• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

Alman hükümeti günah çıkartıyor

20 Kasım 2023
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

Almanya’nın İsrail’e olan borç yükü oldukça kabarık. Bu borç maddi değil.  O yüzden, Alman hükümeti şartsız koşulsuz İsrail’e destek veriyor.

Her şey Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Biz Holokost cenderesinden geçmedik” şeklindeki cümlesiyle başladı. Almanya’nın da bizdeki CHP gibi, geçmiş sicili bozuk. Bir kavme olan kinleri, Almanları geçmişte İsrail hakkında adaletsizliğe sürüklemiş.  1933’te Nazi Almanya’sı Holokost katliamı yapmış. Erdoğan bunu deşifre edince kuduruyorlar. Scholz “İsrail’in varoluş hakkı kırmızıçizgimizdir. İsrail’in kendini savunma hakkı vardır” dedi. Bre kefere, peki Gazze’nin kendisini savunma hakkı yok mu? Yılardır Filistin topraklarını işgal edip kan döken kim? 

Bizde tek parti döneminin CHP’si neyse, 1933’ten 1945 yılına kadar Almanya’da hüküm süren Nazi rejimi de odur. Hitler, Yahudilere karşı soykırım uyguladı ve 6 milyon Yahudi’yi katletti. Şimdi Alman hükümeti, geçmişte işlediği günahın bedelini ödemek için İsrail’e her türlü desteği veriyor. Nazi Almanya’sı Yahudileri kafeslerde katletti. 

Holokost nedir?

Holokost, Avrupa’daki altı milyon Yahudi’ye karşı devlet desteğiyle sistematik olarak gerçekleştirilen zulüm ve katliamları ifade ediyor. Tabi Hitler bu zulmü yalnız başına yapmadı. Müttefikleriyle birlik olup 6 milyon Avrupalı Yahudi’yi katletti. Yahudileri ve Romanları gettolara hapsedip nakliye trenleriyle ölüm kamplarına gönderdiler. 

Şimdi Almanların «bir dönem bizim size yaptıklarımızı siz de Gazzelilere yapın” dercesine, Almanya İsrail’e nükleer denizaltı gemisi gönderiyor. İsrail de yıllardır işgal ettiği Filistin topraklarında katliam yapıyor. Çoluk çocuk demeden, kadınları ve yaşlıları da katleden Siyonist İsrail adeta Gazze’de soykırım uyguluyor. Azıcık vicdan ve merhametleri olsa empati yapar, geçmişte Almanlardan gördükleri soykırımı bugün kendileri Gazze halkına yapmazdı.

İsrail, savaş ve insanlık suçu işlemektedir. Türkiye, dış politikada diplomasi kurallarına riayet etmiştir. Gayet güzel diplomatik bir dille tarafları mutedil olmaya, gerginliği tırmandırıcı eylemlerden uzak durmaya davet etmiştir. Ancak Erdoğan’ın bu çağrısı uluslararası kamuoyunda kabul görmedi.

ABD Başkanı Biden, “Ölen Filistinli sayılarını Hamas abartıyor; o kadar da değil” diyor. Yani daha az olmasının zararı yok demek istiyor. Bre haydutlar, ölen sizden olunca dünyayı ayağa kaldırıyorsunuz, Müslümanlar katledilince “abartıyorsunuz” diyorsunuz. Ey dünya Müslümanları, anlayın artık; Yahudi ve Hristiyanlardan asla dost, müttefik olmaz. 

Herkes ulusal çıkarlarının peşinde. Normalleşme adına Türkiye dahi tam yaptırım uygulamıyor. Adana İncirlik ve Malatya Kürecik üsleri hâlâ kapatılmadı. İsrail ile aramızdaki tüm köprüleri atmasak dahi bazı yaptırımları uygulamamız şarttır. Körfez ülkelerinin elinde petrol gibi stratejik bir güç var. Şöyle bir düşünün, ABD bankalarındaki paralarını çekseler, yine yeter. Ama yok, herkes çıkar peşinde. Öldürülen çocuklar karşısında üç maymunu oynayan İslam dünyası çok ağır bedel ödüyor.

Filistin topraklarında kısa vadede barış ve istikrar gözükmüyor. İki devletli çözüm de hikâye. Artı ve eksilerini iyi hesap etmek gerekiyor. Eğer Filistin’de İran eliyle ikinci bir cephe açılırsa, savaş tüm Orta Doğu’yu sarabilir. Bu yüzden İran ihtiyatlı davranıyor. Öte yandan Batı dünyası İsrail’in kendisini koruma hakkı olduğunu deklare ederken, yıllardır işgalci İsrail’e karşı mücadele eden Filistinlilere sessiz ve duyarsız kalabiliyor.

Yaklaşık bir asırdır Batı Şeria ve Gazze’yi işgal eden, çoluk-çocuk demeden öldüren Siyonist İsrail 1967 sınırlarına çekilir mi? Arzı Mevud (vaad edilmiş topraklar) Büyük İsrail devleti projesi yürüyor. Nil’den Fırat’a kadar uzanan coğrafyada İsrail devleti, Kuzey Irak’tan Akdeniz’in altlarına kadar da Kürt tabanlı terör devleti inşa etme projesi, adım adım ilerliyor. Dört bir tarafımız ateş çemberiyle kuşatılmış durumda. Erdoğan, bunun farkında ama şu anda yapabileceğimiz çok fazla bir şey bulunmuyor. Reel politik gereği, yine de diplomasi diliyle bir süre daha hareket etmede fayda var.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hanifi Dörtğöz

Malesef herkes çıkarının peşinde.olan ölene masumlara oluyor.ateskes için yoğun çaba var ama sanki haritada degisiklik olacak gibi İsrail girdiği yerden güvenlik gerekçesiyle çıkacağı benzemiyor.müslümanlar acaba ne zaman birlik olacak...

Durmuş aga

Neden Savaşlarda İsrail hep Müslümanları yeniyor. Neden Ekonomisi hep daha iyi. Neden Allah İsrail in yanında. Herşeye kadir olan allah müslümanları neden eziyor, yok ediyor. Hayır da ser de Allah'tan geliyorsa bu müslümanların başına gelen Allah tarafından yapılıyor demektir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23