• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

Ak Parti’nin direniş cephesi

06 Aralık 2021
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

Türkiye her açıdan direniyor. Karşısında sadece küresel güçler yok. Bir de içerde onlara taşeronluk yapan aparatları var. Dolayısıyla siyaseten direniş cephesini güçlü tutmaya çalışıyor. Türkiye’nin bekası ve milli çıkarlarımız için Suriye’nin kuzeyinde terörle mücadele ediliyor. Fırat’ın doğusundan Akdeniz’e kadar uzanan koridorda Kürt tabanlı terör devleti inşa etmeye çalışanlara karşı direniyor. Aynı şekilde Libya’da, Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs’ta direniyor. İçerdeki bazı politikalarını eleştirsem de, Ak Parti’nin gücünü ve başarılı dış politikasıyla direndiğini görüyor ve takdir ediyorum. 

İktisatçı değilim. Ekonomiden çok anladığımı da söyleyemem. Türkiye’nin bir ekonomik saldırı ile karşı karşıya olduğunu kabul etmekle beraber ekonomi ve maliye politikasının çok iyi yönetilmediği bir gerçek.  Sürekli Merkez Bankası Başkanı ve paranın yönetiminden sorumlu bakanları değiştirmek çözüm müdür? Düşük faiz, yüksek kur ile ihracata dayalı cari açığı kapatıcı ekonomi politikası başarılı olur mu, bilemem ama faizlerin düşürülmesinden rahatsız olan para baronları ve onlara bağlı şirketler baskı yaparak, doların yükselmesini tetikliyorlar. Oturdukları yerden; çalışmadan, üretmeden hazine bonolarına yatırım yapıp zenginliklerine zenginlik katan tefeci lobiler, aynı zamanda dolar zenginidirler. Zenginden alıp, fakiri kalkındırmak gerekiyor. Asgari ücret konusunda da vicdanlı bir karar vermek elzemdir. Kur ataklarının iktisadi verilerle bir alakasının olmadığını düşünüyorum. Dar gelirli vatandaşımızı fahiş fiyatlara ezdirmeyelim. Mutfaktaki yangın sönmez ise, düşük faizli yeni ekonomi modelinin ne anlamı kalır? 

Zengin ile fakir arasındaki makas iyice açılmadan gerekli tedbirler alınmalı ve piyasa rahatlatılmalıdır. Bakın sanayi çok önemli. Kahramanmaraş yalnız başına 1 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Tekstil ve metal mutfak eşyasının dev sektörü kentte istihdam da ciddi boyutlarda. Dolayısıyla üretim, ihracat ve istihdam, yüksek faiz ve döviz kurunun belini kıracak en iyi çözümdür. Her ilin olmasa da birçok ilin sanayi şehri olması sağlanmalı, üretim teşvik edilmelidir. Kahramanmaraş, sanayisi sayesinde cari açığı ihracat ile kapatan illerimizdendir. Diğer illerimiz için örnek bir şehirdir diye düşünüyorum. İstihdam, işsiz kardeşlerimiz için ekmek kapısıdır. Ucuz iş gücü ile üretim modeli olmaz. İşçisinin alın terini gözetmeyen, hakkını adil bir şekilde ödemeyen patronlardan da hesap sorulmalı. Kayıt dışı eleman çalıştırmanın önüne geçilmelidir. Hiç kimse enflasyon ve hayat pahalılığına kurban verilmemeli, garip gurabanın hakları korunmalıdır. Emeğinin karşılığını alan huzurlu bir işçi, işine severek gider. Severek işini yapan da bulunduğu yere ve Türkiye ekonomisine katma değer sunar.

Türkiye, ekonomik saldırılarla amaçlanan yüksek faiz modeline dönmeyerek bir nevi oyun kurmaya ve oyun bozmaya kalkışıyor. Düşük faiz, yatırım, istihdam, üretim, ihracat ayakları üzerine oturan yeni bir ekonomik model sınanıyor. Öbür taraftan pahalılık ve yüksek kur ile sınanan bir Erdoğan gerçeği var. Yeni ekonomik modelin halka yansıması nasıl olacak? Dolardaki yükseliş her şeye yansıyor ve vatandaş bu durumdan çok tedirgin oluyor. Hem faizin ve hem de döviz kurunun düşük olduğu ekonomik model mümkün mü? Faizin düşürülmesi üretim, istihdam ve iş sahalarının canlanmasını sağlayacak, ücretli, dar gelirli memur-isçi sınıfının kredi kartı borçlarındaki ödemeleri kolaylaştıracaktır.

Geçen haftaki makalemin altına yorum yazan bir okurum, hep dış ve küresel güçler kavramını kullandığımızı söyleyerek bu güçlerin kimler olduğunu sormuş. Samimi bulduğum için arz edeyim. En büyük dış ve küresel güç ABD’dir. Terör örgütleri üzerinden tüm dünyada vekâlet savaşı yürütüyor ve Türkiye de bundan nasibini alıyor. Suriye’nin kuzeyinde vermiş olduğumuz mücadele budur. 15 Temmuzda başaramadıklarını Suriye üzerinden gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Türkiye’yi Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’tan her kim tasfiye etmek istiyor ve Libya’da Mavi Vatan mücadelemizi kimler sabote etmek istiyorsa işte onlardır küresel güçler. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yaşar Kepekçi

Küresel güçlerin ekonomik saldırılarını eğer reis def etmeyi başarır,kendi halkını da ekonomik olarak rahatlatirsa Ak Parti 2023'un de galibi olur

eyüp yılmaz

ithalat ve ihracat işi ile uğraşmayan her yabancı para hesabı olanlardan yüksek vergi alınmalı... 85 milyonu birkaç bin kişi soyamamalı milyonların emeği ile oynatılmamalı... yok böyle bir düzen..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23