• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

2023 seçimleri ve Ak Parti

27 Mart 2023
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

 

Recep Tayyip Erdoğan’ın karizması, güçlü hitabeti ve samimi bir siyasetçi kimliği sayesinde; 2023 yılı, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin galibi, yine Ak Parti olacaktır. Bu seçimde Ak Parti, seçmenin karşısına adalet, ekonomi ve deprem gündemiyle çıkmalıdır. Bir yandan 11 ili etkileyen deprem nedeniyle yaraları sararken, bir yandan da gerçeklikten kopmadan ekonomiye dair iyileştirmek yönünde adımlar atılmalıdır. Ak Parti’nin işinin çok zor olduğunun bilincindeyim. Fakat bu zoru başaracak birikim ve güçten yoksun değildir. Seçmenin yeni ve güvenilir yüzler istediği unutulmamalıdır. Özü, sözü sağlam, kıblesi düzgün adaylarla yola çıkılmalıdır. Ama her şeyden önemlisi adalet, hukuk ve insan hakları önceliğimiz olmalıdır.

Kahramanmaraş ve bölge şehirlerini etkileyen 6 Şubat depremlerinin seçmenin kararını nasıl etkileyeceği, son anketlerde ortaya çıkacak. Ben hâlâ Ak Parti’nin Türkiye’nin en büyük partisi olduğuna inanıyorum. Her şeye ve yol kazalarına rağmen Erdoğan’ın halkta çok büyük karşılığı var. Ekonomik kriz, salgın, sel felaketleri, orman yangınları ve sonrasında deprem felaketiyle sarsılan ülkemizin yaralarını sarmak kolay değil. Ama inanç, azim ve kararlılıkla bunun da üstesinden gelebiliriz. Yeter ki AK Parti kendi içerisinde lümpenlerden ve aristokratik sınıftan kendisini arındırsın. Eskiden; zengin bir seküler burjuva sınıfı, bir de yoksul muhafazakâr sınıf vardı. Sanki şimdi eşitlendi. Kabul eder veya etmezsiniz, ortada helal-haram sınırı gözetmeksizin zenginleşen bir AKP’li (özellikle Ak Partili demiyorum) sınıf var. Bu mazlum millet yine Reis’e oyunu verecek ve Ak Parti’yi bir dönem daha iktidar yapacaktır. Erdoğan’ın bu AKP’li sınıfı görmesi gerekiyor. Bunlar davanın ayrık otudur. Temizlenmez ise, partinin bir seçimlik ömrü kaldı. Kibrinin kölesi olmuş bakan ve vekil istemiyoruz. Mütevazı, Allah’tan korkan, hak ve hukuk gözeten kimlikleri görmek istiyoruz. Başta Reis olmak üzere Ak Parti’ye gönül veren herkesin şu soruyu kendisine sorması gerekiyor: Millet, Millet İttifakına pek fazla güven duymuyor. Peki, Cumhur İttifakı 2002’deki Ak Partinin verdiği heyecanı veriyor mu? Cevabınız hayırsa, bunun nedenleri üzerine yoğunlaşın.

Geçen hafta deprem bölgesi Kahramanmaraş’ta Tarım Araştırma Enstitüsü’nde Bakanlığın çiftçilere % 75 hibe destekli projesini izleme imkanı buldum. Nohut ve ayçiçeği tohumu alan çiftçilerin yüzü gülüyordu. Hepsinin ortak paydası şuydu: “Allah devletimize zeval vermesin. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ömrü uzun olsun. Yaralarımız bir bir sarılıyor. Kalıcı konutlarımızın da kısa sürede yapılacağına inanıyoruz. Çiftçinin derdi dinleniyor, her türlü destek sağlanıyor. Bundan iyisi can sağlığı...”

Deprem bölgesindeki çiftçinin düşüncesi böyle. Alın size anket sonucu. Afetin vurduğu tüm bölgeleri gezdim. Sizce bunun sandığa yansıması nasıl olur? Depremzedeler devletin 10 bin lira desteğini aldılar. Barınma desteği olan 15 bin lira da dağıtım aşamasında. Afete maruz kalan vatandaşlar çadırlardan konteynerlere alındılar. Kalıcı konutların temeli ise atılmaya başlandı. Tüm bunları gören depremzede seçmen, sizce muhalefeti tercih eder mi? Etmeyecektir. 

24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ilk turda oyların yüzde 52,4’ünü alarak cumhurbaşkanı seçilmişti. İlk turda olmasa bile ikinci turda yine Erdoğan kazanacaktır.

Yapılan anketlerde deprem bölgesi yoktur. Afete maruz kalan bölgeler muhalefeti ve destekçilerini ters köşe yapacaktır. Kürt seçmen, genç kuşak ve kararsızlar da büyük oranda Erdoğan diyecektir. Muhalefetin değirmenine su taşıyan anketçiler kararsızların ağırlıklı olarak HDP seçmeni olduğunu vurguluyorlar. Bu tespitin de gerçeklikle hiçbir alakası yoktur. Ben hâlâ kararsızlar havzasında bekleyen seçmenin büyük oranda AK Partili küskün vatandaşlar olduğunu düşünüyorum. Onlar da son düzlükte tercihlerini Cumhur ittifakından yana kullanacaklardır. Dolayısıyla CHP lideri ve millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yenilgisi kaçınılmaz olacaktır. Alacağı yenilgiyle CHP liderliğinden de olacak olan Kılıçdaroğlu, yeni dönemde yerini Ekrem İmamoğlu’na bırakacaktır.

Bir ara soruyla devam edelim. Erdoğan’ın iktidardan gitmesini kimler istiyor? Doğruyu bulmak, bu suale verilecek cevapta gizli. Türkiye’nin bir dönem daha Ak Parti iktidarına ihtiyacı var. Şimdi daha çok çalışmak zorundayız. “Kılıçdaroğlu aday gösterilince rahatladık” rehavetine kapılırsanız, kaybedersiniz. Bir de Kılıçdaroğlu’na HDP üzerinden yüklenme yanlışından kurtulun. Buradan size ekmek çıkmaz. Kürt sorununun çözümü ve Kürt seçmenin oyuna talip olmak için, siz de geçmişte HDP ile dirsek teması kurdunuz. Bu sizden bir şey kaybettirdi mi? Hayır. Peki, muhalefete ne kaybettirecek? Siz Kılıçdaroğlu’na HDP üzerinden vurdukça Kürtlerin AK Parti tercihi iyice zayıflar, bunu unutmayın.

Kılıçdaroğlu, Ak Parti tabanından oy alamaz belki ama kararsızları da unutmayın. Aslında bu seçim, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Millet İttifakının adayı Kılıçdaroğlu arasında geçmeyecektir. Erdoğan’ı isteyenler ve istemeyenler arasında yapılacak olan bir seçime tanıklık edeceğiz. Amerika, NATO, Brüksel, İsrail başta olmak üzere; içerde FETÖ, HDPKK, yabancı sermaye ve ne kadar ulusalcı varsa hepsi de Erdoğan’ın gitmesini istiyor. Bu yüzden de sağcısı, solcusu; liberali, kapitalisti, ulusalcı taife topyekûn Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerdir. Erdoğan’ın payına düşen ise Anadolu halkı, gariban millet ve AK Parti kuruldu kurulalı ona destek veren sosyolojik taban olacaktır. Mesele bu kadar ciddi ve önemlidir. Bilmem anlatabildim mi?

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa Yıldırım

Mahkeme kadıya mülk değil kimseye kalmıyor dünya.şu yalan Dünya'da ahirete hazırlanan müslümanlara selam olsjn

Zafer Ceren

Bu seferki seçimden ziyade Hak'la batılın savaşıdır. İnşallah bu mücadelenin kazananı vatan savunucuları olur
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23