• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

AK Parti ve CHP’ye yönelik bir analiz

25 Ekim 2021


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

Aslında bugün Kürt seçmen ve HDP konusunu yazacaktım. Ancak son günlerde vites değiştiren ve milletin değerlerini, geleneklerini, inançlarını dikkate alan, en azından öyle görünmeye çalışan CHP’nin oylarında artış olduğunu söyleyen Bülent Arınç’ın sözlerini işitince, Kürt seçmen ve HDP konusunu haftaya bırakarak, Ak Parti ve CHP’nin sosyolojik tabanı hakkında yazmayı önceledim.

Ak Parti’nin seçmeni, merkez sağ seçmen olup biraz pragmatisttir. Muhafazakar seçmenin en fazla olduğu siyasal parti Ak Parti’dir. CHP tabanı ise ideolojik düşünür. Tek parti döneminden kalan bu alışkanlık bugün için de geçerlidir. CHP’li seçmen kayıtsız, şartsız, amasız destek verir partisine. Öyle olmasalar; 20 yıldır sürekli kaybeden, hiçbir zaman da iktidara gelmek gibi bir hedefi olmayan/olamayan, kaset kumpasıyla gelip FETÖ desteğiyle koltukta oturan birisine oy verirler miydi? Ama veriyorlar işte. Bülent Arınç, “Kemalist, laikçi Baykal çizgisinden çıktığı için CHP’nin oyları artıyor ve daha da artacak” diyor. CHP’nin oylarında bir artış olmadığı halde Arınç’ın bu çıkışını neye yoracağız? CHP’nin oylarının daha da artacağını söyleyerek, ona yol vermesi, 2023’te yapılacak seçimlerde CHP’nin başarılı olmasını istediğine alamettir. “AK Partililerin gocunmasını gerektirecek bir durum yok” diyen Arınç, acaba kendisi Ak Partili olmayı bıraktı mı? Türkiye’nin seçmen profili bellidir. Bu şartlarda CHP’nin Türkiye’nin birinci partisi olma ihtimali sıfırdır. Seçime ittifakla girecek olan CHP’nin ve bileşenlerinin, sayısal olarak Ak Parti’den avantajlı oldukları söylenemez. Muhalefetin iç ve dış politikaya, ekonomiye, Suriye ve mültecilere; Doğu Akdeniz’den  Libya’ya varıncaya kadar, PYD ve HDP konularına ilişkin neler düşünmekte olduklarını anlatmaları gerekiyor. PYD, YPG, PKK ve FETÖ gibi konular Ak Parti’nin kırmızı çizgisidir. Bu konularda asla taviz vermeyecek olan Erdoğan’ın aksine CHP ve bileşenleri S-400, Suriye, Doğu Akdeniz, Libya ve terör örgütleri hakkında farklı düşünüyorlar. ABD ve Biden’ın bu konulardaki fikrini ve kısa vadede olmasa bile uzun vadede ne istediklerini çok iyi biliyoruz. Erdoğan’ı darbe ile değil demokratik yollarla devireceklerini, bunun için de Türkiye’de muhalefete destek vereceklerini  söyleyen Biden, bugün için muhaliflerin umudu olabilir. 

Gelelim Ak Parti’ye.. Ak Parti’nin 2002’de iktidara geldiğinde aldığı oy oranı ile bugünkü oyu arasında, çok bir fark yok.  Seçmen profilinde değişme var. Milli Görüş partisinde (2000’li yıllar öncesi)ideoloji esastı. Dava adamlığı baskındı. Ak Parti’nin omurgasını oluşturan seçmen profili; Anadolu insanı, köylü, kentli, alaylı, mektepli ve biraz da muhafazakar eğilimli. 

İktidarın yumuşak karnı hayat pahalılığı, yani ekonomidir. Vatandaş, çarşıya indiğinde bir poşet gıdaya 100 lira ödüyorsa, cebine bakar. Evladı işsiz kalmış, dolar 10 lirayı, mazot 8 lirayı bulmuşsa, cebine bakar. Lütfen göz ardı etmeyelim, vatandaş haklı. Hal böyleyken ülkenin bekası, Doğu Akdeniz, Azerbaycan, PKK, Suriye, yollar, tüneller, havalimanları, fabrikalar, millî savunma sanayii gibi dev projeler halkın nazarında bir şey ifade etmiyor algısı üretiliyor. CHP’nin mezarlıktaki ibriği, gemideki karton bardağı gündem olurken, Ak Parti’nin dev projeleri unutuluyor. Şimdi herkes muhalefetin ne dediğine bakıyor. Yahu aslında söyledikleri bir şey yok. Çiftçinin haczedilen traktörü, şoförün çilesi, çöplükten ekmek toplayanların edebiyatını yapıp tiyatrosunu oynuyorlar. Ama helal olsun, yalan, dolan ve tiyatro ile işi götürüyorlar. 

Gelelim yüzleşmemiz gereken soruna. Ülkede bir pahalılık olduğu gerçeğini görelim ve ona göre hareket edelim. Bu zamlar nereye kadar gider ve bir çözümü yok mudur? 

“Erdoğan’ı bu kez demokratik yollardan devireceğiz, muhalefete destek olacağız” diyen irade, tencereden yaklaşıp vatandaşın cebini boşaltmanın derdinde. Erdoğan’ın karşısında yedi düvel, içerde ise hepsi tek yumruk olmuş muhalefet ve bileşenleri var. En büyük silahları ekonomi. Oradan saldırıyorlar. 

Ak Parti’nin ivedi olarak yapması gereken, freni patlayan ekonomiyi düzeltmek ve vatandaşı rahatlatmak olmalıdır. Savunma sanayi, barajlar, yollar, köprüler, hızlı tren ve Kanal İstanbul gibi projeler iktidarda kalmakla tamamlanacak olan şeyler. Şimdi ekonomiyi rahatlatmanın ve tabanın sesine kulak vermenin zamanıdır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mardinli hoca

Sayın abdullah bey dilinize yüreğinize sağlık.Ben söylediklerine yüzde yüz katılıyorum.Gerçekten ekonomi yönden muhalefet partilerin çoğu pahalılık algısı yaparak ak-parti ve hükümete baskı altına alarak milleti galayana getirmek istiyorlar.Böylece hedeflerine ulaşmak istiyorlar.Ve bu gidişle kazanma şansları doğa bilir.Çünkü milletin derdi rahat yaşamaktır.Devletin yaptığı yatırımlara halk ilgisini çekmiyor.Millet geçim derdine düşünüyor bundan dolayı söylediklerine katılıyorum.Hükümet acilen önlem ve pahalılık durdurulması gerekiyor.Yoksa durum iyi değil bülent arınç çok sinsi dir kısaca abdullah gülün gizli ekinindendir hayının biridir.
 • Yanıtla

Saban

Taban davutoglu doneminde uyardi ders aldik dedi ama milletin dedikleri degil danismanlarin soylediklerini halkin soyledigini zannettiler danismanlar halki tanimiyorlardi calisan kesim calistigi halde her sene giderek daralan gelir vergisi bunaltti bunaltti tuikin enflasyonu carsiya uymadi carsiya uymayan enflasyon verilen zam oldu taban bakti hukumet hersene çinden sonra buyumede rekor kiriyoruz diyor cebine bakiyor hayret diyor bana yansimadi isveren esnaf tuccar aglandikca destek verildi verildi kasa bosaldi isci calisan maas yetmiyor dedikce patronlar rekabet edemeyiz dediler dedikce grevler milli guvenligi tehdit ediyor denilerek yuk.hakem heyeti ile grevler dusuruldu sonuc akp ye daha secim gelmeden uyari gelmeye basladi halk sikayet ederken basin gormemezlikten geldi mizrak cuvala sigmamaya baslayinca basin yavas yavas zamlari hayat pahaliligini yazmaya basladi secimi kotarmak icin vakitte az kaldi halk akp den umudu keserken umut vermeyen muhalefet halki kara kara dusundurmeye devam ediyor halkin secimi daha zor halki gormeyen akpmi dis güçlerin gudumunden cikamayan ortak muhalefetmi 23secimi halki cok zorlayacak akp yi secse cebine bir sey girmeyecek girmedigi gibi zengin daha zenginlesecek muhalefeti secse ulke guvenligi hdp ile tehlikeye girebilir ben yorum yaparken isin içinden çıkamadım cogunluk nasil cikar hayrola
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23