• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Zemzem suyu mucizesi

Kutsal topraklardan getirilen zemzem suyu, çeşme suyu ile karıştırıldığında mayalanmış olmuyor. Prof. Dr. Zekai Şen "Bu sadece manevi açıdan mümkün" dedi.

Yeniakit Publisher
2015-05-08 19:30:00 -
Zemzem suyu mucizesi

Her derde deva olarak bildiğimiz Zemzem suyu mucizesinin sırrını öğrenmek için uzun yıllar Suudi Arabistan'da Zemzem suyunun başdanışmanlığını yapan Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen zemzem hakkında şaşırtıcı bilgiler verdi. 

İşte Prof. Dr. Zekai Şen'in anlattıkları:

ZEMZEM SUYU MUCİZESİ NEDİR? 

Zemzem suyu mucizesine birkaç yönden bakmak lazım. Birincisi o kuyunun konumu açısından bakacak olursak; hem coğrafi konumu bakımından, hem de iklim açısından, yağışlar ve topografya bakımından zemzem suyunun çok özel bir konumu vardır. İkincisi zemzem kuyusunun yer altındaki o çatlaklarla olan ilişkileri var. O bambaşka bir mucize. Çünkü bir noktada bir kuyu var ve o nokta öyle bir nokta ki kilometrelerce değişik yönlerden gelen 3 tane çatlak oraya su getiriyor. Bugünkü hangi teknik bunu bulabilirdi? Üç çatlak bir noktada buluşuyor ve her bir çatlaktan gelen suyun tadı, kalitesi farklı orada karışıyor ve zemzem kuyusunun suyunu oluşturuyor. Manevi mucizesine Anadolu insanı çok daha fazla inanıyor. Arap ülkelerinde bizdeki kadar rağbet gösterilmiyor zemzem suyuna. 

10 YIL DA BEKLESE BOZULMAZ

Zemzem suyu mayalanır mı? Uzun süre şişe içerisinde beklediğinde bozulur mu? 

Bir suya birkaç damla zemzem suyu katarsan o su zemzem oluyor. Bu kesinlikle olamaz, bilimsel karşılığı yok. Zemzemin içinde bir takım anyon ve katyonlar var, zemzemin kendine has bir karakteristiği var. 10 yıl da dursa yosunlaşmaz, bozulmaz. Çünkü tamamen jeolojik kayaçlardan geçip de gelen bir su zemzem. Kimyasal açıdan mümkün değil. Fakat manevi olarak mümkün. Arabistan'dan getirmenin bir sınırı var, eş dosta ikram etmek için yeterli olmuyor getirilen birkaç bidon zemzem, bizim halkımız da normal suya zemzem katarak gelen giden misafirine ikram ediyor. Mayalama manevi olarak mümkün, kimyasal olarak mümkün değil. Zemzem katılan su bilimsel olarak kesinlikle zemzem olmaz.

NEYE NİYET EDERSEN OLUR

Kalitesi düşünce şifası da azalıyor mu?
 
Şifasına iki yönden bakmak lazım. Bilimsel yönden bakılacak olursa içindeki kimyasallar değişiyor. Manevi açıdan ise azalma söz konusu olamaz. Herkes manevi bir inançla içiyor. Neye niyet ederek içerlerse ona faydalı olduğuna inanılır.

Zemzem suyunun kalitesi anlaşılabilir 

Zemzemin kalitesi yağışların durumuna göre değişir. Sık sık Arap Yarımadası'na gitme fırsatı bulanlar tat değişikliğinden bunu anlayabilir.

Zemzemin kalitesi anlaşılır, kutsal topraklara sık sık gidenler kalitesini yakından takip etme fırsatı bulur. Suyun kalitesi hiçbir zaman sabit değildir. Yağışlara göre değişir, zemzem suyu yer altı suyudur ve yağışlardan beslenir. "Arap Yarımadası gibi kurak bir yerde, böyle zengin bir kuyunun suyu hangi yağışlardan besleniyor?" diye soracak olursanız; Mekke'nin doğu tarafında 2000 metreden daha yüksekte Tayf vardır, burası çok yağış alır. Oradaki yağışlardan beslenir. Kuyudan su ne kadar güçlü pompalanırsa pompalansın seviyesi hiç düşmez çünkü çatlaklardan besleniyor. Sık sık Arap Yarımadası'na gitme fırsatı bulanlar her seferinde değişik bir tat ile karşılaştıkları için "Bu Araplar da zemzeme su karıştırıyor, hile yapıyor" diyorlar. Oysa ki öyle bir durum söz konusu değil, kalitesi zamanla değişiyor. Tuzluluk oranı 1500 seviyelerine çıkıyor, bir bakıyorsunuz 600'lere düşüyor. Tadı değişiyor sadece. 1953 yılından beri günlük kimyasal tahliller var, zemzem suyunun kalitesi bazen artar, kurak zamanlarda ise kalite düşer. 

İŞTE ZEMZEM'İN HİKAYESİ

Hz. İbrahim oğlu İsmail ve eşi Hacer'i Mekke'de çölün ortasında bıraktı. Aradan günler geçti. Yanlarındaki su ve hurma bitti. Hz. Hacer su aramaya başladı. Safa tepesine çıktı, Merve'ye gitti. Bir yudum su bulmak için Safa ile Merve arasındaki gidip geldi. Yedinci defa Merve'ye çıktığında şimdiki Zemzem kuyusunun bulunduğu yerde bir melek gördü. Ayağının ökçesiyle yeri eşiyordu. Oradan su çıkmıştı. Diğer bir rivayete göre çocuk ayağı ile kumları eşelemeye başlamış ve oradan bir su çıkmıştır. Hz. Hacer gelip kana kana içti, çocuğuna da içirdi. Hz. Hacer su boşa akmasın diye gölet yapıp suyu muhafaza etmeye çalışıyor, bir yandan da avuçlarıyla kırbasını dolduruyordu. Hz. Peygamber bunu şöyle anlatmıştır: "Eğer Hacer, Zemzem'i kendi haline bıraksaydı da, suyu avuçlamasaydı, muhakkak ki Zemzem akar bir kaynak olurdu."

AYAKTA MI İÇİLMELİ? 

Hz. Peygamber, ayakta su içmenin caizliğini göstermek için zemzemi ayakta içmiş.

İbni Abbas'tan gelen bir rivayette, Hz. Peygamberin, Zemzem suyunu ayakta olduğu halde içtiği rivayet edilir. İbni Abbas şöyle der: "Ben Resulullaha zemzem ikram ettim, ayakta içti." Bilindiği üzere Hz. Peygamber bir hadislerinde ayakta su içmeyi yasaklamıştır. Bu itibarla, hadis alimleri bu farklı rivayetleri birleştirmişlerdir. 

MEKRUH OLDUĞU BİLİNİYOR

Sahih-i Müslim Şarihi Nevevi, bu iki farklı hadis hakkında şöyle der: "Bu hadislerdeki yasaklama tenzihen mekruh şeklindedir. Ayakta su içmenin caiz olduğunu beyan içindir." İmam Suyuti de, Hz. Peygamberin, Zemzemi ayakta içmesini şöyle izah eder: "Resul-i Ekremin Zemzemi ayakta içmesi, ayakta su içmenin caizliğini açıklama manasındadır." 

KUYU KAPATILDI 

Zemzem kuyusu Hacerü'l-Esved'in 20-30 metre yakınındadır. Eskiden Arapça Zemzem yazardı. Ama özellikle bizim Anadolu'dan ve Pakistan'dan gelenler eğilip orayı öpmek istedikleri için o yazıyı kaldırdılar. Şimdi tavaf rahat yapılsın diye Zemzem suyunun üst tarafına bir döşeme yapılmış, dümdüz hâle getirilmiş. Kabe'nin etrafındaki Zemzem kuyusunu bugün hiç kimse göremez. (güneş)

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23