• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

Ak Parti ve yerel seçimler

14 Ağustos 2023
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

 

2023 Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri, yine Erdoğan’ın güçlü hikâyesi, toplumda olan karşılığı nedeniyle Ak Parti lehine sonuçlandı. Tabi CHP’nin payı da unutulmamalı. Hakkını teslim edeyim, CHP’yi değiştirme ve dönüştürme noktasında Kemal Kılıçdaroğlu bir devrim yapmıştır. Lakin Kılıçdaroğlu’nun toplumda bir karşılığı yok ve bu yüzden hiçbir zaman seçim kazanamaz. Onun başarısızlığını Tunceli Alevi’si olmasına bağlayanlar yanılıyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu, bir siyasetçi değil, SGK bürokratıdır. Hoş orayı da batırdı. CHP’nin Genel Başkanı olmaya devam ederse, hiç kuşkusuz 2024 yerel seçimlerini de kaybedecektir. 

Tayyip Erdoğan akıllı ve kurt siyasetçi. Tıpkı Erbakan merhum gibi, uzun soluklu maratonları seviyor ve adımlarını ona göre atıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığı 28 Mayıs 2023 gecesi, 2024’te yapılacak yerel seçimlere işaret etmesi bunun en büyük teyididir. Ben Erdoğan’ın bu çıkışında “Ya ben İstanbul’u alırım ya da İstanbul beni” hırsını görüyorum. Siyaset, hırs olmadan yapılamaz. Buradaki “hırs” cümlesine yüklediğim anlam, müspet anlamda anlaşılsın. Fatih Sultan Mehmet’e de İstanbul’u fethettiren hırstır. Önce azmedeceksin, sonra hırslı bir şekilde çalışacaksın. Erdoğan için İstanbul, bir ukdedir. Biliyorum, içinde bir sızı olarak duruyor. Onu almadan da siyasete noktayı koymaz. Bir seçim zaferinin hemen gecesinde bir sonraki seçimin hesabını yapan adamı yenmek kolay değildir. Kendi içindeki kavgalar, ihtiraslar ve 2023 yenilgisini bir türlü üzerinden atamayan CHP, henüz girdiği anafordan bile çıkamadı. Her kafadan bir ses çıkıyor ama tüm bu seslerin tek bir tonu var: «Kılıçdaroğlu değişsin”.

Sözde değil özde bir değişim isteyenler, sadece teşkilatların değil, başta genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm yapının değişmesini dillendiriyorlar. Ama şu saate kadar Kemal Kılıçdaroğlu’ndan genel başkanlığı bırakacağına dair herhangi bir açıklama işitmedik. Bu gidiş ve kafayla CHP, 25 yıl aradan sonra kazandığı İstanbul ve Ankara’yı da kaybedecektir. İttifak siyaseti CHP’ye yaramadı. Toplumda hiçbir karşılığı olmayan muhafazakâr partiler dahi CHP sayesinde milletvekili sahibi oldular. 6’lı masayı oluşturan Millet İttifakı bitmiştir. Başta İyi Parti olmak üzere, beleşçi muhafazakâr partiler ve HDP, bundan sonraki süreçte CHP’ye kesinlikle destek vermezler. Kılıçdaroğlu’nun 2023 seçimlerini de kaybetmesi, hem kendisinin genel başkanlığını sorgulatır hale gelmiştir, hem de CHP’nin yönettiği büyük şehirlerin de kaybedileceğinin işaretini vermiştir. Birbirleriyle didişmekten ve boş geçen değişim tartışmalarından dolayı bir türlü yerel seçimlere odaklanamayan CHP, kaybetmeye mahkûmdur.

İmamoğlu›na gelince...»Biz, hem bundan sonraki İstanbul seçimini hem de İstanbul’un ilçe seçimlerini kazanmaya devam edeceğiz» diyen Ekrem İmamoğlu, anlaşılan CHP genel başkanı olmaktan umudunu kesmiş. Şimdilik belediye başkanlığı ile yetinmeyi düşleyen İmamoğlu, tabanı, teşkilatları yokladı, aradığını bulamadı. Fazla ısrarcı olduğu takdirde mevcut konumunu da kaybedeceğini anlayan İBB Başkanı İmamoğlu, şimdilik yeniden başkan seçilmeyi, sonrasında da CHP’yi ele geçirmeyi planlıyor. CHP liderliğini şimdilik öteleyen İmamoğlu 2024 yerel seçimlerine girer ve bir kez daha İstanbul’u alırsa, 2028 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine büyük avantajla girer. Siyaset, uzun soluklu bir iştir. Birçok hesap yaparsınız, bazen kâğıt üzerindeki hesabınız tutmayabilir. CHP tekrar İmamoğlu’nu aday yapar mı? 

Seçimler çantada keklik değil. Aday yapılsa bile, kazanabilir mi? İttifak konusu nasıl işler? Ak Parti bariz bir hata yapmazsa, İmamoğlu’nun bu sefer işi o kadar kolay olmayacak. Reel hayat ile reel siyaset birbiriyle örtüşmeli. Hayat pahalılığının önüne geçilmeli. Petrol ve döviz fiyatlarındaki artış vatandaşı rahatsız ediyor. Akaryakıt fiyatları neredeyse 40 liraya dayandı. Birçok ülkede mazotun litresinin 3 dolar olduğunu savunmakla bu işi perdeleyemezsiniz. Türkiye’de bir doların karşılığı 27 lira. Söz konusu ülkelerde bir doların karşılığı ne kadardır, ona bakmak gerek. Bu gidişle çiftçilerin ve büyük sektörlerin işi zor. AK Parti yerel seçimleri kazanmak istiyorsa, serbest piyasa ekonomisinden kurtulması kaçınılmazdır. Birde deprem bölgesindeki sorunlar var. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kahramanmaraş’ta yapmış olduğu basın toplantısında orta hasarlı binaların da yıkılacağını ifade etti. Hemen ardından, “isteyen güçlendirebilir” dedi. Eski Bakan Murat Kurum da benzer ifadeleri kullanmıştı. Allah göstermesin, olası bir depremde; “biz sizi uyarmıştık” demek için bu işlere soyunuluyorsa, sonucun her iki taraf için de hüsran olacağını belirtelim. 

Konusu ve alanı olmadığı halde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı da, belediyelerden olumlu bir karar çıktı takdirde orta hasarlı binaların güçlendirilebileceğini söyledi. 6 aydan fazla bir zaman geçti, hâlâ orta hasarlı konutların durumunun ne olacağı konusu netleşmedi. Vatandaş tedirgin bir şekilde bekliyor. Analiz ve etüt çalışmaları çok yavaş ilerliyor. Kamu kurumları da öyle. AK Parti’nin karşısında alternatif bir parti ve güçlü bir muhalefet yok. Deprem bölgelerinde vatandaşlar, ezici bir çoğunlukla AK Parti’ye destek verdi. “Nasıl olsa yine verecekler” denilerek, sorunlar ötelenir ve ertelenirse, beklenmeyen sonuçla karşılaşabilirsiniz.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Fatih Emlik k maraş

Aynı kanaatteyim ...

Ahmet Faruk

Halkın içinde değilde müteahitlerin içinde gezenler yeniden aday yapılmamalı.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23