsuzluk sıralamasında neden ilk 5 e yükseldi AKP döneminde ülkemiz, Cumhurbaşkanı tek adam siteminde CB nın tarafsız olamayacağını deklare ettiği ülkede, CB hangi tarafın CB oluyor.. Bu mu doğru olan.. Adem bozulursa alem bozulur, demişler.. AKP 10 larca İlahiyat, iHO açtı, öğrenci sayısı artı, binlerce imam ve hatip aldı, diyanetin bütçesini artırdı, Namaz kılan ahlaksız dindar sayısı artı, Birde Deist ve ateist sayısı %5.e çıktı
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23