• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Zulmün adı Ahıska: Onlar Türk kimliklerinden asla vazgeçmediler

Türk Tarih Kurumu binasındaki 'Zulmün Adı Ahıska' programında konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, "Ahıska Türkleri, Sovyet diktatörü Stalin’in zulmüne, komünizmin baskısına rağmen; ne dinlerinden, ne dillerinden ne de kimliklerinden asla taviz vermemiştir." dedi.

2019-11-14 21:07:00 -
Zulmün adı Ahıska: Onlar Türk kimliklerinden asla vazgeçmediler

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

Ankara'da bulunan Türk Tarih Kurumu binasında; Sovyet Diktatör Stalin tarafından sürgün edilen Ahıska Türkleri için anma etkinliği düzenlendi. Şehitler için okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti. 

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, "Bugün 14 Kasım. Ahıskalı Müslüman Türk’ün, daha ötesi ben insanım diyenlerin yüreğinde kapanmaz yara olan zalim sürgünün 75.Yıldönümü." dedi.  Komünist rejimin baskısına değinen Topçu, "Tanrı Dağları'ndan inmiş bir Ata'nın Balalarını, Uygur, Azeri, Özbek, Kazak, Kırgız, Tatar, Türkmen gibi birçok ada bölenler, kadim yurtları Ahıska’da binlerce yıldır yaşayan baş eğmez, diz çökmez Türk adından vazgeçmeyen Ahıskalı Türklerin de soylarını kurutmak için, onlara her türlü zulmü ve katliamı reva gördüler." ifadelerini kullandı.

"Tamamı kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşuyordu"

Tamamı kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan Ahıskalı Türk'ün yurtlarından sürgün edildiğini belirten Topçu, şunları söyledi:

"Çarlarla 1800’lü yıllarda Ahıskalı Türkler için başlatılan zulüm, 1944'te Komünist diktatör Stalin ile zirveye çıktı. Erkeklerinin neredeyse tamamı savaş için askere alınmış olan tamamı kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan on binlerce Ahıskalı Türk aile, iki saat içinde hayvan taşıyan kapalı tren vagonları ile yurtlarından koparılıp sürgün edildi."

"Onlar Türk kimliğinden asla vazgeçmediler"

Günümüzde dokuz farklı ülkede yarım milyondan fazla Ahıskalı Türk'ün yaşadığına dikkat çeken Topçu, sözlerine şöyle devam etti:

"Ahıska Türkleri, sürgün edilmiş ama esir edilememiş, açlıktan ölmüş ama asla dilenmemiştir. Doğdukları ve doydukları dokuz ayrı ülkeyi başlarına taç etmiş asla ihanet etmemişlerdir. Çarların ve Sovyet diktatörü Stalin’in zulmüne, komünizmin baskısına rağmen, ne dinlerinden, ne dillerinden ne de kimliklerinden asla taviz vermemiş, milliyeti hanesinde yazan Türk ismini, asla sildirtmemişlerdir.

Onlar, şanlı direnişlerinde şehitler vermiş, bir yerden bin yere sürgün edilmiş ve parçalara ayrılmışlar ama onlar bütün bu zulümlere rağmen Türk ve Müslüman olarak kalmayı başarmışlardır. İnsanlık suçu sürgünün 75. yıl dönümünde, sürgünün şehitlerini rahmetle anıyor, Türkiye sevdalısı olan alınları açık; başları dik, çalışkan, zeki ve ahlaklı İnsanlığın iftiharı Ahıskalı Türkleri, sevgi, saygı ve şükranla selamlıyorum."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23